Open Procurement Albania

Sistemim asfaltim rruga Unaza Korce- Voskop-Polene-Korce.

A Red Flag is a fact, event, or set of circumstances, or other information that may indicate a potential legal compliance concern for illegal or unethical business conduct, particularly with regard to corrupt practices and non-compliance with anti-corruption laws.

 • Disqualification of all competitive operators except the winner. Condition : The winner was not the lowest bidder.
 • Disqualification of all competitive operators except the winner. Condition : The winner was not the lowest bidder.

District Korēė
Loan No
Source of Loan/Financed by:
Loan Amount by Currency
Project Title
Description of the Project
Tender object Sistemim asfaltim rruga Unaza Korēė- Voskop-Polenė-Korēė.
Fondi i akorduar pėr vitin 2017 ėshtė 125.000.000 (njėqind e njėzet e pesė milion) lekė pa tvsh.
Pjesa e mbetur ėshtė parashikuar pėr vitin 2018.
Reference No.
CPV Code
Estimated / Ceiling Value ALL without VAT 450,825,000
Type of Contract Public Work Contract
Procurement Method Open Procedure
Stage Procedure Signed the Contract
Tender Announcement Date
Opening Date for Submission of Bids
Closing Date for Submission of Bids 09-03-2017
Sector
No. of Bidders 15
Bidders BE - IS SH.P.K & 2T SHPK
EUROTEOREMA PEQIN
CURRI & XHENGO
G.P.G. COMPANY
DELIA GROUP & MANE TCI
N.T.P. Eurokos-Dega ne Shqiperi & DENIS 05
ALMO KONSTRUKSION & AL ASFALT & EURONDERTIM 2000
ALKO-IMPEX General Construcion
Victoria Invest International & VICTORIA INVEST
Delta Lavori & ERNIKU & KOLA INVEST
ULEZA NDERTIMI & AGBES CONSTRUKSION
ALBA KONSTRUKSION
GENER 2
Ali Hyko
VARAKU E
Successful Bidder /Supplier / Provider
 • ALMO KONSTRUKSION
 • 9.40%
 • EURONDERTIMI 2000
 • 37.20%
 • A.L-ASFALT
 • 53.40%
  The winning bid ALL without vat 358,790,788
  Bidder Announcement date 23-04-2017
  Contract date 28-04-2017
  Contract Value including VAT 430,548,945
  Contract Milestones Due Dates 15 muaj
  Appeals Ka pasur ankesa.

  Nė datėn 11.04.2017 paraqiti ankesė pėr vlerėsimin shoqėria Victoria Invest International SHPK.
  Ankesės ju kthye pėrgjigje nė datėn 12.04.2017.
  Nuk ka pasur ankim nė KPP.

  Janė s’kualifikuar:

  1. Bashkimi i pėrkohshėm i shoqėrive Be - Is SHPK (56%), dhe 2T SHPK (44%) pėr arsye se:
  a. Shoqėria Be-Is SHPK nuk plotėson pikėn 2.2.4 tė Kėrkesave tė Veēanta pėr Kualifikim lidhur me taksat vendore pasi, referuar punėve nė proces tė deklaruara, kryen aktivitet nė Durrės, Librazhd dhe Vlorė nga viti 2016 e nė vazhdim dhe nuk ka paraqitur dokumentacion pėr shlyerjen e detyrimeve vendore.
  b. Shoqėria 2T SHPK nuk plotėson pikėn 2.2.4 tė Kėrkesave tė Veēanta pėr Kualifikim lidhur me taksat vendore pasi, referuar punėve nė proces tė deklaruara, kryen aktivitet nė Qukės ku qysh prej 07.03.2016 po punon nė objektin Ndėrtimi i rrugės Qukės Qafė-Plloēė.
  c. Shoqėria 2T SHPK nuk plotėson pikėn 2.3.1 pėr kualifikim lidhur me punėt e ngjashme.
  d. Shoqėria 2T SHPK nuk plotėson pikėn 2.3.5 tė Kėrkesave tė Veēanta pėr Kualifikim lidhur me punėsimin e mjekut, pasi kontrata me mjekun ėshtė lidhur ne datėn 05.01.2017 dhe jo nga Nėntori 2016 e nė vazhdim siē kėrkohet nė kėrkesėn pėr kualifikim.

  2. Euroteorema Peqin SHPK pėr arsye se:
  a. Nuk plotėson pikėn 2.2.4 tė Kėrkesave tė Veēanta pėr Kualifikim lidhur me taksat vendore pasi, referuar punėve nė proces tė deklaruara, kryen aktivitet nė Milot – Lezhė - Rrėshen nga viti 2011 e nė vazhdim dhe nuk ka paraqitur dokumentacion pėr shlyerjen e detyrimeve vendore.
  b. Nuk plotėson pikėn 2.3.3 pėr kualifikim lidhur me stafin e nevojshėm pasi nuk ka paraqitur dokumentacion pėr njė inxhinier ndėrtimi me profilin transport, siē kėrkohet nė dokumentet e tenderit.

  3. Bashkimi i pėrkohshėm i shoqėrive Curri SHPK (62.26%%), dhe Xhengo SHPK (32.74%) pėr arsye se:
  a. Shoqėria Xhengo SHPK nuk plotėson kėrkesėn lidhur me shlyerjen e detyrimeve pėr energjinė elektrike pėr muajin janar 2017, detyrim ky i maturuar ne datėn e tenderit. Ofertat janė hapur nė datėn 9 mars 2017 dhe nė ketė datė ka qenė maturuar afati i pagesės pėr muajin janar 2017. Vėrtetimi i paraqitur shprehet vetėm pėr pagesėn e muajit dhjetor, pa pėrfshire faturėn e muajit janar.
  b. Shoqėria Xhengo SHPK nuk plotėson kėrkesėn lidhur me stafin pasi nuk ka paraqitur dokumentacion pėr njė inxhinier ndėrtimi me profil transporti dhe njė inxhinier gjeodet, ndėrkohe qė, referuar marrėveshjes sė bashkėpunimit , ka marrė pėrsipėr tė kryejė punime shtresash rrugore nė tė cilat kėta specialiste janė tė domosdoshėm.

  4. GPG SHPK pėr arsye se:
  a. Nuk plotėson pikėn 2.3.1 tė Kėrkesave tė Veēanta pėr Kualifikim lidhur me punėt e ngjashme dhe pėr tė provuar plotėsimin e kriterit pėr kualifikim duhet tė kishte paraqitur dokumentacion pėr realizimin e njė pune tė vetme nė tre vitet e fundit me vlerė jo mė pak se 225.412.500 lekė pa tvsh ose tė disa punėve tė realizuara nė tre vitet e fundit me vlerė jo mė pak se 901.650.000 lekė pa tvsh. Ky operator ekonomik, me dokumentacionin e paraqitur, nuk plotėson asnjėrin prej kushteve.

  5. Bashkimi i pėrkohshėm i shoqėrive Delia Group SHPK (38%) dhe Mane TCI SHPK (62%) pėr arsye se:
  a. Shoqėria Mane TCI nuk plotėson kėrkesėn pėr kualifikim lidhur me disponimin e mjeteve pasi ka paraqitur dokumentacion vetėm pėr njė kamionēinė.
  b. Shoqėria Mane TCI nuk ka paraqitur formularin e deklarimit tė mjeteve.
  c. Shoqėria Mane TCI nuk plotėson pikėn 2.3.1 pėr kualifikim lidhur me punėt e ngjashme.
  d. Shoqėria Mane TCI nuk plotėson pikėn 2.3.3 pėr kualifikim lidhur me stafin e nevojshėm pasi ka paraqitur dokumentacion vetėm pėr njė inxhinier ndėrtimi dhe njė inxhinier ndėrtimi i profilit transport.

  6. Bashkimi i pėrkohshėm i shoqėrive NTP Eurokos SHPK (91%) dhe Denisi 05 SHPK (9%) pėr arsye se:
  a. Shoqėria NTP Eurokos SHPK nuk plotėson pikėn 2.2.4 tė Kėrkesave tė Veēanta pėr Kualifikim lidhur me taksat vendore pasi, referuar punėve nė proces tė deklaruara, kryen aktivitet nė Vlorė dhe Elbasan - Librazhd nga viti 2016 e nė vazhdim dhe nuk ka paraqitur dokumentacion pėr shlyerjen e detyrimeve vendore.
  b. Shoqėria NTP Eurokos SHPK nuk plotėson pikėn 2.3.2 tė Kėrkesave tė Veēanta pėr Kualifikim lidhur me numrin e punonjėsve pasi ka mesatarisht 76 punonjės nė Kosovė dhe 46 punonjės nė Shqipėri, nė total 122 punonjės, nga 127 qė duhet tė kishte sipas pėrqindjes sė punėve qė ka marrė pėrsipėr (91%).
  c. Shoqėria NTP Eurokos SHPK nuk plotėson pikėn 2.3.3 pėr kualifikim lidhur me stafin e nevojshėm pasi nuk ka paraqitur dokumentacion pėr njė inxhinier ndėrtimi me profil transport, siē kėrkohet nė dokumentet e tenderit, ndėrkohė qė ka marrė pėrsipėr tė kryejė punime rrugore nė tė cilat ky specialitet e ėshtė i domosdoshėm.

  7. Alko Impex General Construcion SHPK pėr arsye se:
  a. Shoqėria Alko Impex SHPK nuk plotėson pikėn 2.2.4 tė Kėrkesave tė Veēanta pėr Kualifikim lidhur me taksat vendore pasi, referuar punėve ne proces tė deklaruara, kryen aktivitet nė Librazhd, Devoll, Koplik dhe Kavajė nga viti 2015 e nė vazhdim dhe nuk ka paraqitur dokumentacion pėr shlyerjen e detyrimeve vendore.
  b. Shoqėria Alko Impex SHPK nuk plotėson pikėn 2.3.3 pėr kualifikim lidhur me stafin e nevojshėm pasi nuk ka paraqitur dokumentacion pėr njė inxhinier mjedisi, siē kėrkohet nė dokumentet e tenderit.

  8. Bashkimi i pėrkohshėm i shoqėrive Viktoria Invest International SHPK (54%) dhe Victoria Invest SHPK (46%) pėr arsye se:
  a. Shoqėria Viktoria Invest International SHPK nuk plotėson pikėn 2.2.4 tė Kėrkesave tė Veēanta pėr Kualifikim lidhur me taksat vendore pasi, referuar punėve nė proces tė deklaruara, kryen aktivitet nė Tiranė nga viti 2015 e nė vazhdim dhe nuk ka paraqitur dokumentacion pėr shlyerjen e detyrimeve vendore.
  b. Shoqėria Viktoria Invest International SHPK nuk plotėson pikėn 2.3.1 tė Kėrkesave tė Veēanta pėr Kualifikim lidhur me punėt e ngjashme.
  c. Shoqėria Viktoria Invest SHPK nuk plotėson pikėn 2.2.4 tė Kėrkesave tė Veēanta pėr Kualifikim lidhur me taksat vendore pasi, referuar punėve nė proces tė deklaruara, nga viti 2016 ushtron aktivitet nė Librazhd (nė objektin Rikualifikim urban, zona nė hyrjen perėndimore tė qytetit Librazhd dhe mbrojtje lumore , me vlere 82.200.510 leke) dhe ne Bilisht (ne objektin Rikualifikim urban i qendrės sė qytetit Bilisht, loti i , me vlerė 102.536.108 lekė. Pėr kėto dy objekte nuk ka paguar detyrimet vendore dhe nuk i ka regjistruar nė QKB.

  9. Bashkimi i pėrkohshėm i shoqėrive Delta Lavori SHPK (76.4%), Erniku SHPK (18.6%) dhe Kola Invest SHPK (5%) pėr arsye se:
  a. Nė marrėveshjen e bashkėpunimit ndėrmjet dy shoqėrive nuk janė pėrcaktuar punėt konkrete qė do tė kryejė secila shoqėri, nė pėrputhje me VKM.
  10. Bashkimi i pėrkohshėm i shoqėrive Ulėza Ndėrtim SHPK (55.927%) dhe Agbes Konstruksion SHPK (44.073%) pėr arsye se:
  a. Shoqėria Ulėza Ndėrtim nuk ka tė punėsuar njė inxhinier ndėrtimi me profilin transport, siē ėshtė kėrkuar nė dokumentet e tenderit, ndonėse ka marrė pėrsipėr tė kryejė punime rrugore.
  b. Shoqėria Ulėza Ndėrtim SHPK nuk plotėson pikėn 2.2.4 tė Kėrkesave tė Veēanta pėr Kualifikim lidhur me taksat vendore pasi, referuar punėve nė proces tė deklaruara, kryen aktivitet nė Pukė, Mirditė dhe Kurbin nga viti 2015 e nė vazhdim dhe nuk ka paraqitur dokumentacion pėr shlyerjen e detyrimeve vendore.
  c. Shoqėria Ulėza Ndėrtim SHPK nuk plotėson pikėn 2.3.7 pėr kualifikim lidhur me disponimin e mjeteve, pasi referuar marrėveshjes se bashkėpunimit ka marrė pėrsipėr punime pėr shtresat rrugore dhe nė kontratėn e bashkėpunimit nuk cilėsohet se mjetet qė disponon shoqėria Agbes Konstruksion SHPK do tė mund tė pėrdoren edhe nga shoqėria Ulėza Ndėrtim SHPK.

  11. Ali Hyko SHPK :
  a. Nuk ka paraqitur ofertė.

  12. Varaku E SHPK :
  a. Nuk ka paraqitur ofertė.

  Cancellation reason
  Notes
  Transaction / Actual Spending Monitor treasury transaction for EURONDERTIMI 2000
  Monitor treasury transaction for A.L-ASFALT
  Relevant published Bulletin
  Tender Announcement Nr.07 - Dt.20-02-2017
  Announcement of Winner Nr.17 - Dt.02-05-2017
  Announcement of Contract Signing Nr.19 - Dt.15-05-2017

  Privacy Policy

  Except when otherwise defined, all data & information offered in Open Procurement Albania is available under the licenses: This material is Open Data