Open Procurement Albania

Rehabilitation and Operation of Vlora Thermal Power Plant and the Construction of Fier-Vlora Power Plant Gas Pipeline

Partner / Concesionary Ministria e Infrastruktures dhe Energjise
Contract's Object Dhenie me Koncesion/PPP per rehabilitimin dhe venien ne pune te
Termocentralit te Vlores dhe te ndertimit te tubacionit Fier-Vlore te furnizimit me gaz te TEC-it.

Pėrshkrim i shkurtėr i koncensionit/kontratės sė partneritetit privat-publik:

Ministria e Infrastrukturės dhe Energjisė ka vendosur tė implementojė projektin e rehabilitimit dhe tė operimit tė Termocentralit tė Vlorės, pėrfshirė mundėsisht njė degėzim tė tubacionit tė gazit Fier-Vlorė. Pėrzgjedhja e Ofertuesit Fitues do tė bėhet bazuar nė njė proēedurė tė hapur konkurrimi, sipas kritereve specifike tė kualifikimit dhe vlerėsimit qė ndodhen nė kėtė dokument. Kohėzgjatja e kontratės konēesionare/PPP ėshtė 20 vjet, duke filluar nga momenti i rehabilitimit, operimit tė TEC-it dhe pasi tė jetė siguruar furnizimi me gaz i TEC-it tė Vlorės. Burimi i financimit: Kompani private tregtare / Kapital privat.
Vlera e parashikuar e projektit sipas studimit tė fizibilitetit ėshtė 58,719,958 Euro.
Vendndodhja e objektit tė kontratės: Termocentrali i Vlorės (TEC) ndodhet nė bregun e detit Adriatik, 6 km nga qyteti i Vlorės
Procurement Method Open Procedure
Concession's Status Announced Procurement
Concessionary Company
 • Last date of Submitted Documents 28-02-2019
  Concession's Held Date 28-02-2019
  No. of Bidders
  Bidders
  Successful Bidder /Supplier / Provider
 • Cost of Concession 7,246,630,000.00
  Concession's Duration 20 vite
  Concession's Announcement Date 31-12-2018
  The winning bid ALL without vat
  Bidder Announcement date
  Award and Contract Amount ALL with VAT
  Contract date
  Planned Milestones of Contract / Start and End Date
  Appeals
  Cancellation reason
  Public Announcement Bulletin
  Concessionaire Agreement/Acts

  Contract Notification
  Concession Documents
  Contract Announcement 1

  Privacy Policy

  Except when otherwise defined, all data & information offered in Open Procurement Albania is available under the licenses: This material is Open Data