Open Procurement Albania

Mirembajtje kondicionerash dhoma e serverave, sistemi i kondicionimit te Drejtorise se Pergjithshme

A Red Flag is a fact, event, or set of circumstances, or other information that may indicate a potential legal compliance concern for illegal or unethical business conduct, particularly with regard to corrupt practices and non-compliance with anti-corruption laws.

 • Disqualification of all competitive operators except the winner
 • Disqualification of all competitive operators except the winner

Procuring Authority / Buyer Sh.A Posta Shqiptare
Procuring Authority / Buyer
Tender object Mirembajtje kondicionerash dhoma e serverave, sistemi i kondicionimit te Drejtorise se Pergjithshme
Reference No. REF-43298-11-13-2019
Estimated / Ceiling Value ALL without VAT 4 005 320,00
Type of Contract Public Service Contract
Procurement Method Request for Proposal
Stage Procedure Signed the Contract
Tender Publication Date 14-11-2019
Last date of Submitted Documents 25-11-2019
Tender Held Date 25-11-2019
No. of Bidders 5
Bidders Sulollari-Klima
Neal-86
Klimateknika
Altec
GSM Klimare
Successful Bidder /Supplier / Provider
 • Neal - 86 SHPK
 • The winning bid ALL without vat 2 963 900,00
  Bidder Announcement date 19-12-2019
  Award and Contract Amount ALL with VAT 3556680
  Contract date 31-12-2019
  Planned Milestones of Contract / Start and End Date Afati i realizimit tė kėtij shėrbimi ėshtė 365 ditė kalendarike nga data e lidhje sė kontratės.
  Renewal Contract Additional Value (ALL with VAT)
  Appeals Nuk ka pasur ankesa.
  Janė skualifikuar ofertuesit e mėposhtėm:

  1.Operatori Ekonomik “Sulollari-Klima” sh.p.k :
  Nuk pėrmbushet pika 2 Kriteret e vecanta tė Kualifikimit pika 1/a “ofertuesi duhet tė dorzojė formularin e Ofertės sipas Shtojcės 1. Ndėrkohė qė oferta e paraqitur nė sistem nga OPE “Sulollari-Klima” sh.p.k nuk ėshtė sipas formatit tė DST-sė.
  - Nuk pėrmbushet pika 2.3.3 e kritereve te veēanta pėr kualifikim pėr arsye se ka paraqitur dokumentacion vetėm pėr 3 teknik dhe jo pėr 5 teknik sikurse specifikohet nė dokumentat standarte tė tenderit, pasi dy prej tyre nuk kanė ēertifikata kualifikimi pėr fushėn e veprimtarisė sė objektit tė prokurimit.
  - Nuk pėrmbushet shtojca 4/1 “Deklarat mbi garantimin e zbatueshmėrisė sė dispozitave ligjore nė marrėdhėniet e punės. Ndėrkohė qė pėr punonjėsin Fatmir Ymerllari profesion eletriēist, nė kontratėn e punės parashikohet njė pagė bazė prej 30 000 lekė, pėr 40 orė pune nė javė (punė me kohė tė plotė), ndėrsa sipas formularėve tė sigurimeve shoqėrore, vėrehet se punėdhėnėsi ka deklaruar pėr periudhėn korrik-gusht: Paga bruto gjithsej nė lekė- nė vleren prej 7,442 lekė, nuk ka paguar tė gjitha detyrimet pėr pagimin e kontributeve shoqėrore sipas legjislacinit ne fuqi, pėr rrjedhojė deklarata pėr pėrmbushjen e kritereve tė pėrgjithshme sipas Shtojcės 4/1; do tė konsiderohet e papėrmbushur.

  2. Operatori ekonomik “Klimateknina TB2” sh.p.k:
  Nuk pėrmbushet pika 2.3.3 “Operatori Ekonomik duhet tė ketė mesatarisht 7(shtatė) punojės tė siguruar pėr periudhėn Korrik 2019-Shtator 2019 nga tė cilėt:
  a) 1Inxhinier Mekanik,
  b) 5 teknik
  sipas kritereve tė veēanta pėr kualifikim pėr arsye se ka paraqitur dokumentacion vetėm pėr 3 teknik dhe jo pėr 5 teknik sikurse specifikohet nė dokumentat standarte tė tenderit, pasi dy prej tyre nuk mbėshteten me ēertifikata kualifikimi pėr fushėn e veprimtarisė objekt prokurimi.
  - Nuk pėrmbushet pika 2.1.a e kritereve tė veēanta nė shtojcėn 1, pasi oferta ekonomike e paraqitur nga operaratori nuk ėshtė sipas shtojcės “ofertuesi duhet tė dorzojė formularin e Ofertės sipas Shtojcės 1. Ndėrkohė qė oferta e paraqitur nė sistem nga OPE “Klimateknina TB2” sh.p.k nuk ėshtė sipas formatit tė DST-sė.

  3. Operatori ekonomik “Altec” sh.p.k:
  - Nuk pėrmbushet pika 2.3.3 “Operatori Ekonomik duhet tė ketė mesatarisht 7(shtatė) punojės tė siguruar pėr periudhėn Korrik 2019-Shtator 2019 nga tė cilėt:
  a) 1Inxhinier Mekanik,
  b) 5 teknik
  sipas kritereve tė veēanta pėr kualifikim pėr arsye se ka paraqitur dokumentacion vetėm pėr 4 teknik dhe jo pėr 5 teknik sikurse specifikohet nė dokumentat standarte tė tenderit, pasi 1 prej tyre nuk mbėshteten me ēertifikatė kualifikimi pėr fushėn e veprimtarisė objekt prokurimi.
  4. OperatorI ekonomik “GSM KLIMAIRE” sh.p.k :
  Nuk pėrmbushet pika 2.3.3 “Operatori Ekonomik duhet tė ketė mesatarisht 7(shtatė) punojės tė siguruar pėr periudhėn Korrik 2019-Shtator 2019 nga tė cilėt:
  a) 1Inxhinier Mekanik,
  b) 5 teknik
  sipas kritereve tė veēanta pėr kualifikim pėr arsye se ka paraqitur dokumentacion vetėm pėr 3 teknik dhe jo pėr 5 teknik sikurse specifikohet nė dokumentat standarte tė tenderit, pasi dy prej tyre nuk mbėshteten me ēertifikata kualifikimi pėr fushėn e veprimtarisė objekt prokurimi.
  - Nuk pėrmbushet pika 2.1.a e kritereve tė veēanta nė shtojcėn 1, pasi oferta ekonomike e paraqitur nga operaratori nuk ėshtė sipas shtojcės “ofertuesi duhet tė dorzojė formularin e Ofertės sipas Shtojcės 1. Ndėrkohė qė oferta e paraqitur nė sistem nga OPE “GSM KLIMAIRE” sh.p.k nuk ėshtė sipas formatit tė DST-sė.
  Cancellation reason
  Additions
  Transaction / Actual Spending
 • Monitor Transactions / Actual Spendings for this Contractor
 • Public Announcement Bulletin
  Njoftim Fituesi.doc
  KĖRKESĖ_PĖR_PROPOZIM_SHĖRBIME DST Mirmbajtje Kondicionerash.docx
  Announcement of Procurement
  Standard Tender Documents

  SUPPORTERS
  USAID

  Privacy Policy

  Except when otherwise defined, all data & information offered in Open Procurement Albania is available under the licenses: This material is Open Data