Open Procurement Albania

Shtim i sipėrfaqeve tė varrezave publike Sharrė

A Red Flag is a fact, event, or set of circumstances, or other information that may indicate a potential legal compliance concern for illegal or unethical business conduct, particularly with regard to corrupt practices and non-compliance with anti-corruption laws.

 • Disqualification of all competitive operators except the winner
 • Disqualification of all competitive operators except the winner

Procuring Authority / Buyer Local Unit Tiranė
Procuring Authority / Buyer Bashkia Tirane
Tender object Shtim i sipėrfaqeve tė varrezave publike Sharrė
Reference No. REF-00765-12-20-2018
Estimated / Ceiling Value ALL without VAT 128 698 567,11
Type of Contract
Procurement Method Open Procedure
Stage Procedure Signed the Contract
Tender Publication Date 21-12-2018
Last date of Submitted Documents 21-01-2019
Tender Held Date 21-01-2019
No. of Bidders 9
Bidders Inerti SHPK
Bajrami N SHPK & Meteo SHPK
Agi Kons SHPK & BE-IS SHPK
Viante Konstruksion SHPK
Sterkaj SHPK
Everest SHPK & “Klajger Konstruksion SHPK
Geci SHPK
Bami SHPK
Kevin Construksion SHPK
Successful Bidder /Supplier / Provider
 • GECI SHPK
 • The winning bid ALL without vat 121883207.78
  Bidder Announcement date 14-02-2019
  Award and Contract Amount ALL with VAT 146259849.33
  Contract date 28-02-2019
  Planned Milestones of Contract / Start and End Date 30 javė
  Renewal Contract Additional Value (ALL with VAT)
  Appeals Nuk ka pasur ankesa.
  Janė skualifikuar Operatorėt ekonomik tė mėposhtėm:

  1. Operatori ekonomik “Inerti” shpk :
  • Operatori ekonomik “Inerti” shpk, referuar Shtojcės 10 nuk ka aftėsinė e duhur teknike pėr realizimin me sukses tė kontratės.

  2. Bashkimi i Operatorėve ekonomikė “Bajrami N.” shpk & “Meteo” shpk:
  • Shoqėria “Meteo” shpk pėr muajin Tetor 2018 ka paraqitur Formularet e deklarimit tė pagesave pėr sigurimet shoqėrore dhe shėndetėsore tė njė subjekti tjeter dhe jo tė shoqėrisė “Meteo” shpk, sic ėshtė pėrcaktuar nė Dokumentat Standarte tė Tenderit, Kriteret e Veēanta tė Kualifikimit, Kapaciteti Teknik, pika 4, germa “b” ku ndėr tė tjera parashikohet se: “Operatori Ekonomik duhet tė paraqese Listėpagesat e punonjesve sipas formatit qe kerkohet nga legjislacioni ne fuqi per periudhen Nėntor 2017 - Nėntor 2018 shoqėruar me formularet e deklarimit te pagesave pėr sigurimet shoqėrore dhe shendetesore”.
  • Deklarata mbi Konfliktin e Interesit sipas Shtojcės 7, nga Bashkimi i Operatorėve ekonomik, dhe konkretisht Shoqėria “Meteo” shpk, nuk ėshtė paraqitur sipas formatit tė kėrkuar, pasi brenda njė deklarate janė tė dhenat e dy subjekteve tė ndryshme, ēka bie nė kundėrshtim me DST, Kriteret e Veēanta tė Kualifikimit, pika 1, germa “b”.
  • Shoqėria “Bajrami N.” shpk nuk ka paraqitur Librezėn e punės pėr Inxhinierin e Mjedisit, ēka bie nė kundėrshtim me DST, Kriteret e Veēanta tė Kualifikimit, Kapaciteti Teknik, pika 5.
  • Bashkimi i Operatorėve ekonomik “Bajrami N.” shpk & “Meteo” shpk, referuar Shtojcės 10 nuk ka aftėsinė e duhur teknike pėr realizimin me sukses tė kontratės.

  3. Bashkimi i Operatorėve ekonomikė “Agi Kons” shpk & “BE-IS” shpk:
  • Operatori ekonomik “BE-IS” shpk nuk plotėson pikėn 3 tė Kapacitetit Teknik tė Dokumentave Standarte tė Tenderit: “Kandidati ofertues duhet tė pėrcaktojė me anė tė njė deklaratė (nga Administratori i shoqėrisė) Drejtuesin Teknik tė punimeve nė objekt i cili duhet tė jetė i pėrfshirė nė liēencėn e shoqėrisė dhe tė deklaroje se ai nuk ėshtė i angazhuar nė kontratat tė tjera…..” , pasi drejtuesi teknik i Bashkimit tė Operatorėve Ekonomik, i deklaruar pėr kėtė procedurė prokurimi rezulton tė jetė i anagazhuar gjatė gjithė afatit tė zbatimit tė kontratės pėr procedurėn e shpallur fitues me objekt: “Rehabilitim i rrugės dhe qendrės sė lagjes Sheheler”.
  4. Operatori ekonomik “Viante Konstruksion” shpk • Inxhinieri i Mjedisit i deklaruar nga Operatori ekonomik “Viante Konstruksion” shpk nuk ėshtė i pajisur me Ēertifikatė pėr Vlerėsimin e Ndikimit nė Mjedis, ēka bie nė kundėrshtim me DST, Kriteret e Veēanta tė Kualifikimit, Kapaciteti Teknik, pika 5.
  • Operatori ekonomik “Viante Konstruksion” shpk, referuar Shtojcės 10 nuk ka aftėsinė e duhur teknike pėr realizimin me sukses tė kontratės.

  5. Operatori ekonomik “Sterkaj” shpk :
  • Operatori ekonomik “Sterkaj” shpk nuk plotėson pikėn 7 tė Kapaciteti Teknik tė Dokumentantave Standarte tė Tenderit: “Operatori ekonomik duhet tė ketė tė punėsuar punonjės tė pajisur me dėshmi kualifikimi e sigurimit teknik, (tė vlefshme) lėshuar nga Inspektoriati Shtetėror Teknik dhe Industrial apo nga subjekte juridike private tė akredituara pėr ēertifikimin e punonjėsve, si mė poshtė/2 (dy) punonjės pllakashtrues” pasi nuk ka paraqitur dokumentacion pėr 2 punonjėsit pllakashtrues tė kėrkuar.
  • Operatori ekonomik “Sterkaj” shpk nuk plotėson pikėn 17, gėrma “e” tė Kapacitetit Teknik tė Dokumentave Standarte tė Tenderit: “Operatori ekonomik duhet tė paraqesė foto pėr secilin mjet tė deklaruar ku tė jetė e dukshme dhe targa e mjetit”, pasi pėr mjetet vibrator thellėsie, elektrosaldatrice dhe gazogjen nuk ka paraqitur foto.
  6. Bashkimi i Operatorėve ekonomikė “Everest” shpk & “Klajger Konstruksion” shpk:
  • Pėr tė vėrtetuar disponimin e mjetit Kamion me kapacitet mbajtės minimumi 20 Ton, Bashkimi i Operatorėve ekonomik ka deklaruar nė Shtojcėn 10 Kamionin me targa AA 208 VB. Pas verifikimit tė dokumentacionit, rezulton se pėr mjetin e sipėrcituar nuk ėshtė paraqitur Ēertifikata pėr transport mallrash brenda vendit, ēka bie nė kundėrshtim me DST, Kriteret e Veēanta tė Kualifikimit, Kapaciteti Teknik, pika 17, gėrma “a”. Pėr sa mė lart, Bashkimi i Operatorėve ekonomik nuk plotėson Dokumentat Standarte tė Tenderit, Kriteret e Veēanta tė Kualifikimit, Kapaciteti Teknik, pika 17, ku ndėr tė tjera pėrcaktohet se : “Operatori ekonomik pjesmarrės duhet tė disponojė 1 (njė) kamion me kapacitet mbajtės minimum 20 Ton”.
  • Bashkimi i Operatorėve ekonomik “Everest” shpk & “Klajger Konstruksion” shpk, referuar Shtojcės 10 nuk ka aftėsinė e duhur teknike pėr realizimin me sukses tė kontratės.

  7. Oferta e paraqitur nga Operatori ekonomik “Bami” shpk :
  • Pas verifikimit tė dokumentacionit tė stafit teknik, u konstatua se Inxhinieri i Mjedisit i deklaruar nga Operatori ekonomik “Bami” shpk nuk ėshtė i pajisur me Ēertifikatė lėshuar nga Ministria e Mjedisit pėr Vlerėsimin e Ndikimit nė Mjedis,ēka bie nė kundėrshtim me Dokumentat Standarte tė Tenderit, Kriteret e Veēanta tė Kualifikimit, Kapaciteti Teknik, pika 5.
  • Operatori ekonomik “Bami” shpk, referuar Shtojcės 10 si edhe dokumentacionit shoqėrues pėr mjetet e paraqitura, nuk ka aftėsinė e duhur teknike pėr realizimin me sukses tė kontratės.

  8.Oferta e paraqitur nga operatori ekonomik “Kevin Construksion” shpk:
  • Operatori ekonomik “Kevin Construksion” shpk nuk ka paraqitur tė plotė Pėrshkrimin e Ofertės, sipas Shtojcės 1 (pa zėrat e punimeve dhe cmimet sipas preventivit), ēka bie nė kundėrshtim me DST, Kriteret e Veēanta, pika 1, gėrma “c”.
  • Operatori ekonomik “Kevin Construksion” shpk nuk ka paraqitur Shtojcėn 5, ēka bie nė kundėrshtim me DST, Kriteret e Veēanta, pika 1, gėrma “a”.
  • Operatori ekonomik “Kevin Construksion” shpk nuk ka paraqitur Shtojcėn 10, ēka bie nė kundėrshtim me DST, Kriteret e Veēanta, pika 1, gėrma “d”.
  • Operatori ekonomik “Kevin Construksion” shpk nuk ka paraqitur Shtojcėn 11, ēka bie nė kundėrshtim me DST, Kriteret e Veēanta, pika 1, gėrma “dh”.
  • Operatori ekonomik “Kevin Construksion” shpk nuk ka paraqitur Vėrtetimin qė konfirmon shlyerjen e tė gjitha detyrimeve tė maturuara tė energjisė elektrike tė kontratave tė energjisė qė ka operatori ekonomik qė ėshtė i regjistruar nė Shqipėri, ēka bie nė kundėrshtim me DST, Kriteret e Veēanta, pika 1, gėrma “e”.
  • Operatori ekonomik “Kevin Construksion” shpk nuk ka paraqitur asnjė dokumentacion pėr mjekun cka bie nė kudėrshtim me pikėn 6 tė kapaciteti teknik tė Dokumentave Standarte tė Tenderit.
  • Operatori ekonomik “Kevin Construksion” shpk nuk ka paraqitur asnjė dokumentacion pėr makineritė dhe mjetet e kėrkuara cka bie nė kundėrshtim me pikėn 17 tė kapaciteti teknik tė Dokumentave standarte tė Tenderit.
  Cancellation reason
  Additions
  Transaction / Actual Spending
 • Monitor Transactions / Actual Spendings for this Contractor
 • Public Announcement Bulletin
  Announcement of Procurement
  Standard Tender Documents
  Technical Specification
  Technical Report
  Preventiv
  Bidder Announcement
  Signing of the Contract Nr.09 - Dt.04-03-2019
  Project

  Privacy Policy

  Except when otherwise defined, all data & information offered in Open Procurement Albania is available under the licenses: This material is Open Data