Open Procurement Albania

Mini eskavator 0.15 m3

A Red Flag is a fact, event, or set of circumstances, or other information that may indicate a potential legal compliance concern for illegal or unethical business conduct, particularly with regard to corrupt practices and non-compliance with anti-corruption laws.

 • Disqualification of all competitive operators except the winner
 • Disqualification of all competitive operators except the winner

Procuring Authority / Buyer Local Unit Tiranė
Procuring Authority / Buyer Drejtoria Nr.2 e Punetoreve te Qytetit Tirane
Tender object Mini eskavator 0.15 m3
Reference No. REF-13506-03-13-2019
Estimated / Ceiling Value ALL without VAT 3 550 000,00
Type of Contract Purchase of Goods
Procurement Method Request for Proposal
Stage Procedure Signed the Contract
Tender Publication Date 15-03-2019
Last date of Submitted Documents 25-03-2019
Tender Held Date 25-03-2019
No. of Bidders 4
Bidders LEXALKO
PAERA
Power Industries
Start Co
Successful Bidder /Supplier / Provider
 • LEXALKO
 • The winning bid ALL without vat 3 387 000,00
  Bidder Announcement date 09-04-2019
  Award and Contract Amount ALL with VAT 4064400
  Contract date 16-04-2019
  Planned Milestones of Contract / Start and End Date 20 ditė
  Renewal Contract Additional Value (ALL with VAT)
  Appeals Nuk ka pasur ankesa.
  Janė skualifikuar ofertuesit e mėposhtėm:

  1. “PAERA” shpk :
  • Nuk pėrmbush kriteret e pėrgjithshme tė pranimit / kualifikimit ku thuhet se "Kėto kritere duhet tė plotėsohen me dorėzimin e vetėdeklaratės me shkrim tė subjektit, nė ditėn e hapjes sė ofertės, sipas Shtojcės 5" pasi Operatori Ekonomik nuk e ka paraqitur kėtė shtojcė sipas formatit tė publikuar nė Dokumentat Standarte tė Tenderit.
  • Nuk pėrmbush pikėn 2.1/b tė kritereve tė veēanta tė kualifikimit ku thuhet se "Ofertuesi duhet tė dorėzojė: b. Deklaratė pėr paraqitje oferte tė pavaruar, sipas Shtojcės 2/1, pasi OE nuk e ka paraqitur kėtė Shtojcė.
  • Nuk pėrmbush pikėn 2.3.1 tė kapacitetit teknik ku thuhet se "Furnizime tė ngjashme tė realizuara gjatė tre viteve tė fundit nga data e zhvillimit tė tenderit, nė vlerėn prej jo mė pak se 40% e fondit limit tė vėnė nė dispozicion pėrkatėsisht: 1.420.000 (njė million e katėrqind e njėzetė mijė) lekė pa TVSH.
  • Nuk pėrmbush pikėn 2.3.5 tė kapacitetit teknik ku thuhet se "Operatori ekonomik pjesėmarrės duhet tė ketė tė punėsuar, minimumi 1(njė) inxhinier mekanik, pėr tė cilin duhet tė paraqitet kontrata e punės, diploma si dhe listėpagesat e shoqėrisė pėr tė paktėn 6 (gjashtė) muajt e fundit, ku tė figurojė i regjistruar inxhinieri i sipėrpėrmendur." pasi Operatori Ekonomik nuk ka paraqitur asnjė dokumentacion pėr kėtė pikė.
  • Nuk pėrmbush pikėn 2.3.7 tė kapacitetit teknik ku thuhet se"Operatori ekonomik duhet tė paraqesė Ēertifikatėn e Konformitetit CE tė mjetit, objekt prokurimi." pasi Operatori Ekonomik nuk ka paraqitur asnjė dokumentacion pėr kėtė pikė.

  2. “Power Industries” shpk :
  • Nuk pėrmbush pikėn 2.3.3 tė kapacitetit teknik ku thuhet se "Operatori ekonomik duhet tė deklarojė llojin e mjetit, tė shoqėruar me foto dhe me dokumentacionin pėrkatės, nė mėnyrė qė tė verifikohet pajtueshmėria e parametrave teknike tė mjetit me specifikimet teknike tė kėrkuara nga AK. Gjithashtu duhet tė deklarohen edhe orėt e punės, tė shoqėruar me foto tė manometrit ku regjistrohen orėt e punės.", pasi OE nuk ka paraqitur foto tė mjetit dhe tė manometrit pėr tė verifikuar orėt e punės.

  3. “Start Co” shpk :
  • Nuk pėrmbush pikėn 2.3.3 tė kapacitetit teknik ku thuhet se "Operatori ekonomik duhet tė deklarojė llojin e mjetit, tė shoqėruar me foto dhe me dokumentacionin pėrkatės, nė mėnyrė qė tė verifikohet pajtueshmėria e parametrave teknike tė mjetit me specifikimet teknike tė kėrkuara nga AK. Gjithashtu duhet tė deklarohen edhe orėt e punės, tė shoqėruar me foto tė manometrit ku regjistrohen orėt e punės.", pasi OE nuk ka paraqitur foto tė mjetit.
  Cancellation reason
  Additions
  Transaction / Actual Spending
 • Monitor Transactions / Actual Spendings for this Contractor
 • Public Announcement Bulletin
  Announcement of Procurement
  Standard Tender Documents
  Bidder Announcement
  Signing of the Contract Nr.16 - Dt.23-04-2019

  Privacy Policy

  Except when otherwise defined, all data & information offered in Open Procurement Albania is available under the licenses: This material is Open Data