Open Procurement Albania

Ndertimi i rruges Enver Preza dhe degezimeve te saj

A Red Flag is a fact, event, or set of circumstances, or other information that may indicate a potential legal compliance concern for illegal or unethical business conduct, particularly with regard to corrupt practices and non-compliance with anti-corruption laws.

 • Disqualification of all competitive operators except the winner
 • Disqualification of all competitive operators except the winner

Procuring Authority / Buyer Local Unit Tiranė
Procuring Authority / Buyer Bashkia Tirane
Tender object Ndertimi i rruges Enver Preza dhe degezimeve te saj.

Burimi i financimit: vėnė nė dispozicion nga tė ardhurat e Bashkisė sė Tiranės nė mbėshtetje tė VKB Nr. 159 datė 21.12.2018, “Pėr Miratimin e Programit buxhetor afatmesėm 2019-2021”,dhe detajimin e buxhetit tė Bashkisė sė Tiranės pėr vitin 2019” (e ndryshuar).
Reference No. REF-14824-03-21-2019
Estimated / Ceiling Value ALL without VAT 67 860 242,00
Type of Contract Public Work Contract
Procurement Method Open Procedure
Stage Procedure Announced the Winner
Tender Publication Date 25-03-2019
Last date of Submitted Documents 24-04-2019
Tender Held Date 24-04-2019
No. of Bidders 11
Bidders Viante Konstruksion
Kola Invest
K.Turja shpk & Infinit
Senka
Sterkaj
BE-IS
KMK shpk & Varaku E
Liqeni VII sha & Al-Asfalt
Kacdedja
Bahas shpk & Avduli
Sireta 2F shpk & EuroAlb
Successful Bidder /Supplier / Provider
 • STERKAJ SHPK
 • The winning bid ALL without vat 55055655.1
  Bidder Announcement date 12-06-2019
  Award and Contract Amount ALL with VAT
  Contract date
  Planned Milestones of Contract / Start and End Date 6 muaj
  Renewal Contract Additional Value (ALL with VAT)
  Appeals Nuk ka pasur ankesa.
  Janė skualifikuar Operatorėt ekonomik tė mėposhtėm:

  1. “Viante Konstruksion” shpk:
  • Operatori ekonomik “Viante Konstruksion” shpk nuk plotėson pikėn 5 tė Kapacitetit Teknik tė Dokumentave Standarte tė Tenerit: “Operatorėt ekonomik pjesėmarrės duhet te kenė tė punėsuar staf teknik pėr kryerjen e tė gjitha punimeve nė kėtė objekt….1 (njė) inxhinier Mjedisi (i pajisur me ēertifikatė lėshuar nga Ministria e Mjedisit pėr Vlerėsimin e Ndikimit nė Mjedis)” pasi pėr inxhinierin e mjedisit nuk ėshtė paraqitur Ēertifikata pėr vlerėsimin e ndikimit nė mjedis.
  • Operatori ekonomik “Viante Konstruksion” nuk plotėson pikėn 8 tė Kapacitetit Teknik tė Dokumentave Standarte tė Tenerit: “Operatori ekonomik duhet tė ketė tė punėsuar minimalisht 4 (katėr) punonjės manovratorė tė mjeteve tė rėnda….” pasi nga 4 manovratorė tė kėrkuar, njėri prej tyre, Gj. Bezati rezulton edhe inxhinierie ndėrtimi nė pėrmbushje tė kėrkesės pėr stafin inxhinierik si dhe ėshtė deklaruar Drejtues Teknik.
  • Operatori ekonomik “Viante Konstruksion” shpk nuk plotėson pikėn 17 tė Kapacitetit Teknik tė Dokumentave Standarte tė Tenerit: “Dėshmi pėr mjetet e pajisjet teknike, qė ka nė dispozicion apo mund ti vihen nė dispozicion operatorit ekonomik, qė nevojiten pėr ekzekutim in e kontratė (Shtojca 10)” .
  • Operatori ekonomik “Viante Konstruksion” shpk nuk plotėson pikėn 1, gėrma “c” tė kritereve tė Vecanta tė Dokumentave Standarte tė tenderit: “Formulari i Ofertės, sipas Shtojces 1”, pasi u konstatua se Preventivi ėshtė paraqitur me ndryshim tė strukturės, nė sasi dhe volum cka bie nė kundėrshtim me Udhėzimet pėr Operatorėt Ekonomikė tė pėrcaktuar nė Dokumentat Standarte tė Tenderit, Seksioni 2 Pėrllogaritja e ofertės ekonomike.

  2. Operatori ekonomik “Kola Invest”shpk :
  •Operatori ekonomik “Kola Invest” shpk nuk plotėson pikėn 17 tė Kapacitetit Teknik tė Dokumentave Standarte tė Tenerit: “Dėshmi pėr mjetet e pajisjet teknike, qė ka nė dispozicion apo mund ti vihen nė dispozicion operatorit ekonomik, qė nevojiten pėr ekzekutim in e kontratė (Shtojca 10)/eskavator me goma” pasi pasi eskavatori me goma ėshtė paraqitur vetėm me faturė zhdoganimi cka bie nė kundėrshtim me pėrcaktimin e gėrmės “a” tė kėsaj pike.
  •Operatori ekonomik “Kola Invest” shpk nuk plotėson pikėn 1, gėrma “c” tė kritereve tė Vecanta tė Dokumentave Standarte tė tenderit: “Formulari i Ofertės, sipas Shtojces 1”, pasi u konstatua se Preventivi ėshtė paraqitur me ndryshim tė strukturės, nė sasi konkretisht zėri 11 “Punime pėr murin rrethues”, ml mur rrethues ėshtė ndryshuar sasia cka bie nė kundėrshtim me Udhėzimet pėr Operatorėt Ekonomikė tė pėrcaktuar nė Dokumentat Standarte tė Tenderit, Seksioni 2 Pėrllogaritja e ofertės ekonomike.

  3. Bashkimi i operatorėve ekonomikė “K.Turja” shpk & “Infinit” shpk :
  • Operatori ekonomik “K.Turja” shpk nuk plotėson Kriteret e Pėrgjithshme: “Kėto kritere duhet tė plotėsohen me dorėzimin e vetėdeklaratės me shkrim tė subjektit, nė ditėn e hapjes sė ofertės, sipas Shtojcės 8” pasi kjo shtojcė nuk ėshtė paraqitur sipas formatit tė pėrcaktuar nė DST.
  • Operatori ekonomik “Infinit” shpk nuk plotėson Kriteret e Pėrgjithshme: “Kėto kritere duhet tė plotėsohen me dorėzimin e vetėdeklaratės me shkrim tė subjektit, nė ditėn e hapjes sė ofertės, sipas Shtojcės 8” pasi kjo shtojcė nuk ėshtė paraqitur sipas formatit tė pėrcaktuar nė DST.
  • Operatori ekonomik “K.Turja” shpk nuk plotėson gėrmėn “e” tė kritereve tė vecanta tė pikės 2: “Deklarate mbi kontratat e lidhura apo ne proces, sipas Shtojcės 11” nuk ka deklaruar sipas shtojces 11 per kontratat e lidhura dhe ato ne proces, nuk ka deklaruar kontraten e lidhur me Bashkine Tirane “Rikonstruksion i rruges Sotir Peci”.
  • Operatori ekonomik “Infinit” shpk nuk plotėson gėrmėn “c” tė pikės 2 tė kapacitetit teknik: “Liēensa profesionale,lidhur me ekzekutimin e punėve tė kontratės….” pasi nuk disponon Piken e Licences NP 12 per punime te inxhinierise se Mjedisit.
  • Operatori ekonomik “K.Turja” shpk nuk plotėson gėrmėn “c” tė pikės 2 tė kapacitetit teknik: “Liēensa profesionale,lidhur me ekzekutimin e punėve tė kontratės….” pasi nuk disponon piken NP 4 B te Licences per Rruge Autostrata, etj sic percaktohet ne DST.
  • Operatori ekonomik “Infinit” shpk nuk disponon licensen nga QKL III 2 B sic percaktuar ne DST pika 16 Kritetret e Vecanta te Kualifkimit: “Operatori ekonomik duhet tė jetė i pajisur me Licencė lėshuar nga Qendra Kombėtare e Licensimit pėr grumbullim dhe transportim tė mbetjeve qė kanė ndikim nė mjedis (Kodi III.2.B).

  4. “Senka” shpk:
  • Operatori ekonomik “Senka” shpk nuk plotėson Kriteret e Pėrgjithshme: “Kėto kritere duhet tė plotėsohen me dorėzimin e vetėdeklaratės me shkrim tė subjektit, nė ditėn e hapjes sė ofertės, sipas Shtojcės 8” pasi kjo shtojcė nuk ėshtė paraqitur sipas formatit tė pėrcaktuar nė DST.
  • Operatori ekonomik “Senka” shpk nuk plotėson gėrmėn “f” tė kapacitetit teknik tė Dokumentave Standarte tė Tenderit: “Makineritė e mėsipėrme nuk janė tė angazhuara nė kontrata tė tjera dhe nuk jane te deklaruara ne procedurat te shpallura fitues nga autoriteti kontraktor, Bashkia Tirane. (Deklaratė nga administratori i shoqėrisė ofertuese ku te deklarohet dhe vendndodhja e mjeteve ne pronesi ose me qera me qellim verifikimi)” nuk ėshtė paraqitur Deklaratė nga administratori i shoqėrisė ofertuese ku te deklarohet dhe vendndodhja e mjeteve ne pronesi ose me qera me qellim verifikimi.
  • Operatori ekonomik “Senka” shpk nuk plotėson gėrmėn “d” tė pikės 17 tė kapacitetit teknik tė Dokumentave Standarte tė Tenderit: “Operatori ekonomik duhet tė paraqesė foto pėr secilin mjet tė deklaruar ku tė jetė e dukshme dhe targa e mjetit pasi” pėr kamionin me kapacitet 15-20 ton me targė AA718RO nuk ėshtė paraqitur foto.
  • Operatori ekonomik “Senka” shpk nuk plotėson pikėn 17 tė kapacitetit teknik tė Dokumentave Standarte tė Tenderit: “Dėshmi pėr mjetet e pajisjet teknike, qė ka nė dispozicion apo mund ti vihen nė dispozicion operatorit ekonomik, qė nevojiten pėr ekzekutim in e kontratė (Shtojca 10)/” pasi mjetet Autobetoniere me targa TR1485N dhe TR2516M rezultojnė kamionė tė certifikuar pėr transport mallrash brend vendit pėr llogari tė vet.

  5. “BE-IS” shpk :
  • Operatori ekonomik “BE-IS” shpk nuk plotėson pikėn 4 tė Kapacitetit Teknik tė Dokumentave Standarte tė tenderit: “Njė punėsim mesatar i tė paktėn 55 (pesėdhjetė e pesė) personave, pėr periudhėn Mars 2018 - Mars 2019 tė vėrtetuar me….”.

  6. “Kacdedja” shpk :
  • Operatori ekonomik “Kacdedja” shpk nuk disponon licensen nga QKL III 2 B sic percaktuar ne DST pika 16 Kritetret e Vecanta te Kualifkimit: “Operatori ekonomik duhet tė jetė i pajisur me Licencė lėshuar nga Qendra Kombėtare e Licensimit pėr grumbullim dhe transportim tė mbetjeve qė kanė ndikim nė mjedis (Kodi III.2.B).
  • Operatori ekonomik “Kacdedja” shpk nuk plotėson pikėn 17 tė kapacitetit teknik tė Dokumentave Standarte tė Tenderit: “Dėshmi pėr mjetet e pajisjet teknike, qė ka nė dispozicion apo mund ti vihen nė dispozicion operatorit ekonomik, qė nevojiten pėr ekzekutim in e kontratė (Shtojca 10)” pasi ėshtė dekalruar vetėm 1 (njė) kamion me kapacitet 10-15 ton nga 2 tė kėrkuar.
  • Operatori ekonomik “Kacdedja” shpk nuk plotėsojnė pikėn 17 tė kapacitetit teknik tė Dokumentave Standarte tė Tenderit: “Dėshmi pėr mjetet e pajisjet teknike, qė ka nė dispozicion apo mund ti vihen nė dispozicion operatorit ekonomik, qė nevojiten pėr ekzekutim in e kontratė (Shtojca 10)” pasi ėshtė dekalruar vetėm 1 (njė) autobetoniere nga 2 tė kėrkuar.

  7. “Sireta 2F” shpk & “EuroAlb” shpk :
  • Operatori ekonomik “EuroAlb” shpk nuk plotėson pikėn 6 tė kapacitetit teknik tė DST: “Operatori ekonomik ofertues duhet tė ketė pjesė tė stafit tė punėsuar, tė vėrtetuar me kontratė pune tė vlefshme, Urdhėr mjeku, diplomė, librezė pune dhe tė figurojė nė listėpagesa, 1 (njė) mjek tė pėrgjithshėm” pasi nuk ka paraqitur dokumentacion pėr mjekun e kėrkuar.
  • Bashkimi i operatorėve ekonomikė “Sireta 2F” shpk & “EuroAlb” shpk nuk plotėson pikėn 17 tė kapacitetit teknik tė DST: “Dėshmi pėr mjetet e pajisjet teknike, qė ka nė dispozicion apo mund ti vihen nė dispozicion operatorit ekonomik, qė nevojiten pėr ekzekutim in e kontratė (Shtojca 10)” pasi nuk ėshtė deklaruar asnjė kamion me kapacitet mbajtės 10-15 ton dhe ėshtė deklaruar vetėm 1 (njė) nga 2 (dy) autobetoniere tė kėrkuara.
  • Operatori ekonomik “EuroAlb” shpk nuk plotėson pikėn 17 tė kapacitetit teknik tė DST: “Dėshmi pėr mjetet e pajisjet teknike, qė ka nė dispozicion apo mund ti vihen nė dispozicion operatorit ekonomik, qė nevojiten pėr ekzekutim in e kontratė (Shtojca 10)” pasi mjetet e deklaruara rezulton t’ja ketė dhėn ėme qera operatorit ekonomik “Viante KOnstruksion” I cili ėshtė pjesėmarrės nė kėtė procedurė prokurimi.
  Cancellation reason
  Additions
  Transaction / Actual Spending
 • Monitor Transactions / Actual Spendings for this Contractor
 • Public Announcement Bulletin
  Announcement of Procurement
  Standard Tender Documents
  Technical Specification
  Technical Report
  Preventiv
  Bidder Announcement
  Signing of the Contract

  Privacy Policy

  Except when otherwise defined, all data & information offered in Open Procurement Albania is available under the licenses: This material is Open Data