Open Procurement Albania

Sistemimi i furnizimit me uje te zones Turistike Hamallaj, Faza I, Nj. Adm. Sukth, Bashkia Durres

A Red Flag is a fact, event, or set of circumstances, or other information that may indicate a potential legal compliance concern for illegal or unethical business conduct, particularly with regard to corrupt practices and non-compliance with anti-corruption laws.

 • Disqualification of all competitive operators except the winner
 • Disqualification of all competitive operators except the winner

Procuring Authority / Buyer Local Unit Durrės
Procuring Authority / Buyer Sh.A Ujesjelles Kanalizime Durres
Tender object B 93 SHPK & Rafin SHPK Shendelli SHPK
LALA” SHPK & “Arifaj SHPK
BE-IS SHPK
Ergi SHPK
Reference No. REF-24568-05-30-2019
Estimated / Ceiling Value ALL without VAT 80 231 510,83
Type of Contract Public Work Contract
Procurement Method Open Procedure
Stage Procedure Announced the Winner
Tender Publication Date 31-05-2019
Last date of Submitted Documents 01-07-2019
Tender Held Date 01-07-2019
No. of Bidders 4
Bidders
Successful Bidder /Supplier / Provider
 • BE-IS SHPK
 • The winning bid ALL without vat 77 912 460,00
  Bidder Announcement date 16-08-2019
  Award and Contract Amount ALL with VAT
  Contract date
  Planned Milestones of Contract / Start and End Date 12 muaj
  Renewal Contract Additional Value (ALL with VAT)
  Appeals Ka pasur ankesa.
  Gjatė afatit ligjor prej 7-ditė kalendarike tė pritjes sė ankesave, paraqiten ankesė:
  Me datė 24/07/2019 prane shoqerise UKD SHA paraqiti ankese operatori ekonomik B93.
  Me datė 31/07/2019 u bė kthimi i pergjigjes pėr operatorin B93, ku pretendimet e tij nuk qėndronin.
  Me datė 26/07/2019 prane shoqerise UKD SHA paraqiti ankese operatori ekonomik “LALA”, dhe “ARIFAJ” .
  Me datė 01/08/2019 u bė kthimi i pergjigjes pėr bashkimin e operatorėve “LALA”, dhe “ARIFAJ”, ku pretendimet e tyre nuk qėndronin.
  Gjate afatit 10 ditor per ankimim ne KPP nuk pati ankesa.

  Jane skualifikuar operatoret ekonomik si me poshte:

  1. Bashkimi i Operatoreve ekonomik “B-93”, “RAFIN” dhe “SHENDELLI” ėshtė skualifikuar pėr arsye se nuk permbush:
  • Kapacitetin Teknik pika 2.3/ pasi;
  Operatori Rafin nuk ka kontratė tė ngjashme nė pėrputhje me zėrat qė ka marrė pėrsipėr tė kryejė sipas Marrėveshjes sė Bashkėpunimit.
  • Kapacitetin Teknik pika 4/ pasi;
  Operatori B-93 nuk pėrmbush numrin e punonjėsve me kohė tė plotė, pasi nga 72 qė duhet sipas % sė bashkėpunimit ka deklaruar mesatarish rreth 46 punonjės.
  • Kapacitetin Teknik pika 4.1/ pasi;
  Operatori Shendelli: punonjėsin Ing.Mjedisi nuk e ka tė deklaruar nuk e ka tė deklaruar nė Listėpagesat e shoqėrisė pėr 6-muaj.
  • Kapacitetin Teknik pika 4.5/ pasi;
  Bashkimi i Operatorėve ekonomik pėr specialistet e kualifikuar elektromekanik, hidraulike dhe saldator, jo tė gjithė figurojnė nė listėpagesė sipas periudhės sė kėrkuar.
  • Kapacitetin Teknik pika 5/ pasi;
  Operatori ekonomik B-93 nuk ka paraqitur licensim Kodi III.2.B, nė pėrputhje me punimet qė do kryejė sipas Marrėveshjes sė Bashkėpunimit, nė pikėn 2 dhe 5 tė preventivit tė punimeve.
  • Kapacitetin Teknik pika 6/ pasi: bashkimi i operatoreve ekonomik nuk ka paraqitur makineritė dhe pajisjet: pajisje Ėell Point, makineri pėr nxjerrje kollonash, palankola.

  2. Bashkimi i Operatoreve ekonomik “LALA”, dhe “ARIFAJ” ėshtė skualifikuar pėr arsye se nuk permbush:
  • Kapacitetin Teknik pika 1/ pasi;
  Operatori Arifaj nuk ka kontratė tė ngjashme nė pėrputhje me zėrat qė ka marrė pėrsipėr tė kryejė sipas Marrėveshjes sė Bashkėpunimit, jo pėr ujesjellės por vetėm pėr rrugė.
  • Kapacitetin Teknik pika 4.5/ pasi;
  Bashkimi i Operatorėve ekonomik pėr specialistet e kualifikuar elektricist, elektromekanik, hidraulik, mekanik, saldator dhe pompistė, nuk ka paraqitur deshmi tė aftėsisė profesionale/deftese tė shkollės tėknike. Ka paraqitur 3 elektricistė, nga 4 tė kėrkuar.
  • Kapacitetin Teknik pika 6/ pasi: bashkimi i operatoreve ekonomik nuk ka paraqitur Fshese rruge.

  3. Operatori ekonomik “ERGI” ėshtė skualifikuar pėr arsye se nuk permbush:
  • Kriteret e veēanta pėr kualifikim: nuk ka paraqitur deklaratat sipas pikės b, ē, d, e, f.
  • Kriteret e pergjithshme: nuk ka paraqitur asnje deklarte
  • Kapacitetin Teknik pika 4.1/ pasi; nuk ka staf tė kompanisė: 1 Ing.Ndertimi, 1 Ing. hidroteknik, 1 Ing.Topograf, qė nuk janė drejtues teknik.
  Nuk ka parqitur deklaratė pėr drejtuesin teknik tė objektit.
  • Kapacitetin Teknik pika 4.3/ pasi; nuk ka paraqitur specialist me certifikimin pėr trajnim dhe sigurinė e shėndetit nė punė.
  • Kapacitetin Teknik pika 4.4/ pasi; nuk ka paraqitur ekspert pėr veprimtarinė Arkeologjike.
  • Kapacitetin Teknik pika 4.5/ pasi; ka paraqitur 1 elektromakinik nga 2 tė kėrkuar, 2 hidraulik nga 4 tė kėrkuar, 1 mekanik nga 2 tė kerkuar. Nuk ka paraqitur pompistė.
  Stafi hidraulikė, mekanik, saldator, nuk figurojnė nė listėpagėsat e shoqėrisė.
  Cancellation reason
  Additions
  Transaction / Actual Spending
 • Monitor Transactions / Actual Spendings for this Contractor
 • Public Announcement Bulletin
  Announcement of Procurement
  Standard Tender Documents
  Technical Specification
  Technical Report
  Constructive Report
  Preventiv
  Bidder Announcement
  Signing of the Contract
  Project

  Privacy Policy

  Except when otherwise defined, all data & information offered in Open Procurement Albania is available under the licenses: This material is Open Data