Open Procurement Albania

Loti III. Blerje e aparatit GC pėr analizimin e gazeve pėr Drejtorinė e Pėrgjithshme tė Doganave.

Njė shėnim me RedFlag ėshtė njė fakt, ngjarje, ose grup i rrethanave ose informacione tė tjera qė mund tė tregojnė njė shqetėsim apo ekspozim dhe mbi rrezik potencial tė pajtueshmėrisė ligjore pėr sjellje tė paligjshme ose joetike tė biznesit, veēanėrisht nė lidhje me praktika korruptive dhe mosrespektimit tė ligjeve anti-korrupsion.Vlerėsimi pėr kėto kategori do tė bėhet nė mėnyrė automatike, me filtra analitik tė paracaktuar.

 • Skualifikim i tė gjithė operatorėve konkurrues pėrveē fituesit
 • Autoriteti Prokurues ka skualifikuar tė gjithė operatorėt pjesėmarrės nė garė me ofertė mė tė ulėt se oferta fituese

Autoritet Prokurues Agjencia E Blerjeve Tė Pėrqendruara
Institucion Kontraktues Drejtoria e Pergjithshme e Doganave
Objekti i Tenderit Loti III. Blerje e aparatit GC pėr analizimin e gazeve pėr Drejtorinė e Pėrgjithshme tė Doganave.
Nr. Reference REF-82675-08-10-2018
Vlera / Fondi Limit 7 336 700,00
Lloji i Kontratės Publike Blerje Mallrash
Lloji i Procedurės Procedurė e Hapur
Statusi i Tenderit Njoftuar Fituesi
Data e Njoftimit tė Tenderit 13-08-2018 
Data e fundit pėr dorėzimin e Dokumenteve 06-09-2018
Data e mbajtjes sė tenderit 06-09-2018
Nr. i Operatorėve Konkurues 4
Operatorė Konkurues O.E.S DISTRIMED SHPK
KRIJON SHPK
BIOMETRIC ALBANIA SHPK
TRINITY TRADE COMPANY SHPK
Operator Ekonomik Kontraktues
 • KRIJON SHPK
 • Oferta fituese Lekė pa TVSH 7 200 000,00
  Data e shpalljes sė fituesit 25-10-2018
  Vlera e kontraktuar Lekė me TVSH
  Data e lidhjes sė kontratės
  Kohėzgjatja e kontratės 90 ditė
  Shtesė kontrate (Lekė me TVSH)
  Ankesa Ka pasur ankesa.
  U paraqit ankesa me nr.947prot. datė 28.09.2018 nga operatori ekonomik “KRIJON shpk” nė lidhje me kualifikimin e ofertuesit “O.E.S Distrimed shpk”. Procedura u pezullua deri nė marrjen e njė vendimi nė lidhje me ankesėn.
  Me shkresėn nr.947/1prot. datė 04.10.2018 “Kthim pėrgjigje”, Komisioni i Shqyrtimit tė Ankesave nė organin qėndror blerės mori vendim pėr pranimin e ankesės sė ofertuesit “KRIJON shpk” dhe s’kualifikimin e operatorit ekonomik “O.E.S Distrimed shpk”, prandaj kjo procedurė kaloi pėr rivlerėsim nga Komisioni i Vlerėsimit tė Ofertave me datė 11.10.2018.
  Janė skualifikuar ofertuesit e mėposhtėm:

  1. Operatori ekonomik “TRINITY TRADE COMPANY” SHPK:
  Nuk ka paraqitur ofertė ekonomike.

  2. Operatori ekonomik “BIOMETRIC ALBANIA” SHPK:
  Ofertuesi nuk plotėson specifikimet teknike tė pajisjeve laboratorike: Gaz Kromatograf per percaktimin e hidrokarbureve te gazeve komerciale, tė pėrcaktuara nė shtojcėn 10 tė DT, sepse tė dhėnat teknike tė katalogut tė paraqitur nė gjuhėn shqipe nuk janė nė pėrputhje me tė dhėnat teknike tė kėrkuara pėr kėtė pajisje nga autoriteti kontraktor.

  3. Operatori ekonomik “O.E.S DISTRIMED” :
  - Pėr kushtet teknike janė kėrkuar: “Detektor TCD, kit instalimi (ferrula, rakorderi, tub bakri, liner, shiringa, viale, septa), filtra per pastrimin e te gjithe gazeve, Gjithashtu duhet te perfshihen tre kolona kapilare (2 te montuara + 1 rezerve + 1 Prekolone) te pershtatshme per aplikimin e kerkuar me gjatesi te pakten 25m secila, 2000 viale 1.5 ose 2 ml, 5 shiringa per injektim, 20 liner si dhe softueri i kontrollit nga PC. Sistemi duhet te vije me metodika te instaluara ne fabrike si dhe dokumentacion specifik per aplikimin. Sistemi duhet te jete i pershtatur dhe i testuar per analizat e gazit sipas standartit EN 27941-95.” - ndėrsa nė katalog larmishmėria pėrcaktohet se ka tre dedektorė, tek pika 4 paragrafi i dytė “dedektorė opsionale” pėrcaktohet se do tė pajisen nė tė ardhmen me kėta dedektorė. Nė katalog janė pėrfshirė vetem shiringa pa specifikuar tė tjerat, mungojnė disa tė dhėna dhe nuk ėshtė specifikuar as numri as pėrmasat e kolonave kapilare tė kėrkuara. Nė katalog nuk pėrcaktohet nėse sistemi duhet tė jetė i pėrshtatur me kėtė standart.
  - Pėr furrėn e kolonave janė kėrkuar: “Temperatura maksimale e rampes (shpejtesise se rritjes se temperatures) tė jetė tė paktėn 110°C/min”, por nė katalog nuk ėshtė e specifikuar. Po ashtu ėshtė kėrkuar “Ftohja e furrės nga 400°C ne 50°C tė bėhet nė mė pak se 5 minuta.”, - ndėrsa paisja e ofruar e realizon ftohjen nė 5.5 minuta. - Pėr injektorin Split/Splitless janė kėrkuar: “Diapazoni i presionit: jo me pak se 0-150 psi” - ndėrsa nė katalog ėshtė pėrcaktuar 0-100 psi; “Fluksi total: mbi 1500mL/min per He/H2” - ndėrsa nė katalog ėshtė pėrcaktuar 0-1000ml/min He; “Diapazoni i ndarjes (split range): nga 1 deri nė tė paktėn 7000 nė varėsi tė kolonės” - ndėrsa nė katalog ėshtė pėrcaktuar diapazioni i ndarjes sė ofruar 7500, por nuk ėshtė specifikuar intervali.
  - Pėr kontrollin elektronik tė fluksit janė kėrkuar: “Presioni: me saktėsi 0.1% Full Scale ose me te mire”, “Saktesia e sensorit te fluksit me e mire se 2% e matjes ose 0.2% full scale” dhe “Resolucioni i set point te presionit 0.001psi” - por nė katalog nuk janė pėrcaktuar kėto tė dhėna teknike.
  - Pėr detektorin me jonizim tė flakės (FID) janė kėrkuar: “Temperatura maksimale jo me pak se 450°C” - ndėrsa nė katalog ėshtė pėrcaktuar 450°C ose me pak; “Shpejtesia e mbledhjes se te dhenave: mbi 480 Hz” - ndėrsa nė katalog ėshtė pėrcaktuar 200 Hz.
  - Pėr detektorin e konduktivitetit termik (TCD) ėshtė kėrkuar: “Diapazoni dinamik linear: jo me pak se 100,000 (10 5)” - por nė katalog nuk janė pėrcaktuar tė dhėnat teknike pėr kėtė parametėr.
  - Pėr specifikimet e pėrgjitshme ėshtė kėrkuar: “Ekran me prekje me madhesi te pakten 20cm” - ndėrsa nė katalog ėshtė pėrcaktuar 14,48 cm.
  - Pėr komunikimin janė kėrkuar: “Eternet sipas protokollit TCP/IP”, “Data rate te pakten 100Mbps” dhe “Me 3 dalje analoge opsionale” - por nė katalog nuk janė pėrcaktuar kėto tė dhėna teknike.
  - Pėr kushtet e ambientit te punes janė kėrkuar: “Temperatura: 10 deri 40 °C” dhe “Lageshtia relative: 5% deri 95%” - por nė katalog nuk janė pėrcaktuar kėto tė dhėna teknike. - Pėr software-in e sistemit tė tė dhėnave kromatografike ėshtė kėrkuar: “Tė kete mundesi integrimin ne LIMS. Softueri te jete i pershtatshem per laboratoret qe jane te detyruar te funksionojne ne perputhje me ISO/IEC 17025.” - por nė katalog nuk janė pėrcaktuar kėto tė dhėna teknike.”
  Arsyeja e Anulimit
  Shėnime
  Transaksione Thesari
 • Buletini i Prokurimeve Publike
  Loti III Formular i njoftimit kontrates nenshkruar -2018.doc
  DST PAJISJE LABORATORIKE IV LOTE.doc
  Shtojce.docx
  Njoftimi i Tenderit
  Dokumentat Standarde tė Tenderit
  Shpallja e Fituesit

  MBĖSHTETĖS
  Embassy of USA

  Ky portal është pjesë e projektit të mbështetur financiarisht nga Programi i Granteve të Vogla i Komisionit për Demokraci i Ambasadës së SH.B.A.-së në Tiranë.
  Opinionet, gjetjet, konkluzionet dhe rekomandimet e shprehura janë të autor-it/ve dhe nuk përfaqësojnë domosdoshmërisht ato të Departamentit të Shtetit.

  Tė drejtat e Pėrdorimit

  Pėrsa kohė nuk pėrcaktohet ndryshe, i gjithė informacioni i ofruar nga Open Procurement Albania ofrohet nėn liēencat: This material is Open Data