Open Procurement Albania

“Blerje kėpucė pėr uniformėn e Policisė sė Shtetit” pėr vitet 2018, 2019, 2020.

Autoritet Prokurues Agjencia E Blerjeve Tė Pėrqendruara
Institucion Kontraktues Drejtoria e Pergjithshme e Policise se Shtetit
Objekti i Tenderit “Blerje kėpucė pėr uniformėn e Policisė sė Shtetit” pėr vitet 2018, 2019, 2020.

Fondi limit: 290,155,500 (dyqind e nėntėdhjetė milion e njėqind e pesėdhjetė e pesė mijė e pesėqind) lekė pa TVSH.
Fondi i pėrllogaritur pėr vitin buxhetor 2018 ėshtė nė vlerėn prej: 37,720,150 (tridhjetė e shtatė milion e shtatėqind e njėzetė mijė e njėqind e pesėdhjetė) lekė pa TVSH.
Nr. Reference REF-82573-08-09-2018
Vlera / Fondi Limit 290 155 500,00
Lloji i Kontratės Publike Blerje Mallrash
Lloji i Procedurės E hapur, mbi kufirin e lartė monetar
Statusi i Tenderit Anuluar Procedura
Data e Njoftimit tė Tenderit 10-08-2018 
Data e fundit pėr dorėzimin e Dokumenteve 05-10-2018
Data e mbajtjes sė tenderit 05-10-2018
Nr. i Operatorėve Konkurues
Operatorė Konkurues
Operator Ekonomik Kontraktues
 • Oferta fituese Lekė pa TVSH
  Data e shpalljes sė fituesit
  Vlera e kontraktuar Lekė me TVSH
  Data e lidhjes sė kontratės
  Kohėzgjatja e kontratės Afati i lėvrimit mallit duhet tė jetė:
  - Pėr vitin 2018 afati i lėvrimit do tė jetė 30 ditė nga lidhja e kontratės.
  - Pėr vitin 2019 afati i lėvrimit do tė jetė brenda datės 31 Mars 2019 dhe brenda datės 2 Shtator 2019.
  - Pėr vitin 2020 afati i lėvrimit do tė jetė brenda datės 31 Mars 2020 dhe brenda datės 2 Shtator 2020.
  Shtesė kontrate (Lekė me TVSH)
  Ankesa
  Arsyeja e Anulimit Asnjė nga ofertat e paraqitura nuk pėrputhet me kriteret e pėrcaktuara nė dokumentet e tenderit.
  Shėnime Vendim i K.P.P. 747/2018 date 06.11.2018 me ankimues operatori ekonomik “Donianna” sh.p.k dhe objekt : Anulimin e procedurės sė “Blerje kėpucė pėr uniformėn e Policisė sė Shtetit pėr vitet 2018, 2019, 2020.”

  Nė datėn 05.10.2018, autoriteti kontraktor ka zhvilluar procedurėn e prokurimit, ku konstatohet se operatori ekonomik ankimues ka qenė pjesėmarrės nė seancėn e hapjes sė ofertave nga ana e autoritetit kontraktor, ku edhe ėshtė njohur me faktin qė shoqėria e tij nuk rezulton tė jetė pjesėmarrėse nė procedurėn e prokurimit objekt shqyrtimi, pėr faktin e mosparaqitjes sė ofertės sė tij nė sistemin e prokurimeve elektronike.
  Operatori ekonomik “Donianna” sh.p.k. nė datėn 10.10.2018 ka paraqitur ankesė pranė autoritetit kontraktor duke kundėrshtuar faktin e mosparaqitjes sė ofertės sė tij nė sistemin e prokurimeve elektronike.
  Autoriteti kontraktor me anė tė shkresės nr.1016/1 prot., datė 16.10.2018, i ka kthyer pėrgjigje ankesės sė operatorit ekonomik akimues, duke e refuzuar atė. Ndėrkohė qė, operatori ekonomik ankimues pretendon se ka marrė dijeni pėr kthimin e pėrgjigjes sė autoritetit kontraktor nė datėn 22.10.2018.
  Operatori ekonomik Donianna ka bere kėrkesė pranė KPP me Objekt: “Anulimin e procedurės sė prokurimit “Blerje kėpucė pėr uniformėn e Policisė sė Shtetit pėr vitet 2018, 2019, 2020” me pretendimin se nuk ėshtė paraqitur oferta e tij ne sistemin elektronik, pavarėsisht se operatori shprehet se veprimet llogarine e tij si operator ekonomik prane APP janė kryer ne mėnyre te plote.

  Pas shqyrtimit te rrethanave dhe te fakteve Komisioni i Prokurimit Publik arsyeton:
  Nga verifikimet rezulton se, ky operator ekonomik nuk ėshtė pjesėmarrės nė kėtė procedurė prokurimi, e pėr rrjedhim nuk legjitimohet tė paraqesė ankesė pėrsa kohė qė edhe autoriteti kontraktor nuk ka dalė me njė vendim pėrfundimtar klasifikimi.
  Komisioni i Prokurimit Publik, vepron dhe ushtron funksionin e tij brenda tagrave qė ia lejon legjislacioni pėr prokurimin publik, pėr sa kohė, nė fazėn nė tė cilėn ndodhet kjo procedurė prokurimi, KPP e ka tė pamundur tė verifikojė pretendimet qė ngre operatori ekonomik ankimues nė lidhje me veprimet e ndodhura nė llogarinė e tij personale nė sistemin e prokurimeve elektronike.
  KPP sqaron se, pėrpara kėtij rasti tė paprecedent, operatori ekonomik akimues nuk legjitimohet qė tė paraqesė ankesė pranė kėtij tė fundit, si organ i cili shqyrton ankesa vetėm kur interesi i operatorit ekonomik cėnohet nga njė vendim i autoritetit kontraktor, pėr sa kohė autoriteti kontraktor nuk ka ndėrmarrė asnjė vendim nė lidhje me kėtė procedurė prokurimi dhe nuk ka dalė me njė vendim pėrfundimtar nė rastin konkret.
  Gjithashtu, Komisioni i Prokurimit Publik ėshtė organ qė shqyrton vetėm ankesat e paraqitura nga operatorėt ekonomikė pėr vendime tė autoritetit kontraktor pėr procedura tė ndryshme prokurimi, dhe nuk shqyrton problematika apo pretendime qė kanė tė bėjnė me llogarinė e pėrdoruesit tė njė operatori ekonomik.
  Rrjedhimisht KPP vendos tė mos pranojė ankesėn e operatorit ekonomik “Donianna” sh.p.k. pėr kete procedurė prokurimi .
  Transaksione Thesari
 • Buletini i Prokurimeve Publike
  Njoftimi i Tenderit
  Dokumentat Standarde tė Tenderit
  Shtyrje Afati
  Vendim KPP
  Vendim KPP (2)

  MBĖSHTETĖS
  Embassy of USA

  Ky portal është pjesë e projektit të mbështetur financiarisht nga Programi i Granteve të Vogla i Komisionit për Demokraci i Ambasadës së SH.B.A.-së në Tiranë.
  Opinionet, gjetjet, konkluzionet dhe rekomandimet e shprehura janë të autor-it/ve dhe nuk përfaqësojnë domosdoshmërisht ato të Departamentit të Shtetit.

  Tė drejtat e Pėrdorimit

  Pėrsa kohė nuk pėrcaktohet ndryshe, i gjithė informacioni i ofruar nga Open Procurement Albania ofrohet nėn liēencat: This material is Open Data