Open Procurement Albania

Kontrate ne baze te nje Marreveshje kuader :Loti II. Blerje materialesh tė ndryshme pėr pastrim

Njė shėnim me RedFlag ėshtė njė fakt, ngjarje, ose grup i rrethanave ose informacione tė tjera qė mund tė tregojnė njė shqetėsim apo ekspozim dhe mbi rrezik potencial tė pajtueshmėrisė ligjore pėr sjellje tė paligjshme ose joetike tė biznesit, veēanėrisht nė lidhje me praktika korruptive dhe mosrespektimit tė ligjeve anti-korrupsion.Vlerėsimi pėr kėto kategori do tė bėhet nė mėnyrė automatike, me filtra analitik tė paracaktuar.

 • Skualifikim i tė gjithė operatorėve konkurrues pėrveē fituesit
 • Autoriteti Prokurues ka skualifikuar tė gjithė operatorėt pjesėmarrės nė garė me ofertė mė tė ulėt se oferta fituese

Autoritet Prokurues Agjencia E Blerjeve Tė Pėrqendruara
Institucion Kontraktues Drejtoria e Shėrbimit Spitalor Korēė
Objekti i Tenderit Kjo kontratė me palė Drejtoria e Shėrbimit Spitalor Korēė dhe me operatorin ekonomik MURATI D SHPK , me Objekt: Loti II. Blerje materialesh tė ndryshme pėr pastrim e lidhur nė datė 01-07-2019 , ėshtė bėrė nė bazė tė Marrėveshjes Kuadėr nr. REF: 12836-03-07-2019.
Nr. Reference REF-12836-03-07-2019
Vlera / Fondi Limit
Lloji i Kontratės Publike Kontratė nė bazė tė njė Marrėveshje Kuadėr
Lloji i Procedurės Kontratė nė bazė tė njė Marrėveshje Kuadėr
Statusi i Tenderit Lidhur Kontrata
Data e Njoftimit tė Tenderit 08-03-2019
Data e fundit pėr dorėzimin e Dokumenteve 01-04-2019
Data e mbajtjes sė tenderit 01-04-2019
Nr. i Operatorėve Konkurues 8
Operatorė Konkurues ANBIM SHPK & BOJRA NEON SHPK
AN&RA SHPK
ATLANTIK 3 SHPK
PASTRIME SILVIO SHPK
EURO MEGA 2010 SHPK
MURATI D SHPK
SHPIRAGU SHPK
SINANI TRADING SHPK
Operator Ekonomik Kontraktues
 • Oferta fituese Lekė pa TVSH
  Data e shpalljes sė fituesit 30-05-2019
  Vlera e kontraktuar Lekė me TVSH 1 118 364,00
  Data e lidhjes sė kontratės 01-07-2019
  Kohėzgjatja e kontratės
  Shtesė kontrate (Lekė me TVSH)
  Ankesa Ka pasur ankesa.
  Ka marre pėrgjigje me vendimin nr. 815/1 prot., datė 14.05.2019 dhe nr. 816/1 prot., datė 14.05.2019, dėrguar operatorit ekonomik “ANBIM” SHPK & “NEON” SHPK.
  Janė skualifikuar operatorėt ekonomikė tė mėposhtėm:

  1) “ANBIM” SHPK & “BOJRA NEON” SHPK:
  • Ofertuesi nuk plotėson kriterin e pėrcaktuar nė pikėn 1 tė seksionit 2.3 “Kapaciteti teknik” tė shtojcėn 9 tė DT-sė, pasi nuk arriti tė paraqesė dėshmi per furnizimet e meparshme, te ngjashme, te realizuara gjate 3 (tre) viteve te fundit nga data e zhvillimit te procedures, ne nje vlere jo me te vogel se 30 % e vleres se fondit limit tė Lotit II. Faturat e paraqitura tė realizuara nga anėtari i Bashkimit tė Operatorėve Ekonomikė,” Bojra neon” SHPK nuk vėrtetojnė realizimin e furnizimeve tė ngashme, pasi furnizimet e realizuara nėpėrmjet kėtyre faturave nuk janė tė ngjashme me objektin e prokurimit.

  2) “ATLANTIK 3” SHPK:
  • Ofertuesi nuk arriti tė paraqesė dokumentacion provues pėr elementet e vecanta tė ofertės ekonomike anomalisht tė ulėt sipas nenit 56 tė LPP-sė, e konkretisht nė shkresėn “Argumentim mbi ofertėn anomalisht tė ulėt” tė datės 26.04.2019 rezulton se mungon dokumentacioni sqarues pėr cmimet e 15 artikujve me numėr rendor 14, 26, 57, 58, 59, 69, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78 dhe 81, sipas formularit tė ofertės ekonomike ose pėr 19% tė vlerės sė shumatores sė cmimeve pėr njėsi tė ofertuar.
  • Nė dokumentacionin e paraqitur bashkėngjitur shkresės “Argumentim mbi ofertėn anomalisht tė ulėt”, ofertuesi nuk ka arritur tė argumentojė elementet e vecanta tė ofertės pėr artikujt e tjerė pasi, prokura e datės 01.06.2018 e lėshuar nga njė kompani tjetėr e autorizon ofertuesin vetėm pėr regjistrimin e produkteve dhe paraqitjen e interesit tė kėsaj kompanie, por nuk pėrcaktohen se pėr cilėt artikuj dhe pėr mė tepėr nuk argumentohen se cilat janė cmimet favorizuese tė dhėna nga kjo kompani, duke iu referuar artikujve qė kėrkohen tė prokurohen.
  • Gjithashtu rezulton se ofertuesi “Atlantik 3” SHPK ka paraqitur edhe ofertat e marra nga 3(tre) kompani tė tjera prodhuese/ tregtuese, pa data dhe afate vlefshmėrie tė kėtyre ofertave, bashkėlidhur tė cilave janė paraqitur fatura tatimore shitje vetėm pėr 20(njėzetė) nga 84 artikujt e kėrkuar pėr Lotin II. Si rrjedhim ofertuesi nuk ka arritur tė japė shpjegime pėr anėn ekonomike tė procesit tė prodhimit tė mallrave tė ofruara, zgjidhjet teknike, kushtet favorizuese tė jashtėzakonshme, origjinalitetin e mallrave apo zbatueshmėrinė e detyrimeve qė lidhen me mbrojtjen nė punė dhe kushtet nė vendin ku do tė prodhohen, por ka paraqitur vetėm oferta nga tė tretė nėpėrmjet tė cilave nuk argumentohen cmimet e artikujve tė ofruara.
  3) “SHPIRAGU” SHPK:
  • Ofertuesi nuk ka praqitur Formularin e Ofertės pėr Lotin II, sipas shtojcės 1 tė DT. Formulari i ofertės i hedhur nė sistemin e prokurimit elektronik tė APP-sė, nė seksionin “formulari i ofertės” i pėrket lotit I. Si rrjedhim rezulton se ofertuesi nuk ka paraqitur ofertė ekonomike pėr Lotin II.

  4) “SINANI TRADING” SHPK:
  • Ofertuesi nuk plotėson kriterin e pėrcaktuar nė pikėn 1 tė seksionit 2.3 “Kapaciteti teknik” tė shtojcėn 9 tė DT-sė, pasi nuk arriti tė paraqesė dėshmi per furnizimet e meparshme, te ngjashme, te realizuara gjate 3 (tre) viteve te fundit nga data e zhvillimit te procedures, ne nje vlere jo me te vogel se 30 % e vleres se fondit limit tė Lotit II. Faturat tatimore/ vertetimet nga institucionet shtetėrore pėr tė vertetuar realizimin e furnizimeve tė ngjashme me objektin e prokurimit janė nė vlerėn 14,026,148 lekė pa TVSH nga 19,939,328 lekė pa TVSH tė kėrkuara nė DT.

  5) “PASTRIME SILVIO” SHPK:
  • Ofertuesi nuk plotėson kriterin e pėrcaktuar nė pikėn 1 tė seksionit 2.1 “Kapaciteti ligjor/profesional i operatorėve ekonomikė” tė shtojcėn 9 tė DT-sė, pasi nuk arriti tė paraqesė njė ēertifikatė tė vlefshme nė kohėn e zhvillimit tė procedurės, qė vėrteton cilėsinė e menaxhimit tė shoqerisė ISO 9001.
  • Ofertuesi nuk plotėson kriterin e pėrcaktuar nė pikėn 2 tė seksionit 2.1 “Kapaciteti ligjor/profesional i operatorėve ekonomikė” tė shtojcėn 9 tė DT-sė, pasi nuk arriti tė tė paraqesė njė ēertifikatė tė vlefshme nė kohėn e zhvillimit tė procedurės, qė vėrteton cilesine e menaxhimit te shendetit dhe sigurise ne pune, ISO 18001.
  Arsyeja e Anulimit
  Shėnime Autoriteti kontraktor/Autoritetet kontraktore tė cilat do tė lidhin marrėveshjen kuadėr: Organi Qendror Blerės, Agjencia e Blerjeve tė Pėrqendruara nė emėr dhe pėr llogari tė autoriteteve kontraktore si mė poshtė:

  Pėr Lotin I. “Blerje detergjent, dizifektant dhe aromatizues”, me afat tė marrėveshjes kuadėr 2 (dy) vite:

  1. Drejtoria e Pėrgjithshme e Burgjeve
  2. Drejtoria e Spitalit Psikiatrik “Ali Mihali” Vlorė
  3. Drejtoria e Spitalit Rajonal Fier
  4. Spitali Universitar Obsterik Gjinekologjike “ Koco Glozheni”
  5. Komanda Mbėshtetese
  6. Spitali Universitar Obtetrik Gjinekologjik “Mbretėresha Geraldinė”
  7. QSUT
  8. Spitali psikiatrik “Sadik Dinci” Elbasan
  9. Spitali Universitar “Shefqet Ndroqi”
  10. Drejtoria e Spitalit Rajonal Dibėr
  11. Drejtoris e Spitalit Rajonal Berat
  12. Spitali Rajonal Korcė
  13. Qėndra Spitalore Xh.Kongoli
  14. Ministria e Mbrojtjes
  15. DPPSH
  16. Spitali Rajonal Vlorė
  Transaksione Thesari
 • Buletini i Prokurimeve Publike

  MBĖSHTETĖS
  Embassy of USA

  Ky portal është pjesë e projektit të mbështetur financiarisht nga Programi i Granteve të Vogla i Komisionit për Demokraci i Ambasadës së SH.B.A.-së në Tiranë.
  Opinionet, gjetjet, konkluzionet dhe rekomandimet e shprehura janë të autor-it/ve dhe nuk përfaqësojnë domosdoshmërisht ato të Departamentit të Shtetit.

  Tė drejtat e Pėrdorimit

  Pėrsa kohė nuk pėrcaktohet ndryshe, i gjithė informacioni i ofruar nga Open Procurement Albania ofrohet nėn liēencat: This material is Open Data