Open Procurement Albania

Kontrate ne baze te nje Marreveshje kuader :Loti I. Blerje detergjent, dizifektant dhe aromatizues.

Njė shėnim me RedFlag ėshtė njė fakt, ngjarje, ose grup i rrethanave ose informacione tė tjera qė mund tė tregojnė njė shqetėsim apo ekspozim dhe mbi rrezik potencial tė pajtueshmėrisė ligjore pėr sjellje tė paligjshme ose joetike tė biznesit, veēanėrisht nė lidhje me praktika korruptive dhe mosrespektimit tė ligjeve anti-korrupsion.Vlerėsimi pėr kėto kategori do tė bėhet nė mėnyrė automatike, me filtra analitik tė paracaktuar.

 • Skualifikim i tė gjithė operatorėve konkurrues pėrveē fituesit
 • Autoriteti Prokurues ka skualifikuar tė gjithė operatorėt pjesėmarrės nė garė me ofertė mė tė ulėt se oferta fituese

Autoritet Prokurues Agjencia E Blerjeve Tė Pėrqendruara
Institucion Kontraktues
Objekti i Tenderit Kjo kontratė me palė Drejtoria e Shėrbimit Spitalor Korēė dhe me operatorin ekonomik Euromega 2010 SHPK , me Objekt: Loti I. Blerje detergjent, dizifektant dhe aromatizues. e lidhur nė datė 02-07-2019 , ėshtė bėrė nė bazė tė Marrėveshjes Kuadėr nr. REF: 12834-03-07-2019.
Nr. Reference REF-12834-03-07-2019
Vlera / Fondi Limit
Lloji i Kontratės Publike Kontratė nė bazė tė njė Marrėveshje Kuadėr
Lloji i Procedurės Kontratė nė bazė tė njė Marrėveshje Kuadėr
Statusi i Tenderit Lidhur Kontrata
Data e Njoftimit tė Tenderit 08-03-2019
Data e fundit pėr dorėzimin e Dokumenteve 08-04-2019
Data e mbajtjes sė tenderit 08-04-2019
Nr. i Operatorėve Konkurues 8
Operatorė Konkurues ANBIM SHPK & BOJRA NEON SHPK
AN&RA SHPK
ATLANTIK 3 SHPK
DIMEX SHPK
EURO MEGA 2010 SHPK
MURATI D SHPK & “ANHEL SHPK
SHPIRAGU SHPK
W.CENTER SHPK
Operator Ekonomik Kontraktues
 • Oferta fituese Lekė pa TVSH
  Data e shpalljes sė fituesit 29-05-2019
  Vlera e kontraktuar Lekė me TVSH 447 114,00
  Data e lidhjes sė kontratės 02-07-2019
  Kohėzgjatja e kontratės
  Shtesė kontrate (Lekė me TVSH)
  Ankesa Ka pasur ankesa.
  Vendimet nr. 815/1 prot., datė 14.05.2019 dhe nr. 816/1 prot., datė 14.05.2019, dėrguar operatorit ekonomik “ANBIM” SHPK & “NEON” SHPK.

  Janė skualifikuar operatorėt ekonomikė tė mėposhtėm:
  1) “ANBIM” SHPK & “BOJRA NEON” SHPK:
  • Ofertuesi nuk plotėson kriterin e pėrcaktuar nė pikėn 1 tė seksionit 2.3 “Kapaciteti teknik” tė shtojcėn 9 tė DT-sė, pasi nuk arriti tė paraqesė dėshmi pėr furnizimet e mėparshme, te ngjashme, te realizuara gjate 3 (tre) viteve te fundit nga data e zhvillimit te procedurės, ne njė vlere jo me te vogėl se 30 % e vlerės se fondit limit tė Lotit I. Faturat e paraqitura nga anėtari i Bashkimit tė Operatorėve Ekonomikė ”Bojra neon” SHPK nuk vėrtetojnė realizimin e furnizimeve tė ngjashme, pasi furnizimet e realizuara nėpėrmjet kėtyre faturave nuk janė tė ngjashme me objektin e prokurimit.

  2) “ATLANTIK 3” SHPK:
  • Ofertuesi nuk arriti tė paraqesė dokumentacion provues pėr elementet e veēanta tė ofertės ekonomike anomalisht tė ulėt sipas nenit 56 tė LPP-sė, e konkretisht nė shkresėn “Argumentim mbi ofertėn anomalisht tė ulėt” tė datės 26.04.2019 rezulton se mungon dokumentacioni sqarues pėr ēmimet e 3 artikujve me numėr rendor 30, 31 dhe 41, sipas formularit tė ofertės ekonomike ose pėr 11.9% tė vlerės sė shumatores sė ēmimeve pėr njėsi tė ofertuar.
  • Nė dokumentacionin e paraqitur bashkėngjitur shkresės “Argumentim mbi ofertėn anomalisht tė ulėt”, ofertuesi nuk ka arritur tė argumentojė elementet e veēanta tė ofertės pėr artikujt e tjerė pasi, prokura e datės 01.06.2018 e lėshuar nga njė kompani tjetėr e autorizon ofertuesin vetėm pėr regjistrimin e produkteve dhe paraqitjen e interesit tė kėsaj kompanie, por nuk pėrcaktohen se pėr cilėt artikuj dhe pėr mė tepėr nuk argumentohen se cilat janė ēmimet favorizuese tė dhėna nga kjo kompani, duke iu referuar artikujve qė kėrkohen tė prokurohen.
  • Gjithashtu rezulton se ofertuesi “Atlantik 3” SHPK ka paraqitur edhe ofertat e marra nga 2(dy) kompani tė tjera prodhuese/ tregtuese, pa data dhe afate vlefshmėrie tė kėtyre ofertave, bashkėlidhur tė cilave janė paraqitur fatura tatimore shitje vetėm pėr 4(katėr) nga 41 artikujt e kėrkuar pėr Lotin I. Si rrjedhim ofertuesi nuk ka arritur tė japė shpjegime pėr anėn ekonomike tė procesit tė prodhimit tė mallrave tė ofruara, zgjidhjet teknike, kushtet favorizuese tė jashtėzakonshme, origjinalitetin e mallrave apo zbatueshmėrinė e detyrimeve qė lidhen me mbrojtjen nė punė dhe kushtet nė vendin ku do tė prodhohen, por ka paraqitur vetėm oferta nga tė tretė nėpėrmjet tė cilave nuk argumentohen ēmimet e artikujve tė ofruara.

  3) “SHPIRAGU” SHPK:
  • Ofertuesi nuk arriti tė paraqesė dokumentacion provues pėr elementet e veēanta tė ofertės ekonomike anomalisht tė ulėt .

  4) “DIMEX” SHPK:
  • Ofertuesi nuk plotėson kriterin e pėrcaktuar nė pikėn 1 tė seksionit 2.2 “Kapaciteti ekonomik dhe financiar” tė shtojcės 9 tė DT-sė, pasi nuk arriti tė paraqesė kopje tė deklaratave tė xhiros vjetore ose vėrtetim nga administrata tatimore, pėr xhiron e realizuar nė tre vitet e fundit nga data e zhvillimit tė procedurės, nė vlerėn mesatare jo mė tė vogėl se 40% tė vlerės sė fondit limit pėr Lotin I. Nga vėrtetimi pėr xhiron e tre viteve tė fundit, tė lėshuar nga administrata tatimore me datė 05.04.2019, i paraqitur nė tender nga ofertuesi, rezulton se xhiro mesatare e tre viteve tė fundit ėshtė nė vlerėn 23.621.114 lekė nga 41.305.444 lekė minimalisht tė kėrkuara pėr kėtė kriter
  Arsyeja e Anulimit
  Shėnime Autoriteti kontraktor/Autoritetet kontraktore tė cilat do tė lidhin marrėveshjen kuadėr: Organi Qendror Blerės, Agjencia e Blerjeve tė Pėrqendruara nė emėr dhe pėr llogari tė autoriteteve kontraktore si mė poshtė:

  Pėr Lotin II. “Blerje materialesh tė ndryshme pėr pastrim”, me afat tė marrėveshjes kuadėr 2 (dy) vite:

  1. Drejtoria e Spitalit Psikiatrik “Ali Mihali” Vlorė
  2. Drejtoria e Spitalit Rajonal Fier
  3. Spitali Universitar Obsterik Gjinekologjike “ Koco Glozheni”
  4. Komanda Mbėshtetese
  5. Spitali Universitar Obtetrik Gjinekologjik “Mbretėresha Geraldinė”
  6. QSUT
  7. Spitali psikiatrik “Sadik Dinci” Elbasan
  8. Spitali Universitar “Shefqet Ndroqi”
  9. Drejtoria e Spitalit Rajonal Dibėr
  10. Drejtoris e Spitalit Rajonal Berat
  11. Spitali Rajonal Korcė
  12. Qėndra Spitalore Xh.Kongoli
  13. Ministria e Mbrojtjes
  14. DPPSH
  15. Spitali Rajonal Vlorė
  Transaksione Thesari
 • Buletini i Prokurimeve Publike

  MBĖSHTETĖS
  Embassy of USA

  Ky portal është pjesë e projektit të mbështetur financiarisht nga Programi i Granteve të Vogla i Komisionit për Demokraci i Ambasadës së SH.B.A.-së në Tiranë.
  Opinionet, gjetjet, konkluzionet dhe rekomandimet e shprehura janë të autor-it/ve dhe nuk përfaqësojnë domosdoshmërisht ato të Departamentit të Shtetit.

  Tė drejtat e Pėrdorimit

  Pėrsa kohė nuk pėrcaktohet ndryshe, i gjithė informacioni i ofruar nga Open Procurement Albania ofrohet nėn liēencat: This material is Open Data