Open Procurement Albania

Loti II: "Shėrbim pastrimi pėr Spitalin Universitar te Traumės”.

Njė shėnim me RedFlag ėshtė njė fakt, ngjarje, ose grup i rrethanave ose informacione tė tjera qė mund tė tregojnė njė shqetėsim apo ekspozim dhe mbi rrezik potencial tė pajtueshmėrisė ligjore pėr sjellje tė paligjshme ose joetike tė biznesit, veēanėrisht nė lidhje me praktika korruptive dhe mosrespektimit tė ligjeve anti-korrupsion.Vlerėsimi pėr kėto kategori do tė bėhet nė mėnyrė automatike, me filtra analitik tė paracaktuar.

 • Skualifikim i tė gjithė operatorėve konkurrues pėrveē fituesit
 • Autoriteti Prokurues ka skualifikuar tė gjithė operatorėt pjesėmarrės nė garė me ofertė mė tė ulėt se oferta fituese

Autoritet Prokurues Agjencia E Blerjeve Tė Pėrqendruara
Institucion Kontraktues Spitali Universitar i Traumės
Objekti i Tenderit Loti II: "Shėrbim pastrimi pėr Spitalin Universitar te Traumės”.
Nr. Reference REF-63369-04-18-2018
Vlera / Fondi Limit 86 582 118,00
Lloji i Kontratės Publike Shėrbime Publike
Lloji i Procedurės Procedurė e Hapur
Statusi i Tenderit Lidhur Kontrata
Data e Njoftimit tė Tenderit 19-04-2018
Data e fundit pėr dorėzimin e Dokumenteve 21-05-2018
Data e mbajtjes sė tenderit 21-05-2018
Nr. i Operatorėve Konkurues 6
Operatorė Konkurues SORI – AL SHPK
CLEAN FAST shpk & DUKA SHPK
NIKA SHPK & BORSHI SHPK
FUSHA SHPK
PASTRIME SILVIO SHPK
ADEM POJANI
Operator Ekonomik Kontraktues
 • Sori-al SHPK
 • Oferta fituese Lekė pa TVSH 85 272 764,13
  Data e shpalljes sė fituesit 26-11-2018
  Vlera e kontraktuar Lekė me TVSH 102 327 316,96
  Data e lidhjes sė kontratės 03-12-2018
  Kohėzgjatja e kontratės 3 vite
  Shtesė kontrate (Lekė me TVSH)
  Ankesa Ka pasur ankesa.
  Kthim pėrgjigje nga Autoriteti Kontraktor me shkresėn e datės 19.06.2018.
  Vendimi i Komisionit tė Prokurimit Publik nr.634/ 2018 datė 27.09.2018.
  Fituesi ėshtė konfirmuar sipas vendimit tė KPP.

  Janė s kualifikuar operatorėt ekonomikė tė mėposhtėm:

  1) PASTRIME SILVIO SHPK (78,269,04.55 leke pa TVSH):
  • Ofertuesi nuk ka arritur tė pėrmbushė kriterin e pajisjes me libreza shėndetėsorė tė punonjėsve nė sektorin e shėrbimit tė pastrimit, kriter ky i pėrcaktuar nė pikėn 2.5 “Kėrkesat profesionale tė personelit kryesor”, tė Kritereve tė Vecanta pėr Kulaifikim tė DT.
  • Ofertuesi nuk ka arritur tė pėrmbushė kriterin e disponueshmėrisė sė njė makine pėr larjen e rrugėve (fshesė teknologjike/autobot) kriter ky i pėrcaktuar nė pikėn 2.6 “Operatori Ekonomik duhet tė paraqesė kapacitetet e mėposhtme teknike (makineri dhe pajisje) qė nevojiten pėr ekzekutimin e kontratės ...”, tė Kritereve tė Vecanta pėr Kulaifikim tė DT. Ofertuesi nuk ka paraqitur asnjė nga dokumentat e pėrcaktuar nė “Shėnim” tė pikės 2.6 tė Kritereve tė Vecanta pėr Kualifikim tė DT, pėr tė provuar pasjen nė pronėsi ose me qera tė kėsaj makine.

  2) FUSHA SHPK (80,477,679.33 leke pa TVSH):
  • Ofertuesi nuk ka arritur tė pėrmbushė kriterin e pajisjes me libreza shėndetėsorė tė punonjėsve nė sektorin e shėrbimit tė pastrimit, kriter ky i pėrcaktuar nė pikėn 2.5 “Kėrkesat profesionale tė personelit kryesor”, tė Kritereve tė Vecanta pėr Kulaifikim tė DT.

  3) ADEM POJANI SHPK (0 leke pa TVSH):
  Nuk ka paraqitur ofertė ekonomike.

  4) NIKA SHPK & BORSHI SHPK (68.584.282 leke pa TVSH) :
  • Anėtari i Bashkimit tė Opėratorėve Ekonomik Nika shpk nuk ka arritur tė pėrmbushė kriterin e pėrcaktuar nė gėrmėn “c” tė pikės 1 tė Kritereve tė Vecanta pėr Kualifikim, pasi deklarata e konflikitit tė Interesit e dorėzuar prej tij, nuk ėshtė nė pėrputhjė me formatin e pėrcaktuar nė shtojcėn 6 tė DST.
  • Anėtari i Bashkimit tė Operatorėve Ekonomik Nika shpk nuk ka arritur tė pėrmbushė kriterin e Kapacitetit Teknik tė pėrcaktuar nė pikėn 2.3/ a tė Kritereve tė Veēanta pėr Kualifikim tė DST, sepse nuk ka provuar realizimin e shėrbimeve tė ngjashme, gjate tre viteve te fundit, me njė vlere jo mė pak se 40 % te fondit limit.
  • Anėtari i Bashkimit tė Operatorėve Ekonomik Borshi shpk (90% tė pjesėmarrjes nė BOE) nuk ka arritur tė pėrmbushė kriterin e pajisjes me libreza shėndetėsorė tė punonjėsve nė sektorin e shėrbimit tė pastrimit, respektivisht 45 punonjės pėr anėtarin Borshi shpk nė pėrputhje me pėrqindjen e pjesėmarrjes nė shėrbim tė pėrcaktuar nė akt marrėveshje, kriter ky i pėrcaktuar nė pikėn 2.5 “Kėrkesat profesionale tė personelit kryesor”, tė Kritereve tė Veēanta pėr Kualifikim tė DT.

  5) CLEAN FAST SHPK & DUKA SHPK (66,927,731.85leke pa TVSH) :
  • “Bashkimi i operatorėve ekonomik “Clean Fast shpk dhe Duka shpk”, skualifikohet nė zbatim tė Vendimit nr.634/2018 datė 27.09.2018 si dhe Vendimit nr.634/3/2018 datė 26.10.2018 tė Komisionit tė Prokurimit Publik, i cili ka vendosur: tė pranojė ankesėn e paraqitur nga operatori ekonomik “Sori - Al” sh.p.k, vendimi i KVO-sė pėr kualifikimin e bashkimit tė operatorėve ekonomikė “Clean Fast sh.p.k dhe Duka sh.p.k” tė anulohet dhe korrigjohet duke e skualifikuar kėtė operator ekonomik.
  • Operatori ekonomik “Clean Fast” sh.p.k. nuk pėrmbush kriterin specifik pėr xhiron mesatare tė tre viteve (2015, 2016, 2017), duke mos qenė nė pėrputhje me kėrkesėn e autoritetit kontraktor dhe rregullat e prokurimit publik si edhe akt marrėveshjen e bashkėpunimit tė lidhur ndėrmjet dy shoqėrive. Ofertuesi nuk plotėson pikėn 1 tė seksionit 2.3. Kapaciteti ekonomik dhe financiar, Shtojca 8 Kriteret e Pėrgjithshme tė Pranimit/Kualifikimit tė dokumentave tė tenderit.
  • Ofertuesi “Duka” sh.p.k si anėtar i BOE nuk plotėson kriteret e pėrgjithshme tė kualifikimit sipas shtojcės 8 tė dokumentave tė tenderit pika 1, si dhe pika 2.1. Kapaciteti ligjor/profesional i operatorėve ekonomikė, tė kritereve tė vecanta tė kualifikimit tė dokumentave tė tenderit. Rezulton se ka paraqitur ekstraktin e regjistrit tregtar, nė tė cilin nuk konstatohet tė ketė si veprimtari shėrbimin e pastrimit tė ambjenteve tė brendshme dhe tė jashtme, ashtu siē ėshtė kėrkuar shprehimisht nė dokumentat e tenderit nga ana e autoritetit kontraktor.
  Arsyeja e Anulimit
  Shėnime
  Transaksione Thesari
 • Buletini i Prokurimeve Publike
  Njoftimi_i_kontrates_sherbimi_pastrimi_ne_SUT loti II.docx
  Shtojca Nr.1 pėr sistem.docx
  DT PASTRIMI.doc
  Njoftimi i Tenderit
  Dokumentat Standarde tė Tenderit
  Vendim KPP
  Shpallja e Fituesit

  MBĖSHTETĖS
  Embassy of USA

  Ky portal është pjesë e projektit të mbështetur financiarisht nga Programi i Granteve të Vogla i Komisionit për Demokraci i Ambasadës së SH.B.A.-së në Tiranë.
  Opinionet, gjetjet, konkluzionet dhe rekomandimet e shprehura janë të autor-it/ve dhe nuk përfaqësojnë domosdoshmërisht ato të Departamentit të Shtetit.

  Tė drejtat e Pėrdorimit

  Pėrsa kohė nuk pėrcaktohet ndryshe, i gjithė informacioni i ofruar nga Open Procurement Albania ofrohet nėn liēencat: This material is Open Data