Open Procurement Albania

Loti I “Blerje dokumentacioni shkollor (regjistra, amza, dėftesa, certefikata, pulla me helogram) pėr Ministrinė e Arsimit, Sportit dhe Rinisė”

Njė shėnim me RedFlag ėshtė njė fakt, ngjarje, ose grup i rrethanave ose informacione tė tjera qė mund tė tregojnė njė shqetėsim apo ekspozim dhe mbi rrezik potencial tė pajtueshmėrisė ligjore pėr sjellje tė paligjshme ose joetike tė biznesit, veēanėrisht nė lidhje me praktika korruptive dhe mosrespektimit tė ligjeve anti-korrupsion.Vlerėsimi pėr kėto kategori do tė bėhet nė mėnyrė automatike, me filtra analitik tė paracaktuar.

 • Skualifikim i tė gjithė operatorėve konkurrues pėrveē fituesit
 • Autoriteti Prokurues ka skualifikuar tė gjithė operatorėt pjesėmarrės nė garė me ofertė mė tė ulėt se oferta fituese

Autoritet Prokurues Agjencia E Blerjeve Tė Pėrqendruara
Institucion Kontraktues Ministria e Arsimit dhe Shkences
Objekti i Tenderit Loti I “Blerje dokumentacioni shkollor (regjistra, amza, dėftesa, certefikata, pulla me helogram) pėr Ministrinė e Arsimit, Sportit dhe Rinisė”
Nr. Reference REF-62014-04-11-2018
Vlera / Fondi Limit 7 933 459,00
Lloji i Kontratės Publike Blerje Mallrash (Marrėveshje Kuadėr)
Lloji i Procedurės Procedurė e Hapur
Statusi i Tenderit Njoftuar Fituesi
Data e Njoftimit tė Tenderit 12-04-2018
Data e fundit pėr dorėzimin e Dokumenteve 07-05-2018
Data e mbajtjes sė tenderit 07-05-2018
Nr. i Operatorėve Konkurues 8
Operatorė Konkurues Adel CO
ALB – TIPOGRAFIA
ALBDESIGN PSP
EKSPO SISTEM
INTERLOGISTIC
KRISTALINA.KH
RAMA – GRAF
Shtėpia Botuese Shtypshkronja Morava
Operator Ekonomik Kontraktues
 • KRISTALINA K-H SHPK
 • Oferta fituese Lekė pa TVSH 6 769 998,00
  Data e shpalljes sė fituesit 04-07-2018
  Vlera e kontraktuar Lekė me TVSH
  Data e lidhjes sė kontratės
  Kohėzgjatja e kontratės • Zėrat nga 1-21, afati ėshtė 7 ditė nga momenti i lidhjes sė kontratės dhe dhėnies sė fileve final pėr print (Shtojca 1 dst).
  • Zėrat nga 22-40, afati ėshtė 30 ditė nga momenti i lidhjes sė kontratės dhe dhėnies sė fileve finale pėr print(Shtojca 1 dst) .
  • Pėr zėrin 41 (Pulla), afati ėshtė 7 ditė nga momenti i lidhjes sė kontratės, dhėnies sė filet final pėr print dhe autorizimit zyrtar pėr prodhim (Shtojca 1 dst).
  Shtesė kontrate (Lekė me TVSH)
  Ankesa Ka pasur ankesa.
  Ka marre pėrgjigje me vendim te K.P.P. nr. 426/2018 date 25.06.2018

  Janė s kualifikuar operatorėt ekonomikė tė mėposhtėm:

  1- “Adel CO” SHPK :
  • Nuk plotėson kapacitetin ekonomik dhe financiar tė pėrcaktuar nė pikėn 1, tė seksionit 2.2 tė kritereve tė vecanta pėr kualifikim, tė Shtojcės 9 tė DST, pasi ofertuesi nuk ka paraqitur kopje tė certifikuar tė bilancit tė vitit 2017 tė paraqitur pranė autoriteteve tatimore pėrkatėse.
  • Nuk plotėson kapacitetin teknik tė pėrcaktuar nė pikėn 2, tė seksionit 2.3 tė kritereve tė vecanta pėr kualifikim, tė Shtojcės 9 tė DST, pasi ofertuesi nuk ka paraqitur Vėrtetim lėshuar nga Administrata Tatimore shoqėruar me Listpagesat pėr muajin mars 2018, duke mos vėrtetuar se ka tė punėsuar minimumi 4 (katėr) punonjės tė siguruar pėr kėtė muaj.
  • Nuk plotėson kapacitetin teknik tė pėrcaktuar nė pikėn 3, tė seksionit 2.3 tė kritereve tė vecanta pėr kualifikim, tė Shtojcės 9 tė DST, pasi ofertuesi nuk ka vėrtetuar pasjen e minimumi njė makinė shtypi me format 50X70 cm, duke mos shoqėruar kontratėn e qiramarrjes me faturėn e blerjes/faturėn e zhdoganimit tė makinerisė, ku tė pėrcaktohet qartė lloji i saj. Sqarojmė se nė kontratėn e qeramarrjes nuk ėshtė pėrcaktuar qartė lloji i makinerisė (modeli) dhe as nė faturėn e zhdoganimit nuk pėrcaktohet qartė as lloji as formati i makinerisė (shėnuar mė shkrim dore formati 70x100).

  2- “ALB – TIPOGRAFIA” SHPK :
  • Nuk plotėson kapacitetin ekonomik dhe financiar tė pėrcaktuar nė gėrmėn ”d” tė pikės 1, tė kritereve tė vecanta pėr kualifikim, tė Shtojcės 9 tė DST, pasi ofertuesi nuk ka paraqitur vėrtetimin qė konfirmon shlyerjen e tė gjitha detyrimeve tė maturuara tė energjisė elektrike, duke mos vėrtetuar se ka paguar detyrimin e maturuar tė muajit mars 2018.
  • Nuk plotėson kapacitetin teknik tė pėrcaktuar nė pikėn 1, tė seksionit 2.3 tė kritereve tė vecanta pėr kualifikim, tė Shtojcės 9 tė DST, pasi ofertuesi nuk ka vėrtetuar realizimin e kontratave tė mėparshme, tė ngjashme, tė realizuara gjatė 3 (tre) viteve tė fundit, nė njė vlerė prej jo mė pak se 40 % tė vlerės sė fondit limit tė Lotit I. Sqarojmė se faturat e paraqitura nga ofertuesi nuk janė tė shoqeruara me kontratat e lidhura me autoritetet kontraktore, as me vertetimin e realizimit me sukses tė tyre leshuar nga autoritetet kontraktore.
  • Nuk plotėson kapacitetin teknik tė pėrcaktuar nė pikėn 3, tė seksionit 2.3 tė kritereve tė vecanta pėr kualifikim, tė Shtojcės 9 tė DST, pasi ofertuesi nuk ka vėrtetuar pasjen e minimumi njė makinė celefoni, duke mos dorėzuar asnjė dokument qė vėrteton pasjen nė pronėsi apo me qira tė saj.

  3- “ALBDESIGN PSP” :
  • Nuk plotėson kapacitetin teknik tė pėrcaktuar nė pikėn 3, tė seksionit 2.3 tė kritereve tė vecanta pėr kualifikim, tė Shtojcės 9 tė DST, pasi ofertuesi nuk ka vėrtetuar pasjen e minimumi njė makinė celefoni, duke mos dorėzuar asnjė dokument qė vėrteton pasjen nė pronėsi apo me qira tė saj.” Nė lidhje me dokumentacionin e paraqitur pėr tė provuar pasjen e minimumi njė makinė shtypi nė format 50x70 cm, rezulton se formati i paraqitur nga ofertuesi 70x100 cm e plotėson kriterin e pėrcaktuar nė DST, pasi kriteri i kėrkuar pėr kėtė format ėshtė nė minimumin e tij.

  4- “EKSPO SISTEMS” SHPK :
  • Ofertuesi s'kualifikohet per arsye se nuk ka dorezuar asnje dokument nga ata te percaktuar ne DST, duke mos vertetuar plotesimin e asnje prej kritereve per kualifikim.

  5- “INTERLOGISTIC” SHPK:
  • Nuk plotėson kapacitetin teknik tė pėrcaktuar nė pikėn 2, tė seksionit 2.3 tė kritereve tė vecanta pėr kualifikim, tė Shtojcės 9 tė DST, pasi ofertuesi nuk ka paraqitur Vėrtetim lėshuar nga Administrata Tatimore pėr muajt tetor 2017 - mars 2018, duke mos vėrtetuar se ka tė punėsuar minimumi 4 (katėr) punonjės tė siguruar pėr kėtė muaj.
  • Nuk plotėson kapacitetin teknik tė pėrcaktuar nė pikėn 3, tė seksionit 2.3 tė kritereve tė vecanta pėr kualifikim, tė Shtojcės 9 tė DST, pasi ofertuesi nuk ka vėrtetuar pasjen e minimumi njė makinė shtypi me format 50X70 cm dhe minimumi njė makinė qepėse, duke mos shoqėruar kontratėn e qiramarrjes me faturėn e blerjes/faturėn e zhdoganimit tė makinerisė sė shtypit dhe qepėse, ku tė pėrcaktohet qartė lloji i tyre.

  6- “RAMA - GRAF” SHPK :
  • Nuk plotėson kapacitetin teknik tė pėrcaktuar nė pikėn 1, tė seksionit 2.3 tė kritereve tė vecanta pėr kualifikim, tė Shtojcės 9 tė DST, pasi ofertuesi nuk ka vėrtetuar realizimin e kontratave tė mėparshme, tė ngjashme, tė realizuara gjatė 3 (tre) viteve tė fundit, nė njė vlerė prej jo mė pak se 40 % tė vlerės sė fondit limit tė Lotit I. Sqarojmė se Kontrata e furnizimit e datės 03.11.2017 e lidhur me QSU “Nėnė Tereza”, Tiranė, shoqėruar me vertetimin e realizimit tė kontratės tė datės 06.03.2018 si dhe faturat tatimore tė shitjes tė paraqitura nga ofertuesi, janė nė vleren e realizuar prej 2.268.680 Lekė pa TVSH, njė vlerė mė pak se 40% e fondit limit pėr Lotin I (3.173.382,4 Lekė pa TVSH).
  • Nuk plotėson kapacitetin teknik tė pėrcaktuar nė pikėn 3, tė seksionit 2.3 tė kritereve tė vecanta pėr kualifikim, tė Shtojcės 9 tė DST, pasi ofertuesi nuk ka vėrtetuar pasjen e minimumi njė makinė shtypi me format 50X70 cm dhe minimumi njė makinė qepėse, duke mos dorėzuar asnjė dokument qė vėrteton pasjen nė pronėsi apo me qira tė tyre.”. Nė lidhje me disponimin e minimumi njė makinė shtypi me format 50X70 cm ofertuesi ka paraqitur njė fotokopje deklaratė doganore, e cila nuk ėshtė nė formėn e kėrkuar nė DST, origjinale ose kopje e noterizuar.
  Arsyeja e Anulimit
  Shėnime
  Transaksione Thesari
 • Buletini i Prokurimeve Publike Kontrata tė lidhura nė bazė tė Marrėveshjes Kuadėr Agjencia E Blerjeve Tė Pėrqendruara REF-62014-04-11-2018
  Njoftimi i Tenderit
  Dokumentat Standarde tė Tenderit
  Vendim KPP
  Shpallja e Fituesit

  MBĖSHTETĖS
  Embassy of USA

  Ky portal është pjesë e projektit të mbështetur financiarisht nga Programi i Granteve të Vogla i Komisionit për Demokraci i Ambasadës së SH.B.A.-së në Tiranë.
  Opinionet, gjetjet, konkluzionet dhe rekomandimet e shprehura janë të autor-it/ve dhe nuk përfaqësojnë domosdoshmërisht ato të Departamentit të Shtetit.

  Tė drejtat e Pėrdorimit

  Pėrsa kohė nuk pėrcaktohet ndryshe, i gjithė informacioni i ofruar nga Open Procurement Albania ofrohet nėn liēencat: This material is Open Data