Open Procurement Albania

Rehabilitimi i rrugės Transballkanike Fazat 1 dhe 2 (lidhja e rrugės Transballkanike me autostradėn Fier - Vlorė) si dhe kryerja e punimeve pėr sistemimin e ndricimit, gjelbėrimit dhe trotuareve nė rrugėn Transballkanike Vlorė.

Njė shėnim me RedFlag ėshtė njė fakt, ngjarje, ose grup i rrethanave ose informacione tė tjera qė mund tė tregojnė njė shqetėsim apo ekspozim dhe mbi rrezik potencial tė pajtueshmėrisė ligjore pėr sjellje tė paligjshme ose joetike tė biznesit, veēanėrisht nė lidhje me praktika korruptive dhe mosrespektimit tė ligjeve anti-korrupsion.Vlerėsimi pėr kėto kategori do tė bėhet nė mėnyrė automatike, me filtra analitik tė paracaktuar.

 • Skualifikim i tė gjithė operatorėve konkurrues pėrveē fituesit. Kusht: fituesi nuk ėshtė operatori me ofertėn mė tė ulėt.
 • Skualifikim i tė gjithė operatorėve konkurrues pėrveē fituesit. Kusht: fituesi nuk ėshtė operatori me ofertėn mė tė ulėt.

Qarkun Vlorė
Kredia Nr
Burimi i Kredisė/Financuar nga:
Vlera e Kredisė sipas Monedhės
Titulli i Projektit
Pėrshkrim i Projektit
Objekti i Tenderit Rehabilitimi i rrugės Transballkanike Fazat 1 dhe 2 (lidhja e rrugės Transballkanike me autostradėn Fier - Vlorė) si dhe kryerja e punimeve pėr sistemimin e ndriēimit, gjelbėrimit dhe trotuareve nė rrugėn Transballkanike Vlorė.
Nr. Reference
Kodi CPV
Vlera / Fondi Limit 136,249,323
Lloji i Kontratės Publike Punė Publike
Lloji i Procedurės Procedurė e Hapur
Statusi i Tenderit Lidhur Kontrata
Data e Njoftimit tė Tenderit
Data e Fillimit tė Afatit pėr Dorėzim Oferte
Data e Mbylljes sė Afatit pėr Dorėzim Oferte 30-12-2015
Sektori Infrastrukturė Mjedisore Gjelbėrim
Nr. i Operatorėve Konkurues 6
Operatorė Konkurues B-93 SHPK& Ndrekaj SHPK
RIVIERA SHPK
SHKELQIMI 07 SHPK & SMO Union SHPK & Grand Konstruksion M SHPK
BE - IS SH.P.K SHPK
CAUSHI/M SHPK
ARIFAJ SHPK
Operator Ekonomik Kontraktues
 • ARIFAJ
 • Oferta fituese Lekė pa TVSH 118,082,369
  Data e shpalljes sė fituesit 01-03-2016
  Data e lidhjes sė kontratės 07-03-2016
  Vlera e Kontratės me TVSH 141,698,842
  Kohėzgjatja e Kontratės 190 ditė
  Ankesa Ka pasur ankesa.
  Nė datėn 11.12.2015 ka paraqitur ankesė shoqėria “Sardo” SHPK ne lidhje me kėrkesat pėr kualifikim.
  Ankesės ju kthye pėrgjigje nė datėn 14.12.2015.

  Nė datėn 17.12.2015 ka paraqitur ankesė shoqėria “Kevin Construksion” SHPK” SHPK ne lidhje me kėrkesat pėr kualifikim.
  Ankesės ju kthye pėrgjigje nė datėn 21.12.2015 duke e refuzuar atė.

  Nė datėn 15.02.2016 paraqiti ankesė bashkimi i pėrkohshėm i shoqėrive “Shkėlqimi-07” SHPK & “SMO Union” SHPK & “Grand Konstruksion M” SHPK lidhur me vlerėsimin.
  Ankesės ju kthye pėrgjigje nė datėn 19.02.2016 duke e refuzuar atė.
  Nuk ka pasur ankim nė KPP.

  Janė skualifikuar ofertuesit e mėposhtėm:

  1. “Riviera” SHPK pėr arsye se:
  a) Nuk plotėson kėrkesėn pėr kualifikim lidhur me detyrimet fiskale pasi ka detyrime nė shumėn 6.900.924. Pėr ketė detyrim ka lidhur marrėveshje me organet tatimore.
  b) Nuk plotėson piken 2.1 e te Kėrkesave te Veēanta pėr Kualifikim pasi mungon vėrtetimi pėr shlyerjen e detyrimeve ndaj OSHEE pėr muajin Nėntor 2015 (detyrim ky i maturuar ne datėn 04 Janar 2016, dita e tenderit).
  c) Nuk plotėson piken 2.4.1 te Kėrkesave te Veēanta pėr Kualifikim ”Operatori Ekonomik duhet te ketė realizuar punė tė ngjashme pėr njė objekt tė vetėm nė njė vlerė jo mė pak se 50% e vlerės se fondit limit dhe qė ėshtė realizuar gjatė tri viteve tė fundit ose punė tė ngjashme deri nė njė kufi, ku vlera monetare totale e punėve tė kryera, e marrė sė bashku, gjatė tri viteve tė fundit, ėshtė jo mė pak se 200% e vlerės se fondit limit dhe qė ėshtė realizuar gjatė tri viteve tė fundit” pasi vlera totale e punėve te kryera ne tre vitet e fundit, referuar faturave te paraqitura, ėshtė 18.810.014 leke pa tvsh.
  d) Nuk plotėson piken 2.4.7 te Kėrkesave te Veēanta pėr Kualifikim ”Makineritė e mėsipėrme nuk duhet te jene te angazhuara ne kontrata te tjera. Pėr ketė te paraqitet njė deklarate nga administratori i shoqėrisė ofertuese se makineritė e mėsipėrme nuk janė te angazhuara ne kontrata te tjera dhe nuk janė deklaruar ne njė procedure tjetėr tenderimi ne te ēilen nuk ėshtė shpallur ende fituesi” pasi nuk e ka paraqitur deklaratėn e kėrkuar.

  2. “Shkėlqimi-07” SHPK (45,4%), “SMO Union” SHPK (35,3% dhe “Grand Konstruksion M” SHPK (19,3%) pėr arsye se:
  a) Shoqėria “Shkėlqimi-07” SHPK nuk plotėson piken 2 te Kėrkesave tė Pėrgjithshme pėr Kualifikim pasi ka detyrim pėr kontributet e sigurimeve shoqėrore e shėndetėsore ne shumen 1.500.000 leke dhe ėshtė ne proces apelimi.
  b) Shoqėria ”Grand Konstruksion M” SHPK nuk plotėson pikėn 2.4.5 tė Kėrkesave te Veēanta pėr Kualifikim ”Operatoret ekonomike duhet tė disponojnė licencat e nevojshme pėr zbatimin e kontratės. Pėr ketė duhet tė paraqesin licensen pėrkatėse te shoqėrisė,..” Pasi nuk disponon pikėn e liēensės NS 18 – Punime Topogjeodezike, e domosdoshme pėr realizimin e punimeve qė ka marre pėrsipėr.
  c) Shoqėria ”Grand Konstruksion M” SHPK nuk plotėson piken 2.4.6 tė Kėrkesave tė Veēanta pėr Kualifikim ”Operatori ekonomik duhet tė disponojė mjetet dhe pajisjet e nevojshme teknike pėr realizimin e kontratės. Pėr ketė duhet te paraqesė dėshmi pėr mjetet dhe pasjet teknike ...” Pasi disponon vetėm njė kamion dhe njė minieskavator, ndėrkohė qė ka marrė pėrsipėr tė realizojė shtresė cakėll, shtresė stabilizanti, shtresė binderi dhe shtresė asfaltobetoni pėr tė cilat nuk disponon asnjė mjet.

  3. “Caushi/M” SHPK pėr arsye se:
  Nuk ka paraqitur ofertė.

  4. “B-93” SHPK (60%) & “Ndrekaj” SHPK (40%) pėr arsye se:
  Nuk paraqiti argumentime pėr ofertėn anomalish tė ulėt.
  Arsyeja e Anulimit
  Shėnime
  Transaksione Thesari Monitoro Transaksione Thesari (Pagesa) pėr ARIFAJ
  Publikimi nė Buletin
  Njoftim pėr Shpallje Tenderi Nr.49 - Dt.14-12-2015
  Njoftim pėr Shpallje Fituesi Nr.09 - Dt.07-03-2016
  Njoftim pėr Lidhje Kontrate Nr.10 - Dt.15-03-2016

  Tė drejtat e Pėrdorimit

  Pėrsa kohė nuk pėrcaktohet ndryshe, i gjithė informacioni i ofruar nga Open Procurement Albania ofrohet nėn liēencat: This material is Open Data