Open Procurement Albania

Ndertimi i rruges “Dhimiter Konomi” (mbi Rrap), Vlore.

Njė shėnim me RedFlag ėshtė njė fakt, ngjarje, ose grup i rrethanave ose informacione tė tjera qė mund tė tregojnė njė shqetėsim apo ekspozim dhe mbi rrezik potencial tė pajtueshmėrisė ligjore pėr sjellje tė paligjshme ose joetike tė biznesit, veēanėrisht nė lidhje me praktika korruptive dhe mosrespektimit tė ligjeve anti-korrupsion.Vlerėsimi pėr kėto kategori do tė bėhet nė mėnyrė automatike, me filtra analitik tė paracaktuar.

 • Skualifikim i tė gjithė operatorėve konkurrues pėrveē fituesit. Kusht: fituesi nuk ėshtė operatori me ofertėn mė tė ulėt.
 • Skualifikim i tė gjithė operatorėve konkurrues pėrveē fituesit. Kusht: fituesi nuk ėshtė operatori me ofertėn mė tė ulėt.

Qarkun Vlorė
Kredia Nr ALB – LD 1853
Burimi i Kredisė/Financuar nga: Banka pėr Zhvillim e Kėshillit tė Evropės (CEB)/ Korniza e Investimeve pėr Ballkanin Perėndim (WBIF) Council of Europe Development Bank (CEB)/ Western Balkans Investment Framework WBIF
Vlera e Kredisė sipas Monedhės 36.7 milionė Euro
Titulli i Projektit Punėt nė Komunitet IV – “Zhvillimi i Alpeve Shqiptare dhe Zonės Bregdetare”
Pėrshkrim i Projektit Projekti me vlerė 36.7 milionė Euro bashkėfinancohet nga Banka pėr Zhvillim e Kėshillit tė Europės (CEB), Qeveria Shqiptare dhe NJQV-tė pėrfituese, WBIF.
Burimet e financimit pėrfshijnė:
• 28.7 milionė euro kredi nga CEB,
• 1 milion Euro grant nga CEB Social Dividend Account (SDA),
• njė kontribut 6 milionė Euro nga Qeveria e Shqipėrisė dhe NJQV pėrfituese,
• 1 milion euro grant nga WBIF pėr Masterplanin e Alpeve.

Parashikohet qė dy tė tretat e kostos sė Programit do tė investohen nė zonėn bregdetare tė Jugut dhe njė e treta nė zonėn e Alpeve Shqiptare.
Marrėveshja midis Qeverisė Shqiptare dhe CEB pėr kėtė projekt ėshtė firmosur nė datė 21 Maj, 2015 dhe ėshtė ratifikuar nga Parlamenti nė datė 2 Korrik 2015. Projekti, sipas marrėveshjes, ka filluar nga puna nė tremujorin e fundit tė vitit 2015 dhe parashikohet tė pėrfundojė nė shtator 2019.

Objektivi i projektit
Objektivi i projektit Punėt nė Komunitet IV – “Zhvillimi i Alpeve Shqiptare dhe Zonės Bregdetare” ėshtė tė nxisė zhvillimin e qėndrueshėm social-ekonomik nė komunitetet me potencial tė lartė turistik, nėpėrmjet pėrmirėsimit tė infrastrukturės sė integruar publike duke respektuar ambientin dhe ruajtur trashėgiminė kulturore dhe historike.

Komponentėt e projektit janė:
– investime nė infrastrukturėn dhe shėrbimet lokale publike (rikualifikim urban e rrugė, ujėsjellės-kanalizime, menaxhim i mbetjeve urbane, etj);
– asistencė teknike & ngritje kapacitetesh (studime fizibiliteti, pėrgatitje strategjish lokale, hartim projektesh, trajnime).
Projekti mund tė kontribuojė nė mėnyrė indirekte nė:
(i) zvogėlimin e papunėsisė dhe nėnpunėsimit nė zonė nėpėrmjet krijimit tė vendeve tė reja dhe intensifikimit tė aktiviteteve ekonomike ekzistuese;
(ii) reduktimin e numrit tė familjeve qė jetojnė nėn nivelin e varfėrisė dhe
(iii) pėrmirėsimin e cilėsisė sė shėrbimeve bazė dhe, si efekt anėsor, mund tė ēojė nė ofertat turistike tė zgjeruara, zgjatje tė kohės sė qėndrimit dhe rritje tė shpenzimeve tė vizitorėve.
Objekti i Tenderit Ndėrtimi i rrugės “Dhimiter Konomi” (mbi Rrap), Vlorė.
Nr. Reference REF-21321-12-29-2015
Kodi CPV
Vlera / Fondi Limit 408,175,256
Lloji i Kontratės Publike Punė Publike
Lloji i Procedurės Procedurė e Hapur
Statusi i Tenderit Rishpallje me Lidhje Kontrate
Data e Njoftimit tė Tenderit
Data e Fillimit tė Afatit pėr Dorėzim Oferte
Data e Mbylljes sė Afatit pėr Dorėzim Oferte 22-01-2016
Sektori Infrastrukturė Urbane
Nr. i Operatorėve Konkurues 17
Operatorė Konkurues CAUSHI/M
RSM Company SHPK & Aurora Konstruksion & Egland SHPK
Company Riviera 2008 SHPK & Kevin Konstruksion SHPK & Ndrekaj SHPK
Curri SHPK & Be - Is
RIVIERA & Kostruttiva
ALBA KONSTRUKSION
B-93 & Gjikuria
Tirrena Scavi S.p.A.
Arifaj SHPK & Denisi 05 SHPK & Xhast SHPK
Viktoria Invest International SHPK & Al Asfalt SHPK & Viktoria Invest SHPKl
A. N. K.
ALB - STAR
ALKO-IMPEX General Construcion
GENER 2
T.T.A ALBA LAM
SENKA/L
ROSI
Operator Ekonomik Kontraktues
 • A. N. K.
 • Oferta fituese Lekė pa TVSH 364,625,890
  Data e shpalljes sė fituesit 08-04-2016
  Data e lidhjes sė kontratės 11-04-2016
  Vlera e Kontratės me TVSH 437,551,068
  Kohėzgjatja e Kontratės 14 muaj
  Ankesa Ka pasur ankesa.

  Ne datėn 04.03.2016 paraqiten ankese shoqėritė Viktoria Invest International SHPK dhe Riviera SHPK.
  Ankesave ju kthye pėrgjigje nė datėn 04.03.2016 duke i refuzuar ato.

  nė datėn 07.03.2016 paraqiti ankese shoqėria Curri SHPK.
  Ankesės ju kthye pėrgjigje nė datėn 11.03.2016 duke e refuzuar atė por duke modifikuar arsyet e skualifikimit te kėsaj shoqėrie.

  Nė datėn 11.03.2016 shoqėria Riviera SHPK paraqiti ankese nė KPP.
  Nė datėn 08.04.2016 u dha vendimi i Komisionit te Prokurimit Publik nr. 203/2016 i cili lejon Autoritetin Kontraktor tė vazhdoje procedurėn e prokurimit.
  Janė skualifikuar ofertuesit e mėposhtėm:

  1. Caushi SHPK (49%), Shkėlqimi-07 SHPK (36.6%), dhe Sinder AB SHPK (14.4%) pėr arsye se: a. Shoqėria Caushi SHPK nuk plotėson piken 2.3.1 te Kėrkesave tė Veēanta pėr Kualifikim pėr Xhiron mesatare te realizuar nga Operatori Ekonomik gjate tre viteve te fundit te mos jete mė e vogėl se 350.000.000 leke pa tvsh.
  b. Shoqėria Caushi SHPK nuk plotėson piken 2.3.3 te Kėrkesave tė Veēanta pėr Kualifikim Operatori Ekonomik duhet te disponoje vlera te mjaftueshme monetare pėr te realizuar objektin e tenderit pa marre paradhėnie.
  c. Shoqėria Caushi SHPK nuk plotėson piken 2.4.2 te Kėrkesave tė Veēanta pėr Kualifikim Operatori Ekonomik duhet te ketė numrin e nevojshėm te punonjėsve pėr zbatimin e kontratės. Numri i punonjėsve pėr periudhėn Janar 2015 deri Tetor 2015 te jete jo me pak se 100 (njėqind) punonjės nė muaj. nė ketė numėr pėrfshihet dhe stafi drejtues.
  d. Shoqėria Shkėlqimi-07 SHPK nuk plotėson piken 2 te Kėrkesave te Pėrgjithshme pėr Kualifikim pasi ka detyrim pėr kontributet e sigurimeve shoqėrore e shėndetėsore nė shumen 1.500.000 leke dhe ėshtė nė proces apelimi.
  e. Shoqėria Shkėlqimi-07 SHPK nuk plotėson piken 2.4.1 te Kėrkesave tė Veēanta pėr Kualifikim Operatori Ekonomik duhet te ketė realizuar punė tė ngjashme pėr njė objekt tė vetėm nė njė vlerė jo mė pak se 50% e vlerės se fondit limit dhe qė ėshtė realizuar gjatė tri viteve tė fundit ose punė tė ngjashme deri nė njė kufi, ku vlera monetare totale e punėve tė kryera, e marrė sė bashku, gjatė tri viteve tė fundit, ėshtė jo mė pak se 200% e vlerės se fondit limit dhe qė ėshtė realizuar gjatė tri viteve tė fundit.

  2. RSM Company SHPK (55%), Aurora Konstruksion SHPK (25%), dhe Egland SHPK (20%) pėr arsye se:
  a. Shoqėria RSM Company SHPK nuk ka paraqitur vėrtetimin pėr xhiron.
  b. Shoqėria RSM Company SHPK nuk plotėson piken 2.3.1 te Kėrkesave tė Veēanta pėr Kualifikim Operatori Ekonomik nuk ka paraqitur dokument pėr shlyerjen e detyrimeve pėr taksat vendore nė Tirane, ku ushtron aktivitet qe nga data 18.11.2015.
  c. Shoqėria RSM Company SHPK nuk plotėson piken 2.4.3 te Kėrkesave tė Veēanta pėr Kualifikim Operatori Ekonomik duhet te vėrtetoje se disponon kualifikimet e duhura te stafit drejtues pėrkatės pėr kryerjen e te gjitha punimeve nė ketė objekt... pasi nuk ka paraqitur dokumentacion pėr punėsimin e njė inxhinieri hidroteknik dhe njė inxhinieri gjeolog, te domosdoshėm pėr kryerjen e punimeve qe ka marre pėrsipėr sipas marrėveshjes se bashkėpunimit.
  d. Shoqėria RSM Company SHPK nuk ka deklaruar me shkrim se inxhinieret e kėrkuar nė piken 2.4.3 pėr kualifikim janė te pa angazhuar nė kontrata te tjera (pasi ka deklaruar vetėm pėr njė arkitekt dhe njė ing mekanik dhe jo pėr inxhinieret e tjerė).
  e. Shoqėria Aurora Konstruksion SHPK nuk plotėson kėrkesėn pėr realizimin e punėve tė ngjashme pėr njė objekt tė vetėm nė njė vlerė jo mė pak se 50% e vlerės se fondit limit dhe qė ėshtė realizuar gjatė tri viteve tė fundit.
  f. Shoqėria Egland SHPK nuk disponon vlera te mjaftueshme monetare pėr te realizuar objektin e tenderit pa marre paradhėnie.
  g. Shoqėria Egland SHPK nuk ka paraqitur vėrtetimin e pėr pagesėn e taksave lokale nė Komunėn Ēlirim nė Kolonje, komune nė te cilėn ka kryer punėn e ngjashme te realizuar gjate vitit 2015 dhe te deklaruar nė tender, me vlere 19.827.198 leke me tvsh.

  3. Company Riviera 2008 SHPK (27.7%), Kevin Konstruksion SHPK (47.8%), dhe Ndrekaj SHPK (24.5%) pėr arsye se:
  a. Shoqėria Kevin Konstruksion SHPK nuk plotėson piken 2.1.dh te Kėrkesave tė Veēanta te Kualifikimit pasi nuk ka paraqitur deklaratėn mbi disponueshmėrinė e mjeteve sipas Shtojcės 9.
  b. Shoqėria Kevin Konstruksion SHPK nuk plotėson kėrkesėn pėr realizimin e punėve tė ngjashme pėr njė objekt tė vetėm nė njė vlerė jo mė pak se 50% e vlerės se fondit limit dhe qė ėshtė realizuar gjatė tri viteve tė fundit.
  c. Shoqėria Kevin Konstruksion SHPK nuk plotėson piken 2.4.6 te Kėrkesave tė Veēanta pėr Kualifikim Operatori Ekonomik duhet te disponoje mjetet dhe pajisjet e nevojshme teknike pėr realizimin e kontratės.... pasi ka paraqitur dokumentacion pėr disponimin vetėm te njė kamioni.
  d. Shoqėria Ndrekaj SHPK nuk disponon kualifikimet e duhura te stafit drejtues pėrkatės pėr kryerjen e te gjitha punimeve nė ketė objekt.

  4. Curri SHPK (60%) dhe Be - Is SHPK (40%) pėr arsye se:
  a. Shoqėria Curri SHPK nuk disponon kualifikimet e duhura te stafit drejtues pėrkatės pėr kryerjen e te gjitha punimeve nė ketė objekt.
  b. Shoqėria Curri SHPK nuk plotėson piken 2.4.7 te Kėrkesave tė Veēanta pėr Kualifikim Makineritė e mėsipėrme nuk duhet te jene te angazhuara nė kontrata te tjera. pėr ketė te paraqitet njė deklarate nga administratori i shoqėrisė ofertuese se makineritė e mėsipėrme nuk janė te angazhuara nė kontrata te tjera pasi nuk e ka paraqitur deklaratėn e kėrkuar.
  c. Shoqėria Be - Is SHPK nuk plotėson kėrkesėn pėr realizimin e punėve tė ngjashme pėr njė objekt tė vetėm nė njė vlerė jo mė pak se 50% e vlerės se fondit limit dhe qė ėshtė realizuar gjatė tri viteve tė fundit.

  5. Riviera SHPK (51%) dhe Kostruttiva SHPK (49%) pėr arsye se:
  a. Shoqėria Kostruttiva SHPK nuk plotėson piken 2 te Kėrkesave te Pėrgjithshme pėr Kualifikim pasi vėrtetimi i lėshuar nga Agenzia Entrate mban datėn 14 shtator 2015, pra ėshtė pėrtej afatit tre mujor te vlefshmėrisė.
  b. Shoqėria Kostruttiva nuk plotėson kėrkesėn 2.1.e te Kėrkesave tė Veēanta te Kualifikimit lidhur me likuidimin e detyrimeve te OSHEE pasi nuk ka paraqitur vėrtetimin e kėrkuar.
  c. Shoqėria Kostruttiva SHPK nuk plotėson piken 2.3.1 te Kėrkesave tė Veēanta pėr Kualifikim Xhiro mesatare e realizuar nga Operatori Ekonomik gjate tre viteve te fundit duhet te mos jete mė e vogėl se 350.000.000 leke pa tvsh. pėr te vėrtetuar plotėsimin e kėtij kushti Operatori Ekonomik duhet te paraqesė njė vėrtetim nga Dega e Tatim Taksave pėr xhiron vjetore tė realizuar nė 3 (tre) vitet e fundit ku vlera te mos jete mė e vogėl se vlera e fondit limit pasi nuk ka paraqitur vėrtetim pėr xhiron e realizuar.
  d. Shoqėria Kostruttiva SHPK nuk plotėson piken 2.4.5 te Kėrkesave tė Veēanta pėr Kualifikim lidhur me disponimin e licencave, pasi mungon pika e licenses NS 18 Punime topogjeodezike , e domosdoshme pėr te realizuar punimet qe ka marre pėrsipėr kjo shoqėri sipas marrėveshjes se bashkėpunimit.
  e. Shoqėria Riviera SHPK nuk plotėson piken 2 te Kėrkesave te Pėrgjithshme te Kualifikimit pasi ka paraqitur vėrtetimin e lėshuar nga Drejtoria Tatimore Tirane, nė te cilin , nder te tjera citohet: ... rezulton se pėr periudhėn deri nė date 08.01.2016, nuk ka detyrime tatimore nė tvsh, tatim fitimi, tatim mbi te ardhurat personale, sigurime shoqėrore e shėndetėsore dhe tatim nė burim, por vetėm gjoba dhe interesa pėr te cilat ka lidhur aktmarrėveshje pėr pagesat me kėste... . nė ketė mėnyre, duke qene se ky subjekt pėrveē gjobave ka edhe interesa te pa paguar, nuk plotėson ketė kėrkese pėr kualifikim.
  f. Shoqėria Riviera SHPK nuk plotėson kėrkesėn pėr realizimin e punėve tė ngjashme pėr njė objekt tė vetėm nė njė vlerė jo mė pak se 50% e vlerės se fondit limit dhe qė ėshtė realizuar gjatė tri viteve tė fundit.

  6. Alba Konstruksion SHPK pėr arsye se:
  a. Nuk plotėson piken 2.4.3 te Kėrkesave tė Veēanta pėr Kualifikim Operatori Ekonomik duhet te vėrtetoje se disponon kualifikimet e duhura te stafit drejtues pėrkatės pėr kryerjen e te gjitha punimeve nė ketė objekt .
  b. Nuk plotėson kėrkesėn pėr realizimin e punėve tė ngjashme pėr njė objekt tė vetėm nė njė vlerė jo mė pak se 50% e vlerės se fondit limit dhe qė ėshtė realizuar gjatė tri viteve tė fundit.

  7. B - 93 SHPK (49%) dhe Gjikuria SHPK (51%) pėr arsye se:
  a. Shoqėria Gjikuria SHPK nuk plotėson piken 2 te Kėrkesave te Pėrgjithshme pėr Kualifikim pasi ka detyrime nė tatimin mbi vlerėn e shtuar nė shumen 53.301.042 leke dhe ėshtė nė proces gjyqėsor.
  b. Shoqėria Gjikuria SHPK nuk plotėson piken 2.3.4 te Kėrkesave tė Veēanta pėr Kualifikim Operatori Ekonomik duhet te paraqesė njė dokument qė vėrteton se ka plotėsuar te gjitha detyrimet e taksave dhe tarifave vendore, lėshuar nga Administrata e Qeverisjes Vendore ku operatori ushtron aktivitet pasi nuk ka paraqitur dokumentacion pėr shlyerjen e taksave vendore nė Vlore, Himare, Sarande, ku ushtron aktivitet bazuar nė ekstraktin e QKR.

  8. Tirrena Scavi spa pėr arsye se:
  a. Pėrfaqėsuesi ligjor i degės se shoqėrisė Tirrena Scavi nė Shqipėri zoti Moren Dakoli ka lėshuar njė autorizim pėr zotin Damiano Marco Corda qe ky i fundit te firmose dokumentat e tenderit. Dokumenti nuk ėshtė hartuar para noterit nė formėn e njė prokure te posaēme, dhe, si i tille, ėshtė i pavlefshėm.
  b. Nuk plotėson piken 2.3.3 te Kėrkesave tė Veēanta te Kualifikimit Operatori Ekonomik duhet te disponoje vlera te mjaftueshme monetare pėr te realizuar objektin e tenderit pa marre paradhėnie.
  c. Nuk plotėson piken 2.3.4 te Kėrkesave tė Veēanta pėr Kualifikim Operatori Ekonomik duhet te paraqesė njė dokument qė vėrteton se ka plotėsuar te gjitha detyrimet e taksave dhe tarifave vendore, lėshuar nga Administrata e Qeverisjes Vendore ku operatori ushtron aktivitet pasi nuk ka paraqitur dokumentacion pėr shlyerjen e taksave vendore nė qytetin e Durrėsit ku ushtron aktivitet (ka selinė) bazuar nė ekstraktin e QKR.
  d. Nuk plotėson piken 2.4.3 te Kėrkesave tė Veēanta pėr Kualifikim lidhur me stafin, pasi mungon inxhinieri topograf (gjeodet) nė staf. pėr te plotesuar ketė pozicion ka paraqitur dokumentacion pėr ing Halasz Gyorgyo i cili, nga dokumentacioni i paraqitur, rezulton te jete inxhinier ndertimi i specializuar nė hekurudha, rruge dhe ura.
  e. Nuk plotėson piken 2.4.8 te Kėrkesave tė Veēanta pėr Kualifikim lidhur me licensat qe duhet te disponoje Operatori Ekonomik, pasi licensa ėshtė e palexueshme.

  9. Arifaj SHPK (48.6%%), Denisi 05 SHPK (34.9%), dhe Xhast SHPK (16.5%) pėr arsye se:
  a. Marreveshja e bashkėpunimit ndermjet shoqerive ėshtė lidhur nė kundershtim me rregullat e parashikuara nė aktet ligjore pėr prokurimin publik.
  b. Shoqėria Arifaj SHPK nuk plotėson disponon kualifikimet e duhura te stafit drejtues pėrkatės pėr kryerjen e te gjitha punimeve nė ketė objekt.
  c. Shoqėria Arifaj SHPK nuk plotėson piken 2.4.3 te Kėrkesave tė Veēanta pėr Kualifikim Operatori Ekonomik duhet te vėrtetoje se disponon kualifikimet e duhura te stafit drejtues pėrkatės pėr kryerjen e te gjitha punimeve nė ketė objekt... pasi nuk ka paraqitur cv pėr arkitektin.
  d. Shoqėria Denisi 05 SHPK nuk plotėson piken 2.4.2 te Kėrkesave tė Veēanta pėr Kualifikim Operatori Ekonomik duhet te ketė numrin e nevojshem te punonjesve pėr zbatimin e kontratės.
  e. Shoqėria Denisi 05 SHPK nuk disponon kualifikimet e duhura te stafit drejtues pėrkatės pėr kryerjen e te gjitha punimeve nė ketė objekt.
  f. Shoqėria Xhast SHPK nuk disponon kualifikimet e duhura te stafit drejtues pėrkatės pėr kryerjen e te gjitha punimeve nė ketė objekt.

  10. Viktoria Invest International SHPK (55.12%), Al Asfalt SHPK (25.08%), dhe Viktoria Invest SHPK (19.8%) pėr arsye se:
  a. Shoqėria Viktoria Invest International nuk plotėson piken 2.4.3 te Kėrkesave tė Veēanta pėr Kualifikim lidhur me stafin, pasi, sipas marrėveshjes se bashkėpunimit, ka marre pėrsipėr punime shtresash rrugore, kanalizime te ujrave te zeza dhe kanalizime te ujrave te bardha dhe nuk ka nė stafin e vet inxhinier mjedisi dhe inxhinier topograf, te domosdoshėm pėr kryerjen e ketyre punimeve.
  b. Shoqėria Viktoria Invest SHPK nuk plotėson piken 2.4.1 pėr kualifikim lidhur me punet e ngjashme.
  c. Shoqėria Al Asfalt nuk plotėson piken 2.4.3 te Kėrkesave tė Veēanta pėr Kualifikim lidhur me stafin, pasi, sipas marreveshjes se bashkepunimit, ka marre persipėr punime nė rrjetin e ujesjellesit dhe nuk ka nė stafin e vet inxhinier hidroteknik, te domosdoshem pėr kryerjen e ketyre punimeve.

  11. Alb Star SHPK pėr arsye se:
  a. Nuk plotėson piken 2.3.1 te Kėrkesave tė Veēanta pėr Kualifikim Operatori Ekonomik duhet te paraqese njė dokument qė vėrteton se ka plotėsuar te gjitha detyrimet e taksave dhe tarifave vendore, lėshuar nga Administrata e Qeverisjes Vendore ku operatori ushtron aktivitet.

  12. Alko Impex General Construcion SHPK pėr arsye se:
  a. Nuk plotėson piken 2.4.1 pėr kualifikim lidhur me punet e ngjashme.

  13. T.T.A Alba Lam SHPK pėr arsye se:
  a. Nuk ka paraqitur dokumentacion pėr shlyerjen e taksave vendore nė Shkoder Malesi e Madhe dhe Lezhe, ku ushtron aktivitet bazuar nė ekstraktin e QKR.
  b. Nuk plotėson piken 2.4.1 pėr kualifikim lidhur me punet e ngjashme.
  c. Nuk plotėson piken 2.4.7 te Kėrkesave tė Veēanta pėr Kualifikim Makinerite e mesiperme nuk duhet te jene te angazhuara nė kontrata te tjera. pėr kete te paraqitet nje deklarate nga administratori i shoqerise ofertuese se makinerite e mesiperme nuk jane te angazhuara nė kontrata te tjera pasi nuk e ka paraqitur deklaraten e kerkuar.

  14. Senka/L SHPK pėr arsye se
  nuk ka paraqitur dokumentacion pėr kualifikim.
  15. Rosi SHPK pėr arsye se
  nuk ka paraqitur dokumentacion pėr kualifikim.
  Arsyeja e Anulimit
  Shėnime
  Transaksione Thesari
  Publikimi nė Buletin
  Njoftim pėr Shpallje Tenderi Nr.52 - Dt.31-12-2015
  Vendim i Komisionit tė Prokurimit Publik (KPP)
  Njoftim pėr Shpallje Fituesi Nr.15 - Dt.18-04-2016
  Njoftim pėr Lidhje Kontrate Nr.15 - Dt.18-04-2016

  Ndertimi i rruges “Dhimiter Konomi” (mbi Rrap), Vlore.

  Qarkun Vlorė
  Kredia Nr ALB – LD 1853
  Burimi i Kredisė/Financuar nga: Banka pėr Zhvillim e Kėshillit tė Evropės (CEB)/ Korniza e Investimeve pėr Ballkanin Perėndim (WBIF) Council of Europe Development Bank (CEB)/ Western Balkans Investment Framework WBIF
  Vlera e Kredisė sipas Monedhės 36.7 milionė Euro
  Titulli i Projektit Punėt nė Komunitet IV – “Zhvillimi i Alpeve Shqiptare dhe Zonės Bregdetare”
  Pėrshkrim i Projektit Projekti me vlerė 36.7 milionė Euro bashkėfinancohet nga Banka pėr Zhvillim e Kėshillit tė Europės (CEB), Qeveria Shqiptare dhe NJQV-tė pėrfituese, WBIF.
  Burimet e financimit pėrfshijnė:
  • 28.7 milionė euro kredi nga CEB,
  • 1 milion Euro grant nga CEB Social Dividend Account (SDA),
  • njė kontribut 6 milionė Euro nga Qeveria e Shqipėrisė dhe NJQV pėrfituese,
  • 1 milion euro grant nga WBIF pėr Masterplanin e Alpeve.

  Parashikohet qė dy tė tretat e kostos sė Programit do tė investohen nė zonėn bregdetare tė Jugut dhe njė e treta nė zonėn e Alpeve Shqiptare.
  Marrėveshja midis Qeverisė Shqiptare dhe CEB pėr kėtė projekt ėshtė firmosur nė datė 21 Maj, 2015 dhe ėshtė ratifikuar nga Parlamenti nė datė 2 Korrik 2015. Projekti, sipas marrėveshjes, ka filluar nga puna nė tremujorin e fundit tė vitit 2015 dhe parashikohet tė pėrfundojė nė shtator 2019.

  Objektivi i projektit
  Objektivi i projektit Punėt nė Komunitet IV – “Zhvillimi i Alpeve Shqiptare dhe Zonės Bregdetare” ėshtė tė nxisė zhvillimin e qėndrueshėm social-ekonomik nė komunitetet me potencial tė lartė turistik, nėpėrmjet pėrmirėsimit tė infrastrukturės sė integruar publike duke respektuar ambientin dhe ruajtur trashėgiminė kulturore dhe historike.

  Komponentėt e projektit janė:
  – investime nė infrastrukturėn dhe shėrbimet lokale publike (rikualifikim urban e rrugė, ujėsjellės-kanalizime, menaxhim i mbetjeve urbane, etj);
  – asistencė teknike & ngritje kapacitetesh (studime fizibiliteti, pėrgatitje strategjish lokale, hartim projektesh, trajnime).
  Projekti mund tė kontribuojė nė mėnyrė indirekte nė:
  (i) zvogėlimin e papunėsisė dhe nėnpunėsimit nė zonė nėpėrmjet krijimit tė vendeve tė reja dhe intensifikimit tė aktiviteteve ekonomike ekzistuese;
  (ii) reduktimin e numrit tė familjeve qė jetojnė nėn nivelin e varfėrisė dhe
  (iii) pėrmirėsimin e cilėsisė sė shėrbimeve bazė dhe, si efekt anėsor, mund tė ēojė nė ofertat turistike tė zgjeruara, zgjatje tė kohės sė qėndrimit dhe rritje tė shpenzimeve tė vizitorėve.
  Objekti i Tenderit Ndėrtimi i rrugės “Dhimitėr Konomi” (mbi Rrap), Vlorė.
  Nr. Reference
  Kodi CPV
  Vlera / Fondi Limit 408,175,256
  Lloji i Kontratės Publike Punė Publike
  Lloji i Procedurės Procedurė e Hapur
  Statusi i Tenderit Anuluar Procedura
  Data e Njoftimit tė Tenderit
  Data e Fillimit tė Afatit pėr Dorėzim Oferte
  Data e Mbylljes sė Afatit pėr Dorėzim Oferte 04-01-2016
  Sektori Infrastrukturė Urbane
  Nr. i Operatorėve Konkurues
  Operatorė Konkurues
  Operator Ekonomik Kontraktues
  Oferta fituese Lekė pa TVSH
  Data e shpalljes sė fituesit
  Data e lidhjes sė kontratės
  Vlera e Kontratės me TVSH
  Kohėzgjatja e Kontratės 14 muaj
  Ankesa
  Arsyeja e Anulimit Pėr shkaqe tė rishikimit tė kėrkesave pėr kualifikim.
  Shėnime
  Transaksione Thesari
  Publikimi nė Buletin
  Njoftim pėr Shpallje Tenderi Nr.49 - Dt.14-12-2015
  Njoftim pėr Shpallje Fituesi
  Njoftim pėr Lidhje Kontrate
  Anulimi i Tenderit Nr-51 - Dt.28-12-2015

  Tė drejtat e Pėrdorimit

  Pėrsa kohė nuk pėrcaktohet ndryshe, i gjithė informacioni i ofruar nga Open Procurement Albania ofrohet nėn liēencat: This material is Open Data