Open Procurement Albania

Rikonstruksion i rruges autostrade - fshati Bulo.

Njė shėnim me RedFlag ėshtė njė fakt, ngjarje, ose grup i rrethanave ose informacione tė tjera qė mund tė tregojnė njė shqetėsim apo ekspozim dhe mbi rrezik potencial tė pajtueshmėrisė ligjore pėr sjellje tė paligjshme ose joetike tė biznesit, veēanėrisht nė lidhje me praktika korruptive dhe mosrespektimit tė ligjeve anti-korrupsion.Vlerėsimi pėr kėto kategori do tė bėhet nė mėnyrė automatike, me filtra analitik tė paracaktuar.

 • Skualifikim i tė gjithė operatorėve konkurrues pėrveē fituesit. Kusht: fituesi nuk ėshtė operatori me ofertėn mė tė ulėt.
 • Skualifikim i tė gjithė operatorėve konkurrues pėrveē fituesit. Kusht: fituesi nuk ėshtė operatori me ofertėn mė tė ulėt.

Qarkun Gjirokastėr
Kredia Nr
Burimi i Kredisė/Financuar nga: Qeveria ShqiptareAlbanian Government
Vlera e Kredisė sipas Monedhės
Titulli i Projektit Projekte me financim tė Qeverisė Shqiptare
Pėrshkrim i Projektit Buxheti: 23.7 miliardė Lekė
Kohėzgjatja: 2014-2019
Financues: Qeveria Shqiptare
Shtrirja gjeografike: Nė 12 Qarqet e Shqipėrisė, 35 bashki
Pėrfitues: 2 milionė banorė
Objektivi: Pėrmirėsimi i kushteve tė jetesės tė banorėve nė tė gjithė vendin, rritja e aksesit nė shėbimet bazė, promovimi i turizmit dhe nxitja e sektorit bujqėsor, pėrmes financimit tė projekteve tė mėdha me ndikim rajonal. Investimet janė nė perputhje tė plotė me vizionin e Qeverisė Shqiptare pėr transformimin urban tė qendrave tė qyteteve, infrastrukturės rrugore dhe furnizimit me ujė.

• Infrastrukturė rrugore dhe urbane;
• Furnizim me ujė tė pijshėm;
• Mjedis;
• Rikonstruksion i shkollave;
• Projekte studimore, hapėsinore, tė trashėgimisė kulturore, etj;
• Hartim i projekteve teknike tė gatshme pėr financim pėr Njėsitė e Qeverisjes Vendore;
Objekti i Tenderit Rikonstruksion i rrugės autostradė - fshati Bulo.
Nr. Reference REF-24493-02-18-2016
Kodi CPV
Vlera / Fondi Limit 72,011,026
Lloji i Kontratės Publike Punė Publike
Lloji i Procedurės Procedurė e Hapur
Statusi i Tenderit Lidhur Kontrata
Data e Njoftimit tė Tenderit
Data e Fillimit tė Afatit pėr Dorėzim Oferte
Data e Mbylljes sė Afatit pėr Dorėzim Oferte 15-03-2016
Sektori Infrastrukturė Rrugė Rurale
Nr. i Operatorėve Konkurues 15
Operatorė Konkurues NIKA SHPK
COMPANY RIVIERA 2008 SHPK
SHKELQIMI 07 SHPK
CAUSHI SHPK
HASTOĒI SHPK
KALIVIOTI SHPK
MANE/S SHPK
COBIAL SHPK
B-93 SHPK
ALBA KONSTRUKSION SHPK
CURRI SHPK
DENIS-05 SHPK
ALKO-IMPEX GENERAL CONSTRUCION SHPK
ROSI SHPK
SENKA/L SHPK
Operator Ekonomik Kontraktues
 • HASTOĒI
 • Oferta fituese Lekė pa TVSH 50,297,270
  Data e shpalljes sė fituesit 11-05-2016
  Data e lidhjes sė kontratės 16-05-2016
  Vlera e Kontratės me TVSH 60,356,724
  Kohėzgjatja e Kontratės 8 muaj
  Ankesa Ka pasur ankesa.
  Pėr vlerėsimin nė datėn 11.04.2016 paraqiti ankim bashkimi i shoqėrive “Mane/S” SHPK & “Iliria/D” SHPK.
  Ankesės ju kthye pėrgjigje nė datėn 13.04.2016 duke e refuzuar atė.

  nė datėn 13.04.2016 paraqiti ankim shoqėria “Nika” SHPK. Ankesės ju kthye pėrgjigje nė datėn 14.04.2016 duke e refuzuar atė.

  nė datėn 13.04.2016 paraqiti ankim shoqėria “Riviera-2008” SHPK.
  Ankesės ju kthye pėrgjigje nė datėn 14.04.2016 duke e refuzuar atė.
  nė datėn 14.04.2016 u be rivlerėsimi nė sistem pėr tė korrigjuar arsyet e skualifikimit pėr shoqėritė “Mane/S” SHPK &“Iliria/D” SHPK dhe “Nika” SHPK & “Elkri” SHPK.

  nė datėn 15.04.2016 paraqiti ankim shoqėria “Kalivioti” SHPK.
  Ankesės ju kthye pėrgjigje nė datėn 15.04.2016 duke e refuzuar atė.

  Ne datėn 22.04.2016 shoqėria “Riviera-2008” SHPK paraqiti ankim nė Komisionin e Prokurimit Publik i cili dha vendimi nr. 991 date 10.05.2016 .
  Janė s’kualifikuar operatoret e mėposhtėm:

  1. Bashkimin e pėrkohshėm tė shoqėrive “Nika” SHPK (30,3%) dhe “Elkri” SHPK (69,7%) pėr arsye se:
  a. Shoqėria “Elkri” SHPK nuk ka paraqitur deklaratėn mbi disponueshmėrinė e mjeteve sipas Shtojcės 9.
  b. Shoqėria “Elkri” SHPK nuk plotėson piken 2.4.1 tė Kėrkesave tė Veēanta pėr Kualifikim “Operatori Ekonomik duhet tė ketė realizuar punė tė ngjashme pėr njė objekt tė vetėm nė njė vlerė jo mė pak se 50% e vlerės se fondit limit dhe qė ėshtė realizuar gjatė tri viteve tė fundit ose punė tė ngjashme deri nė njė kufi, ku vlera monetare totale e punėve tė kryera, e marrė sė bashku, gjatė tri viteve tė fundit, ėshtė jo mė pak se 200% e vlerės se fondit limit dhe qė ėshtė realizuar gjatė tri viteve tė fundit”.
  c. Shoqėria “Elkri” SHPK nuk disponon kualifikimet e duhura tė stafit drejtues pėrkatės pėr kryerjen e tė gjitha punimeve nė ketė objekt.
  d. Shoqėria “Elkri” SHPK nuk ka paraqitur deklaratėn me shkrim se inxhinieret e kėrkuar nė pikėn 2.4.3 pėr kualifikim janė tė pa angazhuar nė kontrata tė tjera.
  e. Shoqėria “Elkri” SHPK nuk ka paraqitur deklaratėn lidhur me Makineritė tė cilat nuk duhet tė jenė tė angazhuara nė kontrata tė tjera.
  f. Shoqėria “Elkri” SHPK nuk disponon makineritė e nevojshme pėr ketė qellim.

  2. Bashkimi i pėrkohshėm tė shoqėrive “Company Riviera 2008” SHPK (89,5%) dhe “Kevin Construksion” SHPK (10,5%) pėr arsye se:
  a. Shoqėria “Company Riviera 2008” SHPK nuk plotėson piken 2.4.1 tė Kėrkesave tė Veēanta pėr Kualifikim “Operatori Ekonomik duhet tė ketė realizuar punė tė ngjashme pėr njė objekt tė vetėm nė njė vlerė jo mė pak se 50% e vlerės se fondit limit dhe qė ėshtė realizuar gjatė tri viteve tė fundit ose punė tė ngjashme deri nė njė kufi, ku vlera monetare totale e punėve tė kryera, e marrė sė bashku, gjatė tri viteve tė fundit, ėshtė jo mė pak se 200% e vlerės se fondit limit dhe qė ėshtė realizuar gjatė tri viteve tė fundit” .
  b. Shoqėria “Company Riviera 2008” SHPK nuk plotėson piken 2.4.6 tė Kėrkesave tė Veēanta pėr Kualifikim lidhur me disponimin e mjeteve dhe pajisjeve teknike pasi pėr fabrikėn e asfaltobetonit qė ka deklaruar nė tender nuk ka paraqitur lejen mjedisore lėshuar nga QKL nė pėrputhje me kėrkesėn pėr kualifikim.
  c. Shoqėria “Kevin Konstruksion” SHPK nuk ka paraqitur deklaratėn mbi disponueshmėrinė e mjeteve sipas Shtojcės 9.
  d. Shoqėria “Kevin Construksion” SHPK nuk disponon mjetet dhe pajisjet teknike e duhura (ka deklaruar se disponon vetėm njė kamion i cili ėshtė i pamjaftueshėm pasi mungojnė mjetet ngjeshės).

  3. Shoqėrinė “Shkėlqimi-07” SHPK pėr arsye se:
  a. Nuk plotėson pikėn 2.1 ”e” tė Kėrkesave tė Veēanta pėr Kualifikim lidhur me shlyerjen e tė gjitha detyrimeve tė maturuara tė energjisė elektrike tė kontratave tė energjisė qė ka operatori ekonomik qė ėshtė i regjistruar nė Shqipėri .
  b. Nuk ka paraqitur dokument pėr shlyerjen e detyrimeve pėr taksat vendore nė Tirane, ku ushtron aktivitet bazuar nė ekstraktin e QKR. Pėr tė vėrtetuar pagesėn e taksave vendore nė Tirane ka paraqitur njė urdhėr zhbllokimi qė Bashkia Tirane ju dėrgon disa bankave, por ky urdhėr nuk provon se taksat dhe tarifat vendore nė Tirane janė paguar.
  c. Nuk plotėson piken 2.4.3 tė Kėrkesave tė Veēanta pėr Kualifikim “Operatori Ekonomik duhet tė vėrtetoje se disponon kualifikimet e duhura tė stafit drejtues pėrkatės pėr kryerjen e tė gjitha punimeve nė ketė objekt.

  4. Bashkimi i pėrkohshėm tė shoqėrive tė shoqėrive “Caushi” SHPK (88%) dhe “Sinder AB” SHPK (12%) pėr arsye se:
  a. Shoqėria “Caushi” SHPK nuk plotėson piken 2.4.3 tė Kėrkesave tė Veēanta pėr Kualifikim “Operatori Ekonomik duhet tė vėrtetoje se disponon kualifikimet e duhura tė stafit drejtues pėrkatės pėr kryerjen e tė gjitha punimeve nė ketė objekt.
  b. Shoqėria ”Sinder AB” SHPK nuk plotėson piken 1. A tė Kėrkesave tė Pėrgjithshme pėr Kualifikim ”Njė dokument qė vėrteton se (subjekti juaj) nuk ėshtė nė proces falimentimi, (statusi aktiv)” pasi nuk ka paraqitur Ekstraktin e Regjistrit Tregtar pėr tė Dhėnat e Subjektit.
  c. Shoqėria ”Sinder AB” SHPK nuk plotėson piken 2.4.3 tė Kėrkesave tė Veēanta pėr Kualifikim “Operatori Ekonomik duhet tė vėrtetoje se disponon kualifikimet e duhura tė stafit drejtues pėrkatės pėr kryerjen e tė gjitha punimeve nė ketė objekt.
  d. Shoqėria ”Sinder AB” SHPK nuk plotėson piken 2.4.6 tė Kėrkesave tė Veēanta pėr Kualifikim lidhur me disponimin e mjeteve dhe pajisjeve teknike .

  5. Bashkimi i pėrkohshėm tė shoqėrive “Kalivioti” SHPK (33%) dhe “Jody Kompany” SHPK (67%) pėr arsye se:
  a. Shoqėria ”Kalivioti” SHPK nuk plotėson piken 2.4.3 tė Kėrkesave tė Veēanta pėr Kualifikim “Operatori Ekonomik duhet tė vėrtetoje se disponon kualifikimet e duhura tė stafit drejtues pėrkatės pėr kryerjen e tė gjitha punimeve nė ketė objekt.
  b. Shoqėria ”Jody-Kompany” SHPK nuk plotėson piken 2.3.3 tė Kėrkesave tė Veēanta pėr Kualifikim lidhur me gjendjen nė banke, pasi disponon nė banke njė shume prej 4.000.000 leke, ndėrkohe qė sipas pėrqindjes se punėve qė ka mare pėrsipėr duhet tė dispononte 4.824.739 leke.
  c. Shoqėria ”Jody-Kompany” SHPK nuk plotėson piken 2.4.1 tė Kėrkesave tė Veēanta pėr Kualifikim “Operatori Ekonomik duhet tė ketė realizuar punė tė ngjashme pėr njė objekt tė vetėm nė njė vlerė jo mė pak se 50% e vlerės se fondit limit dhe qė ėshtė realizuar gjatė tri viteve tė fundit ose punė tė ngjashme deri nė njė kufi, ku vlera monetare totale e punėve tė kryera, e marrė sė bashku, gjatė tri viteve tė fundit, ėshtė jo mė pak se 200% e vlerės se fondit limit dhe qė ėshtė realizuar gjatė tri viteve tė fundit” pasi pėr punėt e deklaruara nuk ka paraqitur faturat tatimore tė kėrkuara nė kėrkesėn pėr kualifikim.
  d. Shoqėria ”Jody-Kompany” SHPK nuk plotėson piken 2.4.3 tė Kėrkesave tė Veēanta pėr Kualifikim “Operatori Ekonomik duhet tė vėrtetoje se disponon kualifikimet e duhura tė stafit drejtues pėrkatės pėr kryerjen e tė gjitha punimeve nė ketė objekt.

  6. Bashkimi i pėrkohshėm tė shoqėrive “Mane/S” SHPK (82.2%) dhe “Iliria/D” SHPK (17.8%) pėr arsye se:
  a. Shoqėria ”Mane/S” SHPK nuk plotėson piken 2.4.1 tė Kėrkesave tė Veēanta pėr Kualifikim “Operatori Ekonomik duhet tė ketė realizuar punė tė ngjashme pėr njė objekt tė vetėm nė njė vlerė jo mė pak se 50% e vlerės se fondit limit dhe qė ėshtė realizuar gjatė tri viteve tė fundit ose punė tė ngjashme deri nė njė kufi, ku vlera monetare totale e punėve tė kryera, e marrė sė bashku, gjatė tri viteve tė fundit, ėshtė jo mė pak se 200% e vlerės se fondit limit dhe qė ėshtė realizuar gjatė tri viteve tė fundit”. B. Shoqėria ”Mane/S” SHPK nuk plotėson piken 2.4.3 tė Kėrkesave tė Veēanta pėr Kualifikim “Operatori Ekonomik duhet tė vėrtetoje se disponon kualifikimet e duhura tė stafit drejtues pėrkatės pėr kryerjen e tė gjitha punimeve nė ketė objekt.
  c. Shoqėria ”Mane/S” SHPK nuk plotėson piken 2.4.6 tė Kėrkesave tė Veēanta pėr Kualifikim lidhur me disponimin e mjeteve dhe pajisjeve teknike.
  d. Shoqėria ”Iliria/D” SHPK nuk plotėson piken 2.4.3 tė Kėrkesave tė Veēanta pėr Kualifikim “Operatori Ekonomik duhet tė vėrtetoje se disponon kualifikimet e duhura tė stafit drejtues pėrkatės pėr kryerjen e tė gjitha punimeve nė ketė objekt.
  e. Shoqėria ”Iliria/D” SHPK nuk e ka paraqitur deklaratėn qė Makineritė nuk duhet tė jene tė angazhuara nė kontrata tė tjera. Pėr ketė tė paraqitet njė deklarate nga administratori i shoqėrisė ofertuese se makineritė e mėsipėrme nuk janė tė angazhuara nė kontrata tė tjera” pasi nuk e ka paraqitur deklaratėn e kėrkuar.

  7. Tė skualifikoje shoqėrinė “Alba Konstruksion” SHPK pėr arsye se:
  a. Nuk plotėson piken 2.4.3 tė Kėrkesave tė Veēanta pėr Kualifikim “Operatori Ekonomik duhet tė vėrtetoje se disponon kualifikimet e duhura tė stafit drejtues pėrkatės pėr kryerjen e tė gjitha punimeve nė ketė objekt.

  8. Tė skualifikoje shoqėrinė “Senka/L” SHPK pėr arsye se:
  Nuk ka paraqitur oferte.
  Arsyeja e Anulimit
  Shėnime
  Transaksione Thesari Monitoro Transaksione Thesari (Pagesa) pėr HASTOĒI
  Publikimi nė Buletin
  Njoftim pėr Shpallje Tenderi Nr.07 - Dt.22-02-2016
  Vendim i Komisionit tė Prokurimit Publik (KPP)
  Njoftim pėr Shpallje Fituesi Nr.19 - Dt.16-05-2016
  Njoftim pėr Lidhje Kontrate Nr.20 - Dt.23-05-2016

  Tė drejtat e Pėrdorimit

  Pėrsa kohė nuk pėrcaktohet ndryshe, i gjithė informacioni i ofruar nga Open Procurement Albania ofrohet nėn liēencat: This material is Open Data