Open Procurement Albania

Rikonstruksioni rruges "Ura e Ēorumit - Zhabiak - Ura e Ēepanit".

Njė shėnim me RedFlag ėshtė njė fakt, ngjarje, ose grup i rrethanave ose informacione tė tjera qė mund tė tregojnė njė shqetėsim apo ekspozim dhe mbi rrezik potencial tė pajtueshmėrisė ligjore pėr sjellje tė paligjshme ose joetike tė biznesit, veēanėrisht nė lidhje me praktika korruptive dhe mosrespektimit tė ligjeve anti-korrupsion.Vlerėsimi pėr kėto kategori do tė bėhet nė mėnyrė automatike, me filtra analitik tė paracaktuar.

 • Skualifikim i tė gjithė operatorėve konkurrues pėrveē fituesit. Kusht: fituesi nuk ėshtė operatori me ofertėn mė tė ulėt.
 • Skualifikim i tė gjithė operatorėve konkurrues pėrveē fituesit. Kusht: fituesi nuk ėshtė operatori me ofertėn mė tė ulėt.

Qarkun Tiranė
Kredia Nr
Burimi i Kredisė/Financuar nga:
Vlera e Kredisė sipas Monedhės
Titulli i Projektit
Pėrshkrim i Projektit
Objekti i Tenderit Rikonstruksioni rrugės "Ura e Ēorumit - Zhabiak - Ura e Ēepanit".
Fondi i akorduar pėr vitin 2017 ėshtė 52.394.667 (pesėdhjetė e dy milion e treqind e nėntėdhjetė e katėr mijė e gjashtėqind e gjashtėdhjetė e shtatė) Lekė pa tvsh.
Pjesa e mbetur ėshtė parashikuar pėr vitin 2018.
Nr. Reference REF-73360-03-22-2017
Kodi CPV
Vlera / Fondi Limit 261,111,695
Lloji i Kontratės Publike Punė Publike
Lloji i Procedurės Procedurė e Hapur
Statusi i Tenderit Lidhur Kontrata
Data e Njoftimit tė Tenderit 23-03-2017
Data e Fillimit tė Afatit pėr Dorėzim Oferte
Data e Mbylljes sė Afatit pėr Dorėzim Oferte 24-04-2017
Sektori Infrastrukturė Rrugė Rurale
Nr. i Operatorėve Konkurues 12
Operatorė Konkurues ALBA KONSTRUKSION SHPK
BIBA X SHPK & ARTI SHPK & SENKA SHPK
MELA SHPK & ALB SHPRESA SHPK & EKSKLUZIV SHPK
LALA SHPK & SHANSI INVEST SHP & JODY KOMPANY SHPK
2T SHPK & BE IS SHPK
VELLEZERIT HYSA SHPK
SHKELQIMI 07 SHPK & BOSHNJAKU B SHPK & GRAND KONSTRUKSION SHPK
G.P.G SHPK & ENI SHPK
INTEGRATED TECHNOLOGY SERVICES SHPK
PE - VLA - KU SHPK
4AM SHPK
VARAKU E SHPK
Operator Ekonomik Kontraktues
 • 2 T SHPK
 • Be-Is SHPK
 • Oferta fituese Lekė pa TVSH 181,682,963
  Data e shpalljes sė fituesit 19-06-2017
  Data e lidhjes sė kontratės 20-06-2017
  Vlera e Kontratės me TVSH 218,019,556
  Kohėzgjatja e Kontratės 16 muaj
  Ankesa Ka pasur ankesa.
  Ne datėn 12.05.2017 paraqiti ankese pėr vlerėsimin shoqėria “Biba X” SHPK.
  Ankesės ju kthye pėrgjigje nė datėn 15.05.2017 duke e refuzuar atė.
  Ne datėn 15.05.2017 paraqiti ankese pėr vlerėsimin shoqėria “Vellezerit Hysa” SHPK.
  Ankesės ju kthye pėrgjigje nė datėn 22.05.2017 duke e pranuar atė.

  Ne datėn 24.05.2017 shoqėria “Biba X” SHPK paraqiti ankim nė KPP.
  nė datėn 25.05.2017 paraqiti ankese pėr vlerėsimin shoqėria “Lala” SHPK.
  nė datėn 25.05.2017 paraqiti ankese pėr vlerėsimin shoqėria “2T” SHPK.
  nė datėn 29.05.2017 paraqiti ankese pėr vlerėsimin shoqėria “Alba Konstruksion” SHPK.
  nė datėn 30.05.2017 paraqiti ankese pėr vlerėsimin shoqėria “4AM” SHPK.
  Ne datėn 05.06.2017 u publikua vendimi nr. 384/2017 i Komisionit tė Prokurimit Publik me tė cilin refuzohet ankimi i paraqitur nga shoqėria “Biba X” SHPK dhe lejohet autoriteti kontraktor tė vazhdoje procedurat.

  Janė s’kualifikuar:

  1. Bashkimi i operatoreve ekonomike“Biba X” SHPK (30%), “Arti” SHPK (40%) dhe “Senka” SHPK (30%) pasi:
  a. Shoqėria “Biba X” SHPK nuk plotėson kėrkesėn 2. a tė Kėrkesave tė Pėrgjithshme pėr Kualifikim lidhur me shlyerjen e detyrimeve fiskale pasi sipas vėrtetimit tė paraqitur rezulton se ka det0yrime tatimore nė shumen 10.101.319 leke pėr tė cilat nuk ėshtė animuar nė gjykate.

  2. Bashkimi i operatoreve ekonomike“Mela” SHPK (26%), “Alb Shpresa” SHPK (53.9%) dhe “Ekskluziv” SHPK (20.1%) pasi:
  a. Shoqėria “Alb Shpresa” SHPK nuk plotėson kėrkesėn 2.3.1 pėr kualifikim lidhur me punėt e ngjashme pasi ka paraqitur 2 pune si pune tė ngjashme: “Rikonstruksioni i rrugės Shėngjin Kune”. Vlera me tvsh e punės sipas formularit tė vlerėsimit ėshtė 339.474.230 leke me tvsh ose 282.895.191 leke pa tvsh.
  b. Shoqėria “Albshpresa” SHPK nė total ka realizuar 40% ose 113.158.076 leke nga 130.555.847 leke qė duhet tė kishte realizuar me njė pune tė vetme si ortaku me % me tė madhe nė bashkimin e shoqėrive.

  3. Bashkimi i operatoreve ekonomike“Lala” SHPK (48%), “Shansi Invest” SHPK (40%) dhe “Jody Kompany” SHPK (12%) pasi:
  a. Shoqėria “Lala” SHPK nuk plotėson piken 2.3.1 tė Kėrkesave tė Veēanta pėr Kualifikim lidhur me punėt e ngjashme .
  b. Shoqėria “Jody Kompany” SHPK nuk plotėson kėrkesėn 2.3.3 pėr kualifikim lidhur me stafin pasi ka marre pėrsipėr punime shtresash nė rruge dhe nuk ka paraqitur dokumentacion pėr ing ndėrtimi me profil transport nė pėrputhje me kėrkesėn pėr kualifikim.

  4. “Alba Konstruksion” pėr arsye se:
  a. Shoqėria “Alba Construksion” SHPK nuk plotėson pikėn 2.3.3 dhe 2.3.4 tė Kėrkesave tė Veēanta pėr Kualifikim, pasi njė pjese e stafi teknik tė deklaruar ėshtė angazhuar nė kontratėn “Rikualifikim Urban i Bashkisė Pukė” pėr tė ēilen shoqėria “Alba Konstruksion” SHPK ėshtė shpallur fituese pranė Autoritetit Kontraktor Fondi Shqiptar i Zhvillimit.
  b. Shoqėria “Alba Construksion” SHPK nuk plotėson pikėn 2.3.7 dhe 2.3.8 tė Kėrkesave tė Veēanta, pasi njė pjese e mjeteve tė deklaruar nė procedure qė shqyrtohet janė angazhuar nė kontratėn “Rikualifikim Urban i Bashkisė Pukė” pėr tė ēilen shoqėria “Alba Konstruksion” SHPK ėshtė shpallur fituese pranė Autoritetit Kontraktor Fondi Shqiptar i Zhvillimit.

  5. Bashkimi i operatoreve ekonomike“Shkėlqimi 07” SHPK (80%), “Boshnjaku B” SHPK (10%) dhe “Grand Konstruksion” SHPK (10%) pasi:
  a. Shoqėria “Shkėlqimi 07” SHPK nuk plotėson kėrkesėn 2.3.2 pėr kualifikim lidhur me numrin e nevojshėm tė punonjėsve pasi numri mesatar pėr periudhėn e kėrkuar rezulton tė jete 72 persona nga 82 qė duhet tė kishte sipas % se punėve qė ka marre pėrsipėr (80%).

  6. Bashkimi i operatoreve ekonomike“GPG” SHPK (95%) dhe “ENI” SHPK (5%) pasi:
  a. Shoqėria “GPG” SHPK nuk plotėson kėrkesėn 2.2.4 pėr kualifikim lidhur me taksat vendore pasi nuk ka paraqitur vėrtetim pėr shlyerjen e detyrimeve vendore nė Korēe, ku ushtron aktivitet qysh prej vitit 2016, referuar tabelės se deklarimit tė punėve nė proces.
  b. Shoqėria “GPG” SHPK nuk plotėson kėrkesėn 2.3.3 pėr kualifikim lidhur me stafin pasi nuk ka paraqitur dokumentacion pėr ing ndėrtimi me profil transport, ing elektrik, ing mekanik, ing topograf.
  c. Shoqėria “Eni” SHPK nuk plotėson kėrkesėn 2.3.5 pėr kualifikim lidhur me punėsimin e mjekut, pasi nuk ka paraqitur dokumentacion pėr kėtė qellim.

  7. Bashkimi i operatoreve ekonomike“Integrated Technology Services” SHPK (85%) dhe “Hastoci” SHPK (15%) pasi:
  a. Shoqėria “Integrated Technology Services” SHPK nuk plotėson kėrkesėn 2.3.3 pėr kualifikim lidhur me stafin pasi nuk ka paraqitur dokumentacion pėr ing ndėrtimi me profil transport dhe ing hidroteknik.
  b. Shoqėria “Integrated Technology Services” SHPK nuk plotėson kėrkesėn 2.3.6 pėr kualifikim lidhur me pikat e nevojshme tė liēenses pasi nuk disponon pikan e liēenses N.P – 4. D Rrugė, autostrada, mbikalime, hekurudha, tramvaj, metro, pista aeroportuale (e ka A) si dhe N.P – 5. B Punime nėntokėsore, vepra arti. (e ka A).

  8. “Pe Vla Ku” SHPK pasi:
  a. Dokumentat e paraqitura nga Kosova janė pa vulėn apostile. Nuk plotėson kėrkesėn 2.3.3 pėr kualifikim lidhur me stafin pasi nuk ka paraqitur dokumentacion pėr ing mjedisi. Kimisti pėr tė cilin ka paraqitur dokumentacion nuk mund tė zėvendėsoje inxhinierin e mjedisit, pėr me tepėr qė nuk ka asnjė dėshmi tė posaēme nga Ministria e Mjedisit.
  b. Nuk plotėson kėrkesėn 2.3.4 pėr kualifikim lidhur me deklarimin pėr mosangazhimin e stafit, pasi nuk ka paraqitur deklaratėn e kėrkuar.
  9. “Varaku E” SHPK
  a. Nuk ka paraqitur oferte.
  Arsyeja e Anulimit
  Shėnime
  Transaksione Thesari Monitoro Transaksione Thesari (Pagesa) pėr 2 T SHPK
  Monitoro Transaksione Thesari (Pagesa) pėr Be-Is SHPK
  Publikimi nė Buletin
  Njoftim pėr Shpallje Tenderi Nr.12 - Dt.27-03-2017
  Vendim i Komisionit tė Prokurimit Publik (KPP)
  Njoftim pėr Shpallje Fituesi Nr.25 - Dt.27-06-2017
  Njoftim pėr Lidhje Kontrate Nr.26 - Dt.03-07-2017

  Tė drejtat e Pėrdorimit

  Pėrsa kohė nuk pėrcaktohet ndryshe, i gjithė informacioni i ofruar nga Open Procurement Albania ofrohet nėn liēencat: This material is Open Data