Open Procurement Albania

Rikonstruksion i rrugės se Velipojės segmenti Harku i Berdices - Baks ” Lot. 1.

Njė shėnim me RedFlag ėshtė njė fakt, ngjarje, ose grup i rrethanave ose informacione tė tjera qė mund tė tregojnė njė shqetėsim apo ekspozim dhe mbi rrezik potencial tė pajtueshmėrisė ligjore pėr sjellje tė paligjshme ose joetike tė biznesit, veēanėrisht nė lidhje me praktika korruptive dhe mosrespektimit tė ligjeve anti-korrupsion.Vlerėsimi pėr kėto kategori do tė bėhet nė mėnyrė automatike, me filtra analitik tė paracaktuar.

 • Skualifikim i tė gjithė operatorėve konkurrues pėrveē fituesit. Kusht: fituesi nuk ėshtė operatori me ofertėn mė tė ulėt.
 • Skualifikim i tė gjithė operatorėve konkurrues pėrveē fituesit. Kusht: fituesi nuk ėshtė operatori me ofertėn mė tė ulėt.

Qarkun Shkodėr
Kredia Nr
Burimi i Kredisė/Financuar nga: Qeveria ShqiptareAlbanian Government
Vlera e Kredisė sipas Monedhės
Titulli i Projektit Projekte me financim tė Qeverisė Shqiptare
Pėrshkrim i Projektit Buxheti: 23.7 miliardė Lekė
Kohėzgjatja: 2014-2019
Financues: Qeveria Shqiptare
Shtrirja gjeografike: Nė 12 Qarqet e Shqipėrisė, 35 bashki
Pėrfitues: 2 milionė banorė
Objektivi: Pėrmirėsimi i kushteve tė jetesės tė banorėve nė tė gjithė vendin, rritja e aksesit nė shėbimet bazė, promovimi i turizmit dhe nxitja e sektorit bujqėsor, pėrmes financimit tė projekteve tė mėdha me ndikim rajonal. Investimet janė nė perputhje tė plotė me vizionin e Qeverisė Shqiptare pėr transformimin urban tė qendrave tė qyteteve, infrastrukturės rrugore dhe furnizimit me ujė.

• Infrastrukturė rrugore dhe urbane;
• Furnizim me ujė tė pijshėm;
• Mjedis;
• Rikonstruksion i shkollave;
• Projekte studimore, hapėsinore, tė trashėgimisė kulturore, etj;
• Hartim i projekteve teknike tė gatshme pėr financim pėr Njėsitė e Qeverisjes Vendore;
Objekti i Tenderit Rikonstruksion i rrugės se Velipojės segmenti Harku i Berdicės - Baks ” Lot. 1.
Fondi i akorduar pėr vitin 2017 ėshtė 196.338.202 lekė pa tvsh.
Pjesa e mbetur ėshtė parashikuar pėr vitin 2018.
Nr. Reference
Kodi CPV
Vlera / Fondi Limit 981,691,000
Lloji i Kontratės Publike Punė Publike
Lloji i Procedurės Procedurė e Hapur
Statusi i Tenderit Lidhur Kontrata
Data e Njoftimit tė Tenderit
Data e Fillimit tė Afatit pėr Dorėzim Oferte
Data e Mbylljes sė Afatit pėr Dorėzim Oferte 25-05-2017
Sektori Infrastrukturė Rrugė Ndėrurbane
Nr. i Operatorėve Konkurues 17
Operatorė Konkurues SMO UNION & VEGA
ALBAVIA & EUROTEOREMA PEQIN
GENER 2
NTP EUROKOS DEGA SHQIPERI & ARIFAJ
CURRI & BE IS
2T & ALKO IMPEX GENERAL
EVEREST & GPG COMPANY
GJOKA KONSTRUKSION
ALB TIEFBAU & ANK & SMO VATAKSI & KARL GEGA KONSTRUKSION
PE VLA KU & ALBA KONSTRUKSION
VICTORIA INVEST INTERNATIONAL &
CONSORZIO STABILE ECIT
GECI
FUSHA
BAMI
ADEM POJANI
VELLEZERIT HYSA
Operator Ekonomik Kontraktues
 • GENER 2
 • Oferta fituese Lekė pa TVSH 637,408,152
  Data e shpalljes sė fituesit 24-06-2017
  Data e lidhjes sė kontratės 29-06-2017
  Vlera e Kontratės me TVSH 764,889,782
  Kohėzgjatja e Kontratės 18 muaj
  Ankesa Ka pasur ankesa.
  Nė datėn 09.06.2017 paraqiti ankim shoqėria “Gjoka” SHPK. Ankimit ju kthye pėrgjigje nė datėn 12.06.2017 duke e refuzuar atė.
  Nė datėn 09.06.2017 paraqiti ankim shoqėria “SMO Union” SHPK. Ankimit ju kthye pėrgjigje nė datėn 12.06.2017 duke e refuzuar atė.
  Nuk ka pasur ankim nė KPP.

  Janė s’kualifikuar:

  1. Bashkimi i operatorėve ekonomike “SMO Union” SHPK (20%) dhe “Vega” SHPK (80%) pasi:
  a. Shoqėria “Vega” SHPK nuk plotėson Kėrkesėn e Pėrgjithshme pėr Kualifikim lidhur me shlyerjen e detyrimeve tatimore, pasi, bazuar nė vėrtetimin e paraqitur lėshuar nga organet e tatim taksave, rezulton se ka detyrime tatimore nė shumėn 146.167.500 leke pėr tė cilat ėshtė lidhur marrėveshje pėr ti paguar me kėste. Bazuar nė vėrtetimin e mėsipėrm rezulton se shoqėria ka detyrime tatimore dhe nuk plotėson kushtin pėr kualifikim.
  b. Shoqėria “Vega” SHPK nuk plotėson kėrkesėn pėr kualifikim lidhur me shlyerjen e tė gjitha detyrimeve tė maturuara tė energjisė elektrike tė kontratave tė energjisė qė ka operatori ekonomik qė ėshtė i regjistruar nė Shqipėri, pasi, bazuar nė vėrtetimin e lėshuar nga OSHEE rezulton se ka detyrime nė shumėn 20.634.989 lekė, pėr tė cilat ėshtė lidhur aktmarrėveshje aktive.

  2. Bashkimi i operatorėve ekonomike “Albavia” SHPK (48%) dhe “Euroteorema Peqin” SHPK (52%) pasi:
  a. Bashkimi i Operatorėve Ekonomike nuk plotėson kriterin pėr paraqitjen e deklaratės mbi disponueshmėrinė e mjeteve sipas Shtojcės 9 pasi deklarata nuk ėshtė paraqitur veēmas pėr secilėn shoqėri. Formulari i deklarimit nė emėr tė tė dy kompanive ėshtė paraqitur nga shoqėria “Euroteorema Peqin” dhe nuk ėshtė firmosur e vulosur nga shoqėria “Albavia” SHPK. Nė deklaratė nuk specifikohet se cilės shoqėri i pėrket secili mjet.
  b. Shoqėria “Euroteorema Peqin” SHPK nuk plotėson kėrkesėn 2.3.7 pėr kualifikim lidhur me disponimin e mjeteve pasi ka marrė pėrsipėr punimet e shtresave rrugore dhe nuk ka gjithė mjetet e nevojshme pėr kryerjen e punimeve tė asfaltimit pasi njė pjesė prej tyre disponohen nga shoqėria “Albavia” SHPK.
  c. Shoqėria “Albavia” SHPK nuk plotėson kėrkesėn 2.3.1 pėr kualifikim lidhur me kryerjen e punėve tė ngjashme.

  3. Bashkimi i operatorėve ekonomike “Curri” SHPK (66.16%) dhe “Be-Is” SHPK (33.84%) pasi:
  a. Shoqėria “Curri” SHPK nuk plotėson kėrkesėn 2.3.3 pėr kualifikim lidhur me punėsimin e inxhinierėve, pasi nuk ka paraqitur asnjė dokument pėr punėsimin e inxhinierėve te kėrkuar. Tė gjithė inxhinierėt e deklaruar nė deklaratėn pėr stafin (paraqitur nga shoqėria “Curri” SHPK) janė tė punėsuar nga shoqėria “Be-Is” SHPK e cila ka marrė pėrsipėr tė kryejė vetėm 33.84% tė punimeve.
  b. Shoqėria “Curri” SHPK nuk plotėson kėrkesėn 2.3.7 pėr kualifikim lidhur me disponimin e mjeteve tė nevojshme teknike pėr realizimin e kontratės, pasi ka marrė pėrsipėr punime mbushje nė rrugė, punime betoni, dhe, referuar formularit tė deklarimit tė mjeteve, nuk ka paraqitur dokumentacion pėr disponimin e njė grejderi, gurėthyes, frontoje,impiant automatik betoni, pompė betoni. Kėto mjete janė tė domosdoshėm pėr realizimin e punimeve qe ka marrė pėrsipėr.
  c. Shoqėria “Curri” SHPK nuk plotėson kėrkesėn 2.2.4 pėr kualifikim lidhur me shlyerjen e detyrimeve pėr taksat vendore pasi nuk ka paraqitur vėrtetim pėr pagesėn e taksave vendore nė Vlorė ku ushtron aktivitet nga viti 2016 e nė vazhdim (referuar deklaratės sė punėve nė proces), Ēermė ku ushtron aktivitet nga viti 2016 e nė vazhdim (referuar deklaratės sė punėve nė proces), Vau Dejės ku ushtron aktivitet nga muaji prill 2017 e nė vazhdim (referuar deklaratės sė punėve nė proces).
  d. Shoqėria “Curri” SHPK nuk plotėson kėrkesėn 2.3.1 pėr kualifikim lidhur me kryerjen e punėve te ngjashme.

  4. Bashkimi i operatorėve ekonomike “2T” SHPK (70%) dhe “Alko Impex General Construction” SHPK (30%) pasi:
  a. Shoqėria “2T” SHPK nuk plotėson kėrkesėn 2.2.4 pėr kualifikim lidhur me shlyerjen e detyrimeve pėr taksat vendore pasi nuk ka paraqitur vėrtetim pėr pagesėn e taksave vendore nė Elbasan (Qukės) ku ushtron aktivitet nga data 07.03.2016, (referuar ekstraktit historik).
  b. Shoqėria “2T” SHPK nuk plotėson kėrkesėn 2.3.1 pėr kualifikim lidhur me kryerjen e punėve te ngjashme.

  5. Tė skualifikojė Operatorin Ekonomik “Gjoka Konstruksion” SHPK pasi:
  a. Nuk plotėson kėrkesėn 2.3.1 pėr kualifikim lidhur me kryerjen e punėve tė ngjashme.

  6. Bashkimi i operatorėve ekonomike “PE VLA KU” SHPK (69%) dhe “Alba Konstruksion” SHPK (31%) pasi:
  a. Shoqėria “Pe Vla Ku” SHPK nuk plotėson kėrkesėn 2.2.4 pėr kualifikim lidhur me shlyerjen e detyrimeve pėr taksat vendore pasi nuk ka paraqitur vėrtetim pėr pagesėn e taksave vendore nė Selenicė ku ushtron aktivitet nga muaji janar i vitit 2017 e nė vazhdim (referuar deklaratės se punėve nė proces).
  b. Shoqėria “Pe Vla Ku” SHPK nuk plotėson Kėrkesėn e Pėrgjithshme pėr Kualifikim lidhur me shlyerjen e detyrimeve tatimore, pasi nuk ka paraqitur vėrtetim pėr shlyerjen e detyrimeve tatimore nga dega e saj nė Kosovė.

  7. Bashkimi i operatorėve ekonomike “Victoria Invest International” SHPK (65.04%%) dhe “Victoria Invest” SHPK (34.96%) pasi:
  a. Shoqėria “Victoria Invest International” SHPK nuk plotėson kėrkesėn 2.3.1 pėr kualifikim lidhur me kryerjen e punėve tė ngjashme.
  b. Shoqėria “Victoria Invest International” SHPK nuk plotėson kėrkesėn 2.3.2 pėr kualifikim lidhur me numrin mesatar tė tė punėsuarve pasi sipas pėrqindjes sė punės qė ka marrė pėrsipėr (65.04%) duhet tė ketė mesatarisht 160 punonjės. Numri mesatar i punonjėsve pėr degėn e shoqėrisė ne Shqipėri ėshtė 18 punonjės, ndėrsa pėr shoqėrinė mėmė ne Kosovė ėshtė mesatarisht 68 punonjės pėr vitin 2016 dhe mesatarisht 62 punonjės pėr muajt janar – mars 2017. Ne total numri mesatar i punonjėsve ėshtė 84 punonjės, me i vogėl se numri i kėrkuar.
  8. Tė skualifikojė Operatorin Ekonomik “Consorzio Stabile Ecit” SHPK pasi:
  a. Nuk plotėson kėrkesėn 2.3.1 pėr kualifikim lidhur me kryerjen e punėve tė ngjashme.
  b. Nuk plotėson kėrkesėn 2.3.3 pėr kualifikim lidhur me punėsimin e inxhiniereve.
  c. Nuk plotėson kėrkesėn 2.3.6 pėr kualifikim lidhur me disponimin e pikave tė nevojshme tė liēensės, pasi nuk ka paraqitur licensėn pėrkatėse.

  9. Tė skualifikoJė Operatorin Ekonomik “Fusha” SHPK pasi:
  a. Nuk plotėson kėrkesėn 2.3.1 pėr kualifikim lidhur me kryerjen e punėve tė ngjashme.

  10. Tė skualifikojė Operatorin Ekonomik “Bami” SHPK pasi:
  a. Nuk plotėson kėrkesėn 2.2.3 pėr kualifikim lidhur me gjendjen nė bankė, pasi ka paraqitur vėrtetim se disponon shumėn 2.000.000 (dy milion) lekė nga 98.169.100 lekė qė duhet tė dispononte.

  11. Tė skualifikojė Operatorin Ekonomik “Adem Pojani” SHPK
  a. Nuk ka paraqitur ofertė.

  12. Te skualifikojė Operatorin Ekonomik “Vėllezėrit Hysa” SHPK
  a. Nuk ka paraqitur ofertė.
  Arsyeja e Anulimit
  Shėnime
  Transaksione Thesari
  Publikimi nė Buletin
  Njoftim pėr Shpallje Tenderi Nr.18 - Dt.08-05-2017
  Njoftim pėr Shpallje Fituesi Nr.26 - Dt.03-07-2017
  Njoftim pėr Lidhje Kontrate Nr.27 - Dt.10-07-2017

  Tė drejtat e Pėrdorimit

  Pėrsa kohė nuk pėrcaktohet ndryshe, i gjithė informacioni i ofruar nga Open Procurement Albania ofrohet nėn liēencat: This material is Open Data