Open Procurement Albania

Ndėrtim Asfaltim i rrugės Cėrrik – Belsh – Dragot –Kuēove – Ure Vajgurore” (Segmenti Cėrrik - Belsh - Grekan).

Njė shėnim me RedFlag ėshtė njė fakt, ngjarje, ose grup i rrethanave ose informacione tė tjera qė mund tė tregojnė njė shqetėsim apo ekspozim dhe mbi rrezik potencial tė pajtueshmėrisė ligjore pėr sjellje tė paligjshme ose joetike tė biznesit, veēanėrisht nė lidhje me praktika korruptive dhe mosrespektimit tė ligjeve anti-korrupsion.Vlerėsimi pėr kėto kategori do tė bėhet nė mėnyrė automatike, me filtra analitik tė paracaktuar.

 • Skualifikim i tė gjithė operatorėve konkurrues pėrveē fituesit. Kusht: fituesi nuk ėshtė operatori me ofertėn mė tė ulėt.
 • Skualifikim i tė gjithė operatorėve konkurrues pėrveē fituesit. Kusht: fituesi nuk ėshtė operatori me ofertėn mė tė ulėt.

Qarkun Elbasan
Kredia Nr
Burimi i Kredisė/Financuar nga: Qeveria ShqiptareAlbanian Government
Vlera e Kredisė sipas Monedhės
Titulli i Projektit Projekte me financim tė Qeverisė Shqiptare
Pėrshkrim i Projektit Buxheti: 23.7 miliardė Lekė
Kohėzgjatja: 2014-2019
Financues: Qeveria Shqiptare
Shtrirja gjeografike: Nė 12 Qarqet e Shqipėrisė, 35 bashki
Pėrfitues: 2 milionė banorė
Objektivi: Pėrmirėsimi i kushteve tė jetesės tė banorėve nė tė gjithė vendin, rritja e aksesit nė shėbimet bazė, promovimi i turizmit dhe nxitja e sektorit bujqėsor, pėrmes financimit tė projekteve tė mėdha me ndikim rajonal. Investimet janė nė perputhje tė plotė me vizionin e Qeverisė Shqiptare pėr transformimin urban tė qendrave tė qyteteve, infrastrukturės rrugore dhe furnizimit me ujė.

• Infrastrukturė rrugore dhe urbane;
• Furnizim me ujė tė pijshėm;
• Mjedis;
• Rikonstruksion i shkollave;
• Projekte studimore, hapėsinore, tė trashėgimisė kulturore, etj;
• Hartim i projekteve teknike tė gatshme pėr financim pėr Njėsitė e Qeverisjes Vendore;
Objekti i Tenderit Ndėrtim Asfaltim i rrugės Cėrrik – Belsh – Dragot – Kuēove – Urė Vajgurore” (Segmenti Cėrrik - Belsh - Grekan).
Fondi i akorduar pėr vitin 2017 ėshtė 239.883.028 lekė pa tvsh.
Pjesa e mbetur ėshtė parashikuar pėr vitin 2018.
Nr. Reference
Kodi CPV
Vlera / Fondi Limit 1,199,415,000
Lloji i Kontratės Publike Punė Publike
Lloji i Procedurės Procedurė e Hapur
Statusi i Tenderit Lidhur Kontrata
Data e Njoftimit tė Tenderit
Data e Fillimit tė Afatit pėr Dorėzim Oferte
Data e Mbylljes sė Afatit pėr Dorėzim Oferte 26-05-2017
Sektori Infrastrukturė Rrugė Ndėrurbane
Nr. i Operatorėve Konkurues 12
Operatorė Konkurues EUROTEOREMA PEQIN & ALBAVIA & VIANTE
GENER 2
VELLEZERIT HYSA & ERGI & VARAKU E
EVEREST & GPG
ALBA KONSTRUKSION & PEVLAKU & SHENDELLI
VICTORIA INVEST INTERNATIONA & VICTORIA
ALKO IMPEX GENERAL CONSTRUCION & 2T
BAJRAMI N & ALBSTAR & ARGI
GJOKA KONSTRUKSION
TIMOS KAREFYLLAKIS
ADEM POJANI
BLERIMI
Operator Ekonomik Kontraktues
 • VARAKU E
 • 20%
 • ERGI SHPK
 • 10%
 • VELLEZERIT HYSA
 • 70%
  Oferta fituese Lekė pa TVSH 743,653,778
  Data e shpalljes sė fituesit 24-06-2017
  Data e lidhjes sė kontratės 29-06-2017
  Vlera e Kontratės me TVSH 892,384,533
  Kohėzgjatja e Kontratės 20 muaj
  Ankesa Ka pasur ankesa.

  Nė datėn 09.06.2017 paraqiti ankim shoqeria “Gjoka” SHPK.
  Ankimit ju kthye pergjigje nė datėn 12.06.2017 duke e refuzuar ate.

  Nė datėn 12.06.2017 paraqiti ankim shoqeria “Bajrami N” SHPK.
  Ankimit ju kthye pergjigje nė datėn 13.06.2017 duke e refuzuar ate.

  Nė datėn 12.06.2017 paraqiti ankim shoqeria “Victoria Invest International” SHPK.
  Ankimit ju kthye pergjigje nė datėn 13.06.2017 duke e refuzuar ate.

  Nė datėn 12.06.2017 paraqiti ankim shoqeria “GPG Company” SHPK.
  Ankimit ju kthye pergjigje nė datėn 13.06.2017 duke e refuzuar ate.

  Nė datėn 12.06.2017 paraqiti ankim shoqeria “Alko Impex General Construcion” SHPK.
  Ankimit ju kthye pergjigje nė datėn 13.06.2017 duke e refuzuar ate.
  Nuk ka pasur ankim nė KPP.

  Janė s’kualifikuar:

  1. Bashkimi i operatoreve ekonomike“Euroteorema Peqin” SHPK (52%), “Albavia” SHPK (41%) dhe “Viante Konstruksion” SHPK (7%)
  a. Shoqeria “Albavia” SHPK nuk ploteson kerkesen 2.3.1 pėr kualifikim lidhur me kryerjen e puneve te ngjashme.
  b. Shoqeria “Viante Konstruksion” SHPK nuk ploteson kushtin pėr shlyerjen e detyrimeve tė maturuara tė energjisė elektrike tė kontratave tė energjisė qė ka operatori ekonomik qė ėshtė i regjistruar nė Shqipėri. Ne vertetimin e paraqitur shenohet se “Viante Konstruksion nuk rezulton te jete mbajtes kontrate me OSHEE”.
  c. Shoqeria “Viante Konstruksion” SHPK nuk ploteson kerkesen 2.3.3 pėr kualifikim lidhur me punesimin e inxhiniereve, pasi ka marre persipėr punime pėr zerat e perfshire tek ura progresivi 0+060 dhe nuk ka te punesuar inxhinier strukturash dhe nje inxhinier topograf, te domosdoshem pėr realizimin e ketyre punimeve.
  d. Shoqeria “Viante Konstruksion” SHPK nuk ploteson kerkesen 2.3.7 pėr kualifikim lidhur me disponimin e mjeteve te nevojshme teknike pėr realizimin e kontrates, pasi pasi ka marre persipėr punime pėr zerat e perfshire tek ura progresivi 0+060 dhe nuk disponon impiant automatik betoni dhe autobot uji, te domosdoshem pėr te kryer punimet qe ka marre persiper.

  2. Bashkimi i operatoreve ekonomike“PE VLA KU” SHPK (26.55%) dhe “Alba Konstruksion” SHPK (70.69%) pasi:
  a. Nuk ploteson kerkesen 2.3.1 pėr kualifikim lidhur me kryerjen e puneve te ngjashme.
  b. Shoqeria “Alba Konstruksion” SHPK nuk ploteson kerkesen 2.3.4 pėr kualifikim lidhur me deklarimin pėr mosangazhimin e stafit, pasi deklarimi nuk eshte ne perputhje me kerkesen. Ne deklarate shoqeria nuk shprehet se “inxhinieret jane te pa angazhuar”, por “stafi nuk do te jete i angazhuar ne kontrata te tjera”, deklarate qe eshte e ndryshme nga kerkesa.
  c. Shoqeria “Pe Vla Ku” SHPK nuk ploteson kerkesen 2.2.4 pėr kualifikim lidhur me shlyerjen e detyrimeve pėr taksat vendore pasi nuk ka paraqitur vertetim pėr pagesen e taksave vendore ne Selenice ku ushtron aktivitet nga muaji janar i vitit 2017 e ne vazhdim (referuar deklarates se puneve ne proces).

  3. Bashkimi i operatoreve ekonomike“Victoria Invest International” SHPK (71.69%%) dhe “Victoria Invest” SHPK (28.31%) pasi:
  a. Shoqeria “Victoria Invest International” SHPK nuk ploteson kerkesen 2.3.1 pėr kualifikim lidhur me kryerjen e puneve te ngjashme.
  b. Shoqeria “Victoria Invest International” SHPK nuk ploteson kerkesen 2.3.2 pėr kualifikim lidhur me numrin mesatar te te punesuarve pasi sipas perqindjes se punes qe ka marre persipėr (71.69%) duhet te kete mesatarisht 207 punonjes. Numri mesatar i punonjesve pėr degen e shoqerise ne shqiperi eshte 18 punonjes, ndersa pėr shoqerine meme ne Kosove eshte mesatarisht 68 punonjes pėr vitin 2016 dhe mesatarisht 62 punonjes pėr muajt janar – mars 2017. Ne total numri mesatar i punonjesve eshte 84 punonjes, me i vogel se numri i kerkuar.

  4. Bashkimi i operatoreve ekonomike“2T” SHPK (58%) dhe “Alko Impex General Costrucion” SHPK (42%) pasi:
  a. Shoqeria “2T” SHPK nuk ploteson kerkesen 2.2.4 pėr kualifikim lidhur me shlyerjen e detyrimeve pėr taksat vendore pasi nuk ka paraqitur vertetim pėr pagesen e taksave vendore ne Elbasan (Qukes) ku ushtron aktivitet nga data 07.03.2016, (referuar ekstraktit historik).
  b. Shoqeria “2T” SHPK nuk ploteson kerkesen 2.2.5 pėr kualifikim lidhur me deklaraten pėr taksat vendore pasi deklarata e paraqitur, duke pare se nuk jane paguar taksat ne gjithe vendet e ushtrimit te aktivitetit, rezulton e rreme.
  c. Shoqeria “2T” SHPK nuk ploteson kerkesen 2.3.1 pėr kualifikim lidhur me kryerjen e puneve te ngjashme.

  5. Te skualifikoje Operatorin Ekonomik “Gjoka Konstruksion” SHPK pasi:
  a. Nuk ploteson kerkesen 2.3.1 pėr kualifikim lidhur me kryerjen e puneve te ngjashme. 6. Te skualifikoje Operatorin Ekonomik “Timos Karefyllakis” pasi:
  a. Ne sistemin elektronik te prokurimit, ne emer te operatorit ekonomik “Timos Karefyllakis” jane ngarkuar dokumenta te shoqerise greke “Aktor” sa. Duke qene se ka nje mosperputhje te emrit te operatorit ekonomik qe ka aplikuar ne sistemin elektronik te prokurimit (“Timos Karefyllakis”) me emrin e shoqerise pėr te cilen jane ngarkuar dokumentat (“Aktor” sa), komisioni gjykon se keto dokumente nuk mund te konsiderohen te vlefshme.

  7. Te skualifikoje Operatorin Ekonomik “Adem Pojani”
  a. nuk ka paraqitur oferte.

  8. Te skualifikoje Operatorin Ekonomik “Blerimi” SHPK
  a. nuk ka paraqitur oferte.

  9. Te skualifikoje Operatorin Ekonomik “Gener 2” SHPK
  a. ka dhene doreheqjen duke qene se stafi i deklaruar eshte i angazhuar ne nje kontrate tjeter ne te cilen kjo shoqeri eshte renditur ne vend te pare.
  Arsyeja e Anulimit
  Shėnime
  Transaksione Thesari Monitoro Transaksione Thesari (Pagesa) pėr VARAKU E
  Monitoro Transaksione Thesari (Pagesa) pėr ERGI SHPK
  Monitoro Transaksione Thesari (Pagesa) pėr VELLEZERIT HYSA
  Publikimi nė Buletin
  Njoftim pėr Shpallje Tenderi Nr.18 - Dt.08-05-2017
  Njoftim pėr Shpallje Fituesi Nr.26 - Dt.03-07-2017
  Njoftim pėr Lidhje Kontrate Nr.26 - Dt.03-07-2017

  Tė drejtat e Pėrdorimit

  Pėrsa kohė nuk pėrcaktohet ndryshe, i gjithė informacioni i ofruar nga Open Procurement Albania ofrohet nėn liēencat: This material is Open Data