Open Procurement Albania

Rikonstruksion i Sheshit Taulantia Bashkia Durres.

Njė shėnim me RedFlag ėshtė njė fakt, ngjarje, ose grup i rrethanave ose informacione tė tjera qė mund tė tregojnė njė shqetėsim apo ekspozim dhe mbi rrezik potencial tė pajtueshmėrisė ligjore pėr sjellje tė paligjshme ose joetike tė biznesit, veēanėrisht nė lidhje me praktika korruptive dhe mosrespektimit tė ligjeve anti-korrupsion.Vlerėsimi pėr kėto kategori do tė bėhet nė mėnyrė automatike, me filtra analitik tė paracaktuar.

 • Skualifikim i tė gjithė operatorėve konkurrues pėrveē fituesit. Kusht: fituesi nuk ėshtė operatori me ofertėn mė tė ulėt.
 • Skualifikim i tė gjithė operatorėve konkurrues pėrveē fituesit. Kusht: fituesi nuk ėshtė operatori me ofertėn mė tė ulėt.

Qarkun Durrės
Kredia Nr
Burimi i Kredisė/Financuar nga:
Vlera e Kredisė sipas Monedhės
Titulli i Projektit
Pėrshkrim i Projektit
Objekti i Tenderit Rikonstruksion i Sheshit Taulantia Bashkia Durres.

Fondi limit: 362.816.046 (treqind e gjashtėdhjetė e dy milion e tetėqind e gjashtėmbėdhjetė mijė e dyzet e gjashtė) lekė pa tvsh.
Fondi i akorduar pėr vitin 2018 ėshtė 72.563.903 lekė pa tvsh.
Pjesa e mbetur ėshtė parashikuar pėr vitin 2019.
Burimi i financimit: Buxheti i Shtetit.
Nr. Reference REF-94424-11-15-2018
Kodi CPV
45000000-7 Construction work.
Vlera / Fondi Limit 362,816,046
Lloji i Kontratės Publike Punė Publike
Lloji i Procedurės Procedurė e Hapur
Statusi i Tenderit Njoftuar Fituesi
Data e Njoftimit tė Tenderit 16-11-2018
Data e Fillimit tė Afatit pėr Dorėzim Oferte 16-11-2018
Data e Mbylljes sė Afatit pėr Dorėzim Oferte 17-12-2018
Sektori Infrastrukturė Urbane
Nr. i Operatorėve Konkurues 10
Operatorė Konkurues VELLEZERIT HYSA SHPK
XH&M SHPK & NDREGJONI SHPK
KEVIN CONSTRUKSION SHPK & VEGA SHPK
DELTA LAVORI SHPK & COMPANY RIVIERA 2008 SHPK & DAJTI PARK SHPK
BE IS SHPK & 2T SHPK & VIANTE KONSTRUKSION SHPK
GPG COMPANY SHPK
ARIFAJ SHPK
SALILLARI SHPK
CURRI SHPK
IZOBAR CONSTRUCTION SHPK
Operator Ekonomik Kontraktues
 • 2 T SHPK
 • 0.45
 • VIANTE Konstruksion
 • 0.02
 • Be-Is SHPK
 • 0.53
  Oferta fituese Lekė pa TVSH 284,308,036
  Data e shpalljes sė fituesit 15-03-2019
  Data e lidhjes sė kontratės
  Vlera e Kontratės me TVSH
  Kohėzgjatja e Kontratės 18 muaj
  Ankesa Ka pasur ankesa.
  • Ne daten 18.01.2019 paraqiti ankim bashkimi i Operatoreve Ekonomike Xh&M shpk (55%) dhe Ndregjoni shpk (35%).
  Ankimit ju kthye pergjigje ne daten 23.01.2019 duke e refuzuar ate.
  • Ne daten 21.01.2019 paraqiti ankim Operatori Ekonomik Kevin Construksion shpk.
  Ankimit ju kthye pergjigje ne daten 21.01.2019 duke e refuzuar ate.
  • Ne daten 01.02.2019 bashkimi i Operatoreve Ekonomike Xh&M shpk (55%) dhe Ndregjoni shpk (35%) paraqiten ankim ne KPP.
  • Autoriteti Kontraktor me shkresen nr.95/3, date 06.02.2019, dorezoi prane K.P.P informacionin e kerkuar ne lidhje me kete procedure prokurimi.
  • Komisioni i Prokurimit Publik, me Vendimin K.P.P.134/2019, vendosi te mos pranoje ankimin e paraqitur nga bashkimi i Operatoreve Ekonomike Xh&M shpk dhe Ndregjoni shpk sh.p.k, dhe lejimin nga ana e Autoritetit Kontraktor per vijimin me hapat e metejshme te procedurės.

  Jane skualifikuar:

  1. Operatori Ekonomik Vellezerit Hysa shpk pasi:
  Ne daten 14.01.2019, me shkresen nr. 49 prot, kjo shoqeri ka deklaruar se terhiqet nga procedura e tenderit.
  2. Bashkimi i Operatoreve Ekonomike Xh&M shpk (55%) dhe Ndregjoni shpk (35%) pasi:
  • Ne marreveshjen e bashkepunimit ndermjet dy shoqerive nuk jane percaktuar punet konkrete qe do te kryeje secila shoqeri.
  • Bashkimi i Operatoreve Ekonomike nuk ka paraqitur grafikun e detajuar te punimeve duke parashikuar vleren e plote te punimeve pa tvsh per cdo muaj, sic eshte kerkuar ne shtojcen 13 te Dokumentave te Tenderit. Grafiku i paraqitur eshte i pa plotesuar.
  • Shoqeria Xh&M shpk nuk ploteson piken 2.3.2 per kualifikim lidhur me numrin minimal te te punesuarve, pasi, bazuar ne dokumentacionin e paraqitur, rezulton se numri i te punesuarve te kesaj shoqerie eshte: Prill: 32, Maj: 34, Qershor: 41, Korrik: 51, Gusht: 85, Shtator: 52 dhe Tetor: 48. Bazuar ne perqindjen e puneve qe ka marre persiper sipas marreveshjes se bashkepunimit (55%) duhet te kete minimalisht 47 persona dhe nuk ploteson per muajt prill, maj dhe qershor.
  • Shoqeria Ndregjoni shpk nuk ploteson piken 2.3.8 per kualifikim lidhur me disponimin e pikave te kerkuara te licenses, pasi nuk ploteson germen E per NP4 dhe germen B per NP 8.

  3. Bashkimi i Operatoreve Ekonomike Kevin Construksion shpk (30.22%) dhe Vega shpk (69.78%) pasi:
  • Shoqeria Kevin Construksion shpk nuk ploteson kerkesen 2.2.3 per kualifikim lidhur me detyrimet e taksave dhe tarifave vendore, pasi referuar puneve te ngjashme te deklaruara ka kryer aktivitet ne Kukes ne objektin Rruga Borje – kufi me Kosovėn dhe nuk ka paguar detyrimet vendore.
  • Shoqeria Kevin Construksion shpk nuk ploteson kerkesen 2.3.1 per kualifikim lidhur me punet e ngjashme .

  4. Bashkimi i Operatoreve Ekonomike Delta Lavori dege e shoqerise se huaj (64,42%) Company Riviera 2008 shpk (24,94%) dhe Dajti Park shpk (10,64%) pasi:
  • Bashkimi i shoqerive ka paraqitur nje oferte me vlere 278.221.219 leke pa tvsh, nderkohe qe pas kontrollit aritmetik dhe korigjimit te gabimeve aritmetike rezultoi se vlera e ofertuar eshte 270.797.911 leke. Vlera absolute e gabimit aritmetik eshte 7.423.308 leke ose 2,7%, me e madhe se 2%. Gabimi aritmetik ju be i ditur perfaqesuesit te shoqerise Delta Lavori shpk (shoqeria kryesuese e bashkimit) dhe ai pranoi gabimin pa verejtje.

  5. Operatori Ekonomik Izobar Construction shpk pasi:
  Nuk ka paraqitur asnje dokumentacion per kualifikim.

  Arsyeja e Anulimit
  Shėnime
  Transaksione Thesari Monitoro Transaksione Thesari (Pagesa) pėr 2 T SHPK
  Monitoro Transaksione Thesari (Pagesa) pėr VIANTE Konstruksion
  Monitoro Transaksione Thesari (Pagesa) pėr Be-Is SHPK
  Publikimi nė Buletin
  Njoftim pėr Shpallje Tenderi Nr.46 - Dt.19-11-2018
  Specifikime Teknike
  Dokumente Standarde Tenderi (DST) Draft Kontrata
  Vendim i Komisionit tė Prokurimit Publik (KPP)
  Raport Teknik
  Preventiv
  Njoftim pėr Shpallje Fituesi Nr.12 - Dt.25-03-2019
  Njoftim pėr Lidhje Kontrate

  Tė drejtat e Pėrdorimit

  Pėrsa kohė nuk pėrcaktohet ndryshe, i gjithė informacioni i ofruar nga Open Procurement Albania ofrohet nėn liēencat: This material is Open Data