Open Procurement Albania

Rehabilitimi i gjelbėrimit anėsor nė rrugėn IKV-Surrel dhe rrethrrotullimi Shkozė.

Njė shėnim me RedFlag ėshtė njė fakt, ngjarje, ose grup i rrethanave ose informacione tė tjera qė mund tė tregojnė njė shqetėsim apo ekspozim dhe mbi rrezik potencial tė pajtueshmėrisė ligjore pėr sjellje tė paligjshme ose joetike tė biznesit, veēanėrisht nė lidhje me praktika korruptive dhe mosrespektimit tė ligjeve anti-korrupsion.Vlerėsimi pėr kėto kategori do tė bėhet nė mėnyrė automatike, me filtra analitik tė paracaktuar.

 • Skualifikim i tė gjithė operatorėve konkurrues pėrveē fituesit. Kusht: fituesi nuk ėshtė operatori me ofertėn mė tė ulėt.
 • Skualifikim i tė gjithė operatorėve konkurrues pėrveē fituesit. Kusht: fituesi nuk ėshtė operatori me ofertėn mė tė ulėt.

Qarkun Tiranė
Kredia Nr
Burimi i Kredisė/Financuar nga:
Vlera e Kredisė sipas Monedhės
Titulli i Projektit
Pėrshkrim i Projektit
Objekti i Tenderit Rehabilitimi i gjelbėrimit anėsor nė rrugėn IKV-Surrel dhe rrethrrotullimi Shkozė.
Nr. Reference
Kodi CPV
Vlera / Fondi Limit 35,725,619
Lloji i Kontratės Publike Punė Publike
Lloji i Procedurės Procedurė e Hapur
Statusi i Tenderit Rishpallje me Lidhje Kontrate
Data e Njoftimit tė Tenderit
Data e Fillimit tė Afatit pėr Dorėzim Oferte
Data e Mbylljes sė Afatit pėr Dorėzim Oferte 30-11-2015
Sektori Infrastrukturė Mjedisore Gjelbėrim
Nr. i Operatorėve Konkurues 6
Operatorė Konkurues I.S.P. P SHPK & Agro Koran
SHQIPONJA-M & Jon Alb Flora SHPK
A l b G a r d e n SHPK
GJIKURIA SHPK
HASTOĒI SHPK
ALB-BUILDING SHPK & Kaleshi
Operator Ekonomik Kontraktues
 • HASTOĒI
 • 34%
 • KAJMAKU
 • 66%
  Oferta fituese Lekė pa TVSH 32,330,987
  Data e shpalljes sė fituesit 07-01-2016
  Data e lidhjes sė kontratės 13-01-2016
  Vlera e Kontratės me TVSH 38,797,184
  Kohėzgjatja e Kontratės 4 muaj ( plus 18 muaj mirmbajtje, gjithsejt 22muaj)
  Ankesa Ka pasur ankesa.
  Pėr vlerėsimin ne datėn 16.12.2015 paraqiti ankim shoqėria AlbGarden SHPK. Ankesės ju kthye pėrgjigje ne datėn 24.12.2015 duke e refuzuar atė.
  Nuk ka pasur ankim nė KPP.

  Janė skualifikuar ofertuesit e mėposhtėm me arsyet pėrkatėse:

  1. I.S.P.P SHPK (80%) dhe Agro Korani SHPK (20%) pėr arsye se:
  a) Shoqėria I.S.P.P SHPK nuk ka paraqitur ekstraktin e regjistrit tregtar dhe ne kėtė mėnyre nuk vėrteton se nuk ėshtė nė proces falimentimi, (statusi aktiv), nuk ėshtė dėnuar pėr shkelje penale, nė pėrputhje me Nenin 45/1 tė LPP, dhe nuk ėshtė dėnuar me vendim tė gjykatės sė formės sė prerė, qė lidhet me aktivitetin e profesional.
  b) Shoqėria I.S.P.P SHPK nuk ka paraqitur Ekstraktin mbi historikun e subjektit tė lėshuar nga Qendra Kombėtare e Regjistrimit.
  c) Shoqėria I.S.P.P SHPK nuk ka paraqitur vėrtetimin qė konfirmon shlyerjen e tė gjitha detyrimeve tė maturuara tė energjisė elektrike tė kontratave tė energjisė qė ka operatori ekonomik qė ėshtė i regjistruar nė Shqipėri.
  d) Shoqėria I.S.P.P SHPK nuk ka paraqitur vėrtetim nga njė ose mė shumė banka pėr gjendjen financiare nė vlerė jo mė tė vogėl se 10 % te vlerės sė fondit limit, tė lėshuar jo mė parė se 10 (dhjete) ditė nga dita e hapjes sė ofertave.
  e) Shoqėria I.S.P.P SHPK nuk ka paraqitur asnjė vėrtetim pėr realizim punėsh te ngjashme.
  f) Shoqėria I.S.P.P SHPK nuk plotėson numrin e nevojshėm te punonjėsve.
  g) Shoqėria I.S.P.P SHPK nuk ka paraqitur dokumentacion pėr te provuar se disponon certifikatėn ISO 39001 pėr menaxhimin e sigurisė rrugore (Rod Traffic Safety Management), lėshuar nga institucionet zyrtare te akredituar pėr kėtė qellim.
  h) Shoqėria I.S.P.P SHPK nuk ka paraqitur dokumentacion pėr te provuar se disponon objekt mbėshtetės te specializuar pėr te magazinuar bimėt (fidanishte), me kushte optimale te furnizimit me ujė, plehėrimit, ne mėnyre qe i gjithė materiali bimor te certifikohet.
  i) Shoqėria Agro Korani SHPK nuk ka paraqitur vėrtetimin qė konfirmon shlyerjen e tė gjitha detyrimeve tė maturuara tė energjisė elektrike tė kontratave tė energjisė qė ka operatori ekonomik qė ėshtė i regjistruar nė Shqipėri.
  j) Shoqėria Agro Korani SHPK nuk ka paraqitur vėrtetim nga tatim taksat pėr xhiron e realizuar ne tre vitet e fundit.
  k) Shoqėria Agro Korani SHPK nuk ka paraqitur vėrtetim nga njė ose mė shumė banka pėr gjendjen financiare nė vlerė jo mė tė vogėl se 10 % te vlerės se fondit limit, tė lėshuar jo mė pare se 10 (dhjete) ditė nga dita e hapjes sė ofertave.
  l) Shoqėria Agro Korani SHPK nuk ka paraqitur asnjė vėrtetim pėr realizim punėsh te ngjashme.
  m) Shoqėria Agro Korani SHPK nuk ka paraqitur dokumentacion pėr te provuar se ka te punėsuar te paktėn njė agronom ose inxhinier pyjesh me eksperience pune te paktėn 2 vjeēare.

  2. Shqiponja MSHPK (34.68%) dhe Jon Alb Flora SHPK (65.32%) pėr arsye se:
  a. Shoqėria Jon Alb Flora SHPK nuk ka paraqitur Deklaratė mbi disponueshmėrinė e mjeteve sipas Shtojcės 9. Deklarata e paraqitur nga pėrfaqėsuesi i shoqėrisė Shqiponja MSHPK nuk ėshtė firmosur nga pėrfaqėsuesi i shoqėrisė Jon Alb Flora SHPK.
  b. Shoqėria Jon Alb Flora SHPK nuk ka paraqitur dokumentacion pėr te provuar se disponon piken e liēenses se QKL me kod III.7.A pėr “Shėrbime ekspertize dhe/ose profesionale lidhur me pyjet dhe/ose kullotat”.
  c. Shoqėria Jon Alb Flora SHPK nuk ka paraqitur dokumentacion (dokumentacionin e pronėsisė ose te qiramarrjes siē kėrkohet ne kėrkesat pėr kualifikim) pėr te provuar se disponon objekt mbėshtetės te specializuar pėr te magazinuar bimėt (fidanishte), me kushte optimale te furnizimit me ujė, plehėrimit, ne mėnyre qe i gjithė materiali bimor te certifikohet. Ka paraqitur njė deklarate pėr disponimin e njė sipėrfaqe ne qytetin e Vlorės, por nuk ka paraqitur asnjė dokument pronėsie apo qiramarrje.
  d. Shoqėria Shqiponja MSHPK nuk plotėson kėrkesėn pėr gjendjen e likuiditeteve ne banke, pasi vėrtetimi i paraqitur ėshtė lėshuar ne emėr te Shqiponja M SHPK & NOA Development ndėrkohė qe shoqėria NOA Development nuk merr pjese ne kėtė procedure prokurimi.

  3. Alb Garden SHPK pėr arsye se:
  a. Nuk plotėson kėrkesėn pėr kualifikim e lidhur me numrin e nevojshėm te punonjėsve pėr zbatimin e kontratės.
  b. Nuk plotėson kėrkesėn pėr kualifikim “Operatori Ekonomik duhet te vėrtetoje se disponon kualifikimet e duhura te stafit drejtues pėrkatės pėr kryerjen e te gjitha punimeve ne kėtė objekt. pėr kėtė operatori ekonomik duhet te paraqesė dokumentacion se ka si te punėsuar dhe te regjistruar ne kompaninė e tij te paktėn njė agronom ose inxhinier pyjesh me eksperience pune te paktėn 2 vjeēare.
  c. Nuk plotėson kėrkesėn pėr kualifikim “Operatoret ekonomike duhet te disponojnė licencat e nevojshme pėr zbatimin e kontratės. pėr kėtė duhet te paraqesin licensen pėrkatėse te shoqėrisė.

  4. Alb Building SHPK (70%) dhe Kaleshi SHPK (30%) pėr arsye se:
  a. Bashkimi i shoqėrive nuk ėshtė bere ne pėrputhje me nenin 74, pika 2, te VKM nr. 914, date 29.12.2014. Ne marrėveshjen e lidhur para noterit ėshtė pėrcaktuar vetėm pėrqindja e pjesėmarrjes pėr secilėn shoqėri dhe nuk janė pėrcaktuar elementet konkrete te punės qe do te kryeje secili nga anėtaret e bashkimit.
  b. Shoqėria Alb Building SHPK nuk plotėson kushtin pėr kualifikim “Operatori Ekonomik duhet te ketė realizuar punė tė ngjashme pėr njė objekt tė vetėm nė njė vlerė jo mė pak se 50% e fondit limit te tenderit dhe qė ėshtė realizuar gjatė tri viteve tė fundit ose punė tė ngjashme deri nė njė kufi, ku vlera monetare totale e punėve tė kryera, e marrė sė bashku, gjatė tri viteve tė fundit, ėshtė jo mė pak se 200% e fondit limit te tenderit” pasi pėr punėn e deklaruar (si nėnkontraktor) nuk ka paraqitur faturat tatimore te lėshuara nga shoqėria Alb Building SHPK qe vėrtetojnė kryerjen e punės.
  c. Shoqėria Alb Building SHPK nuk disponon License me kod II.4 pėr “Prodhim dhe tregtim i farėrave dhe fidanėve” dhe Licence me kod III.7.A pėr “Shėrbime ekspertize dhe/ose profesionale lidhur me pyjet dhe/ose kullotat”, lėshuar nga QKL.
  d. Shoqėria Alb Building SHPK nuk plotėson kushtin pėr kualifikim pėr disponimin e mjeteve dhe pasjeve te nevojshme teknike pasi asnjė prej kamionėve te paraqitur nuk ka kapacitet mbajtės 20 ton, siē kėrkohet ne kėrkesat pėr kualifikim.
  e. Shoqėria Alb Building SHPK nuk ka paraqitur dokumentacion (dokumentacionin e pronėsisė ose te qiramarrjes siē kėrkohet ne kėrkesat pėr kualifikim) pėr te provuar se disponon objekt mbėshtetės te specializuar pėr te magazinuar bimėt (fidanishte), me kushte optimale te furnizimit me ujė, plehėrimit, ne mėnyre qe i gjithė materiali bimor te certifikohet.
  f. Shoqėria Kaleshi SHPK nuk disponon piken NP-12 te liēenses, kėrkuar ne kėrkesat pėr kualifikim, ndėrkohe qe ka marre pėrsipėr te kryeje 30% te punimeve.
  g. Shoqėria Kaleshi SHPK nuk plotėson kushtin pėr kualifikim pėr disponimin e mjeteve dhe pasjeve te nevojshme teknike pasi ka paraqitur dokumentacion pėr disponimin vetėm te njė korrėse bari, ndėrkohe qe ka marre pėrsipėr te kryeje 30% te punimeve.
  Arsyeja e Anulimit
  Shėnime
  Transaksione Thesari Monitoro Transaksione Thesari (Pagesa) pėr HASTOĒI
  Monitoro Transaksione Thesari (Pagesa) pėr KAJMAKU
  Publikimi nė Buletin
  Njoftim pėr Shpallje Tenderi Nr.44 - Dt.09-11-2015
  Njoftim pėr Shpallje Fituesi Nr.01 - Dt.11-01-2016
  Njoftim pėr Lidhje Kontrate Nr.02 - Dt.18-01-2016

  Rehabilitimi i gjelbėrimit anėsor nė rrugėn IKV-Surrel.

  Qarkun Tiranė
  Kredia Nr
  Burimi i Kredisė/Financuar nga:
  Vlera e Kredisė sipas Monedhės
  Titulli i Projektit
  Pėrshkrim i Projektit
  Objekti i Tenderit Rehabilitimi i gjelbėrimit anėsor nė rrugėn IKV-Surrel.
  Burimi i Financimit: Buxheti i Shtetit.

  Periudha e zbatimit tė projektit do tė jetė 16 javė, periudha e mirėmbajtjes do jetė 1.5 vjet.
  Nr. Reference
  Kodi CPV
  Vlera / Fondi Limit 35,815,859
  Lloji i Kontratės Publike Punė Publike
  Lloji i Procedurės Procedurė e Hapur
  Statusi i Tenderit Anuluar Procedura
  Data e Njoftimit tė Tenderit
  Data e Fillimit tė Afatit pėr Dorėzim Oferte
  Data e Mbylljes sė Afatit pėr Dorėzim Oferte 25-05-2015
  Sektori Infrastrukturė Mjedisore Gjelbėrim
  Nr. i Operatorėve Konkurues
  Operatorė Konkurues
  Operator Ekonomik Kontraktues
  Oferta fituese Lekė pa TVSH
  Data e shpalljes sė fituesit
  Data e lidhjes sė kontratės
  Vlera e Kontratės me TVSH
  Kohėzgjatja e Kontratės 16 javė pėr projektin
  1.5 vite pėr mirmbajtjen
  Ankesa
  Arsyeja e Anulimit Nuk u kualifikua asnjė Operator Ekonomik.
  Shėnime
  Transaksione Thesari Monitoro Transaksione Thesari (Pagesa) pėr HASTOĒI
  Monitoro Transaksione Thesari (Pagesa) pėr KAJMAKU
  Publikimi nė Buletin
  Njoftim pėr Shpallje Tenderi Nr.17 - Dt.04-05-2015
  Njoftim pėr Shpallje Fituesi
  Njoftim pėr Lidhje Kontrate
  Anulimi i Tenderit Nr.25 - Dt.29-06-2015

  Tė drejtat e Pėrdorimit

  Pėrsa kohė nuk pėrcaktohet ndryshe, i gjithė informacioni i ofruar nga Open Procurement Albania ofrohet nėn liēencat: This material is Open Data