Open Procurement Albania

Rikonstruksion i rrugės kthesa e Bishanit – Boēovė – varrezat e fshatit Bashkim, Komuna Levan.

Njė shėnim me RedFlag ėshtė njė fakt, ngjarje, ose grup i rrethanave ose informacione tė tjera qė mund tė tregojnė njė shqetėsim apo ekspozim dhe mbi rrezik potencial tė pajtueshmėrisė ligjore pėr sjellje tė paligjshme ose joetike tė biznesit, veēanėrisht nė lidhje me praktika korruptive dhe mosrespektimit tė ligjeve anti-korrupsion.Vlerėsimi pėr kėto kategori do tė bėhet nė mėnyrė automatike, me filtra analitik tė paracaktuar.

 • Skualifikim i tė gjithė operatorėve konkurrues pėrveē fituesit. Kusht: fituesi nuk ėshtė operatori me ofertėn mė tė ulėt.
 • Skualifikim i tė gjithė operatorėve konkurrues pėrveē fituesit. Kusht: fituesi nuk ėshtė operatori me ofertėn mė tė ulėt.

Qarkun Berat
Kredia Nr
Burimi i Kredisė/Financuar nga:
Vlera e Kredisė sipas Monedhės
Titulli i Projektit
Pėrshkrim i Projektit
Objekti i Tenderit Rikonstruksion i rrugės kthesa e Bishanit – Boēovė – varrezat e fshatit Bashkim, Komuna Levan.
Burimi i Financimit: Buxheti i Shtetit.
Nr. Reference
Kodi CPV
Vlera / Fondi Limit 73,222,470
Lloji i Kontratės Publike Punė Publike
Lloji i Procedurės Procedurė e Hapur
Statusi i Tenderit Lidhur Kontrata
Data e Njoftimit tė Tenderit
Data e Fillimit tė Afatit pėr Dorėzim Oferte
Data e Mbylljes sė Afatit pėr Dorėzim Oferte 26-06-2015
Sektori Infrastrukturė Rrugė Rurale
Nr. i Operatorėve Konkurues 14
Operatorė Konkurues GRAND KONSTRUKSION M SHPK
BOSHNJAKU B SHPK
B 93 SHPK
AL ASFALT SHPK
BEAN SHPK
RSM & CAUSHI SHPK
SIRETA 2F SHPK
SALILLARI SHPK
ROSI SHPK
GPG SHPK
XHAST SHPK
GLAVENICA SHPK
PESE VELLEZERIT SHPK
ZDRAVO SHPK
Operator Ekonomik Kontraktues
 • B-93
 • 60%
 • Be-Is SHPK
 • 40%
  Oferta fituese Lekė pa TVSH 48,847,600
  Data e shpalljes sė fituesit 10-08-2015
  Data e lidhjes sė kontratės 28-08-2015
  Vlera e Kontratės me TVSH 58,617,120
  Kohėzgjatja e Kontratės 6 muaj
  Ankesa Ka pasur ankesa.

  Nė datėn 24.07.2015 u paraqit ankim nga bashkimi i shoqėrive Boshnjaku B SHPK dhe Shendelli SHPK. Ankimit ju kthye pėrgjigje nė datėn 30.07.2015 duke mos pranuar ankimin.
  Nė datėn 28.07.2015 u paraqit ankim nga bashkimi i shoqėrive RSM Company SHPK dhe Caushi SHPK. Ankimit ju kthye pėrgjigje nė datėn 30.07.2015 duke mos pranuar ankimin.
  Nuk ka pasur ankim nė KPP.

  Janė skualifikuar ofertuesit e mėposhtėm :
  1. Bashkimi i pėrkohshėm i shoqėrive Grand Konstruksion M SHPK (44.8%), Shkėlqimi 07 (41.2%) SHPK dhe Sardo SHPK (14%) :
  a. Shoqėria Grand Konstruksion M SHPK
  Nuk plotėson kėrkesėn pėr numrin e punonjėsve, pasi ka paraqitur vėrtetime ku dėshmohet se numri mesatar i punonjėsve pėr periudhėn dhjetor 2014 – maj 2015 ėshtė 15,5 punonjės ndėrkohė qė sipas pėrqindjes sė punėve qė ka marrė pėrsipėr i takon tė ketė 31 punonjės.

  2. Bashkimi i pėrkohshėm i shoqėrive Boshnjaku B SHPK (63.1%) dhe Shendelli SHPK (36.9%) pėr arsye se:
  a. Shoqėria Boshnjaku B SHPK nuk plotėson kėrkesėn pėr realizimin e punėve tė ngjashme. Rezulton se kjo shoqėri ka kryer punė tė ngjashme nė njė objekt te vetėm nė Shumen maksimale prej 12.364.861 lekė nga 36.611.250 lekė qė duhet tė kishte realizuar (si anėtar i bashkimit tė shoqėrive me pėrqindjen mė tė madhe). Gjithashtu shuma e punėve tė ngjashme ėshtė 23.277.397 lekė nga 92.406.757 lekė punime qė duhet tė kishte kryer nė bazė tė pėrqindjes sė punėve qė ka marrė pėrsipėr.
  b. Shoqėria Shėndelli SHPK nuk ka nė stafin e saj inxhinier hidroteknik, ndėrkohė qė ka marrė pėrsipėr tė kryejė punime nė veprat e artit ku inxhinieri hidroteknik ėshtė i domosdoshėm.

  3. Shoqėria Bean SHPK pėr arsye se:
  a. Kjo shoqėri nuk plotėson kėrkesėn pėr gjendjen nė bankė. Kjo kompani ka paraqitur njė vėrtetim se disponon gjendje nė banke nė masėn 6.940.357 lekė, ndėrkohė qė sipas kėrkesės pėr kualifikim duhet te dispononte jo mė pak se 7.322.247 lekė.

  4. Bashkimi i pėrkohshėm i shoqėrive RSM Company SHPK (51.5%) dhe Caushi SHPK (48.5%) pėr arsye se:
  a. Shoqėria RSM Company SHPK nuk plotėson kėrkesėn pėr realizimin e punėve tė ngjashme.
  b. Shoqėria RSM Company SHPK nuk plotėson kėrkesėn pėr shlyerjen e tė gjitha detyrimeve tė maturuara tė energjisė elektrike tė kontratave tė energjisė qė ka operatori ekonomik qė ėshtė i regjistruar nė Shqipėri, pasi nuk ka paraqitur vėrtetim qė shoqėria nuk ka detyrime, por njė kontrate qeraje me z. Hazbi Parllaku dhe njė vėrtetim nga OSHEE qe z. Parllaku nuk ka detyrime. Kėto dokumente nuk provojnė qe shoqėria nuk ka detyrime.

  5. Bashkimi i pėrkohshėm i shoqėrive Rosi SHPK (19%), Leon (53%) SHPK dhe Hito 94 SHPK (28%) pėr arsye se:
  a. Kompania Rosi SHPK nuk plotėson kėrkesėn pėr gjendjen nė banke. Kjo kompani ka paraqitur njė vėrtetim se disponon gjendje nė banke nė masėn 750.000 leke, ndėrkohė qe sipas pėrqindjes sė punėve qė ka marrė pėrsipėr duhet tė dispononte jo mė pak se 1.391.226 lekė.

  6. Bashkimi i pėrkohshėm i shoqėrive Xhast SHPK (40%) dhe Arifaj SHPK (60%) pėr arsye se:
  a. Bashkimi i shoqėrive nuk ėshtė bėrė nė pėrputhje me nenin 74, pika 2, te VKM nr. 914, datė 29.12.2014 ku ndėr tė tjera citohet: Para dorėzimit tė ofertės, bashkimi duhet tė krijohet zyrtarisht, me njė marrėveshje tė noterizuar, ku tė pėrcaktohen pėrfaqėsuesi i grupit, pėrqindja e pjesėmarrjes sė punės/shėrbimit/furnizimit dhe elementet konkrete, qė do tė kryejė secili nga anėtarėt e kėtij bashkimi . Nė marrėveshjen e lidhur para noterit ėshtė pėrcaktuar vetėm pėrqindja e pjesėmarrjes pėr secilėn shoqėri dhe nuk janė pėrcaktuar elementet konkrete te punės qė do tė kryejė secili nga anėtaret e bashkimit. Nė ketė mėnyre ėshtė e pamundur qe KVO te gjykoje pėr plotėsimin e kėrkesave pėr kualifikim. Ndarja e punėve ėshtė e panoterizuar dhe, si e tillė, nuk mund tė pranohet.

  7. Shoqėria Glavenica SHPK
  Nuk ka paraqitur ofertė.

  8. Shoqėria Pese Vellezerit SHPK
  Nuk ka paraqitur ofertė.

  9. Shoqėria Zdravo SHPK
  Nuk ka paraqitur ofertė.

  Arsyeja e Anulimit
  Shėnime
  Transaksione Thesari Monitoro Transaksione Thesari (Pagesa) pėr Be-Is SHPK
  Publikimi nė Buletin
  Njoftim pėr Shpallje Tenderi Nr.22 - Dt.08-06-2015
  Njoftim pėr Shpallje Fituesi Nr.32 - Dt.17-08-2015
  Njoftim pėr Lidhje Kontrate Nr.35 - Dt.07-09-2015

  Tė drejtat e Pėrdorimit

  Pėrsa kohė nuk pėrcaktohet ndryshe, i gjithė informacioni i ofruar nga Open Procurement Albania ofrohet nėn liēencat: This material is Open Data