Open Procurement Albania

Rikonstruksioni i rrugės Grykė Manati - Kolsh & Ndėrtim i rrugės se varrezave.

Njė shėnim me RedFlag ėshtė njė fakt, ngjarje, ose grup i rrethanave ose informacione tė tjera qė mund tė tregojnė njė shqetėsim apo ekspozim dhe mbi rrezik potencial tė pajtueshmėrisė ligjore pėr sjellje tė paligjshme ose joetike tė biznesit, veēanėrisht nė lidhje me praktika korruptive dhe mosrespektimit tė ligjeve anti-korrupsion.Vlerėsimi pėr kėto kategori do tė bėhet nė mėnyrė automatike, me filtra analitik tė paracaktuar.

 • Skualifikim i tė gjithė operatorėve konkurrues pėrveē fituesit. Kusht: fituesi nuk ėshtė operatori me ofertėn mė tė ulėt.
 • Skualifikim i tė gjithė operatorėve konkurrues pėrveē fituesit. Kusht: fituesi nuk ėshtė operatori me ofertėn mė tė ulėt.

Qarkun Kukės
Kredia Nr
Burimi i Kredisė/Financuar nga:
Vlera e Kredisė sipas Monedhės
Titulli i Projektit
Pėrshkrim i Projektit
Objekti i Tenderit Rikonstruksioni i rrugės Grykė Manati - Kolsh & Ndėrtim i rrugės se varrezave.
Burimi i Financimit: Buxheti i Shtetit.
Nr. Reference
Kodi CPV
Vlera / Fondi Limit 56,700,507
Lloji i Kontratės Publike Punė Publike
Lloji i Procedurės Procedurė e Hapur
Statusi i Tenderit Lidhur Kontrata
Data e Njoftimit tė Tenderit
Data e Fillimit tė Afatit pėr Dorėzim Oferte
Data e Mbylljes sė Afatit pėr Dorėzim Oferte 27-07-2015
Sektori Infrastrukturė Rrugė Rurale
Nr. i Operatorėve Konkurues 19
Operatorė Konkurues Varaku E SHPK
BO Kombeas SHPK. & Haziri SHPK
BO Sireta 2F SHPK
BO Shqiponja M SHPK. & Karl Gega SHPK
BO Ndėrtuesi 2000 SHPK. & En Bi Power SHPK
BO Nika SHPK. & Elkri SHPK
4 A-M SHPK
Bean SHPK
Curri SHPK
Company Riviera 2008 SHPK
BO Liqeni VII SHPK. & Shkėlqimi 07 SHPK
Albavia SHPK
Be Is SHPK
BO Denis 05 SHPK. & Xhast SHPK
Leon Konstruksion SHPK
Ulza Ndėrtim SHPK
Kthella SHPK
Sprataku SHPK
ANK SHPK
Operator Ekonomik Kontraktues
 • VARAKU E
 • Oferta fituese Lekė pa TVSH 30,236,150
  Data e shpalljes sė fituesit 17-09-2015
  Data e lidhjes sė kontratės 23-09-2015
  Vlera e Kontratės me TVSH 36,283,380
  Kohėzgjatja e Kontratės 5 muaj
  Ankesa Ka pasur ankesa.
  Ka pasur ankesa nga ana e operatorit ekonomik “4 – AM” sh.p.k, me datė 04.09.2015 dhe ka marrė pėrgjigje nga Autoriteti Kontraktor me datė 08.09.2015.
  Nuk ka pasur ankim nė KPP.

  Janė skualifikuar ofertuesit e mėposhtėm:
  1. Bashkimi i pėrkohshėm i shoqėrive “Kombeas” sh.p.k. (40%) dhe “Haziri” sh.p.k. (60%) pėr arsye se:
  a. Shoqėria “Haziri” sh.p.k, nuk ka paraqitur diplomėn e ing. gjeodet.
  b. Shoqėria “Haziri” sh.p.k, nuk ka paraqitur dokumentacion pėr ing hidroteknik, ndėrkohė qė ka marrė pėrsipėr punime qė kėrkojnė pjesėmarrjen e kėtij specialisti.
  c. Shoqėria “Haziri” sh.p.k, nuk ka paraqitur dokumentacion pėr mjetet autobitumatriēe dhe asfaltoshtruese, ndėrkohė qė ka marrė pėrsipėr asfaltet.
  d. Shoqėria “Haziri” sh.p.k, nuk ka paraqitur deklaratėn pėr angazhimin e inxhinierėve.
  e. Shoqėria “Kombeas” sh.p.k, nuk ka paraqitur vėrtetim nga tatimet. Ka paraqitur njė kontratė pėr shlyerjen e detyrimeve tė prapambetura tė datės 17.04.2015, por nuk ka asnjė tė dhėnė pėr ecurinė e mėtejshme. Vėrtetimi ėshtė pėrtej afatit 3 mujor.

  2. Bashkimi i pėrkohshėm i shoqėrive “Shqiponja M” sh.p.k, (56%) dhe “Karl Gega” sh.p.k, (44%) pėr arsye se:
  a. Shoqėria “Shqiponja M” sh.p.k, nuk plotėson numrin e punėtorėve. Numri mesatar i punonjėsve tė deklaruar ėshtė 25 punonjės nė muaj, ndėrkohė qė me pėrqindjen e punėve qė ka marrė pėrsipėr i takon tė ketė 28 punonjės.
  b. Shoqėria “Shqiponja M” sh.p.k, nuk plotėson gjėndjen nė bankė, pasi ka nė bankė rreth 2.540.000 Lekė, ndėrsa sipas pėrqindjes nė bashkimin e shoqėrive duhet tė ketė rreth 3.175.000 Lekė.

  3. Bashkimin e pėrkohshėm i shoqėrive “Ndėrtuesi 2000” sh.p.k, (28%) dhe “En Bi Power” sh.p.k, (72%) pėr arsye se:
  a. Shoqėria “En Bi Power” sh.p.k, nuk plotėson kėrkesėn pėr punėn e ngjashme. Ka paraqitur kontratėn pėr ndėrtimin e rrjetit shpėrndarės tė tensionit tė mesėm tė nėnstacionit Prishtina 7, por kjo punė nuk ka asgjė tė pėrbashkėt me punėn qė prokurohet.
  b. Shoqėria “En Bi Power” sh.p.k, nuk disponon pikėn e liēencės NS18. Shoqeria “En Bi Power” sh.p.k, nuk plotėson kėrkesėn pėr disponimin e mjeteve pėr shtresat rrugore, ndėrkohė qė ka marrė pėrsipėr tė kryejė punime tė tilla.

  4. Bashkimin e pėrkohshėm i shoqėrive “Nika” sh.p.k, (32.1%) dhe “Elkri” sh.p.k, (67.9%) pėr arsye se:
  a. Shoqeria “Elkri” sh.p.k, nuk plotėson kėrkesėn pėr punėt e ngjashme, pasi vlara e punės sė ngjashme qė ka paraqitur, realizuar nė tre vitet e fundit, ėshtė 16.739.633 Lekė (pa TVSH) nga 28.350.000 Lekė qė duhet tė ishte si pjesėmarrės i bashkimit tė shoqėrive me pėrqindjen mė tė madhe.

  5. “4 A-M” sh.p.k, pėr arsye se:
  a. Nuk plotėson kėrkesėn pėr disponimin e ēertifikatės ISO 14001:2004 pasi nga verifikimi nė sistem ēertifikata e paraqitur rezulton e pavlefshme
  6. Bashkimi i pėrkohshėm i shoqėrive “Liqeni 7” sh.p.k, (42.5%) dhe “Shkėlqimi 07” sh.p.k, (57.5%) pėr arsye se:
  a. Shoqėria “Shkelqimi 07” sh.p.k, nuk ka paraqitur dokumentacion pėr shlyerjen e taksave vendore nė Tiranė, vend ku kjo shoqėri ushtron aktivitet, referuar ekstraktit tė QKR.

  7. Bashkimin i pėrkohshėm i shoqėrive “Denisi 05” sh.p.k, (80%) dhe “Xhast” sh.p.k, (20%) pėr arsye se:
  a. Shoqėria “Xhast” sh.p.k, nuk ka paraqitur dokumentacion pėr shlyerjen e taksave vendore nė Golaj – Kukes, vend ku kjo shoqėri ushtron aktivitet, referuar ekstraktit tė QKR.

  8. Shoqėrinė “A.N.K.” sh.p.k, pėr arsye se:
  a. Shoqėria “A.N.K.” sh.p.k, nuk ka paraqitur dokumentacion pėr shlyerjen e taksave vendore nė Korēė, Durrės etj, vende ku kjo shoqėri ushtron aktivitet, referuar ekstraktit tė QKR.

  Arsyeja e Anulimit
  Shėnime
  Transaksione Thesari Monitoro Transaksione Thesari (Pagesa) pėr VARAKU E
  Publikimi nė Buletin
  Njoftim pėr Shpallje Tenderi Nr.26 - Dt.06-07-2015
  Njoftim pėr Shpallje Fituesi Nr.37 - Dt.21-09-2015
  Njoftim pėr Lidhje Kontrate Nr.39 - Dt.05-10-2015

  Tė drejtat e Pėrdorimit

  Pėrsa kohė nuk pėrcaktohet ndryshe, i gjithė informacioni i ofruar nga Open Procurement Albania ofrohet nėn liēencat: This material is Open Data