Open Procurement Albania

Punime ndėrtimi pėr eleminimin e Pikave tė Zeza nė rrugė (Bashkėfinancim IPA 2013, Siguria Rrugore).

Njė shėnim me RedFlag ėshtė njė fakt, ngjarje, ose grup i rrethanave ose informacione tė tjera qė mund tė tregojnė njė shqetėsim apo ekspozim dhe mbi rrezik potencial tė pajtueshmėrisė ligjore pėr sjellje tė paligjshme ose joetike tė biznesit, veēanėrisht nė lidhje me praktika korruptive dhe mosrespektimit tė ligjeve anti-korrupsion.Vlerėsimi pėr kėto kategori do tė bėhet nė mėnyrė automatike, me filtra analitik tė paracaktuar.

 • Skualifikim i tė gjithė operatorėve konkurrues pėrveē fituesit
 • Skualifikim i tė gjithė operatorėve konkurrues pėrveē fituesit

Autoritet Prokurues Autoriteti Rrugor Shqiptar
Institucioni Prokurues Autoriteti Rrugor Shqiptar
Objekti i Tenderit Punime ndėrtimi pėr eleminimin e Pikave tė Zeza nė rrugė (Bashkėfinancim IPA 2013, Siguria Rrugore).
Nr. Reference REF-35460-09-10-2019
Vlera / Fondi Limit 39 045 777,00
Lloji i Kontratės Publike Punė Publike
Lloji i Procedurės Procedurė e Hapur
Statusi i Tenderit Njoftuar Fituesi
Data e Njoftimit tė Tenderit 11-09-2019
Data e fundit pėr dorėzimin e Dokumenteve 14-10-2019
Data e mbajtjes sė tenderit 14-10-2019
Nr. i Operatorėve Konkurues 4
Operatorė Konkurues BIBA-X Sh.p.k & LALA Sh.p.k
R.S & M Sh.p.k & SI.SI-AL Sh.p.k & NDREGJONI Sh.p.k
EVEREST sh.p.k & V.A.S Konstruksion Sh.p.k
I.D.K Konstruksion Sh.p.k
Operator Ekonomik Kontraktues
 • IDK – Konstruksion
 • Oferta fituese Lekė pa TVSH 38,915,179.17 
  Data e shpalljes sė fituesit 11-02-2020
  Vlera e kontraktuar Lekė me TVSH
  Data e lidhjes sė kontratės
  Kohėzgjatja e kontratės 6 muaj
  Shtesė kontrate (Lekė me TVSH)
  Ankesa Ka pasur ankesa.
  Mė datė 5.11.2019 ėshtė paraqitur ankesė pranė Autoritetit Kontraktor nga operatori ekonomik “I.D.K Konstruksion” SHPK. Mė datė 11.11.2019 Autoriteti Kontraktor ka vendosur rrezimin e ankeses se paraqitur nga ky operator ekonomik dhe mė datė 20.11.2019 “I.D.K-Konstruksion” SH.P.K i eshte drejtuar Komisionit tė Prokurimit Publik.
  Komisioni i Prokurimit Publik me Vendimin 802/2019 prot, date 24.12.2019 vendosi te pranoje ankesėn e sipercituar, si dhe tė anulojė vendimin e KVO-sė, duke s`kualifikuar bashkimin e operatorėve ekonomikė “R.S & M” sh.p.k. & “SI-SI AL” sh.p.k. & “Ndregjoni” sh.p.k .KPP me vendimin nr.802/3/2019, date 30.12.2019 ka hequr pezullimi i procedures.
  Jane skualifikuar ofertuesit e meposhtem:

  1. Bashkimi i Operatoreve Ekonomike "BIBA-X" Sh.p.k & "LALA" nuk kualifikohet, pasi rezulton se nuk ka paraqitur dokumentet ne perputhje me kriteret e dhena ne dokumentet e tenderit si me poshte:
  - Operatori ekonomik "LALA" SHPK nuk ka paraqitur dokumentacionin si me poshte vijon:
  • Agim Dida ne profesionin mekanik prane shoqerise "LALA " SHPK nuk eshte i deklaruar ne Listepagesat e Kontributeve te Sigurimeve Shoqerore per periudhen Janar, Mars 2019 dhe nuk ka arritur tė paraqesė dėshmi kualifikimi profesional/diplomė tė lėshuara nga qendra e formimit profesional, shkolla profesionale tė njohura, apo tė akredituara nga shteti, etj qė tė vėrtetojė kualifikimin profesional tė mėsipėrm, duke mos plotesuar piken 2.3.3 dhe 2.3.6 te Kritereve tė Veēanta tė Kualifikimit.
  • Dashamir Gjika saldator prane shoqerise "LALA" SHPK nuk eshte i deklaruar ne Listepagesat e Kontributeve te Sigurimeve Shoqerore per periudhen Janar, Shkurt, Mars 2019 dhe dhe nuk ka arritur tė paraqesė dėshmi kualifikimi profesional/diplomė tė lėshuara nga qendra e formimit profesional, shkolla profesionale te njohura, apo te akredituara nga shteti, etj qe te vertetoje kualifikimin profesional te mesiperm, duke mos plotesuar piken 2.3.3 dhe 2.3.6 te Kritereve te Veēanta te Kualifikimit.
  • Operatori ekonomik "Lala” Shpk ka deklaruar vleren e kontributeve te mjekut Gani Sakajani per 10 dite pune ne vleren 13.000 leke, gje e cila bie ne kundershtim me legjislacionin ne fuqi.

  - Operatori ekonomik "BIBA-X” SHPK nuk ka paraqitur dokumentacionin si me poshte vijon:
  Drejtuesi Teknik i ”BIBA-X” Shpk, Ing. Hyqmet MUKA, eshte i tre punesuar. Ai eshte i punesuar prane shoqerise "BIBA-X” Shpk, prane shoqerise "KAZIU. B" Shpk, Nipt K83310801B dhe gjithashtu, eshte i punesuar prane Bashkise Kavaje, veprim, i cili eshte ne kundershtim me legjislacionin ne fuqi .
  Operatori ekonomik "BIBA-X” SHPK nuk ka paraqitur dokumentacion te sakte siē eshte kerkuar ne DST, por ka paraqitur vetem Deshmi Kualifikimi te Sigurimit Teknik per specialistet si me poshte, düke mos plotesuar piken 2.3.6 te Kritereve te Veēanta te Kualifikimit.
  • "BIBA-X” SHPK & "LALA” SHPK nuk kane paraqitur dokumentacionin perkates ne lidhje me makinerite/mjetet e kerkuara ne DST pika 2.3.11.

  2. Bashkimi i Operatoreve Ekonomik "EVEREST” sh.p.k & ”V.A.S Konstruksion” sh.p.k nuk kualifikohet, pasi rezulton se nuk kane paraqitur dokumentet ne perputhje me kriteret e dhena ne dokumentet e tenderit si me poshte:
  • Oferta ekonomike e paraqitur nga bashkimi i operatoreve "EVEREST” sh.p.k & "V.A.S Konstruksion” sh.p.k. rezulton me gabime aritmetike pikerisht.
  • Shoqeria “V.A.S Konstruksion” sh.p.k: nuk permbush kriterin sipas piken 2.3.3 Stafi inxhinierik (drejtues teknik) te perfshire ne licencen e shoqerise....lng. Ismet Elezi i deklaruar si drejtues teknik per kete objekt eshte Ing. Hidroteknik dhe jo Ndertimi apo Mekanik.
  -Nuk permbush kriteret sipas pikes 2.3.11 Deshmi per mjetet dhe pajisjet pasi * Fatura Nr. 24 date 30.08.2016 e paraqitur per mjetin Gjenerator nuk eshte e shoqeruar me foto te mjetit.
  -Deklarata mbi disponueshmerine e mjeteve nuk eshte e rregullt pasi data e kontratave te qerase e deklaruar ne shtojce eshte i ndryshem nga data e kontratave te paraqitur ne SPE.

  - Shoqeria " EVEREST” nuk permbush kriteret sipas pikes 2.3.11 pasi :
  -Per mjetin Autovinc AA806PY nuk ka paraqitur certifikate transport malli -Nuk ka foto per mjetin kompresor, vetem dogane.
  -Per mjetin Kamion me targa TR9708P nuk ka paraqitur certifikate transport malli.
  -Per mjetin me targa AA 595 PF nuk ka paraqitur certifikate transport malli.
  -Nuk ka paraqitur dokumente provuese pronesie nga qeradhenesi per mjetet me qera makineri vijezimi dhe batipal.
  -Mungon 1 batipal dhe 1 makineri vijezimi. Nuk ka te dhena per te provuar kapacitetin e mjeteve dhe Ilojin e tyre.
  -Nuk ka paraqitur foto per makineri vijezimi dhe batipal.
  -Mungon karrotreci.

  3. "R.S & M” & "SI.SI-AL” & "NDREGJON1.
  Ne baze te Vendimit te KPP-se 802/2019 prot, date 24.12.2019 operatori ekonomik "R.S & M” & "SI.SI-AL” & "NDREGJON1”shpk, rezulton se nuk ka paraqitur dokumentet ne perputhje me kriteret e dhena ne dokumentet e tenderit.
  Arsyeja e Anulimit
  Shėnime
  Transaksione Thesari
 • Buletini i Prokurimeve Publike
  Njoftimi i Tenderit Nr.37 - Dt.16-09-2019
  Dokumentat Standarde tė Tenderit
  Specifikim Teknik
  Raport Teknik
  Preventiv
  Shpallja e Fituesit
  Lidhja e Kontratės
  Anulimi i Tenderit
  Apelime dhe Vendime tė KPP
  Termat e Referencės

  Tė drejtat e Pėrdorimit

  Pėrsa kohė nuk pėrcaktohet ndryshe, i gjithė informacioni i ofruar nga Open Procurement Albania ofrohet nėn liēencat: This material is Open Data