Open Procurement Albania

Mirėmbajtje me performancė K/Sauk – Senatorium, K/Sauk – Ibė, Ibė – Qafė Krrabė (Km 29), Qafė Krrabė (Km 29) – rot. re Shijon, rot. re Shijon – Ura e Zaranikės, K/Km 22 – Qytezė Krrabė, Qytezė Krrabė – Pika Sipėr Radio, Degėzim Miniera – Objekti X, Rotondo Sauk – Sauk i Vjetėr, Tiranė – Ndroq – Romanat (Kufi Durrės), Romanat (kufi TR) – Plepa, Ura e Farkės – Qendėr Fshat Baldushk, Qendėr Fshat Baldushk – Mustafa Koēaj , K/Rr. Nr. 56 (Vaqarr) – Vishaj (k/Baldushk) (116.25 km) (Kontrata 3)

Njė shėnim me RedFlag ėshtė njė fakt, ngjarje, ose grup i rrethanave ose informacione tė tjera qė mund tė tregojnė njė shqetėsim apo ekspozim dhe mbi rrezik potencial tė pajtueshmėrisė ligjore pėr sjellje tė paligjshme ose joetike tė biznesit, veēanėrisht nė lidhje me praktika korruptive dhe mosrespektimit tė ligjeve anti-korrupsion.Vlerėsimi pėr kėto kategori do tė bėhet nė mėnyrė automatike, me filtra analitik tė paracaktuar.

 • Skualifikim i tė gjithė operatorėve konkurrues pėrveē fituesit
 • Skualifikim i tė gjithė operatorėve konkurrues pėrveē fituesit

Autoritet Prokurues Drejtoria e Rajonit Qendror Tirane
Institucioni Prokurues Drejtoria e Rajonit Qendror Tirane
Objekti i Tenderit Mirėmbajtje me performancė K/Sauk – Senatorium, K/Sauk – Ibė, Ibė – Qafė Krrabė (Km 29), Qafė Krrabė (Km 29) – rot. re Shijon, rot. re Shijon – Ura e Zaranikės, K/Km 22 – Qytezė Krrabė, Qytezė Krrabė – Pika Sipėr Radio, Degėzim Miniera – Objekti X, Rotondo Sauk – Sauk i Vjetėr, Tiranė – Ndroq – Romanat (Kufi Durrės), Romanat (kufi TR) – Plepa, Ura e Farkės – Qendėr Fshat Baldushk, Qendėr Fshat Baldushk – Mustafa Koēaj , K/Rr. Nr. 56 (Vaqarr) – Vishaj (k/Baldushk) (116.25 km) (Kontrata 3)
Nr. Reference REF-73369-06-05-2018
Vlera / Fondi Limit 53 431 283,00
Lloji i Kontratės Publike Shėrbime Publike (Marrėveshje Kuadėr)
Lloji i Procedurės Procedurė e Hapur
Statusi i Tenderit Lidhur Kontrata
Data e Njoftimit tė Tenderit
Data e fundit pėr dorėzimin e Dokumenteve 02-07-2018
Data e mbajtjes sė tenderit 02-07-2018
Nr. i Operatorėve Konkurues 9
Operatorė Konkurues NIKA
ALB SHPRESA shpk & I.D.K – KONSTRUKSION
ALKO IMPEX General Construction
JUBICA
STERKAJ
CURRI
VICTORIA INVEST
BIBA – X
ADEM POJANI
Operator Ekonomik Kontraktues
 • Victoria Invest SHPK
 • Oferta fituese Lekė pa TVSH 52 870 698,00
  Data e shpalljes sė fituesit 07-01-2019
  Vlera e kontraktuar Lekė me TVSH 63444837
  Data e lidhjes sė kontratės 09-01-2019
  Kohėzgjatja e kontratės 24 muaj
  Shtesė kontrate (Lekė me TVSH)
  Ankesa Ka pasur ankesa.
  Nga operatoret Nika shpk ,Sterkaj shpk,Victoria Invest shpk .
  (nėse ka) ka marrė pėrgjigje nė datė : Vendimi i Komisionit tė Prokurimit Publik , me numėr 871/3/2018 , datė 03.01.2019 , nė pikėn 1, ka vendosur “ Tė heqė pezullimin pėr procedurėn e prokurimit “Procedurė e Hapur”, me nr. REF-73369-06-05-2018, me objekt: “Mirėmbajtje me performancė K/Sauk – Senatorium, K/Sauk – Ibė, Ibė – Qafė Krrabė (Km 29), Qafė Krrabė (Km 29) – rot. re Shijon, rot. re Shijon – Ura e Zaranikės, K/Km 22 – Qytezė Krrabė, Qytezė Krrabė – Pika Sipėr Radio, Degėzim Miniera – Objekti X, Rotondo Sauk – Sauk i Vjetėr, Tiranė – Ndroq – Romanat (Kufi Durrės), Romanat (kufi TR) – Plepa, Ura e Farkės – Qendėr Fshat Baldushk, Qendėr Fshat Baldushk – Mustafa Koēaj , K/Rr. Nr. 56 (Vaqarr) – Vishaj (k/Baldushk) (116.25 km) (Kontrata 3) “ , me fond limit 53.431.283 lekė ( pa TVSH) , zhvilluar nė datė 09.07.2018 nga autoriteti kontraktor, Drejtoria e Rajonit Qendror Tiranė.”
  Janė skualifikuar ofertuesit e mėposhtėm:
  1. STERKAJ shpk Ne licencen e shoqerise Sterkaj me Licence NZ.1354/18 evidentohen drejtuesit teknik : Blerina Hoxha, Rexhina Hysko, Gentian Kallfa, Adrian Frroku, Roza Karaduni, Ismail Pervana, Emanuela Kiri, Leodet Kiri . Licenca e shoqerise mban daten 13.03.2017. Nga verifikimi i listpagesave janar , shkurt , mars, prill 2018 , rezulton se nuk jane derdhur kontribute per sigurime shoqerore per drejtuesit teknik ; Rexhina Hysko dhe Adrian Frroku. Kjo ne kundershtim me nenin 45 pika 2/d te LPP ku percaktohet se . Ēdo kandidat ose ofertues skualifikohet nga pjesėmarrja nė njė procedurė , nė rastet kur: a) ka falimentuar dhe kapitalet e tij janė nė proces ekzekutimi nga pėrmbaruesit; b) ėshtė subjekt i procedurave pėr deklarimin e falimentimit dhe ka njė urdhėr likuidimi tė detyruar ose administrimi nga gjykata, ose ka njė marrėveshje me kreditorėt, ose ndonjė procedurė tjetėr tė ngjashme; c) ėshtė dėnuar me vendim gjykate tė formės sė prerė pėr vepra qė lidhen me veprimtarinė profesionale; d) nuk i ka pėrmbushur detyrimet pėr derdhjen e kontributeve tė sigurimeve shoqėrore, nė pėrputhje me legjislacionin shqiptar ose me dispozitat e zbatueshme nė shtetin e origjinės; dh) nuk i ka pėrmbushur detyrimet pėr pagimin e tatimeve, nė pėrputhje me legjislacionin shqiptar ose me dispozitat e zbatueshme nė shtetin e origjinės; e) ėshtė fajtor pėr dhėnie tė informacioneve tė rreme, kur kėto i janė kėrkuar nė pėrputhje me kėtė kre, ose nuk ka pranuar t’i japė kėto informacione ose dokumente apo njė pjesė tė tyre. ė) me vendim tė Agjencisė sė Prokurimit Publik ėshtė pėrjashtuar nga pjesėmarrja nė procedurat e prokurimit, sipas pikės 3, tė nenit 13, tė kėtij ligji.

  2. CURRI shpk:
  Shoqeria Curri shp.k ne permbushje te kriterit teknik , Mjete per vendosje parmakesh metalik (guardrails) ( Batipal ) dhe Mjet per vijezim me boje ka paraqitur , Kontratė Qeraje Nr. 164 Rep, Nr. 40 Kol datė 29.06.2018, para noterit publik , lidhur ndėrmjet palėve Shoqėria Omega Service sh.p.k nė cilėsinė e qeradhėnėsit dhe Shoqėrisė Curri sh.p.k nė cilėsinė e qeramarrėsit me objekt mjetet: Batipal i perdorur, vit 1997,model 61,numer serie MCSB008,vertetuar pronesine me deklaraen doganore Nr. R 26138 date 16.05.2011 leshuar nga Dogana Tirane...... dhe Makine per vijezimin e rrugeve , vertetuar pronesine me deklaraen doganore Nr. R 7534 date 09.02.2015, leshuar nga Dogana Tirane...... , me afat 3 vjet nga lidhja e kontrates .

  3. JUBICA shpk
  Rezulton se dokumentet nuk jane paraqitur ne perputhje me kerkesat e kerkuara : Ne licencen e shoqerise JUBICA me Licence NZ.0340/16 evidentohen drejtuesit teknik : Gjon Tarri, Elvis Capo, Myzafer Lesha, Enkel Tasho, Arber Shehu.
  Licenca e shoqerise mban daten 11.05.2017.
  Nga verifikimi i listpagesave janar ,shkurt ,mars, prill 2018 , rezulton se nuk jane derdhur kontribute per sigurime shoqerore , per drejtuesin teknik ; Gjon Tarri. Kjo ne kundershtim me nenin 45 pika 2/d te LPP ku percaktohet se . Ēdo kandidat ose ofertues skualifikohet nga pjesėmarrja nė njė procedurė , nė rastet kur: a) ka falimentuar dhe kapitalet e tij janė nė proces ekzekutimi nga pėrmbaruesit; b) ėshtė subjekt i procedurave pėr deklarimin e falimentimit dhe ka njė urdhėr likuidimi tė detyruar ose administrimi nga gjykata, ose ka njė marrėveshje me kreditorėt, ose ndonjė procedurė tjetėr tė ngjashme; c) ėshtė dėnuar me vendim gjykate tė formės sė prerė pėr vepra qė lidhen me veprimtarinė profesionale; d) nuk i ka pėrmbushur detyrimet pėr derdhjen e kontributeve tė sigurimeve shoqėrore, nė pėrputhje me legjislacionin shqiptar ose me dispozitat e zbatueshme nė shtetin e origjinės; dh) nuk i ka pėrmbushur detyrimet pėr pagimin e tatimeve, nė pėrputhje me legjislacionin shqiptar ose me dispozitat e zbatueshme nė shtetin e origjinės; e) ėshtė fajtor pėr dhėnie tė informacioneve tė rreme, kur kėto i janė kėrkuar nė pėrputhje me kėtė kre, ose nuk ka pranuar t’i japė kėto informacione ose dokumente apo njė pjesė tė tyre. ė) me vendim tė Agjencisė sė Prokurimit Publik ėshtė pėrjashtuar nga pjesėmarrja nė procedurat e prokurimit, sipas pikės 3, tė nenit 13, tė kėtij ligji.

  4. NIKA shpk:
  Borepastruese me targe , AA 645 HB , afati i kontrates , 8284 rep dhe 4278 kol , date 22.10.2015, noter Napolon Vasha , me afat 22.10.2015 deri 22.10.2018 , afati 3 vjet me te drejte perseritje ne te ardhmen . neni detyrimet te pergjithshme ;
  ”Me mbarimin e afatit te kontrates , palet do te bisedojne bashkarisht per vazhdimesine e metejshme te kontrates se qirase ...dhe kushteve te saj ” . Kjo kontrate noteriale nuk garanton kriterin e kerkuar ne dts ” Pėr mjetet e marra me qira duhet tė paraqitet : dokumenti qė verteton regjistrimin e mjetit (leje qarkullimi); ēertifikaten e kontrollit teknik; siguracionin e vlefshėm tė mjetit dhe kontraten perkatese te qerase/furnizimit, e vlefshme per te gjithe periudhen e realizimit te kontrates, objekt i ketij prokurimi.” . Pra kontrata e qerase 8284 rep dhe 4278 kol , date 22.10.2015 , noter Napolon Vasha nuk eshte e vlefshme e per te gjithe periudhen e realizimit te kontrates, objekt i ketij prokurimi per permbushjen e kapacitetit per Borepastruese me targe , AA 645 HB.

  5. BIBA X shpk
  Mjeti me targe KJ 8824 A te paraqitura si mjet borepastruese te shoqeruara me regjistrimin e mjetit (leje qarkullimi); ēertifikaten e kontrollit teknik; siguracionin e vlefshėm tė mjetit eshte mjet autopompe betoni, akoma me tej edhe ne rastin hipotetik te perdorimit te mjetit si kamion nuk jane paraqitur agregatė per pastrimin e bores dhe shperndares kripe te vertetuara me faturat tatimore tė shitjes ose / dhe kontratat e shitblerjes ose / dhe aktet e zhdoganimit.
  Mjeti me targe AA 852 TP te paraqitura si mjet borepastruese te shoqeruara me regjistrimin e mjetit (leje qarkullimi); ēertifikaten e kontrollit teknik; siguracionin e vlefshėm tė mjetit eshte mjet autopompe betoni , akoma me tej edhe ne rastin hipotetik te perdorimit te mjetit si kamion nuk jane paraqitur agregatė per pastrimin e bores dhe shperndares kripe te vertetuara me faturat tatimore tė shitjes ose / dhe kontratat e shitblerjes ose / dhe aktet e zhdoganimit.
  6. Alko Impex General construction shpk
  Ky operator eshte renditur i pari ne dy procedura prokurimi qe zhvillohen ne te njejten date 09.07.2018 me te njejtin autoritet kontraktor konkretisht : Mirėmbajtje me performancė VorėMarikaj (kufi Durrės), Kthesa Kamėz - Vorė (paralele Majtas), Kthesa Kamėz – Vorė (paralele Djathtas), K. Zall Herr (kryq. Rr.Nr.1) – Deg. mj. Komuna Zall Herr, Deg. mj. Komuna Zall Herr – Bovillė, Kryq. Rr. Nr. 52 – Kala Prezė, Bėrxullė – Domje, Bėrxullė – Laknas, Fushė Krujė (deg. Y) – Fushė Krujė (qendėr), K/Thumanė Qendėr – Ura e Drojės (aksi i vjetėr), Fushė Krujė - Halilaj, Halilaj - Krujė, K/Rr. Kombėtare (e vjetra) – Bilaj (Llixha), K/Rr. Kombėtare (e vjetra) – Fabrika e Ēimentos, Bubq - Ishėm, Krujė - Sarisalltik (98.1 km), (Kontrata 1) dhe : “Mirėmbajtje me performancė Belsh (L.Tafan) - Grekan, Belsh - Deg. Rruga Fierzė, Deg. Rruga Fierzė - Kosovė - Kosovė e vogėl, Grekan - Dėshiran - Vlashuk, K/Shtėrmen - K/RadioStacion, Mollas - Selitė, Kthesa Rrasės - Kryq. Rruga Belsh - Pajovė, Elbasan - Cėrrik (58.7 km) (Kontrata 6) “ . Nga verifikimi i kapaciteteve teknike te paraqitura nga ky operator pjesemarres , Komisioni i vleresimit te ofertave gjykon , se duke qene se ky operator ka paraqitur te njejtat kapacitete teknike qe lidhen me disponueshmerine e mjeteve, pėr kriterin ”Mjet Transporti vetėshkarkuese”, nuk mund realizoje apo te mund te zbatoje kete kontrate me kapacitetet teknike qe ka ne dispozicion .

  7. BOE Alb Shpresa sh.p.k - IDK Konstruksion shpk
  Ky operator eshte renditur i pari ne proceduren e prokurimit qe zhvillohet ne te njejten date 09.07.2018 , me te njejtin autoritet kontraktor konkretisht : Mirėmbajtje me performancė Ura e Brarit - Tunel Qafė Murrizė (Rruga e Arbrit), K/Rr. Nr. 54 (Trau Dajt) - Deg. dj. maja e Dajtit, Deg. dj. maja e Dajtit - St. teleferikut, Deg. dj. maja e Dajtit - Vila Qeveritare, Vila Qeveritare - maja e Dajtit, Tiranė (Fresku) - Surrel, Surrel - Qafė Priskė, Qafė Priskė - deg. dj. Q. Mollė,deg. dj. Q. Mollė - Bizė , Qafė Priskė - Shkallė - Shėngjergj, Uzina Traktorit - Lanabregas, Farkė – Rruga Elbasanit (Sauk) - Komuna e Parisit - Rruga e Kavajės (Loti 1) (104.13 km) (Kontrata 2). Nga verifikimi i kapaciteteve teknike te paraqitura nga ky operator pjesemarres , Komisioni i vleresimit te ofertave gjykon , se duke qene se ky operator ka paraqitur te njejtat kapacitete teknike qe lidhen me disponueshmerine e mjeteve, pėr kriterin ”Automjet borepastrues (APV) ose agregatė per pastrimin e bores dhe shperndares kripe me kamion ne dispozicion” , nuk mund realizoje apo te mund te zbatoje kete kontrate me kapacitetet teknike qe ka ne dispozicion .

  8. Adem Pojani
  Rezulton se nuk ka paraqitur asnje dokument.
  Arsyeja e Anulimit
  Shėnime
  Transaksione Thesari
 • Monitoro Transaksione Thesari (Pagesa) pėr kėtė Kontraktor
 • Buletini i Prokurimeve Publike
  Njoftimi i Tenderit Nr.23 - Dt.11-06-2018
  Shpallja e Fituesit Nr.02 - Dt.14-01-2019
  Lidhja e Kontratės Nr.02 - Dt.14-01-2019
  Anulimi i Tenderit
  Apelime dhe Vendime tė KPP

  Tė drejtat e Pėrdorimit

  Pėrsa kohė nuk pėrcaktohet ndryshe, i gjithė informacioni i ofruar nga Open Procurement Albania ofrohet nėn liēencat: This material is Open Data