Open Procurement Albania

Loti I: Shėrbim gatimi dhe shpėrndarje ushqimi pėr Spitalin Rajonal Lezhė

Njė shėnim me RedFlag ėshtė njė fakt, ngjarje, ose grup i rrethanave ose informacione tė tjera qė mund tė tregojnė njė shqetėsim apo ekspozim dhe mbi rrezik potencial tė pajtueshmėrisė ligjore pėr sjellje tė paligjshme ose joetike tė biznesit, veēanėrisht nė lidhje me praktika korruptive dhe mosrespektimit tė ligjeve anti-korrupsion.Vlerėsimi pėr kėto kategori do tė bėhet nė mėnyrė automatike, me filtra analitik tė paracaktuar.

 • Skualifikim i tė gjithė operatorėve konkurrues pėrveē fituesit
 • Autoriteti Prokurues ka skualifikuar tė gjithė operatorėt pjesėmarrės nė garė me ofertė mė tė ulėt se oferta fituese

Autoritet Prokurues Agjencia E Blerjeve Tė Pėrqendruara
Institucion Kontraktues Drejtoria e Spitalit Rajonal Lezhė
Objekti i Tenderit Loti I: Shėrbim gatimi dhe shpėrndarje ushqimi pėr Spitalin Rajonal Lezhė
Nr. Reference REF-00380-12-19-2018
Vlera / Fondi Limit 60 708 488,00
Lloji i Kontratės Publike Shėrbime Publike (Marrėveshje Kuadėr)
Lloji i Procedurės Procedurė e Hapur
Statusi i Tenderit Njoftuar Fituesi
Data e Njoftimit tė Tenderit 20-12-2018
Data e fundit pėr dorėzimin e Dokumenteve 14-01-2019
Data e mbajtjes sė tenderit 14-01-2019
Nr. i Operatorėve Konkurues 7
Operatorė Konkurues DAJTI PARK SHPK
NIKA SHPK
NELSA SHPK & LEA Katering SHPK
SHPRESA SHPK
ALAR FOOD & SERVICE SHPK
SILVER SHPK
KPL SHPK
Operator Ekonomik Kontraktues
 • SHPRESA SHPK
 • Oferta fituese Lekė pa TVSH 56 767 571,00
  Data e shpalljes sė fituesit 19-03-2019
  Vlera e kontraktuar Lekė me TVSH
  Data e lidhjes sė kontratės
  Kohėzgjatja e kontratės Duke filluar nga data e lidhjes sė kontratės/kontratave me pėrfundim deri nė plotėsimin e nevojave tė autoriteteve kontraktore sipas marrėveshjeve kuadėr per secilin lot.
  Shtesė kontrate (Lekė me TVSH)
  Ankesa Ka pasur ankesa.
  Ka marrė pėrgjigje nė datė 01.03.2019.

  Janė skualifikuar operatorėt ekonomikė tė mėposhėm:

  1) ”Dajti Park 2007” sh.p.k.:
  • Ofertuesi nuk e pėrmbush kapacitetin teknik tė kėrkuar nė DT. Konkretisht nga 18 persona tė kerkuar si ndihmes kuzhinier, te rregullt sipas listepageses (kodit) jane vetem 5 persona.

  2) ”NIKA” sh.p.k:
  • Ofertuesi nuk e pėrmbush kapacitetin teknik tė kėrkuar nė DT. Konkretisht nga 18 persona tė kerkuar si ndihmes kuzhinier, te rregullt sipas listepageses (kodit) jane vetem 6 persona.

  3) “NELSA” sh.p.k & “LEA Katering” :
  • “1.Anėtari i BOE “NELSA” Shpk nuk pėrmbush pikėn 1 tė “Kapacitetit teknik” pasi dokumentacioni i paraqitur nė pėrmbushje tė kėtij kriteri nuk plotėson vlerėn minimale tė kėrkuar, (sipas pėrqindjes sė pjesėmarrjes bazuar nė kontratėn e bashkėpunimit), pasi kontratat e paraqitura pėr furnizime me artikuj tė ndryshem ushqimore, etj. nuk konsiderohen si kontrata tė ngjashme me objektin e prokurimit.
  • Anėtari i BOE “Lea Katering” pf nuk pėrmbush pikėn 1 tė “Kapacitetit teknik” pasi dokumentacioni i paraqitur nė pėrmbushje tė kėtij kriteri nuk plotėson vlerėn minimale tė kėrkuar, (sipas pėrqindjes sė pjesėmarrjes bazuar nė kontratėn e bashkėpunimit, sepse faturat e paraqitura nė pėrmbushjen e kėtij kriteri nuk konsiderohen si kontrata tė ngjashme me objektin e prokurimit.
  • Anėtari i BOE “Nelsa” Shpk nuk pėrmbush pikėn 4 tė “Kapacitetit teknik” pasi nė bazė tė marrėveshjes sė bashkėpunimit mes operatorėve duhej tė paraqiste 13.6 punonjės ndėrkohė sipas dokumentacionit qė ka paraqitur ka 11 punonjės nė total.
  • Ofertuesi nuk e pėrmbush kapacitetin teknik tė kėrkuar nė DT. Konkretisht nga 18 persona tė kerkuar si ndihmes kuzhinier, te rregullt sipas listepageses (kodit) jane vetem 6 persona.

  4) Arsyet e skualifikimit tė ”ALAR FOOD & SERVICE” sh.p.k:
  • Ofertuesi nuk e pėrmbush kapacitetin teknik tė kėrkuar nė DT. Konkretisht nga 18 persona tė kerkuar si ndihmes kuzhinier/sherbyes gatimi, te rregullt sipas listepageses (kodit) jane vetem 11 persona.

  5. Arsyet e skualifikimit tė ”Silver” sh.p.k:
  Ka paraqitur vetėm formularin e ofertės ekonomike.
  Arsyeja e Anulimit
  Shėnime
  Transaksione Thesari
 • Buletini i Prokurimeve Publike
  Njoftimi i Tenderit
  Specifikim Teknik
  Shpallja e Fituesit
  Lidhja e Kontratės


  Zhvillimi i algoritmit Red Flags mbi të dhënat e databazës,në periudhën 2 Qershor 2017 - 28 Shkurt 2019 u mbështet nga Agjensia e Shteteve të Bashkuara të Amerikës (USAID) nëpërmjet projektit "Transparenca në Sistemin Shëndetësor".


  Databaza e ketij portali është mbështetur financiarisht, në periudhën Korrik 2016 - Janar 2017, nga Programi i Granteve të Vogla i Komisionit për Demokraci të Ambasades së SH.B.A-së në Tiranë.

  Opinionet, gjetjet, konkluzionet dhe rekomandimet e shprehura janë të autor-it/ve dhe nuk perfaqësojnë domosdoshmërisht ato të Donatorëve.