Open Procurement Albania

RIKONSTRUKSIONI I PUSIT NR. 1 VRION

Njė shėnim me RedFlag ėshtė njė fakt, ngjarje, ose grup i rrethanave ose informacione tė tjera qė mund tė tregojnė njė shqetėsim apo ekspozim dhe mbi rrezik potencial tė pajtueshmėrisė ligjore pėr sjellje tė paligjshme ose joetike tė biznesit, veēanėrisht nė lidhje me praktika korruptive dhe mosrespektimit tė ligjeve anti-korrupsion.Vlerėsimi pėr kėto kategori do tė bėhet nė mėnyrė automatike, me filtra analitik tė paracaktuar.

 • Skualifikim i tė gjithė operatorėve konkurrues pėrveē fituesit
 • Skualifikim i tė gjithė operatorėve konkurrues pėrveē fituesit

Institucioni Prokurues Sh.A Ujesjelles Kanalizime Sarande
Autoritet Prokurues Qeverisja Vendore Sarandė
Objekti i Tenderit RIKONSTRUKSIONI I PUSIT NR. 1 VRION
Nr. Reference REF-53826-03-11-2020
Vlera / Fondi Limit 1 226 577,00
Lloji i Kontratės Publike Punė Publike
Lloji i Procedurės Kėrkesė pėr Propozim
Statusi i Tenderit Lidhur Kontrata
Data e Njoftimit tė Tenderit 13-03-2020
Data e fundit pėr dorėzimin e Dokumenteve 30-03-2020
Data e mbajtjes sė tenderit 30-03-2020
Nr. i Operatorėve Konkurues 3
Operatorė Konkurues NEAL-86 SHPK
2 Z KONSTRUKSION SHPK
A-91 SHPK
Operator Ekonomik Kontraktues
 • A.91
 • Oferta fituese Lekė pa TVSH 1 181 000,00
  Data e shpalljes sė fituesit 15-04-2020
  Vlera e kontraktuar Lekė me TVSH 1181000
  Data e lidhjes sė kontratės 22-04-2020
  Kohėzgjatja e kontratės 15 ditė
  Shtesė kontrate (Lekė me TVSH)
  Ankesa Nuk ka pasur ankesa.
  Jane skualifikuar operatoret ekonomike :
  1. NEAL-86 Shpk
  a. Kriteret e Vecanta te Kualifikimit, Per Piken 2.2.1, Komisioni i Vlersimit te Ofertave gjykon se operatori ekonomik nuk vėrteton se gėzon eksperiencė tė mėparshme nė pėrputhje me qellimin e objektit te procedurės sė prokurimit.
  b. Per Piken 2.3.2, Autoriteti Konraktor per sistemin e ambientit te jashtėm dhe largimin e barerave te kėqij, ka kėrkuar qe OE ofertues te paraqesi me fature nje mjete prerės “Motokorse”. Ndersa nga OE ekonomik eshte dorzuar dokumentacion qe disponon me fature tatimore blerje “Motoshara” te cilat nuk janė te pershtatshme per qellim e realizimit te zėrave qe AK ka kėrkuar per te realizuar ne preventiv.
  c. Per Piken 2.3.4, Per kete pike AK kėrkon qe ne OE ne stafin e tij teknik te kete 1 Inxhinier Elektrik. Nga shqyrtimi i dokumentacionit te dorezuar rezulton qe Inxhinierit elektrik Vatutin Kusaraj, t’i kete mbaruar kontrata ne dt.20.02.2020.
  2. 2Z KONSTRUKSION Shpk
  a. Kriteret e Vecanta te Kualifikimit, Per Piken 2.2.1, Per te provuar pervojen e meparshem operatori ekonomik ka dorezuar dokumentacion per objektin “Rikonstruksioni i shkollės 9-vjecare Velmisht" Nisur nga dokumentacioni i paraqitur nga OE “2Z KONSTRUKSION” shpk rezulton se Ky objekt eshte ne pėrputhje me natyrėn e objektit te prokuruar nga Autoriteti Kontraktor, por nga analiza e elementeve te zėrave konkret, rezulton se nuk jane ne pėrputhje me nevojat konkrete te Autoritetit Kontraktor. Sipas situacionit te paraqitur nga OE “2z kONSTRUKSION” shpk per kete procedur, rezulton te kete kryer pune te ngjashme per punime elektrike dhe punime civile, por ne kete situacion mungon zėri konkret apo qofte dhe nje vlere e vogėl e realizimit te tij, me konkretisht F.V “Panel Soft Starter”, i cili ne preventivin e prokuruar nga AK ze 61% te vlerės se punės, qe per AK eshte nevojshme per te njohur mundėsite e operatotit per te pėrmbushur me suksese kete kontrat. Ne situacioni e parqitur nga OE ka disa automat, te instaluar ne objektin e realizuar, por nuk ka asnjė ze ku te pasqyrohet instalim paneli SofteStarter, nėpėrmjet te cilit Pompat ekzistuese te kėtij Pusi hynė dhe dali nga puna sipas kushteve teknike, pa u dėmtuar dhe bllokuar pune e tyre ne menyre automatike. Komisioni i Vlersimit te Ofertave konstaton se ky elemente i rėndėsishėm, te kėrkuar nė preventivin e pėrcaktuar nė dokumentat e tenderit, nuk e gjejme te pasqyruar nė asnjė elmente tė kontrates tė dorėzuar nga operatori ekonomik, pėr vėrtetimin e eksperiencės sė mėparshme. Sa mė sipėr, Komisioni i Vlersimit te Ofertave gjykon se operatori ekonomik nuk vėrteton se gėzon eksperiencė tė mėparshme nė pėrputhje me qellimin e objektit te procedurės sė prokurimit.
  b. Autoriteti Kontraktore ka kėrkuar qe OE ekonomik te paraqesi dėshmi kualifikimi te sigurimit teknik per punojesi 1. Elektricist (1) dhe 2. Puntore/Specialist (3), per te cilėt Operatori Ekonomik nuk ka dorezuar asnjė dokument qe vėrteton se e permbushe kete kriter.
  Arsyeja e Anulimit
  Shėnime
  Transaksione Thesari
 • Monitoro Transaksione Thesari (Pagesa) pėr kėtė Kontraktor
 • Buletini i Prokurimeve Publike
  Njoftimi i Tenderit
  Dokumentat Standarde tė Tenderit
  Shpallja e Fituesit
  Lidhja e Kontratės Nr.22 - Dt.27-04-2020

  MBĖSHTETĖS
  USAID

  Tė drejtat e Pėrdorimit

  Pėrsa kohė nuk pėrcaktohet ndryshe, i gjithė informacioni i ofruar nga Open Procurement Albania ofrohet nėn liēencat: This material is Open Data