Open Procurement Albania

Blerje automjetesh dhe stacione karikimi (per projektit Shko Gjelbėr me njė Flotė tė Modernizuar dhe Ekologjike)";

Njė shėnim me RedFlag ėshtė njė fakt, ngjarje, ose grup i rrethanave ose informacione tė tjera qė mund tė tregojnė njė shqetėsim apo ekspozim dhe mbi rrezik potencial tė pajtueshmėrisė ligjore pėr sjellje tė paligjshme ose joetike tė biznesit, veēanėrisht nė lidhje me praktika korruptive dhe mosrespektimit tė ligjeve anti-korrupsion.Vlerėsimi pėr kėto kategori do tė bėhet nė mėnyrė automatike, me filtra analitik tė paracaktuar.

 • Skualifikim i tė gjithė operatorėve konkurrues pėrveē fituesit
 • Skualifikim i tė gjithė operatorėve konkurrues pėrveē fituesit

Institucioni Prokurues Sh.A Posta Shqiptare
Autoritet Prokurues Sh.A Posta Shqiptare
Objekti i Tenderit Blerje automjetesh dhe stacione karikimi (per projektit Shko Gjelbėr me njė Flotė tė Modernizuar dhe Ekologjike)";
Nr. Reference REF-30127-07-11-2019
Vlera / Fondi Limit 44 983 455,00
Lloji i Kontratės Publike Blerje Mallrash
Lloji i Procedurės Procedurė e Hapur
Statusi i Tenderit Lidhur Kontrata
Data e Njoftimit tė Tenderit 12-07-2019
Data e fundit pėr dorėzimin e Dokumenteve 05-08-2019
Data e mbajtjes sė tenderit 05-08-2019
Nr. i Operatorėve Konkurues 3
Operatorė Konkurues CLASSIC
Auto Star Albania
Hyndai Auto Albania
Operator Ekonomik Kontraktues
 • AUTO STAR ALBANIA
 • Oferta fituese Lekė pa TVSH 44 500 000,00
  Data e shpalljes sė fituesit 10-09-2019
  Vlera e kontraktuar Lekė me TVSH 53400000
  Data e lidhjes sė kontratės 08-11-2019
  Kohėzgjatja e kontratės
  Shtesė kontrate (Lekė me TVSH)
  Ankesa Nuk ka pasur ankesa.
  Janė skualifikuar ofertuesit e mėposhtėm:

  1. Operatori ekonomik “CLASSIC” sh.a. :
  - Nuk pėrmbushej pika 3.3.2 e kritereve te vecanta pėr kualifikim, kapaciteti teknik, pėr arsye se nė dokumentacion e paraqitur pėr stafin teknik, pėrkatėsisht pėr punonjėsit Adorjan Mirdita, Artan Qesko si dhe Spartak Hotova nuk ka paraqitur diplomat sikurse kėrkohet specifikisht nė pikėn 3.3.2 tė Dokumentave Standarte tė Tenderit.
  - Nuk pėrmbushej pika 2.3.10 e kritereve te vecanta pėr kualifikim, kapaciteti teknik, pasi operatori ekonomik nuk ka paraqitur dėshmi pėr pajisje me Licencė, kodi VII.3.B.2, te kategorisė; “Sherbime ekspertize dh/ose profesionale te lidhura me transportin rrugor”.
  - Nuk pėrmbushej pika 2.3.11 e kritereve te vecanta pėr kualifikim, kapaciteti teknik, pasi operatori ekonomik nuk ka paraqitut dėshmi pėr pajisje me licencė kodi VII.3.B.3/a,b, te kategorisė; “Sherbime ekspertize dhe/ose profesionale te lidhura me transportin rrugor”, me veprimtari ; “Tregetimi i pjesėve tė kėmbimit tė mjeteve rrugore me motor dhe/ose e rimorkiove”.

  2. Operatori ekonomik “Hyndai Auto Albania” sh.a. :
  Nuk pėrmbushej pika:
  Ofertuesi duhet tė deklarojė se:
  a) Ėshtė i regjistruar nė Qendrėn Kombėtare tė Biznesit dhe ka nė fushėn e veprimtarisė objektin e prokurimit. Nė rastin kur ofertuesi ėshtė njė organizatė jofitimprurėse, duhet tė deklarojė se ėshtė i regjistruar si person juridik, sipas Ligjit Nr.8788, datė 07.05.2001 “Pėr Organizatat jo Fitimprurėse”.
  b) nuk ėshtė nė proces falimentimi, (statusi aktiv);
  c) nuk ėshtė dėnuar pėr shkelje penale, nė pėrputhje me Nenin 45/1 tė LPP;
  ē) nuk ėshtė dėnuar me vendim tė gjykatės sė formės sė prerė, pėr vepra qė lidhen me veprimtarinė profesionale.
  d) ka paguar tė gjitha detyrimet pėr pagimin e tatimeve e tė kontributeve tė sigurimeve shoqėrore, sipas legjislacionit nė fuqi.
  Edhe Ofertuesi i huaj duhet tė deklarojė se i plotėson tė gjitha kėrkesat e renditura mė sipėr nėpėrmjet paraqitjes sė njė vetėdeklarate me shkrim.
  Nuk pėrmbushej pika:
  3.3.2 Operatori ekonomik duhet tė paraqesi dėshmi pėr stafin e punonjėsve tė operatorit ekonomik, si dhe list pagesat sipas formatit E-Sig, ku numri i punonjėsve tė siguruar tė jetė jo mė i vogėl se 15 (pesembedhjetė) punonjės pėr periudhėn Janar 2019 – Qershor 2019, nga tė cilėt:
  - 3 inxhinierė mekanikė, tė cilėt tė jenė tė paisur me Dėshmi Aftėsie Profesionale “Pėr Pėrgjegjės Teknik tė aktivitetit tė autoriparimit”, pėrfshirė pikėn “d”, Blerja dhe shitja e mjeteve me motor dhe rimorkiove. (konfirmuar me Deshmite e Aftėsisė Profesionale dhe Diplomat e tyre).
  - 1 inxhinier mekanik, i cili tė jetė i paisur me Dėshmi Aftėsie Profesionale “Pėr Pėrgjegjės Teknik tė veprimtarisė sė shitblerjes sė mjeteve rrugore me motor dhe/ose rimorkiove tė reja ose tė pėrdorura, tė autorizuara nga prodhuesi” (konfirmuar me Deshmine e Aftėsisė Profesionale dhe Diplomėn e tij).
  - 2 inxhinierė mekanikė, tė cilėt tė jenė tė paisur me Dėshmi Aftėsie Profesionale “Pėr Pėrgjegjės Teknik tė veprimtarisė sė treg.
  Nuk pėrmbushej pika:
  3.3.5 Operatori ekonomik duhet tė paraqesė autorizim nga firma prodhuese ose akt marreveshje bashkėpunimi ose leter angazhimi me firmen prodhuese per mallin objekt prokurimi ose nga distributori i autorizuar nga Prodhuesi (distributori duhet te vertetoje se eshte autorizuar nga prodhuesi).
  Nuk pėrmbushej pika:
  2.3.6 Operatori ekonomik duhet tė paraqesė Katalog origjinal (tė pėrkthyer dhe tė noterizuar) tė makinave elektrike dhe ekologjike (eco mode) si dhe te stacioneve elektrike te karikimit.
  Nuk pėrmbushej pika:
  2.3.8 Operatori ekonomik duhet tė paraqesė njė deklaratėn ku tė marr pėrsipėr: - zėvėndesimin e ēdo automjeti ekologjik kargo nė rast tė shfaqjeve tė problemeve qė kanė tė bėjė me pasojat mjedisore.
  - Zėvėndėsimin i ēdo automjeti ekologjik kargo nėse demtohet apo nuk ėshtė efikasitet, apo del jashtė funksionit tė tij.
  - Zėvėndėsimin i ēdo stacioni elektrik tė karikimit nėse demtohet apo nuk ėshtė efikas, apo del jashtė funksionit tė tij.
  Nuk pėrmbushej pika:
  2.3.10 Operatori ekonomik duhet tė jetė i paisur me Licence, kodi VII.3.B.2, te kategorisė; “Sherbime ekspertize dh/ose profesionale te lidhura me transportin rrugor”, tė nėnkategorisė; “Shitblerja e mjeteve rrugore me motor dhe/ose e rimorkiove te reja ose te perdorura”, ku nė zėrat e veprimtarisė tė jetė e pėrfshirė “shitblerja e mjeteve rrugore me motor dhe /ose e rimorkiove tė reja ose tė pėrdorura, tė autorizuara nga prodhuesi.
  Nuk pėrmbushej pika:
  2.3.11 Operatori ekonomik duhet tė jetė i paisur me Licence, kodi VII.3.B.3/a,b, te kategorisė; “Sherbime ekspertize dhe/ose profesionale te lidhura me transportin rrugor”, me veprimtari ; “Tregetimi i pjesėve tė kėmbimit tė mjeteve rrugore me motor dhe/ose e rimorkiove”, ku nė zėrat e veprimtarisė tė jetė e pėrfshirė “Tregetimi i pjesėve tė kėmbimit tė mjeteve rrugore me motor dhe/ose e rimorkiove, tė autorizuara nga prodhuesi.
  Nuk pėrmbushej pika:
  1. Kandidati/Ofertuesi duhet tė dorėzojė:
  a. .Deklaratė mbi Konfliktin e Interesit sipas Shtojcės 7;
  b. Formularin e Ofertės, sipas Shtojcės 1
  c. Deklaratė mbi pėrmbushjen e specifikimeve teknike, sipas Shtojcės 6;
  d. Vėrtetimin qė konfirmon shlyerjen e tė gjitha detyrimeve tė maturuara tė energjisė elektrike tė kontratave tė energjisė qė ka operatori ekonomik qė ėshtė i regjistruar nė Shqipėri.
  Arsyeja e Anulimit
  Shėnime
  Transaksione Thesari
 • Buletini i Prokurimeve Publike
  Njoftimi i kontrates SHKO GJELBER.docx
  DST Shko Gjelber.docx
  Njoftim_Fituesi_go gren.doc
  njoftim modifikimi app go green.docx
  NJOFTIM MODIFIKIMI APP.docx
  DST Shko Gjelber.docx

  MBĖSHTETĖS
  USAID

  Tė drejtat e Pėrdorimit

  Pėrsa kohė nuk pėrcaktohet ndryshe, i gjithė informacioni i ofruar nga Open Procurement Albania ofrohet nėn liēencat: This material is Open Data