Open Procurement Albania

Shėrbimi i pastrimit dhe gjelbėrimit pėr godinėn qėndrore tė OST sh.a.

Njė shėnim me RedFlag ėshtė njė fakt, ngjarje, ose grup i rrethanave ose informacione tė tjera qė mund tė tregojnė njė shqetėsim apo ekspozim dhe mbi rrezik potencial tė pajtueshmėrisė ligjore pėr sjellje tė paligjshme ose joetike tė biznesit, veēanėrisht nė lidhje me praktika korruptive dhe mosrespektimit tė ligjeve anti-korrupsion.Vlerėsimi pėr kėto kategori do tė bėhet nė mėnyrė automatike, me filtra analitik tė paracaktuar.

 • Skualifikim i tė gjithė operatorėve konkurrues pėrveē fituesit
 • Skualifikim i tė gjithė operatorėve konkurrues pėrveē fituesit

Institucioni Prokurues Operatori i Sistemit te Transmetimit OST
Autoritet Prokurues Operatori i Sistemit te Transmetimit OST
Objekti i Tenderit Shėrbimi i pastrimit dhe gjelbėrimit pėr godinėn qėndrore tė OST sh.a.
Nr. Reference REF-31187-07-23-2019
Vlera / Fondi Limit 16 920 000,00
Lloji i Kontratės Publike Shėrbime Publike
Lloji i Procedurės Procedurė e Hapur
Statusi i Tenderit Lidhur Kontrata
Data e Njoftimit tė Tenderit 24-07-2019
Data e fundit pėr dorėzimin e Dokumenteve 16-08-2019
Data e mbajtjes sė tenderit 16-08-2019
Nr. i Operatorėve Konkurues 4
Operatorė Konkurues Clean Fast sh.p.k. & Hastoēi sh.p.k.
Shpresa sh.p.k.
Silvio Pastrime sh.p.k.
Fusha sh.p.k.
Operator Ekonomik Kontraktues
 • Pastrime Silvio
 • Oferta fituese Lekė pa TVSH 16516262.4
  Data e shpalljes sė fituesit 19-11-2019
  Vlera e kontraktuar Lekė me TVSH 19819514.88
  Data e lidhjes sė kontratės 21-11-2019
  Kohėzgjatja e kontratės
  Shtesė kontrate (Lekė me TVSH)
  Ankesa Ka pasur ankesa ne Autoritetin Kontraktor.
  • Pėrgjigje nė datė 19.09.2019.
  • Pėrgjigje nė datė 20.09.2019.
  Dhe ne KPP:
  • Vendim i KPP-sė Nr. 709, datė 12.11.2019.

  Janė s’kualifikuar ofertuesit e mėposhtėm:

  1. OE “Shpresa” sh.p.k.:
  Nuk ka pėrmbushur piken 3.3.19, “Pėr kapacitetin teknik” tė kritereve tė veēanta tė kualifikimit ku parashikohet se: “Operatori ekonomik ofertues, ditėn dhe orėn e caktuar pėr hapjen e ofertave duhet tė paraqesė pranė Autoritetit Kontraktor nga njė moster pėr artikujt qė do tė pėrdoren gjatė kryerjes sė shėrbimit…………” sepse:
  i) OE Shpresa ka paraqitur mostrat nė Orėn 10:58 tė datės 26/08/2019 (pasqyruar dhe nė procesverbalin e datės 26.08.2019) ku ndėrkohe afati kohor pėr hapjen e ofertave ose kėrkesave pėr pjesėmarrje, me anė tė shtojcės pėr modifikim nė dokumentet e tenderit tė datės 13.08.2019, ėshtė pėrcaktuar data: 26/08/2019, Ora: 10:00.
  ii) Megjithatė mungon njėri prej produkteve tė listuar nė DST pika 3.3.19 tabela konkretisht produkti Nr.7 i tabelės Fshesa pėr fshirje nė tė thatė.
  o Nuk ka permbushur pikėn 3.3.12, “Pėr kapacitetin teknik” tė kritereve tė veēanta tė kualifikimit citojmė: “Operatori duhet tė ketė nė pronėsi ose me qera njė vinē, nė lartėsi jo mė pak se 30 metra pėr larjen e fasadės sė jashtme tė godinės me kosh tė montuar nė krahun e tij (e paēmontueshme) sipas specifikimeve teknike (shtojca 9)” sepse nė tė gjithė dokumentacionin e paraqitur nė pėrmbushje tė kėtij kriteri nuk ėshtė specifikuar lartėsia e vinēit.
  2. BOE “Clean Fast” sh.p.k. & “Hastoēi” sh.p.k.:
  • Nuk ka pėrmbushur pikėn 3.3.8, “Pėr kapacitetin teknik” tė kritereve tė veēanta tė kualifikimit sepse:
  i. OE “HASTOĒI“ sh.p.k. pjesė e bashkimit tė operatorėve ekonomik nuk disponon Licencėn II.4 pėr prodhimin dhe tregtimin e farave dhe fidanėve pėr shėrbimin e gjelbėrimit. Nė marrėveshjen e bashkėpunimit me Nr.3232Rep. dhe Nr.878Kol. datė 22.08.2019 tė lidhur ndėrmjet Clean Fast & Hastoēi nė nenin 5 tė saj parashikohet ndarja e punimeve dhe detyrat e secilės palė, Hastoēi ka marrė pėrsipėr Shėrbimin e Gjelbėrimit pėr tė cilin nevojitet licensa e sipėrcituar.
  ii. OE “Clean Fast“ sh.p.k. pjesė e bashkimit tė OE, nuk disponon Licenca pėr punime tė Inxhinierisė sė Mjedisit me Kod NP-12 A tė lėshuar nga Ministria e Infrastrukturės dhe Transporteve. Referuar Marrėveshjes sė bashkėpunimit me Nr.3232Rep. dhe Nr.878Kol. datė 22.08.2019 tė lidhur ndėrmjet BOE nė nenin 5 pika ABCD parashikohen detyrat e Clean Fast, dhe konkretisht ky i fundit ka marrė pėrsipėr tė kryejė pastrime pėr tė cilat nevojitet domosdoshmėrisht kjo licencė. Mospasja e kėsaj licence bie dhe nė kundėrshtim me V.K.M. 914 “Pėr miratimin e rregullave tė Prokurimit Publik” i ndryshuar, neni 74 pika 3.

  3. OE “Fusha” sh.p.k.:
  • Nuk ka pėrmbushur pikėn 3.3.14 “Pėr kapacitetin teknik” tė kritereve tė veēanta tė kualifikimit sepse: “Operatori ekonomik ofertues duhet tė ketė nė pronėsi ose me qera tė gjitha makineritė profesionale pėr ofrimin e shėrbimit tė pastrimit si:
  - Mjete thithėse pluhurash dhe lėngjesh.
  - Mjete larje-tharje.
  Lidhur me kėtė pikė operatori ekonomik ofertues duhet tė paraqesė faturat tatimore tė blerjes / fletėn e zhdoganimit ose kontratėn e qirasė, si dhe specifikimet teknike (skeda teknike) tė kėtyre mjeteve. OE nuk ka paraqitur skedėn teknike dhe as specifikimet nė lidhje me kėto makineri.
  - Nuk ka pėrmbushur pikėn 3.3.16 “Pėr kapacitetin teknik” tė kritereve tė veēanta tė kualifikimit sepse: Detergjentėt e kėrkuar pėr kryerjen e shėrbimit tė pastrimit duhet tė jenė tė njė cilėsie tė lartė, kjo pėr shkak tė vetė cilėsisė sė lartė tė ambienteve tė brendshme tė OST Sh.a. Ato duhet tė jenė nė pėrputhje me specifikimet teknike tė kerkuara nė DT. Lidhur me kėtė pikė operatori ekonomik ofertues duhet tė paraqesė specifikimet teknike tė perkthyera dhe tė noterizuara tė tyre.
  Detergjentėt duhet tė jenė tė nje marke tė njohur, dhe kjo duhet tė vėrtetohet me paraqitjen e faturave Pro Forma tė blerjes sė kėtyre detergjentėve nga firmat prodhuese.
  OE nuk ka paraqitur asnjė faturė pėr blerjen e detergjentėve.
  - Nuk ka pėrmbushur pikėn 3.3.12 “Pėr kapacitetin teknik” tė kritereve tė veēanta tė kualifikimit sepse: „Operatori duhet tė ketė nė pronėsi ose me qera njė vinc, nė lartėsi jo mė pak se 30 metra pėr larjen e fasadės sė jashtme tė godinės me kosh….”. Nė dokumentacionin e sjellė nga OE nuk ėshtė e specifikuar lartėsia e vinēit pasi pėr kėtė nuk ka paraqitur asnjė dokument. Gjithashtu nga fotot vihet re se koshi ėshtė i ēmontueshėm ndryshe nga kėrkesat e DT.
  Arsyeja e Anulimit
  Shėnime
  Transaksione Thesari
 • Monitoro Transaksione Thesari (Pagesa) pėr kėtė Kontraktor
 • Buletini i Prokurimeve Publike
  5. Njoftim Kontrate.doc
  7. DST.docx
  Vendim KPP
  Shpallja e Fituesit

  MBĖSHTETĖS
  USAID

  Tė drejtat e Pėrdorimit

  Pėrsa kohė nuk pėrcaktohet ndryshe, i gjithė informacioni i ofruar nga Open Procurement Albania ofrohet nėn liēencat: This material is Open Data