Open Procurement Albania

Rehabilitimi i anes 110 kV te Nenstacionit Fueshe-Arrez

Njė shėnim me RedFlag ėshtė njė fakt, ngjarje, ose grup i rrethanave ose informacione tė tjera qė mund tė tregojnė njė shqetėsim apo ekspozim dhe mbi rrezik potencial tė pajtueshmėrisė ligjore pėr sjellje tė paligjshme ose joetike tė biznesit, veēanėrisht nė lidhje me praktika korruptive dhe mosrespektimit tė ligjeve anti-korrupsion.Vlerėsimi pėr kėto kategori do tė bėhet nė mėnyrė automatike, me filtra analitik tė paracaktuar.

 • Skualifikim i tė gjithė operatorėve konkurrues pėrveē fituesit
 • Skualifikim i tė gjithė operatorėve konkurrues pėrveē fituesit

Institucioni Prokurues Operatori i Sistemit te Transmetimit OST
Autoritet Prokurues Operatori i Sistemit te Transmetimit OST
Objekti i Tenderit Rehabilitimi i anes 110 kV te Nenstacionit Fueshe-Arrez
Nr. Reference REF-79638-07-17-2018
Vlera / Fondi Limit 158 500 000,00
Lloji i Kontratės Publike Punė Publike
Lloji i Procedurės Procedurė e Hapur
Statusi i Tenderit Njoftuar Fituesi
Data e Njoftimit tė Tenderit 18-07-2018
Data e fundit pėr dorėzimin e Dokumenteve 17-08-2018
Data e mbajtjes sė tenderit 17-08-2018
Nr. i Operatorėve Konkurues 3
Operatorė Konkurues
Operator Ekonomik Kontraktues
 • aci engineering
 • Oferta fituese Lekė pa TVSH 156,942,899
  Data e shpalljes sė fituesit 13-09-2018
  Vlera e kontraktuar Lekė me TVSH
  Data e lidhjes sė kontratės
  Kohėzgjatja e kontratės
  Shtesė kontrate (Lekė me TVSH)
  Ankesa Nuk ka pasur ankesa.
  Jane Skualifikuar ofertuesit e mėposhtėm:

  1. “HTM” sh.p.k & “BE-IS” sh.p.k & “Zenit &Co” sh.p.k :
  • Nuk ka permbushur piken 2.3.1, “Kapacitet i teknik” te kritereve e vecanta te kualifikimit sepse referuar pikes 3 paragrafi i dyte i nenit 74 .
  • Nuk ka pėrmbushur pikėn 2.3.9, “Kapacitet i teknik” tė kritereve tė vecanta tė kualifikimit. Arsyeja ėshtė se BOE nuk ka plotėsuar nė mėnyre rigoroze kolonėn e emėrtuar “Kėrkesat teknike tė ofruara” tė tabelave pėr kėrkesat teknike pėr paisjet tė paraqitura nga AK nė shtojcėn 13 “Specifikimet teknike” sepse njė pjesė e mirė e tė dhėnave teknike tė ofruara nuk pėrputhen me tė dhėnat e katalogjeve pėrkatėse.
  • Nuk ka pėrmbushur pikėn 2.3.10, “Kapacitet i teknik” t ė kritereve e vecanta te kualifikimit sepse: i) asnje test raport nuk eshte i perkthyer, ata jane ne gjuhen angleze ose kineze, ii) katalogjet jane ne anglisht, datasheetet dhe pjeset e katalogjeve te perkthyer nuk tregojnė cilit katalogu i perkasin. Kjo ne kundershtim me kushtet e pergjithshme te DST qe thote: “Nėse gjuha e pėrdorur nė procedurė ėshtė gjuha shqipe, atėherė dokumentat nė gjuhė tė huaj duhet tė shoqėrohen me njė pėrkthim tė noterizuar nė gjuhėn shqipe”. Pika 4.6 seksioni 4 Procedura, percakton gjuhen shqipe si Gjuha pėr hartimin e ofertave ose kėrkesave pėr pjesėmarrje.

  2. “Kevin Construksion” sh.p.k
  • Nuk ka permbushur piken 1/ ē, kritereve e vecanta te kualifikimit sepse Nuk ka paraqitur formular oferte, materiali ka emrin oferte teknik dhe nuk eshte sipas shtojces 1 te DST-ve, eshte vetem preventivi me cmime pa firme dhe vule.
  • Nuk ka permbushur piken 2.3.1, “Kapacitet i teknik” te kritereve e vecanta te kualifikimit sepse nuk ka paraqitur asnje kontrate per pune te ngjashme, kontrata e paraqitur nuk ka lidhje me objektin e prokurimit dhe eshte jashte afatit te kerkuar brenda 3 viteve nga dita e hapjes se tenderit.
  • Nuk ka permbushur piken 2.3.3, “Kapacitet i teknik” te kritereve e vecanta te kualifikimit sepse deklarata e kerkuar nga ky kriter eshte e pafirmosur dhe pavulosur.
  • Nuk ka permbushur piken 2.3.6, “Kapacitet i teknik” te kritereve e vecanta te kualifikimit sepse nuk ka paraqitur asnje punonjes me kartele te sigurimit teknik.
  • Nuk ka permbushur piken 2.3.7, “Kapacitet i teknik” te kritereve e vecanta te kualifikimit sepse nuk disponon mjetet vinxh dhe autovinxh me kosh.
  • Nuk ka permbushur piken 2.3.9, “Kapacitet i teknik” te kritereve e vecanta te kualifikimit sepse nuk ka paraqitur tabelen me te dhenat teknike te plotesuar paraqitura nga AK ne shtojcen 13 “Specifikimet teknike”.
  • Nuk ka permbushur piken 2.3.10, “Kapacitet i teknik” te kritereve e vecanta te kualifikimit sepse per listen e kerkuara ne kete kriter, te mallrave si celesa, ndares, shkarkues etj, nuk ka paraqitur autorizim prodhuesi, ISO, katalog dhe test raporte.
  • Nuk ka pėrmbushur pikėn 2.3.11, “Kapaciteti teknik” te kritereve e vecanta te kualifikimit (hedhur si shtojce) sepse nuk eshte i pajisur me liēense profesionale ne fushen e projektimit dhe as nuk ka marrveshje kontraktuale me disponuesit e ketyre licensave.
  Arsyeja e Anulimit
  Shėnime
  Transaksione Thesari
 • Buletini i Prokurimeve Publike

  MBĖSHTETĖS
  USAID

  Tė drejtat e Pėrdorimit

  Pėrsa kohė nuk pėrcaktohet ndryshe, i gjithė informacioni i ofruar nga Open Procurement Albania ofrohet nėn liēencat: This material is Open Data