Open Procurement Albania

Rehabilitimi i anės 110 kV tė Nėnstacionit Ibė

Njė shėnim me RedFlag ėshtė njė fakt, ngjarje, ose grup i rrethanave ose informacione tė tjera qė mund tė tregojnė njė shqetėsim apo ekspozim dhe mbi rrezik potencial tė pajtueshmėrisė ligjore pėr sjellje tė paligjshme ose joetike tė biznesit, veēanėrisht nė lidhje me praktika korruptive dhe mosrespektimit tė ligjeve anti-korrupsion.Vlerėsimi pėr kėto kategori do tė bėhet nė mėnyrė automatike, me filtra analitik tė paracaktuar.

 • Skualifikim i tė gjithė operatorėve konkurrues pėrveē fituesit
 • Skualifikim i tė gjithė operatorėve konkurrues pėrveē fituesit

Institucioni Prokurues Operatori i Sistemit te Transmetimit OST
Autoritet Prokurues Operatori i Sistemit te Transmetimit OST
Objekti i Tenderit Rehabilitimi i anės 110 kV tė Nėnstacionit Ibė
Nr. Reference REF-79786-07-18-2018
Vlera / Fondi Limit 100 080 000,00
Lloji i Kontratės Publike Punė Publike
Lloji i Procedurės Procedurė e Hapur
Statusi i Tenderit Lidhur Kontrata
Data e Njoftimit tė Tenderit 19-07-2018
Data e fundit pėr dorėzimin e Dokumenteve 20-08-2018
Data e mbajtjes sė tenderit 20-08-2018
Nr. i Operatorėve Konkurues 6
Operatorė Konkurues ARGUS POWER
EDONIL KONSTRUKSION
EL-POWER & ELEKTROINVEST & ALBAN KONSTRUKSION
NIKA & EVEREST
Aci Engineering & Red & Black & SINTEZA CO & METEO
SHANSI INVEST
Operator Ekonomik Kontraktues
 • "Red & Black"-aci engineering-SINTEZA CO - METEO".SH.p.k
 • Oferta fituese Lekė pa TVSH 97,210,290
  Data e shpalljes sė fituesit 04-10-2018
  Vlera e kontraktuar Lekė me TVSH 116652348
  Data e lidhjes sė kontratės 29-10-2018
  Kohėzgjatja e kontratės
  Shtesė kontrate (Lekė me TVSH)
  Ankesa Ka pasur ankesa.
  Ka marre pėrgjigje ne datė 19.09.2018.
  Janė s’kualifikuar ofertuesit e mėposhtėm:

  1. “ARGUS POWER”:
  • Nuk ka paraqitur asnjė dokument tė kėrkuar nė kėrkesat e tenderit pėrfshirė ketu dhe oferten ekonomike.

  2. “EDONIL KONSTRUKSION”:
  • Operatori ekonomik ne oferten e tij me gabime matematikore, konkretisht gabimet ndodhen nė zerat e punimeve “8. Bazamentet pėr Marshalling Kioske”, dhe tek zėrat e punimeve “4. Pajisjet e kontroll – montimit”. Gjithashtu ėshtė bėrė gabim matematikor nė pėrllogaritjen e TVSH. Gabimi total nė vlerė ėshtė 26,856,351.21 lekė ose e pėrllogaritur nė pėrqindje ėshtė 22.15 %.
  • Nuk ka pėrmbushur pikėn 2.3.1, “Kapaciteti teknik” tė kritereve e veēanta tė kualifikimit sepse nuk ka paraqitur punė tė ngjashme. Kontratat e paraqitura kanė vetėm punė civile.
  • Nuk ka pėrmbushur pikėn 2.3.6, “Kapaciteti teknik” tė kritereve e veēanta tė kualifikimit sepse ka paraqitur vetėm Granit Elezin dhe Ismail Meēen si punonjės tė pajisur me kartela personale tė sigurimit teknik me kategorinė e sigurimit teknik IV kur ndėrkohė janė kėrkuar 3 (tre) punonjės me kategorinė IV –V.
  • Nuk ka pėrmbushur pikėn 2.3.7, “Kapaciteti teknik” tė kritereve e veēanta tė kualifikimit pasi nuk ka paraqitur Autovinē me kosh. Gjithashtu operatori ekonomik nuk ka paraqitur shtojcėn 10.
  • Nuk ka pėrmbushur pikėn 2.3.9, “Kapaciteti teknik” tė kritereve e veēanta tė kualifikimit sepse nuk ka paraqitur tabelėn me tė dhėnat teknike tė plotėsuar, paraqitura nga AK nė shtojcėn 13 “Specifikimet teknike”.

  3. “NIKA” shpk & “EVEREST” shpk, pėr arsyet se:
  • Nuk ka pėrmbushur pikėn 2.3.1, “Kapaciteti teknik” tė kritereve e veēanta tė kualifikimit sepse i) “Everest” Shpk ka paraqitur si punė tė ngjashme objektin: “Rehabillitimi i impiantit 110 kV tė N/Stacionit Lac 1” ku ky operator ka qenė pjesė e bashkimit tė operatorėve ekonomik me shoqerinė “Shansi Invest” dhe referuar kontratės sė bashkėpunimit “Everest” Shpk ka marrė pėrsipėr vetėm punimet civile dhe ii) Operatori ekonomik “Nika” referuar akt marrėveshjes nė lidhje me bashkimin e operatorėve ekonomik ka marrė pėrsipėr punimet: Punime montimi pajisje nėnstacioni; pajisjet e rrymės sė vazhduar/alternative; pajisjet e seksionusit dhe zbarave 110 kV; pajisjet e daljes tė linjės 110 kV pajisjet e kontroll monitorimit; pajisjet e telekomunikacionit dhe hartimin e projektit tė zbatimit pėr punimet civile dhe specifike, punime pėr tė cilat nuk ka kontrata tė ngjashme dhe kapacitet pėr ti kryer.
  • Nuk ka pėrmbushur pikėn 2.3.6, “Kapaciteti teknik” tė kritereve e veēanta tė kualifikimit sepse bashkimi i operatorėve ka paraqitur vetėm Vladimir Mila dhe Hekuran Kaloshi si punonjės tė pajisur me kartela personale tė sigurimit teknik nė kategorinė e sigurimit teknik IV.
  • Nuk ka pėrmbushur pikėn 2.3.11, “Kapaciteti teknik” tė kritereve tė veēanta tė kualifikimit sepse BOE nuk ėshtė i pajisur me licencė profesionale nė fushėn e projektimit dhe nuk ka as marrėveshje kontraktuale me disponuesit e kėtyre licencave, lėshuar nga organet pėrkatėse, pėr kategoritė e kėrkuara.

  4. “EL-POWER” shpk & “ELEKTROINVEST” shpk & “ALBAN KONSTRUKSION” shpk:
  • Nuk ka pėrmbushur pikėn 2.3.1, “Kapaciteti teknik” tė kritereve tė veēanta tė kualifikimit sepse OE “Alban Konstruksion” Shpk pjesė e BOE “EL-POWER” & “ELEKTROINVEST” & “ALBAN KONSTRUKSION” ka marrė punimet ndėrtimi, punime montimi pėr pajisjet e nėnstacionit, pajisjet e kontroll monitorimit dhe telekomunikacionit gjė pėr tė cilat nuk ka kontrata tė ngjashme. Ndėrsa Kontrata me Objekt “Ndėrtim i Nėn stacionit elektrik 110\20(10) kV Farkė Tiranė” ėshtė jashtė afatit tre vjeēar nga dita e hapjes sė tenderit.
  • Nuk ka pėrmbushur pikėn 2.3.5, “Kapaciteti teknik” tė kritereve tė veēanta tė kualifikimit sepse “Alban Konstruksion” Shpk nuk ka paraqitur listpagesat e muajit korrik 2018 referuar legjislacionit mbi Tatimet nė Republikėn e Shqipėrisė.
  Arsyeja e Anulimit
  Shėnime
  Transaksione Thesari
 • Monitoro Transaksione Thesari (Pagesa) pėr kėtė Kontraktor- Monitoro Transaksione Thesari (Pagesa) pėr kėtė Kontraktor
 • Buletini i Prokurimeve Publike
  Shpallja e Fituesit

  MBĖSHTETĖS
  USAID

  Tė drejtat e Pėrdorimit

  Pėrsa kohė nuk pėrcaktohet ndryshe, i gjithė informacioni i ofruar nga Open Procurement Albania ofrohet nėn liēencat: This material is Open Data