Open Procurement Albania

Loti i Dytė: Rikonstruksion i Filialit Qėndra Tranzite

Njė shėnim me RedFlag ėshtė njė fakt, ngjarje, ose grup i rrethanave ose informacione tė tjera qė mund tė tregojnė njė shqetėsim apo ekspozim dhe mbi rrezik potencial tė pajtueshmėrisė ligjore pėr sjellje tė paligjshme ose joetike tė biznesit, veēanėrisht nė lidhje me praktika korruptive dhe mosrespektimit tė ligjeve anti-korrupsion.Vlerėsimi pėr kėto kategori do tė bėhet nė mėnyrė automatike, me filtra analitik tė paracaktuar.

 • Skualifikim i tė gjithė operatorėve konkurrues pėrveē fituesit
 • Skualifikim i tė gjithė operatorėve konkurrues pėrveē fituesit

Institucioni Prokurues Sh.A Posta Shqiptare
Autoritet Prokurues Sh.A Posta Shqiptare
Objekti i Tenderit Loti i Dytė: Rikonstruksion i Filialit Qėndra Tranzite
Nr. Reference REF-81524-07-31-2018
Vlera / Fondi Limit 20 782 000,00
Lloji i Kontratės Publike Punė Publike
Lloji i Procedurės Procedurė e Hapur
Statusi i Tenderit Njoftuar Fituesi
Data e Njoftimit tė Tenderit 01-08-2018
Data e fundit pėr dorėzimin e Dokumenteve 31-08-2018
Data e mbajtjes sė tenderit 31-08-2018
Nr. i Operatorėve Konkurues 8
Operatorė Konkurues Mela” sh.p.k & Alb Shpresa & “Curri
Avduli
Altec & “B-93
Leon Konstruksion
Vllaznia Ndėrtim I.S
Elda – VL
Hastoci
Hidro Konstruksion 5 & “2T
Operator Ekonomik Kontraktues
 • HIDRO KONSTRUKSION 5-2 T
 • Oferta fituese Lekė pa TVSH 19,961,795
  Data e shpalljes sė fituesit 25-10-2018
  Vlera e kontraktuar Lekė me TVSH
  Data e lidhjes sė kontratės
  Kohėzgjatja e kontratės 60 dite
  Shtesė kontrate (Lekė me TVSH)
  Ankesa Ka pasur ankesa.
  Nė datė 03.10.2018 ėshtė paraqitur ankesa nga operatori “Avduli” shpk me nr.2881 prot. Nga ana e Autoritetit Kontraktor, Posta Shqiptare sh.a.,brenda afateve ligjore ėshtė trajtuar ankesa, Operatorit Ankimues i ėshtė kthyer pėrgjigje me nr. 2881/1 prot. date 05.10.2018.
  Brenda afateve ligjore nuk ka patur ankesa nė Komisionin e Prokurimit Publik.
  Janė skualifikuar operatorėt ekonomikė tė mėposhėm:
  1. “Mela” sh.p.k, “Alb Shpresa” sh.p.k dhe “Curri” sh.p.k:
  • Nuk plotėsohet pika 2.3.7 Operatori ekonomik duhet tė ketė minimumi 35 punonjės tė punėsuar pėr periudhėn Janar 2018 –Qershor 2018, pika 2. Arkitekt: (minimum 1) punonjės; Nė dokumentat e paraqitura rezultoi se operatori ekonomik “Mela” sh.p.k, duke u bazuar edhe nė kontratėn e bashkėpunimit tė bashkimit tė operatorėve ekonomik citohet se: Operatori Ekonomik “Mela” sh.p.k merr pėrsipėr realizimin prej 100% tė shėrbimeve qė kanė tė bėjnė me arkitektin, pėrsa i pėrketė pikės “2”, tė kriterit tė sipėr cituar operatori tek kontrata e punės dhe diplomat qė ka paraqitur punonjėsi ėshtė punėsuar si arkitekt, ndėrkohė qė, tek diploma rezulton se titullin tė cilin ai ka marrė ėshtė “URBANIST”, pra ky kriter nuk ėshtė nė pėrputhje me DST-tė e kėrkuara nga ana e autoritetit kontraktor.
  • Nuk plotėsohet pika 2.3.7 Operatori ekonomik duhet tė ketė minimumi 35 punonjės tė punėsuar pėr periudhėn Janar 2018 –Qershor 2018, pika 15, Specialist alumini: (minimum 1) punonjės.

  2. Operatori ekonomik “Avduli” sh.p.k :
  Nė dokumentat e paraqitura rezultoi se operatori ekonomik me oferte ekonomike 15.564.164 (pesėmbėdhjetė milion e pesėqind e gjashtėdhjetė e katėr mijė e njėqind e gjashtėdhjetė e katėr) lekė pa TVSH, nuk i pėrmbush plotėsisht kriteret tekniko-ligjore pėr kualifikim tė pėrcaktuar nė DST, dhe konkretisht:
  • Nuk plotėsohet pika 2.3.7 Operatori ekonomik duhet tė ketė minimumi 35 punonjės tė punėsuar pėr periudhėn Janar 2018 –Qershor 2018, pika 14: Murator (minimumi 2) punonjės;
  • Nuk plotėsohet pika 2.3.7 Operatori ekonomik duhet tė ketė minimumi 35 punonjės tė punėsuar pėr periudhėn Janar 2018 –Qershor 2018, pika 13, Pllakashtrues: (minimum 2) punonjės.
  •Nuk plotėsohet pika 2.3.7 Operatori ekonomik duhet tė ketė minimumi 35 punonjės tė punėsuar pėr periudhėn Janar 2018 –Qershor 2018, pika 10, Hekurthyes: (minimum 1) punonjės.
  •Nuk plotėsohet pika 2.3.7 Operatori ekonomik duhet tė ketė minimumi 35 punonjės tė punėsuar pėr periudhėn Janar 2018 –Qershor 2018, pika 17, 2 punonjės pėr Punime nė lartėsi – tė specializuar me kurse trajnimi (pajisur me dėshmi);

  4. Operatori ekonomik “Leon Konstruksion” sh.p.k:
  Nė dokumentat e paraqitura rezultoi se operatori ekonomik 17.242.120.85 (shtatėmbėdhjetė milion e dyqind e dyzet e dy mijė e njėqind e njėzet pikė tetėdhjetė e pesė) lekė pa TVSH, nuk i pėrmbush plotėsisht kriteret tekniko-ligjore pėr kualifikim tė pėrcaktuar nė DST, dhe konkretisht:
  • Nuk plotėsohet pika 2.3.7 Operatori ekonomik duhet tė ketė minimumi 35 punonjės tė punėsuar pėr periudhėn Janar 2018 –Qershor 2018, pika 3: Inxhinier elektrik: (minimum 1) punonjės.
  Nė dokumentat e paraqitura rezultoi se pika e kriterit tė sipėr cituar nuk plotėsohet plotėsisht nga ana e operatorit ekonomik, nė listė pagesat e sigurimeve shoqėrore pėr periudhėn Janar 2018- Maj 2018, punonjėsi me profesion “Inxhinieri Elektrik” nuk rezulton nė listė pagesat pėr muajin Prill dhe Maj 2018, pra ky kriter nuk ėshtė nė pėrputhje me DST-tė e kėrkuara nga ana e autoritetit kontraktor.

  5. Operatori ekonomik “Vllaznia Ndėrtim I.S” sh.p.k:
  Nė dokumentat e paraqitura rezulton se operatori ekonomik me oferte ekonomike 18.551.420 (tetėmbėdhjetė milion e pesėqindė e pesėdhjetė e njėmije e katėrqindė e njėzetė) lekė pa TVSH nuk i pėrmbush plotėsisht kriteret tekniko-ligjore pėr kualifikim tė pėrcaktuar nė DST, dhe konkretisht:
  • Nuk plotėsohet pika 2.3.7 Operatori ekonomik duhet tė ketė minimumi 35 punonjės tė punėsuar pėr periudhėn Janar 2018 –Qershor 2018, pika 2 Arkitekt: (minimum 1) punonjės; Nė dokumentat e paraqitura rezulton se pika e kriterit tė sipėr cituar nuk plotėsohet plotėsisht nga ana e operatorit ekonomik, nė listė pagesat e sigurimeve shoqėrore pėr periudhėn Janar 2018- Maj 2018, punonjėsi me profesion “Arkitekt” nuk rezulton nė listė pagesat pėr muajin Janar, Shkurt dhe Mars 2018, pra ky kriter nuk ėshtė nė pėrputhje me DST-tė e kėrkuara nga ana e autoritetit kontraktor.
  • Nuk plotėsohet pika 2.3.7 Operatori ekonomik duhet tė ketė minimumi 35 punonjės tė punėsuar pėr periudhėn Janar 2018 –Qershor 2018, pika 4, Inxhinier Mjedisi: (minimum 1) punonjės;
  Nė dokumentat e paraqitura rezultoi se pika e kriterit tė sipėr cituar nuk plotėsohet plotėsisht nga ana e operatorit ekonomik, nė listė pagesat e sigurimeve shoqėrore pėr periudhėn Janar 2018- Maj 2018, punonjėsi me profesion “Inxhinier Mjedisi” nuk rezulton nė listė pagesat pėr muajin Janar, Shkurt dhe Mars 2018, pra ky kriter nuk ėshtė nė pėrputhje me DST-tė e kėrkuara nga ana e autoritetit kontraktor.
  6. Operatori ekonomik “Elda – VL” sh.p.k :
  Nga shqyrtimi i dokumentacionit tė paraqitur nga operatori ekonomik rezultoi se nuk ka paraqitur ofertėn ekonomike dhe dokumentacion ligjor dhe teknik.
  7. Operatori ekonomik “Hastoci” sh.p.k:
  Nė dokumentat e paraqitura rezultoi se operatori ekonomik me oferte ekonomike 16.708.773 (gjashtėmbėdhjetė milion e shtatėqind e tetė mijė e shtatėqind e shtatėdhjetė e tre) lekė pa TVSH, nuk i pėrmbush plotėsisht kriteret tekniko-ligjore pėr kualifikim tė pėrcaktuar nė DST, dhe konkretisht:
  • Nuk plotėsohet Kriteri pika 2.3.7: Operatori ekonomik duhet tė ketė minimumi 35 punonjės tė punėsuar pėr periudhėn Janar 2018 –Qershor 2018, i kėrkuar nga ana e Autoritetit Kontraktor, ku kėrkohen qė punonjėsit nga pika 6-15, tė jenė tė pajisur me dėshmi kualifikimi tė sigurimit teknik nga IQT OSE ISHTI ose ekuivalente me kėto.
  Nė dokumentat e paraqitura rezultoi se pika e kriterit tė sipėr cituar nuk plotėsohet plotėsisht nga ana e operatorit ekonomik. Dėshmia kualifikuese pėr profesionin “Saldator” ėshtė paraqitur jo konform standarti (nė formate tė ndryshme nga tė tjerat), sepse kjo dėshmi nuk plotėson elementet e sigurisė dhe afatet e vlefshmėrisė, edhe pse janė lėshuar nga e njėjta shoqėri e licensuar pėr lėshimin e dėshmive kualifikuese.
  Me datė 21.09.2018, nėpėrmjet shkresės me nr. 2402/6 prot, datė 21.09.2018 Komisioni i Vlerėsimit tė Ofertave bėri verifikim nė lidhje me kėtė problematik tė hasur gjatė shqyrtimit tė dokumentacionit elektronik tė paraqitur nga OE “Hastoc” sh.p.k, duke kėrkuar sqarim nga shoqėria “HTM” sh.p.k, e cila ka lėshuar kėto dėshmi kualifikuese pėr sigurimin teknik.
  Arsyeja e Anulimit
  Shėnime
  Transaksione Thesari
 • Monitoro Transaksione Thesari (Pagesa) pėr kėtė Kontraktor
 • Buletini i Prokurimeve Publike

  MBĖSHTETĖS
  USAID

  Tė drejtat e Pėrdorimit

  Pėrsa kohė nuk pėrcaktohet ndryshe, i gjithė informacioni i ofruar nga Open Procurement Albania ofrohet nėn liēencat: This material is Open Data