Open Procurement Albania

Mbikqyrja e punimeve gjate zbatimit te kontratave te puneve, parashikuar ne investimet e OST sh.a. pėr vitin 2019

Njė shėnim me RedFlag ėshtė njė fakt, ngjarje, ose grup i rrethanave ose informacione tė tjera qė mund tė tregojnė njė shqetėsim apo ekspozim dhe mbi rrezik potencial tė pajtueshmėrisė ligjore pėr sjellje tė paligjshme ose joetike tė biznesit, veēanėrisht nė lidhje me praktika korruptive dhe mosrespektimit tė ligjeve anti-korrupsion.Vlerėsimi pėr kėto kategori do tė bėhet nė mėnyrė automatike, me filtra analitik tė paracaktuar.

 • Skualifikim i tė gjithė operatorėve konkurrues pėrveē fituesit
 • Skualifikim i tė gjithė operatorėve konkurrues pėrveē fituesit

Institucioni Prokurues Operatori i Sistemit te Transmetimit OST
Autoritet Prokurues Operatori i Sistemit te Transmetimit OST
Objekti i Tenderit Mbikqyrja e punimeve gjate zbatimit te kontratave te puneve, parashikuar ne investimet e OST sh.a. pėr vitin 2019
Nr. Reference REF-21114-05-08-2019
Vlera / Fondi Limit 13 000 000,00
Lloji i Kontratės Publike Shėrbime Publike
Lloji i Procedurės Procedurė e Hapur
Statusi i Tenderit Lidhur Kontrata
Data e Njoftimit tė Tenderit 09-05-2019
Data e fundit pėr dorėzimin e Dokumenteve 03-06-2019
Data e mbajtjes sė tenderit 03-06-2019
Nr. i Operatorėve Konkurues 3
Operatorė Konkurues ARCHNET 360
6D – PLAN” sh.p.k. & “INFRA – PLAN
NET Group & ILLYRIAN CONSULTING ENGINEERS
Operator Ekonomik Kontraktues
 • NET Group - ILLYRIAN CONSULTING ENGINEERS
 • Oferta fituese Lekė pa TVSH 11 200 000,00
  Data e shpalljes sė fituesit 24-07-2019
  Vlera e kontraktuar Lekė me TVSH 13440000
  Data e lidhjes sė kontratės 31-07-2019
  Kohėzgjatja e kontratės 24 muaj
  Shtesė kontrate (Lekė me TVSH)
  Ankesa Ka pasur ankesa.
  Ka marre pėrgjigje ne datė 09.07.2019.
  Janė s’kualifikuar ofertuesit e mėposhtėm:

  1. “ARCHNET 360” sh.p.k.:
  • Nuk ka paraqitur asnjė dokument tė vlefshėm pėrfshirė ketu dhe ofertėn ekonomike.

  2. “6D – PLAN” sh.p.k. & “INFRA – PLAN” sh.p.k.:
  • Kontrata per bashkimin e perkohshem te Operatorve ekonomik, nenshkruar me date 30.05.2019 midis operatoreve ekonomike “INFRA – PLAN” sh.p.k dhe “6D – PLAN” sh.p.k eshte ne kundershtim me piken 2 te nenit 74 “Bashkimi i operatorėve ekonomikė” te VKM-se Nr. 914, datė 29.12.2014 “Pėr miratimin e rregullave tė Prokurimit Publik, e ndryshuar”, ku citojme: “Para dorėzimit tė ofertės, bashkimi duhet tė krijohet zyrtarisht, me njė marrėveshje tė noterizuar, ku tė pėrcaktohen pėrfaqėsuesi i grupit, pėrqindja e pjesėmarrjes sė punės/shėrbimit/furnizimit dhe elementet konkrete, qė do tė kryejė secili nga anėtarėt e kėtij bashkimi,…”, sepse ne nenin 4 te kesaj kontrate bashkepunimi eshte percaktuar vetem perqindja e pjesmarrjes pa percaktuar sherbimin qe do te kryeje konkretisht secili OE ne kete bashkim.
  • Nuk ka permbushur piken 3.2.1, “Kapaciteti ekonomik dhe financiar” te kritereve te vecanta te kualifikimit, citojme: “Ne permbushje te kapacitetit ekonomik dhe financiar operatori ekonomik ofertues duhet te kete realizuar xhiroja mesatare vjetore, gjatė tre viteve tė fundit, nga data e hapjes se tenderit,…” sepse te dy operatoret ekonomik pjese e ketij bashkimi nuk kane paraqitur vertetim per xhiron e vitit 2019.
  • Nuk ka permbushur piken 1/b, te kritereve te vecanta te kualifikimit, ne lidhje me Deklaratėn pėr paraqitje oferte tė pavarur, sipas Shtojcės 1/1 sepse nuk eshte plotesuar nga secili operator ekonomik veē e veē.
  Arsyeja e Anulimit
  Shėnime
  Transaksione Thesari
 • Monitoro Transaksione Thesari (Pagesa) pėr kėtė Kontraktor
 • Buletini i Prokurimeve Publike
  Njoftimi i Kontrates.doc
  DST_Mbikqyrja_Punimeve_19.docx
  13. Njoftim fituesi.doc
  DST_Mbikqyrja_Punimeve_19.docx
  shtojca 2.doc
  shtojca_mbi_informacionin_administrativ (2).doc
  14. Formulari i njoftimit te kontrates se nenshkruar.doc
  shtojca_mbi_informacionin_administrativ (2).doc
  shtojca 2.doc
  DST_Mbikqyrja_Punimeve_19.docx

  MBĖSHTETĖS
  USAID

  Tė drejtat e Pėrdorimit

  Pėrsa kohė nuk pėrcaktohet ndryshe, i gjithė informacioni i ofruar nga Open Procurement Albania ofrohet nėn liēencat: This material is Open Data