Open Procurement Albania

Loti 1: Shërbimi i pastrimit të zonës bregdetare për Bashkitë Shkodër, Lezhë, Durrës, Kavajë, Pogradec

A Red Flag is a fact, event, or set of circumstances, or other information that may indicate a potential legal compliance concern for illegal or unethical business conduct, particularly with regard to corrupt practices and non-compliance with anti-corruption laws.

  • Disqualification of all competitive operators except the winner/ Disqualification of the lowest value bid
  • The Procuring Authority has disqualified all competitive operators with a bid lower than the winning bid

Contracted Institution Centralized Purchasing Operator
Tenderer Institution
Tender object Loti 1: Shërbimi i pastrimit të zonës bregdetare për Bashkitë Shkodër, Lezhë, Durrës, Kavajë, Pogradec
Reference No. REF-82307-04-16-2026
CPV Code 98341130-5 - Shërbime pastrimi, 90680000-7 - Shërbime të pastrimit të plazheve,
Estimated / Ceiling Value ALL without VAT 108 236 213,00
Type of Contract
Procurement Method Open Procedure above the high monetary limit
Stage Procedure Announced the Winner
Tender Publication Date 17-04-2026
Last date of Submitted Documents 18-05-2026
Tender Held Date 18-05-2026
No. of Bidders 3
Bidders 1. BOE “GREEN RECYCLING”& “Pastrime Silvio” & “RADA OIL INDUSTRY” Me subjekt mbështetës: Operatori ekonomik “Unieuro sh.p.k”
2. “REJ”
3. “ALKO IMPEX CONSTRUCTION” Me subjekt mbështetës: Operatori ekonomik “ALKO-IMPEX Genereal Construction
Successful Bidder /Supplier / Provider
  • ALKO IMPEX CONSTRUCTION shpk
  • The winning bid ALL without vat 105 215 471,00
    Bidder Announcement date 26-06-2026
    Award and Contract Amount ALL with VAT
    Contract date
    Planned Milestones of Contract / Start and End Date 93 (nëntëdhjetë e tre) ditë
    Renewal Contract Additional Value (ALL with VAT)
    Appeals Në datën 27.04.2026, pranë Komisionit të Prokurimit Publik, nëpërmjet Sistemit të Ankesave Elektronike, është administruar ankimi elektronik nr.A/2026/6588, protokolluar me nr. 1284/2026 prot., datë 27.04.2026 i operatorit ekonomik “Rej” SHPK, duke kërkuar modifikimin e dokumenteve të procedurës së prokurimit objekt - ankimi.

    Në datën 26.05.2026, Komisioni i Prokurimit Publik mori vendimin Nr. 712/2026 ku vendosi:
    1. Të mbyll çështjen për pjesën e pranuar të ankesës së paraqitur nga operatori ekonomik “Rej” SHPK, për procedurën e prokurimit.
    2. Të pranojë pjesërisht ankesën e operatorit ekonomik “Rej” SHPK, për procedurën e sipërpërmendur të prokurimit.
    3. Autoriteti kontraktor të kryejë modifikimet përkatëse në dokumentet e tenderit sipas konstatimeve të mësipërme të Komisionit të Prokurimit Publik, si dhe të publikojë të gjitha ndryshimet në Sistemin e Prokurimeve Elektronike.

    Në mbledhjen e datës 02.06.2026, KPP mori në shqyrtim çështjen, Mbi zbatimin e vendimit të Komisionit të Prokurimit Publik Nr. 712/2025, datë 26.05.2026 për procedurën e prokurimit.

    Në datën 02.06.2026, Komisioni i Prokurimit Publik mori vendimin Nr. 744/2026 ku vendosi:
    1. Të lejojë autoritetin kontraktor për vijimin me hapat e mëtejshëm të procedurës së prokurimit

    ____________________________________________

    Ne njoftimin e fituesit date 26.06.2026 janë skualifikuar ofertuesit e mëposhtëm:

    1. Bashkimi i Operatorëve ekonomikë:
    OE “GREEN RECYCLING” me nr. NIPTI L31903003N
    OE “Pastrime Silvio” me nr. NIPTI K91413010N
    OE “RADA OIL INDUSTRY” me nr. NIPTI L21410501A
    Me subjekt mbështetës:
    Operatori ekonomik “Unieuro sh.p.k” me nr. NIPTI K71814508A
    nuk permbush kriterin e vecante te kualifikimit, piken b. Sigurimin e Ofertës, sipas Shtojcës 3; pasi referuar formularit te sigurimit te ofertes te ngarkuar ne SPE konstatohet se ne kete formular nuk evidentohet emri i OE "GREEN" RECYCLING” SH.P ku sipas marreveshjes se bashkepunimit te perkohshem te shoqerive ky OE ka marre persiper te kryeje 98% te sherbimeve objekt kontrate
    Nuk ka ngarkuar ne SPE Formularin permbledhes te vetedeklarimit si dhe asnje deklarate angazhimi per mbeshtetjen e deklaruar nga aneteret e BOE ne formularin e vetedeklarimit

    2. Operatori ekonomik “REJ” me nr. NIPTI J93711608Q Operatori ekonomik “REJ” sh.p.k., me NUIS J93711608Q, bazuar në dokumentacionin e paraqitur dhe verifikimet e kryera, rezulton se nuk i përmbush kërkesat për kualifikim të përcaktuara në dokumentet e procedurës së prokurimit.

    Cancellation reason
    Additions
    Transaction / Actual Spending
  • Public Announcement Bulletin
    Announcement of Procurement
    Standard Tender Documents
    Bidder Announcement
    Procesverbal "Per argumentimin dhe miratimin e specifikimeve teknike dhe kritereve per kualifikim"
    Formulari i njoftimit të fituesit, në përfundim të afateve të ankimit
    Komisioni i Prokurimit Publik vendim Nr. 712/2026
    Komisioni i Prokurimit Publik vendim Nr. 744/2026

    SUPPORTERS

    Here you can have your ADVERTISEMENT

    Contact at [email protected]

    Privacy Policy

    Except when otherwise defined, all data & information offered in Open Procurement Albania is available under the licenses: This material is Open Data