Open Procurement Albania

“Rikonstruksion/Ndërtim për godinën e shkollës dhe të reparteve të praktikave profesionale të Shkollës Teknike, Korçë”

A Red Flag is a fact, event, or set of circumstances, or other information that may indicate a potential legal compliance concern for illegal or unethical business conduct, particularly with regard to corrupt practices and non-compliance with anti-corruption laws.

  • Disqualification of all competitive operators except the winner/ Disqualification of the lowest value bid
  • The Procuring Authority has disqualified all competitive operators with a bid lower than the winning bid

Contracted Institution Centralized Purchasing Operator
Tenderer Institution
Tender object “Rikonstruksion/Ndërtim për godinën e shkollës dhe të reparteve të praktikave profesionale të Shkollës Teknike, Korçë”
Burimi i financimit: Buxheti i Shtetit
Reference No. REF-85335-05-12-2026
CPV Code 45214310-6 - Punime ndërtimi për shkolla profesionale,
Estimated / Ceiling Value ALL without VAT 232 372 269,00
Type of Contract
Procurement Method Open Procedure
Stage Procedure Announced the Winner
Tender Publication Date 13-05-2026
Last date of Submitted Documents 28-05-2026
Tender Held Date 28-05-2026
No. of Bidders 10
Bidders 1. O.E “INERTI” shpk
2 O.E “DION-AL” shpk
3. B.O.E “EC Pro Partners” shpk & “AD - STAR shpk
4. O.E “ALBA KONSTRUKSION” shpk
5.O.E “HASTOÇI” shpk
6. B.O.E “ULZA” shpk & “ASI-2A CO” shpk
7. B.O.E “NIKA” shpk & “MANE/S” shpk
8. B.O.E “K A C D E D J A” shpk & “AGRI CONSTRUCTION” sh.p.k
9. O.E “KEVIN CONSTRUKSION” shpk
10. B.O.E “CURRI” & “XHENGO” sh.p.k
Successful Bidder /Supplier / Provider
  • ULZA shpk - ASI-2A CO
  • The winning bid ALL without vat 199 788 458,00
    Bidder Announcement date 19-06-2026
    Award and Contract Amount ALL with VAT
    Contract date
    Planned Milestones of Contract / Start and End Date 12 Muaj
    Renewal Contract Additional Value (ALL with VAT)
    Appeals Nga pjesëmarrësit janë skualifikuar, Ofertuesit e mëposhtëm:

    1. B.O.E “NIKA” shpk & “MANE/S” shpk, me dokumentacionin ligjor dhe teknik të paraqitur në tender, nuk arrin të plotësojë kërkesat për kualifikim të përcaktuara në DST. Në këto kushte bazuar në nenin 92 të ligjit nr. 162/2020, i ndryshuar, Komisoni i Vlerësimit të Ofertave vlerëson se oferta nuk është e vlefshme.

    2. O.E “KEVIN CONSTRUKSION” shpk, me dokumentacionin ligjor dhe teknik të paraqitur në tender, nuk arrin të plotësojë kërkesat për kualifikim të përcaktuara në DST. Në këto kushte bazuar në nenin 92 të ligjit nr. 162/2020, i ndryshuar, Komisoni i Vlerësimit të Ofertave vlerëson se oferta nuk është e vlefshme.

    3. B.O.E “K A C D E D J A” shpk & “AGRI CONSTRUCTION” sh.p.k, me dokumentacionin ligjor dhe teknik të paraqitur në tender, nuk arrin të plotësojë kërkesat për kualifikim të përcaktuara në DST. Në këto kushte bazuar në nenin 92 të ligjit nr. 162/2020, i ndryshuar, Komisoni i Vlerësimit të Ofertave vlerëson se oferta nuk është e vlefshme.

    4. O.E “HASTOÇI” shpk me dokumentacionin ligjor dhe teknik të paraqitur në tender, nuk arrin të plotësojë kërkesat për kualifikim të përcaktuara në DST. Në këto kushte bazuar në nenin 92 të ligjit nr. 162/2020, i ndryshuar, Komisoni i Vlerësimit të Ofertave vlerëson se oferta nuk është e vlefshme.

    5. B.O.E “CURRI” shpk me nr. nipti J67902718S & “XHENGO” sh.p.k, me dokumentacionin ligjor dhe teknik të paraqitur në tender, nuk arrin të plotësojë kërkesat për kualifikim të përcaktuara në DST.

    6. O.E “ALBA KONSTRUKSION” shpk me dokumentacionin ligjor dhe teknik të paraqitur në tender, nuk arrin të plotësojë kërkesat për kualifikim të përcaktuara në DST. Në këto kushte bazuar në nenin 92 të ligjit nr. 162/2020, i ndryshuar, Komisoni i Vlerësimit të Ofertave vlerëson se oferta nuk është e vlefshme.

    7. B.O.E “EC PRO PARTNERS” SHPK & “AD-STAR” SH.P.K, me dokumentacionin ligjor dhe teknik të paraqitur në tender, nuk arrin të plotësojë kërkesat për kualifikim të përcaktuara në DST. Në këto kushte bazuar në nenin 92 të ligjit nr. 162/2020, i ndryshuar, Komisoni i Vlerësimit të Ofertave vlerëson se oferta nuk është e vlefshme.

    8. OE “DION-AL” shpk K67917301H Nga llogaritja sipas formules rezulton se oferta e OE “DION-AL” shp eshte anomalisht e ulët.

    ______________________________________________________________

    Në datën 19.05.2026 nëpërmjet Sistemit të Ankesave Elektronike pranë autoritetit kontraktor dhe njëherazi pranë Komisionit të Prokurimit Publik, është administruar ankesa me numër ankimi elektronik A/2026/6681 dhe me nr. 1556/2026 prot., datë 19.05.2026 e operatorit ekonomik “Kevin Construksion” SHPK për procedurën e sipërcituar të prokurimit duke kërkuar modifikimin e dokumenteve të procedurës së prokurimit objekt ankimi.

    Operatori ekonomik ankimues “Kevin Construksion” SHPK, me datë 22.05.2026 ka ngarkuar në sistemin e prokurimeve elektronike shkresën e datës 22.05.2026 me lëndë “Kërkesë për heqje dorë nga shqyrtimi administrativ i ankesës, me numër ankimi elektronik A/2026/6681 datë 19.05.2026, dhe me nr. 1556/2026 prot, datë 19.05.2026, të operatorit ekonomik “Kevin Construksion” SHPK, për procedurën e prokurimit.

    Komisioni i Prokurimit Publik me vendim Nr. 716/2026 date 26.05.2026 vendosi;
    1. Të përfundojë procedimin administrativ për procedurën e prokurimit.
    2. Autoriteti kontraktor lejohet të vijojë me hapat e mëtejshëm të procedurës së prokurimit.
    Cancellation reason
    Additions
    Transaction / Actual Spending
  • Public Announcement Bulletin
    Announcement of Procurement
    Standard Tender Documents
    Technical Specification
    Bidder Announcement
    Procesverbal "Per argumentimin dhe miratimin e specifikimeve teknike dhe kritereve per kualifikim"
    Grafik punimesh
    Preventiv punimesh
    Relacion teknik konstruktiv
    Komisioni i Prokurimit Publik vendim Nr. 716/2026 date 26.05.2026

    SUPPORTERS

    Here you can have your ADVERTISEMENT

    Contact at [email protected]

    Privacy Policy

    Except when otherwise defined, all data & information offered in Open Procurement Albania is available under the licenses: This material is Open Data