Open Procurement Albania

Emergjencë: “Rrëshqitje e Borshit. - Kontratë me çelësa në dorë.

Nje shenim me RedFlag eshte nje fakt, ngjarje, ose grup i rrethanave ose informacione te tjera qe mund te tregojne nje shqetesim apo ekspozim dhe mbi rrezik potencial te pajtueshmerise ligjore per sjellje te paligjshme ose joetike te biznesit, vecanerisht ne lidhje me praktika korruptive dhe mosrespektimit te ligjeve anti-korrupsion.Vleresimi per keto kategori do te behet ne menyre automatike, me filtra analitik te paracaktuar

 • Mungese konkurrence
 • Prokurimi zhvillohet me nje konkurrent te vetem. Ligji shqiptar i lejon keto lloj procedurash. Shpesh keto procedura me shume se mungese konkurrence ne treg shfaqin opsione te formulimit te kritereve dhe afateve per dorezim dokument ne favor te nje kompanie te paramenduar klienteliste. Keto tendera meritojne te konsiderohen te ekspozuara dhe me risk

Autoritet Prokurues Autoriteti Rrugor Shqiptar
Institucioni Prokurues Autoriteti Rrugor Shqiptar
Objekti i Tenderit Emergjencë: “Rrëshqitje e Borshit.
Kontratë me çelësa në dorë.
Nr. Reference REF-93382-04-17-2021
Vlera / Fondi Limit 136 091 759,00
Lloji i Kontrates Publike Punë Publike
Lloji i Procedures Procedurë e Hapur
Statusi i Tenderit Lidhur Kontrata
Data e Njoftimit te Tenderit 19-04-2021
Data e fundit per dorezimin e Dokumenteve 05-05-2021
Data e mbajtjes se tenderit 05-05-2021
Nr. i Operatoreve Konkurues 1
Operatore Konkurues 1. “GENER 2” shpk
Operator Ekonomik Kontraktues
 • “Gener 2” sh.p.k.
 • Oferta fituese Leke pa TVSH 134426141.9
  Data e shpalljes se fituesit 19-05-2021
  Vlera e kontraktuar Leke me TVSH 161311370
  Data e lidhjes se kontrates 28-05-2021
  Kohezgjatja e kontrates 4.5 muaj
  Shtese kontrate (Leke me TVSH
  Ankesa Nuk ka pasur ankesa.
  Arsyeja e Anulimit
  Shenime Aksi rrugor Qeparo-Sarandë përgjatë viteve 2007-2009 i është nënshtruar një rikonstruksioni të thellë duke përfshirë edhe zgjerimin e tij përgjatë gjithë gjatësisë. Kjo rrugë është përfshirë në kontratën e mirëmbajtjes në mënyrë periodike me ARRSH-në. Gjatë mirëmbajtjes në këto zona janë kryer vetëm disa ndërhyrje brenda sferës së kontratës kryesisht në sistemimin e shtresave asfaltike të rrugës si dhe në rregullimin e kunetave anësore me qëllim largimin e ujërave sipërfaqësore.

  Gjatë viteve 2013-2015 në disa zona (përfshirë këtu edhe lagjen Vonja të Borshit) u shfaqen dukuritë e para të problematikave të rrëshqitjeve, të cilat janë ende aktive. Në këtë zonë konstatohet se muri mbajtës në krahun e djathtë (drejtimi Himarë-Sarandë) ka humbur aftësite e tij mbajtëse i cili është shkatërruar duke sjellë dhe dëmtim të trupit të rrugës në gjysmën e gjerësisë së tij në një gjatësi rreth 135ml. Momentalisht ky aks rrugor ka vështirësi në qarkullim dhe është bërë i pakalueshëm për mjetet e rënda .
  ______________

  Ligji i zbatueshëm për këtë procedurë prokurimi është Ligji 162/2020, datë 23.12.2020 “Për Prokurimin Publik”

  Njoftimi i fituesit eshte hedhur ne sistem te APP ne date 28-05-2021.
  Transaksione Thesari
 • Buletini i Prokurimeve Publike
  Njoftimi i Tenderit
  Dokumentat Standarde te Tenderit
  Preventiv
  Shpallja e Fituesit
  Lidhja e Kontrates Buletini Nr. 88 datë 7 Qershor 2021
  Anulimi i Tenderit
  Termat e References
 • Procesverbal Nr.1 Datë 17.04.2021
 • MBESHTETES
  logo_amb_suedeze.png

  Databaza është pjesë e projektit “Open Data, Access and Transparency over sectors expose to Risk of Corruption ” mbështetur financiarisht nga The Swedish International Development Cooperation Agency Sida.

  Te drejtat e Perdorimit

  Persa kohe nuk percaktohet ndryshe, i gjithe informacioni i ofruar nga Open Procurement Albania ofrohet nen licencat: This material is Open Data