Open Procurement Albania

Rikonstruksioni i shkolles 9 vjecare 1 Qershori

A Red Flag is a fact, event, or set of circumstances, or other information that may indicate a potential legal compliance concern for illegal or unethical business conduct, particularly with regard to corrupt practices and non-compliance with anti-corruption laws.

 • Disqualification of all competitive operators except the winner
 • Disqualification of all competitive operators except the winner

Procuring Authority / Buyer Local Unit Tiranė
Procuring Authority / Buyer Bashkia Tirane
Tender object Rikonstruksioni i shkolles 9 vjecare 1 Qershori
Reference No. REF-24837-05-30-2019
Estimated / Ceiling Value ALL without VAT 74 932 686,00
Type of Contract Public Work Contract
Procurement Method Open Procedure
Stage Procedure Signed the Contract
Tender Publication Date 31-05-2019
Last date of Submitted Documents 01-07-2019
Tender Held Date 01-07-2019
No. of Bidders 16
Bidders Elda Vl SHPK
NIKA SHPK
Shendelli SHPK
Rafin Company” shpk & “Totila SHPK
S.A.G SHPK
Kola Invest SHPK
DAJTI PARK” shpk& “ALTEC SHPK
KACDEDJA” shpk & “AGRI Konstruksion SHPK
LEON Konstruksion SHPK
CURRI SHPK
VIANTE Konstruksion SHPK
BE-IS SHPK
Gjikuria SHPK
SIRETA 2F” SHPK & “ EURO –ALB SHPK
Klajger Konstruksion” shpk & “Inerti SHPK
SENKA SHPK
Successful Bidder /Supplier / Provider
 • K A C D E D J A SHPK
 • The winning bid ALL without vat 61 051 022,00
  Bidder Announcement date 15-08-2019
  Award and Contract Amount ALL with VAT 71931307
  Contract date 02-09-2019
  Planned Milestones of Contract / Start and End Date 4 muaj
  Renewal Contract Additional Value (ALL with VAT)
  Appeals Ka pasur ankesa.
  Ankesa: Gjatė afatit ligjor pėr pritjen e ankesave nga shoqėritė pjesmarrėse nė kėtė procedure prokurimi nė mbėshtetje tė nenit 63 tė Ligjit 9643, datė 20.11.2006 “Pėr Prokurimin Publik”, janė paraqitur dy ankesa pranė Autoritetit Kontraktor nė lidhje me kėtė procedurė prokurimi.
  Ankesa e parė ėshtė paraqitur nga Operatori Ekonomik “SAG” shpk mė datė 25.07.2019 . Operatorit i ėshtė kthyer pėrgjigje mė dt.25.07.2019, duke mos pranuar ankesėn.
  Ankesa e dytė ėshtė paraqitur nga Operatori Ekonomik “CURRI” shpk mė datė 29.07.2019 . Operatorit i ėshtė kthyer pėrgjigje mė dt.30.07.2019, duke mos pranuar ankesėn.

  Janė skualifikur ofertuesit e mėposhtėm:

  1. Operatori Ekonomik “Elda Vl” shpk:
  Shoqėria “Elda VI” shpk nuk ka paraqitur nė SPE, asnjė dokument dhe as ofertė ekonomike.

  2. OPERATORI EKONOMIK “NIKA” SHPK • Operatori Ekonomik “NIKA” shpk, nuk plotėson pikėn 4/a dhe 4/b tė Kapacitetit teknik tė DST: a) “Vėrtetim tė lėshuar nga Administrata Tatimore, ku tė specifikohet numri i punonjėsve pėr secilin muaj; per periudhen Qershor 2018 - Maj 2019. b) List pagesat e punonjesve sipas formatit qe kerkohet nga legjislacioni ne fuqi per periudhen Qershor 2018 - Maj 2019”, pasi OE “NIKA” shpk, ka paraqitur nė SPE, vertetim tė leshuar nga Tatimet, pėr periudhen Qershor 2018 – Prill 2019.
  • OE “NIKA” shpk, ka paraqitur nė SPE, List pagesat e punonjesve sipas formatit qe kėrkohet nga legjislacioni ne fuqi per periudhen Qershor 2018 - Prill 2019.
  • Operatori Ekonomik “NIKA” shpk, nuk plotėson pikėn 14, tė Kapacitetit teknik tė DST: “Operatori Ekonomik duhet tė jetė i pajisur me liēencėn profesionale nga Qėndra Kombėtare e Liēensimit (QKL) Kodi III.2.B, pasi OE “NIKA” shpk, nuk ka paraqitur nė SPE, liēencėn profesionale nga Qėndra Kombėtare e Liēensimit (QKL) Kodi III.2.B.
  • Operatori Ekonomik “NIKA” shpk, nuk plotėson pikėn 15, tė Kapacitetit teknik tė DST “Dėshmi pėr mjetet e pajisjet teknike, qė ka nė dispozicion apo mund ti vihen nė dispozicion operatorit ekonomik, qė nevojiten pėr ekzekutimin e kontratė (Shtojca 10)”.

  3 . OPERATORI EKONOMIK “SHENDELLI” SHPK :
  • Operatori Ekonomik “Shendelli” shpk nuk plotėson pikėn 15 tė Kapacitetit Teknik tė DST: “Dėshmi pėr mjetet e pajisjet teknike, qė ka nė dispozicion apo mund ti vihen nė dispozicion operatorit ekonomik, qė nevojiten pėr ekzekutimin e kontratės (Shtojca 10)”, pasi OE ka deklaruar (1) Autovinc port, rezulton se ky mjet ėshtė Kamion dhe jo Autovinc. Mjeti Autovinc merr emėrtesėn APV, sa mė sipėr paraqitja e dokumentacionit lidhur me mjetin, do tė konsiderohet i pasaktė.
  • Operatori Ekonomik “Shendelli” shpk nuk plotėson pikėn 15 tė Kapacitetit Teknik tė DST: “Dėshmi pėr mjetet e pajisjet teknike, qė ka nė dispozicion apo mund ti vihen nė dispozicion operatorit ekonomik, qė nevojiten pėr ekzekutimin e kontratės (Shtojca 10)”, pasi OE ka deklaruar (1) Autovinc me kosh, por rezulton se ky mjet ėshtė Kamion dhe jo Autovinc me kosh. Mjeti, Autovinc me kosh merr emėrtesėn APV, sa mė sipėr paraqitja e dokumentacionit lidhur me mjetin, do tė konsiderohet i pasaktė.
  • Operatori Ekonomik “Shendelli” shpk nuk plotėson pikėn 15 tė Kapacitetit Teknik tė DST: “Dėshmi pėr mjetet e pajisjet teknike, qė ka nė dispozicion apo mund ti vihen nė dispozicion operatorit ekonomik, qė nevojiten pėr ekzekutimin e kontratės (Shtojca 10)” “Operatori ekonomik duhet tė paraqesė foto pėr secilin mjet tė deklaruar ku tė jetė e dukshme dhe targa e mjetit”, pasi OE ka deklaruar (2) mjete Autovinc dhe pėr tė dy mjetet nuk ka paraqitur foto.
  • Operatori Ekonomik “Shendelli” shpk nuk plotėson pikėn 2, tė Kritereve te Vecanta tė Kualifikimit, gėrma f. Deklarate mbi kontratat e lidhura apo ne proces, sipas Shtojcės 11; pasi nga verifikimi pėr kontratat e lidhura apo ne proces, nė Buletinin e APP, rezulton se Operatori Ekonomik “Shendelli” shpk, ėshtė shpallur fitues, apo ka lidhur kontratėn dhe nuk ka deklaruar procedurat KVO konkludon se Operatori Ekonomik ka paraqitur tė dhėna tė pasakta pėr qėllime kualifikimi. Theksojmė se vendosja e kriterit tė kėrkuar 2.1 pika (f ) nė DST nga ana e AK ka pasur pėr qėllim evidentimin e angazhimit tė operatorėve ekonomikė me Autoritete Kontraktore tė ndryshme.
  • Operatori Ekonomik “Shendelli” shpk nuk plotėson pikėn 5 tė Kapacitetit Teknik tė DST “1(nje) Inxhinier Mjedisi (Pėr Inxhinierin e mjedisit, operatori ekonomik duhet tė paraqesė ēertifikatė lėshuar nga Ministria e Mjedisit pėr Vlerėsimin e Ndikimit nė Mjedis)”Operatori Ekonomik “Shendelli” shpk, ka paraqitur si Ing. Mjedisi znj. S. J.(H.), me tė cilėn ka lidhur kontratė pune mė dt.20.05.2019. Znj.S.J ėshtė nė licensėn e shoqėrisė si drejtuese teknike, por nuk ka paraqitur ēertifikatė lėshuar nga Ministria e Mjedisit pėr Vlerėsimin e Ndikimit nė Mjedis.

  4. Bashkimi i Operatorėve Ekonomik “Rafin Company” shpk & “Totila” shpk:
  • “Rafin company” shpk & “Totila” shpk, nuk plotėson pikėn 15 tė Kapacitetit Teknik tė Dokumentave Standarte tė Tenderit .
  • “Rafin Company” shpk & “Totila” shpk, kanė paraqitur mjetin, Autobot uji. BOE, ka paraqitur dokumentacion tė e paplotė pėr mjetin, pėr rrjedhojė do tė konsiderohet i pasaktė.
  • Bashkimi i Operatorėve Ekonomikė “Rafin Company” shpk & “Totila” shpk nuk plotėson pikėn 15 tė Kapacitetit Teknik tė DST: “Dėshmi pėr mjetet e pajisjet teknike, qė ka nė dispozicion apo mund ti vihen nė dispozicion operatorit ekonomik, qė nevojiten pėr ekzekutimin e kontratės (Shtojca 10)”, pasi BOE kanė deklaruar (2) mjete Kamion me vinc, ku pas verifikimit te dokumentacionit shoqėrues si leja e qarkullimit, certifikata e kontrollit teknik siguracioni i mjetit,(te vlefshme), ēertifikatė pėr transport mallrash pėr tė tretė dhe me qera brenda vendit, rezulton se kėto mjete janė Kamion dhe jo Kamion me vinc. Mjeti Kamion me vinc merr emėrtesėn APV, sa mė sipėr paraqitja e dokumentacionit lidhur me mjetin, do tė konsiderohet i pasaktė.

  5. Operatori Ekonomik S.A.G shpk:
  • Operatori Ekonomik “S.A.G” shpk nuk ka plotėsuar nė mėnyrė tė saktė dhe tė rregullt Shtojcėn 8, pasi nuk ka pėrfshirė ne shtojcėn nr.8, administratoren tjetėr znj. E. S. Nė bazė tė te dhenave tė Ekstraktit Historik tė shoqerise e regjistrur prane QKB, rezulton si administratore edhe znj. E. S., emėruar me dt.17.01.2019 me afat 17.01.2020.
  • Operatori Ekonomik “S.A.G” shpk nuk plotėson pikėn 15 tė Kapacitetit Teknik tė DST: “Dėshmi pėr mjetet e pajisjet teknike, qė ka nė dispozicion apo mund ti vihen nė dispozicion operatorit ekonomik, qė nevojiten pėr ekzekutimin e kontratės (Shtojca 10)”
  • Operatori Ekonomik “S.A.G” shpk ka paraqitur, si Autobot Uji mjetin me targe TR 3732S dhe TR 5345 S. Por nga verifikimi faktik i dokumentacionit te paraqitur rezulton se ky mjet nuk eshte autobot uji sipas kerkesave ne DST, por eshte nje kamion i modifikuar ne autobot uji. Kokretisht ne dokumentacionin shoqerues, mjeti me targe TR 3732S eshte terheqes dhe mjeti me targe TR 5345 S, eshte rimorkio.
  • Operatori Ekonomik “S.A.G” shpk, ka paraqitur si Autobot Uji mjetin me targe AA976 JI dhe ACR207. Kokretisht ne dokumentacionin shoqerues, mjeti me targe AA976 JI eshte terheqes dhe mjeti me targe ACR207, eshte rimorkio.

  6. Operatori Ekonomik “ KOLA INVEST” SHPK:
  • Operatori Ekonomik “Kola Invest, nuk plotėson pikėn 15 tė Kapacitetit Teknik tė DST: “Dėshmi pėr mjetet e pajisjet teknike, qė ka nė dispozicion apo mund ti vihen nė dispozicion operatorit ekonomik, qė nevojiten pėr ekzekutimin e kontratės (Shtojca 10 .
  • OE, ka paraqitur mjetin, Autobot Uji. Operatori ekonomik ka paraqitur dokumentacion tė e paplotė pėr mjetin, pėr rrjedhojė do tė konsiderohet i pasaktė.
  • OE, ka paraqitur mjetin, Kamioncinė, tė siguruar me qera nr.634 rep dt.09.04.2019. Operatori ekonomik ka paraqitur dokumentacionin lidhur me kėtė mjet, por certifikata e kontrollit teknik, ka skaduar mė datė 13.07.2018. Pėr sa mė sipėr paraqitja e dokumentacionit lidhur me mjetin, do tė konsiderohet e paplotė pėr rrjedhojė e pasaktė. Autoriteti Kontraktor ka kėrkuar ti vihet nė dispozicion dy kamioncina, kapaciteti mbajtės duhet tė jetė minimum 1 ton dhe maximum 3 ton secila kamioncinė, pėr ekzekutimin e kontratės. Operatori Ekonomik nė pėrmbushje tė kriterit tė mėsipėrm ka paraqitur vetėm njė kamioncinė tė rregullt, tė kėrkuar nga AK nė dokumentat standarte te tenderit.

  7. Bashkimi i Operatorėve Ekonomik “DAJTI PARK” shpk& “ALTEC” shpk:
  • Bashkimi i Operatorėve Ekonomik “DAJTI PARK” shpk& “ALTEC” shpk, nė marrėveshjen e bashkėpunimit nr. 4117 rep dhe 1285 kol, objekti i marrėveshjes sė bashkepunimit ėshtė “Rikonstuksion i shkollės Ndroq” Edhe Prokura e Posacme 4116 rep dhe 1286 kol, objekti ėshtė “Rikonstuksion i shkollės Ndroq”. Objekti i saktė ėshtė “Rikonstruksion i shkollės 9- vjecare 1 Qershori”
  • Bashkimi i Operatorėve Ekonomik “DAJTI PARK” shpk& “ALTEC” shpk, nuk plotėson pikėn 15 tė Kapacitetit Teknik tė DST: “Dėshmi pėr mjetet e pajisjet teknike, qė ka nė dispozicion apo mund ti vihen nė dispozicion operatorit ekonomik, qė nevojiten pėr ekzekutimin e kontratės (Shtojca 10)” .

  8. Operatori Ekonomik “LEON Konstruksion” shpk:
  • Operatori Ekonomik LEON Konstruksion nuk plotėson piken 15 te DST-se.
  Autoriteti Kontraktor ka kėrkuar ti vihet nė dispozicion dy kamion, kapaciteti mbajtės duhet tė jetė minimum 2.5 ton dhe maximum 5 ton secili kamion, pėr ekzekutimin e kontratės. Operatori Ekonomik nė pėrmbushje tė kriterit tė mėsipėrm ka paraqitur vetėm njė kamion tė rregullt.

  9. Operatori Ekonomik “CURRI” shpk
  Operatori Ekonomik CURRI shpk nuk plotėson pikėn 6 te DST-se ku nga ana AK jane kerkuar punonjes me Deshmi Kualifikimi te Sigurimit Teknik (IQT te vlefshme) 5 specialiste ndertimi. OE “Curri” shpk ka deklaruar vetem 2 punonjes te tille qe plotesojne kushtet si me siper Ka paraqitur 4 punonjes si specialiste ndertimi: A.B, H.B, L.P, A.K per te cilet ka paraqitur vetem kontraten individuale te punes por nuk ka paraqitur Deshmi Kualifikimi te Sigurimit Teknik. Ndersa per punonjesin L.I IQT nuk eshte e vlefshme pasi e ka pasur vlefshmerine deri me date 10.04.2019 sipas kerkesave te DST-se.

  10. Operatori Ekonomik “ VIANTE Konstruksion”shpk :
  • Operatori Ekonomik “ VIANTE ”shpk nuk plotėson pikėn 5 tė Dokumentave Standarte tė Tenderit: “Operatorėt ekonomike pjesėmarrės duhet te kenė nė stafin e tyre dhe tė figurojnė si drejtues teknik nė licencėn e shoqėrisė si dhe nė listpagesat e shoqėrisė pėr 6 (gjashtė) muajt e fundit, vėrtetuar me kontratė pune tė vlefshme, diploma, ku AK ka kerkuar te paraqesė 1(nje) Inxhinier Mjedisi (Pėr Inxhinierin e mjedisit, operatori ekonomik duhet tė paraqesė ēertifikatė lėshuar nga Ministria e Mjedisit pėr Vlerėsimin e Ndikimit nė Mjedis).OE ka paraqitur Znj. A.B. si inxhiniere mjedisi e cila nuk e disponon kete certifikate.

  Cancellation reason
  Additions
  Transaction / Actual Spending
 • Monitor Transactions / Actual Spendings for this Contractor
 • Public Announcement Bulletin
  Announcement of Procurement
  Standard Tender Documents
  Constructive Report
  Preventiv
  Bidder Announcement
  Signing of the Contract Nr.36 - Dt.09-09-2019
  Project

  Privacy Policy

  Except when otherwise defined, all data & information offered in Open Procurement Albania is available under the licenses: This material is Open Data