Open Procurement Albania

Blerje orendi spitalore (shtrat pacienti, stativ, komodina)

Njė shėnim me RedFlag ėshtė njė fakt, ngjarje, ose grup i rrethanave ose informacione tė tjera qė mund tė tregojnė njė shqetėsim apo ekspozim dhe mbi rrezik potencial tė pajtueshmėrisė ligjore pėr sjellje tė paligjshme ose joetike tė biznesit, veēanėrisht nė lidhje me praktika korruptive dhe mosrespektimit tė ligjeve anti-korrupsion.Vlerėsimi pėr kėto kategori do tė bėhet nė mėnyrė automatike, me filtra analitik tė paracaktuar.

 • Skualifikim i tė gjithė operatorėve konkurrues pėrveē fituesit
 • Autoriteti Prokurues ka skualifikuar tė gjithė operatorėt pjesėmarrės nė garė me ofertė mė tė ulėt se oferta fituese

Autoritet Prokurues Drejtoria e Spitalit Rajonal Fier
Institucion Kontraktues Drejtoria e Spitalit Rajonal Fier
Objekti i Tenderit Blerje orendi spitalore (shtrat pacienti, stativ, komodina) - financuar nga tė ardhurat dytėsore
Nr. Reference REF-54491-03-07-2018
Vlera / Fondi Limit 7 911 200,00
Lloji i Kontratės Publike Blerje Mallrash
Lloji i Procedurės Kėrkesė pėr Propozim
Statusi i Tenderit Lidhur Kontrata
Data e Njoftimit tė Tenderit 08-03-2018
Data e fundit pėr dorėzimin e Dokumenteve 19-03-2018
Data e mbajtjes sė tenderit 19-03-2018
Nr. i Operatorėve Konkurues 3
Operatorė Konkurues GREEMED SHPK
PAERA SHPK
BYLIS PHARMA SHPK
Operator Ekonomik Kontraktues
 • GREEMED SHPK
 • Oferta fituese Lekė pa TVSH 7 812 000,00
  Data e shpalljes sė fituesit 13-04-2018
  Vlera e kontraktuar Lekė me TVSH 9 374 400,00
  Data e lidhjes sė kontratės 13-04-2018
  Kohėzgjatja e kontratės 15 ditė
  Shtesė kontrate (Lekė me TVSH)
  Ankesa Ka patur ankesa.
  Ankesa ka marre pergjigje nga AK me date 30-03-2018.
  Janė skualifikuar ofertuesit e mėposhtėm:
  1. “PAERA” SHPK sepse:
  Nuk permbush kriteret e vecanta per kualifikim sipas DST.
  a. nuk ka paraqitur mostra per artikujt e kerkuar.Mostrat duhet te paraqiteshin prane Drejtorise se Spitalit Rajonal Fier 1 ore perpara hapjes se tenderit;
  b. nuk ka paraqitur Certifikate e konformitetit CE, sipas MDD 93/42 EEC, per te gjithe artikujt e ofruar sipas kategorizimit te tyre ose ekuivalenti te perkthyer dhe te noterizuar ne gjuhen shqipe (Kriter ky i percaktuar ne DST Shtojca 8 “Kriteret e veēanta tė kualifikimit” nen titullin ”Pėr kapacitetin teknik”);
  c. nuk ka paraqitur nje dokument (Autorizim) nga firma prodhuese e artikujve te ofruar me anen e te ciles autorizohet ofertuesi per te tregetuar produktet e saj te perkthyer dhe te noterizuar ne gjuhen shqipe (Autorizimi leshuar nga GIMA SPA i paraqitur ne kete procedure eshte i paperkethyer dhe noterizuar);
  d. nuk ka paraqitur Certifikate ISO-9001:2008 ose ekuivalenti per prodhuesin e produkteve objekt prokurimi, te perkthyer dhe te noterizuar ne gjuhen shqipe.
  2. BYLIS PHARMA SHPK sepse:
  Nuk ka paraqitur oferte ekonomike.
  Arsyeja e Anulimit
  Shėnime
  Transaksione Thesari
 • Monitoro Transaksione Thesari (Pagesa) pėr kėtė Kontraktor
 • Buletini i Prokurimeve Publike
  Njoftimi i Tenderit
  Specifikim Teknik
  Shpallja e Fituesit
  Lidhja e Kontratės NR.16 - DT.23-04-2018


  Zhvillimi i algoritmit Red Flags mbi të dhënat e databazës, mbështetet nga Agjensia e Shteteve të Bashkuara të Amerikës (USAID) nëpërmjet projektit "Transparenca në Sistemin Shëndetësor".


  Databaza e ketij portali është mbështetur financiarisht, në periudhën Korrik 2016 - Janar 2017, nga Programi i Granteve të Vogla i Komisionit për Demokraci të Ambasades së SH.B.A-së në Tiranë.

  Opinionet, gjetjet, konkluzionet dhe rekomandimet e shprehura janë të autor-it/ve dhe nuk perfaqësojnë domosdoshmërisht ato të Donatorëve.