Open Procurement Albania

Sherbim dezinsektimi ne zonat bregdetare dhe urbane, Prefektura Fier

A Red Flag is a fact, event, or set of circumstances, or other information that may indicate a potential legal compliance concern for illegal or unethical business conduct, particularly with regard to corrupt practices and non-compliance with anti-corruption laws.

 • Disqualification of all competitive operators except the winner
 • The Procuring Authority has disqualified all competitive operators with a bid lower than the winning bid

Contracted Institution Public Health Institute of Tirana
Tenderer Institution Public Health Institute of Tirana
Tender object LotI 3: Sherbim dezinsektimi ne zonat bregdetare dhe urbane, Prefektura Fier
Reference No. REF-11183-02-28-2019
Estimated / Ceiling Value ALL without VAT 20 733 120,00
Type of Contract Public Work Contract
Procurement Method Open Procedure
Stage Procedure Announced the Winner
Tender Publication Date 01-03-2019
Last date of Submitted Documents 25-03-2019
Tender Held Date 25-03-2019
No. of Bidders 6
Bidders AIR SHPK & TRULY NOLEN SHPK
PASTRIME SILVIO SHPK
AKADEMIA SHĖNDETIT PUBLIK SHPK
ALPEN PULITO SHPK
FATOS LASHI
NRG SHPK
Successful Bidder /Supplier / Provider
 • NRG SHPK
 • The winning bid ALL without vat 52,610 leke per njesi
  Bidder Announcement date
  Award and Contract Amount ALL with VAT
  Contract date
  Planned Milestones of Contract / Start and End Date 2 vite
  Renewal Contract Additional Value (ALL with VAT)
  Appeals Ka pasur ankesa.
  Nga BOE ”AIR” sh.p.k. dhe ”TRULY NOLEN” sh.p.k.
  Nga OE ”FATOS LASHI”
  Kanė marrė pėrgjigje nė datė 15.04.2019

  Jane skualifikuar:
  1. ”AIR” sh.p.k., dhe ”TRULY NOLEN” sh.p.k.:
  ky ofertues nuk ka paraqitur tė plotė dokumentacionin e kėrkuar nė Kriteret e Veēanta pėr Kualifikim, konkretisht si mė poshtė vijon:
  Formulari i ofertės ėshtė paraqitur sipas shtojcės 1, ėshtė pėrcaktuar % e pjesėmarrjes sė shėrbimit (53% dhe 47%, si mė sipėr) nė kontratėn e bashkepunimit tė pėrkohshėm me nr. 829 rep dhe nr. 148/1 kol., por BOE nuk ka pėrcaktuar elementėt konkretė qė do tė kryejė secili nga anetarėt e tij, kjo nė kundėrshtim me pikėn 2, tė nenit 74 tė VKM-sė nr. 914, datė 29.12.2014 ”Pėr miratimin e rregullave tė prokurimit publik”, i ndryshuar;
  Vėrtetimi i paraqitur nga Shoqėria ”AIR” sh.p.k., pėr pėrmbushjen e kriterit pėr xhiron mesatare vjetore gjatė 3 (tre) viteve tė fundit nuk pėrmbush vlerėn sipas pėrqindjes qė zotėron nė marrėveshjen e bashkėpunimit;
  Deklarata e paraqitur nga tė dy Operatorėt Ekonomikė tė BOE, pėr pėrmbushjen e kriterit qė duhet tė kenė specialistė tė trajnuar/certifikuar qė do tė kryejnė kalibrimin e paisjeve sipas kėrkesave tė teknikave dhe produkteve qė do tė pėrdoren, nuk pėrmban personin/at pėrgjegjės qė do tė kryejė/nė kalibrimin e paisjeve;

  2. Shoqėria “PASTRIME SILVIO” sh.p.k. ėshtė skualifikuar pėr arsye se ky ofertues nuk ka paraqitur tė gjithė dokumentacionin e kėrkuar nė Kriteret e Veēanta pėr Kualifikim, konkretisht si mė poshtė vijon:
  1. Pėrsa i pėrket pėrmbushjes sė kriterit se OE duhet tė disponojė tė paktėn 1 (njė) Aparat mjegullues me pompė mė presion, tė montuar nė njė kamionēinė pėr Lotin 3, rezulton se dokumentacioni i paraqitur nuk pėrmbush kriterin pėr mbi 300 litra tė depozitės tė pompės me presion tė lartė, nė kundėrshtim me kėrkesat e Autoritetit Kontraktor.

  3. Shoqėria “AKADEMIA SHĖNDETIT PUBLIK” sh.p.k. ėshtė skualifikuar pėr arsye se ky ofertues nuk ka paraqitur tė plotė dokumentacionin e kėrkuar nė Kriteret e Veēanta pėr Kualifikim, konkretisht si mė poshtė vijon:
  OE nuk ka paraqitur deklaratė dhe dėshmi dhe/ose certifikata pėr personin/at pėrgjegjės qė do tė kryejė/nė kalibrimin e paisjeve, qė vėrtetojnė aftėsitė teknike tė tyre pėr kalibrimin e pajisjeve pėr aplikimin e produkteve tė pėrcaktuara, duke ruajtur edhe mjedisin;
  2. OE ka paraqitur tė njėjtin staf teknik pėr kryerjen e shėrbimit si nė lotin e II-tė, ashtu edhe nė Lotin e III-tė, konkretisht ka parqitur tė njėjtėt aplikues, nė kundėrshtim me pėrcaktimin e Dokumentet Standarde tė Tenderit, se ”Nėse OE do tė ofertojė pėr mė shumė se njė lot, vetėm drejtuesi teknik do tė jetė 1 (njė)”;

  4. Subjekti “ALPEN PULITO” ėshtė SKUALIFIKUAR pėr arsye se Ofertuesi nuk ka paraqitur tė plotė dokumentacionin e kėrkuar nė Kriteret e Veēanta pėr Kualifikim, konkretisht si mė poshtė vijon:
  Formulari i ofertės nuk ėshtė paraqitur sipas formatit tė kėrkuar nė DST nga AK. OE nuk ka ofertuar sipas shumatores sė ēmimeve pėr njėsi, por sipas vlerės totale tė kontratės, kjo nė kundėrshtim me kėrkesat e Dokumenteve Standarde tė Tenderit dhe paragrafin e findit tė pikės 7.3 tė udhėzimit tė Agjencisė sė Prokurimit Publik, me nr. 6, datė 16.01.2018 ”Pėr pėrdorimin e marrėveshjes kuadėr dhe zhvillimin e saj me mjete elektronike”, e ndryshuar, nė tė cilin citohet se ”Nė rastin kur, objekti i prokurimit pėrbėhet nga disa artikuj, ofertimi nga operatorėt ekonomikė do tė bėhet me shumatoren e ēmimeve pėr njėsi. Pėr efekt krahasimi, vlerėsimi i ofertave tė paraqitura do tė bėhet mbi bazėn e shumatores sė ēmimeve pėr njėsi tė pėrllogaritur pėr ēdo artikull, apo shėrbim nga Autoriteti Kontraktor”;
  Pėrsa i pėrket pėrmbushjes sė kriterit se OE duhet tė ketė specialistė tė trajnuar/certifikuar qė do tė kryejnė kalibrimin e paisjeve sipas kėrkesave tė teknikave dhe produkteve qė do tė pėrdoren, OE ka paraqitur deklaratėn nė tė cilėn shpreh se kalibrimin do ta kryejnė punonjesit e shoqėrisė ”Alba Energ” sh.p.k. dhe certfikiatat e paraqitura janė lėshuar nė emėr tė subjektit ”Alba Energ” sh.p.k., por ”ALPEN PULITO” nuk ka paraqitur asnjė marrėveshje bashkėpunimi me OE e sipėrcituar pėrsa i pėrket kalibrimit tė pajisjeve.
  Pėrsa i pėrket pėrmbushjes sė kriterit pėr stafin teknik, OE midis tė tjerave ka paraqitur dokumentet e kėrkuara edhe pėr 3 teknikė dezinfektimi tė cilet janė tė pajisur me cv, kontratė pune dhe certifikatė, por njėri prej tyre (pėrkatėsisht z. Denis Dardha) nuk ndodhet nė Listėpagesat e paraqitura nga OE, ndėrkohė qė kontrata e punes me z. Dardha ėshtė nėnshkruar nė datėn 02.10.2015 dhe ėshtė me afat 10 vjeēar, deri mė 02.10.2015.
  ”ALPEN PULITO” nuk ka ofertuar sipas shumatorės sė ēmimeve pėr njėsi, por sipas vlerės totale tė ofertės, kjo nė kundėrshtim me kėrkesat e Dokumenteve Standarde tė Tenderit dhe paragrafin e findit tė pikės 7.3 tė udhėzimit tė Agjencisė sė Prokurimit Publik, me nr. 6, datė 16.01.2018 ”Pėr pėrdorimin e marrėveshjes kuadėr dhe zhvillimin e saj me mjete elektronike”, e ndryshuar, nė tė cilin citohet se ”Nė rastin kur, objekti i prokurimit pėrbėhet nga disa artikuj, ofertimi nga operatorėt ekonomikė do tė bėhet me shumatoren e ēmimeve pėr njėsi. Pėr efekt krahasimi, vlerėsimi i ofertave tė paraqitura do tė bėhet mbi bazėn e shumatores sė ēmimeve pėr njėsi tė pėrllogaritur pėr ēdo artikull, apo shėrbim nga Autoriteti Kontraktor”.

  5. ”FATOS LASHI” ėshtė skualifkikuar pėr arsye se ofertuesi nuk ka paraqitur tė plotė dokumentacionin e kėrkuar nė Kriteret e Veēanta pėr Kualifikim, konkretisht si mė poshtė vijon:
  Siguracioni i paraqitur pėr makinėn e kėrkuar ėshtė jashtė afatit tė vlefshmėrisė (ka skaduar mė datė 23.05.2018);
  Leja e qarkullimit dhe siguracioni janė paraqitur nė gjuhėn italiane dhe nuk janė shoqėruar me njė pėrkthim tė noterizuar nė gjuhėn shqipe, nė kundėrshtim me pėrcaktimin nė Dokumentet e Tenderit ku citohet se: ”Nėse gjuha e pėrdorur nė procedurė ėshtė gjuha shqipe, atėherė dokumentet nė gjuhė tė huaj duhet tė shoqėrohen mė njė pėrkthim tė noterizuar nė gjuhėn shqipe”;
  OE nuk ka paraqitur faturėn e blerjes ose deklaratėn doganore tė aparatit mjegullues dhe pompės me presion tė lartė;
  OE nuk ka paraqitur njė deklaratė se do tė pėrdorė ekzaktėsisht tė njėjtėn lloj kamionēine, aparat mjegullues dhe pompė (me tė cilėn ka ofertuar) pėrgjatė gjithė periudhės sė ekzekutimit tė shėrbimit .
  Cancellation reason
  Additions
  Transaction / Actual Spending
 • Monitor Transactions / Actual Spendings for this Contractor
 • Public Announcement Bulletin Contracts signed under the Framework Agreement Instituti i Shėndetit Publik Tiranė REF-11183-02-28-2019
  Announcement of Procurement
  Standard Tender Documents
  KPP Decision
  Bidder Announcement Nr. 23 datė 10 Qershor 2019
  Signing of the Contract


  The development of the Red Flags algorithm, in the period between 2 July 2017 - 28 February 2018, was financially supported by the United States Agency for International Development (USAID), through the "Transparency in Health Engagement" project.


  The establishment of this portal's database was financially supported, in the period between June 2016 - January 2017, from the US Embassy Democracy Commission, Small Grants Program.

  The opinions, findings, conclusions and recommendations expressed are those of the author/s and do not necessarily represent those of the Donors.