Open Procurement Albania

Rikonstruksion bulevardi i Vlorės.

Njė shėnim me RedFlag ėshtė njė fakt, ngjarje, ose grup i rrethanave ose informacione tė tjera qė mund tė tregojnė njė shqetėsim apo ekspozim dhe mbi rrezik potencial tė pajtueshmėrisė ligjore pėr sjellje tė paligjshme ose joetike tė biznesit, veēanėrisht nė lidhje me praktika korruptive dhe mosrespektimit tė ligjeve anti-korrupsion.Vlerėsimi pėr kėto kategori do tė bėhet nė mėnyrė automatike, me filtra analitik tė paracaktuar.

 • Skualifikim i tė gjithė operatorėve konkurrues pėrveē fituesit. Kusht: fituesi nuk ėshtė operatori me ofertėn mė tė ulėt.
 • Skualifikim i tė gjithė operatorėve konkurrues pėrveē fituesit. Kusht: fituesi nuk ėshtė operatori me ofertėn mė tė ulėt.

Qarkun Vlorė
Kredia Nr ALB – LD 1853
Burimi i Kredisė/Financuar nga: Banka pėr Zhvillim e Kėshillit tė Evropės (CEB)/ Korniza e Investimeve pėr Ballkanin Perėndim (WBIF)
Vlera e Kredisė sipas Monedhės 36.7 milionė Euro
Titulli i Projektit Punėt nė Komunitet IV – “Zhvillimi i Alpeve Shqiptare dhe Zonės Bregdetare”
Pėrshkrim i Projektit Projekti me vlerė 36.7 milionė Euro bashkėfinancohet nga Banka pėr Zhvillim e Kėshillit tė Europės (CEB), Qeveria Shqiptare dhe NJQV-tė pėrfituese, WBIF.
Burimet e financimit pėrfshijnė:
• 28.7 milionė euro kredi nga CEB,
• 1 milion Euro grant nga CEB Social Dividend Account (SDA),
• njė kontribut 6 milionė Euro nga Qeveria e Shqipėrisė dhe NJQV pėrfituese,
• 1 milion euro grant nga WBIF pėr Masterplanin e Alpeve.

Parashikohet qė dy tė tretat e kostos sė Programit do tė investohen nė zonėn bregdetare tė Jugut dhe njė e treta nė zonėn e Alpeve Shqiptare.
Marrėveshja midis Qeverisė Shqiptare dhe CEB pėr kėtė projekt ėshtė firmosur nė datė 21 Maj, 2015 dhe ėshtė ratifikuar nga Parlamenti nė datė 2 Korrik 2015. Projekti, sipas marrėveshjes, ka filluar nga puna nė tremujorin e fundit tė vitit 2015 dhe parashikohet tė pėrfundojė nė shtator 2019.

Objektivi i projektit
Objektivi i projektit Punėt nė Komunitet IV – “Zhvillimi i Alpeve Shqiptare dhe Zonės Bregdetare” ėshtė tė nxisė zhvillimin e qėndrueshėm social-ekonomik nė komunitetet me potencial tė lartė turistik, nėpėrmjet pėrmirėsimit tė infrastrukturės sė integruar publike duke respektuar ambientin dhe ruajtur trashėgiminė kulturore dhe historike.

Komponentėt e projektit janė:
– investime nė infrastrukturėn dhe shėrbimet lokale publike (rikualifikim urban e rrugė, ujėsjellės-kanalizime, menaxhim i mbetjeve urbane, etj);
– asistencė teknike & ngritje kapacitetesh (studime fizibiliteti, pėrgatitje strategjish lokale, hartim projektesh, trajnime).
Projekti mund tė kontribuojė nė mėnyrė indirekte nė:
(i) zvogėlimin e papunėsisė dhe nėnpunėsimit nė zonė nėpėrmjet krijimit tė vendeve tė reja dhe intensifikimit tė aktiviteteve ekonomike ekzistuese;
(ii) reduktimin e numrit tė familjeve qė jetojnė nėn nivelin e varfėrisė dhe
(iii) pėrmirėsimin e cilėsisė sė shėrbimeve bazė dhe, si efekt anėsor, mund tė ēojė nė ofertat turistike tė zgjeruara, zgjatje tė kohės sė qėndrimit dhe rritje tė shpenzimeve tė vizitorėve.
Objekti i Tenderit Rikonstruksion bulevardi i Vlorės.
Nr. Reference REF-41993-01-24-2018
Kodi CPV
45000000-7 - Punė ndėrtimi
Vlera / Fondi Limit 1,059,902,274
Lloji i Kontratės Publike Punė Publike
Lloji i Procedurės Procedurė e Hapur
Statusi i Tenderit Lidhur Kontrata
Data e Njoftimit tė Tenderit 25-01-2018
Data e Fillimit tė Afatit pėr Dorėzim Oferte 25-01-2018
Data e Mbylljes sė Afatit pėr Dorėzim Oferte 17-02-2018
Sektori Infrastrukturė Urbane
Nr. i Operatorėve Konkurues 6
Operatorė Konkurues RIVIERA SHPK & MANE TCI SHPK & GLAVENICA SHPK
GPG
CURRI SHPK & BE - IS SHPK
FUSHA
GECI
ADEM POJANI
Operator Ekonomik Kontraktues
 • FUSHA SHPK
 • Oferta fituese Lekė pa TVSH 999,999,932
  Data e shpalljes sė fituesit 19-03-2018
  Data e lidhjes sė kontratės 20-03-2018
  Vlera e Kontratės me TVSH 1,199,999,918
  Kohėzgjatja e Kontratės 12 muaj
  Ankesa Nuk ka pasur ankesa.
  Janė s’kualifikuar:
  1. Bashkimin i Operatoreve Ekonomike Mane TCI SHPK (70%), Riviera SHPK (28%) dhe Glavenica SHPK (2%) pasi:
  a. Bashkimi i operatoreve ekonomik nė marrėveshjen e bashkėpunimit tė ngarkuar nė sistem nuk ka tė pėrcaktuar punėt konkrete qė do tė kryeje secila shoqėri. nė sistem ėshtė ngarkuar gjithashtu edhe njė dokument me titullin ndarje punimesh nė tė cilin Janė pėrcaktuar punėt pėr secilėn shoqėri, por ky dokument ėshtė firmosur dhe vulosur vetėm nga shoqėria Riviera SHPK dhe nuk ėshtė hartuar para noterit nga tė treja shoqėritė, nė pėrputhje me VKM.
  b. Shoqėria Mane TCI SHPK nuk plotėson kėrkesėn 2.3.1 pėr kualifikim lidhur me kryerjen e punėve tė ngjashme, pasi pas shqyrtimit tė dokumentacionit tė dorėzuar rezulton se punimet e deklaruara konsistojnė nė punime gėrmimi, hekur betoni, hidraulike, gjelbėrimi etj por nuk ka punime shtresa guri qė zėne njė pjese tė konsiderueshme tė punimeve qė prokurohen
  c. Shoqėria Mane TCI SHPK nuk plotėson kėrkesėn 2.3.2 pėr kualifikim lidhur me numrin e punonjėsve, pasi, sipas dokumentacionit tė paraqitur, rezulton se pėr periudhėn e kėrkuar ka tė punėsuar mesatarisht 137 punonjės, nga 175 qė duhet tė ketė sipas pėrqindjes se punėve qė ka marre pėrsipėr (70%).
  d. Shoqėria Mane TCI SHPK nuk plotėson kėrkesėn 2.3.3 pėr kualifikim lidhur me stafin e nevojshėm teknik .
  e. Shoqėria Mane TCI SHPK nuk plotėson kėrkesėn 2.3.6 pėr kualifikim lidhur me pikat e kėrkuara tė licencės, pasi nuk disponon piken e licencės N.S - 18 A Punime topogjeodezike .
  f. Shoqėria Riviera SHPK nuk plotėson kėrkesėn 2.3.1 pėr kualifikim lidhur me kryerjen e punėve tė ngjashme. Kjo shoqėri pėr tė provuar plotėsimin e kriterit pėr kualifikim duhet tė kishte paraqitur dokumentacion pėr realizimin e njė pune tė vetme nė tre vitet e fundit me vlere jo me pak se 148.386.318 lekė pa TVSh ose tė disa punėve tė realizuara nė tre vitet e fundit me vlere jo me pak se 593.545.273 lekė pa TVSh.
  g. Shoqėria Riviera SHPK nuk plotėson kėrkesėn 2.3.3 pėr kualifikim lidhur me stafin e nevojshėm teknik pasi nuk ka deklaruar tė punėsuar njė inxhinier mekanik.
  h. Shoqėria Glavenica SHPK nuk plotėson kėrkesėn 2.3.3 pėr kualifikim lidhur me stafin e nevojshėm teknik pasi nuk ka deklaruar tė punėsuar njė inxhinier hidroteknik dhe njė inxhinier mjedisi.
  i. Shoqėria Glavenica SHPK nuk plotėson kėrkesėn 2.3.6 pėr kualifikim lidhur me pikat e kėrkuara tė licencės, pasi nuk disponon pikėn e licencės N.P – 12. C Punime tė inxhinierisė sė mjedisit .

  2. G.P.G. Company SHPK :
  a. Nuk plotėson kėrkesėn 2.3.9 pėr kualifikim lidhur me punėt nė proces pasi ka deklaruar se ėshtė nė proces lidhje kontrate me Bashkinė Tiranė , pėr objektin "Rehabilitimi i aksit mbikalim – Kombinat" , me vlere 194.686.695 lekė.
  b. Nuk plotėson kėrkesėn 2.3.10 pėr kualifikim lidhur me certifikatat ISO PAS 99:2012 dhe ISO 39001:2012 pasi shoqėria AQSCERT nuk ėshtė e akredituar pėr tė lėshuar kėto certifikata ISO.

  3. Bashkimi i Operatorėve Ekonomik Curri SHPK (70%) dhe Be - Is SHPK (30%) pasi:
  a. Shoqėria Curri SHPK nuk plotėson kėrkesėn 2.3.1 pėr kualifikim lidhur me kryerjen e punėve tė ngjashme, pasi ka paraqitur dokumentacion pėr realizimin e disa punėve, sipas tabelės se mėposhtme: Kjo shoqėri pėr tė provuar plotėsimin e kriterit pėr kualifikim duhet tė kishte paraqitur dokumentacion pėr realizimin e njė pune tė vetme nė tre vitet e fundit me vlerė jo mė pak se 529.951.137 lekė pa TVSh ose tė disa punėve tė realizuara nė tre vitet e fundit me vlerė jo mė pak se 1.483.863.184 lekė pa TVSh .
  b. Shoqėria Curri SHPK nuk plotėson kėrkesėn 2.3.9 pėr kualifikim lidhur me punėt nė proces pasi ka deklaruar se ka nė proces pune tė cilat nuk i ka pėrfunduar nė masėn mbi 70%.

  4. Geci SHPK pasi:
  a. Nuk plotėson kėrkesėn 2.3.1 pėr kualifikim lidhur me kryerjen e punėve tė ngjashme.

  5. Adem Pojani SHPK
  a. Nuk ka paraqitur ofertė.
  Arsyeja e Anulimit
  Shėnime
  Transaksione Thesari Monitoro Transaksione Thesari (Pagesa) pėr FUSHA SHPK
  Publikimi nė Buletin
  Njoftim pėr Shpallje Tenderi Nr.4 - Dt.29-01-2018
  Dokumente Standarde Tenderi (DST) Draft Kontrata
  Njoftim pėr Shpallje Fituesi Nr.12 - Dt.26-03-2018
  Njoftim pėr Lidhje Kontrate Nr.13 - Dt.04-04-2018

  Tė drejtat e Pėrdorimit

  Pėrsa kohė nuk pėrcaktohet ndryshe, i gjithė informacioni i ofruar nga Open Procurement Albania ofrohet nėn liēencat: This material is Open Data