Open Procurement Albania

Mbikqyrje punimesh pėr rehabilitimin e gjelbėrimit anėsor dhe hyrje – daljeve nė qendrat e banuara nė segmentin Levan-Kakavijė.

Njė shėnim me RedFlag ėshtė njė fakt, ngjarje, ose grup i rrethanave ose informacione tė tjera qė mund tė tregojnė njė shqetėsim apo ekspozim dhe mbi rrezik potencial tė pajtueshmėrisė ligjore pėr sjellje tė paligjshme ose joetike tė biznesit, veēanėrisht nė lidhje me praktika korruptive dhe mosrespektimit tė ligjeve anti-korrupsion.Vlerėsimi pėr kėto kategori do tė bėhet nė mėnyrė automatike, me filtra analitik tė paracaktuar.

 • Skualifikim i tė gjithė operatorėve konkurrues pėrveē fituesit. Kusht: fituesi nuk ėshtė operatori me ofertėn mė tė ulėt.
 • Skualifikim i tė gjithė operatorėve konkurrues pėrveē fituesit. Kusht: fituesi nuk ėshtė operatori me ofertėn mė tė ulėt.

Qarkun Fier - Korēė
Kredia Nr
Burimi i Kredisė/Financuar nga:
Vlera e Kredisė sipas Monedhės
Titulli i Projektit
Pėrshkrim i Projektit
Objekti i Tenderit Mbikėqyrje punimesh pėr rehabilitimin e gjelbėrimit anėsor dhe hyrje – daljeve nė qendrat e banuara nė segmentin Levan-Kakavijė.
Nr. Reference
Kodi CPV
Vlera / Fondi Limit 2,840,278
Lloji i Kontratės Publike Shėrbime Publike
Lloji i Procedurės Kėrkesė pėr Propozim
Statusi i Tenderit Lidhur Kontrata
Data e Njoftimit tė Tenderit
Data e Fillimit tė Afatit pėr Dorėzim Oferte
Data e Mbylljes sė Afatit pėr Dorėzim Oferte 16-11-2015
Sektori Mbikėqyrje Punimesh
Nr. i Operatorėve Konkurues 6
Operatorė Konkurues GEOSAT GROUP & A.Sh. Engineering
VLER-INVEST
TOWER SHPK
TAULANT SHPK
C.E.C GROUP
A & E ENGINEERING
Operator Ekonomik Kontraktues
 • TOWER
 • Oferta fituese Lekė pa TVSH 2,383,000
  Data e shpalljes sė fituesit 11-12-2015
  Data e lidhjes sė kontratės 15-12-2015
  Vlera e Kontratės me TVSH 2,859,600
  Kohėzgjatja e Kontratės 6 muaj ( 20 muaj garanci, ne total 26 muaj nga data e fillimit te punimeve. )
  Ankesa Ka pasur ankesa.
  Pėr ketė procedurė ka paraqitur ankim shoqėria Geosat Group SHPK nė datėn 10.11.2015 lidhur me kėrkesat pėr kualifikim. Ankimi u pranua dhe nė datėn 12.11.2015 ėshtė ngarkuar njė shtojcė nė sistem duke shtyrė afatin e hapjes sė ofertave me pesė ditė.
  Nuk ka pasur ankim nė KPP.

  Janė skualifikuar ofertuesit e mėposhtėm me arsyet pėrkatėse:

  1. Bashkimi i pėrkohshėm i shoqėrive Geosat Group SHPK (80%) dhe A.Sh. Engineering SHPK (20%) pėr arsye se:
  a. Bashkimi i shoqėrive nuk ėshtė bėrė nė pėrputhje me nenin 74, pika 2, tė VKM nr. 914, datė 29.12.2014 . Nė marrėveshjen e lidhur para noterit ėshtė pėrcaktuar vetėm pėrqindja e pjesėmarrjes pėr secilėn shoqėri dhe nuk janė pėrcaktuar elementet konkrete tė punės qė do tė kryeje secili nga anėtaret e bashkimit.
  b. Oferta e paraqitur ėshtė mė e ulėt se vlera minimale e lejuar e pėrcaktuar nė nenin 7 tė Vendimit tė Kėshillit tė Ministrave Nr. 704, datė 29.10.2014 Pėr miratimin e manualit tė tarifave pėr shėrbime nė planifikim territori, projektim, mbikėqyrje dhe kolaudim.
  c. Shoqėria Geosat Group SHPK nuk plotėson piken 2.1.1 tė Kėrkesave tė Veēanta tė Kualifikimit ku kėrkohet: Objekti i Prokurimit duhet tė jetė i pasqyruar nė ekstraktin e gjendjes aktuale tė shoqėrisė, lėshuar nga Qendra Kombėtare e Regjistrimit, nė objektin e veprimtarisė sė operatorit ekonomik . Nė objektin e aktivitetit tė kėsaj shoqėrie nuk ėshtė pėrfshire mbikėqyrja e punimeve.
  d. Shoqėria Geosat Group SHPK nuk plotėson pikėn 2.3.1 tė Kėrkesave tė Veēanta tė Kualifikimit pasi nuk disponon pikėn e liēenses sė kėrkuar NP -12. Kjo ėshtė e vetmja pikė license e kėrkuar dhe shoqėria Geosat Group SHPK nuk mund tė kryejė 80% tė punės pa patur ketė license.
  e. Shoqėria A.Sh. Engineering SHPK nuk plotėson kushtin pėr shlyerjen e tė gjitha detyrimeve tė maturuara tė energjisė elektrike tė kontratave tė energjisė qė ka operatori ekonomik qė ėshtė i regjistruar nė Shqipėri, pasi nuk ka paraqitur dokumentacion pėr shlyerjen e detyrimeve tė muajit shtator, detyrim ky i maturuar para ditės sė tenderit.
  f. Shoqėria A.Sh. Engineering SHPK nuk plotėson piken e Kėrkesave tė Veēanta tė Kualifikimit lidhur me punėsimin e njė agronomi ose njė inxhinieri pyjesh pasi nuk ka tė punėsuar me kėto kualifikime.
  g. Shoqėria A.Sh. Engineering SHPK nuk plotėson pikėn e Kėrkesave tė Veēanta tė Kualifikimit lidhur me realizimin e shėrbimeve tė ngjashme pasi nuk ka paraqitur asnjė vėrtetim tė lėshuar nga njė ent publik ku tė dėshmohet se ka realizuar shėrbime tė tilla.

  2. Bashkimi i pėrkohshėm i shoqėrive Vler Invest SHPK (40%) dhe Infratech SHPK (60%) pėr arsye se:
  a. Prokura e posaēme ėshtė hartuar gabim pasi si administratore e Vler Invest SHPK rezulton Filiana Veizaj.
  b. Oferta e paraqitur ėshtė mė e ulėt se vlera minimale e lejuar e pėrcaktuar nė nenin 7 tė Vendimit tė Kėshillit tė Ministrave Nr. 704, datė 29.10.2014 Pėr miratimin e manualit tė tarifave pėr shėrbime nė planifikim territori, projektim, mbikėqyrje dhe kolaudim .
  c. Shoqėria Vler Invest SHPK nuk plotėson piken e Kėrkesave tė Veēanta tė Kualifikimit lidhur me realizimin e shėrbimeve tė ngjashme.
  d. Shoqėria Infratech SHPK nuk plotėson pikėn 2.3.1 tė Kėrkesave tė Veēanta tė Kualifikimit pasi nuk disponon pikėn e liēenses sė kėrkuar NP -12. Kjo ėshtė e vetmja pike license e kėrkuar dhe shoqėria Infratech SHPK nuk mund tė kryejė 60% tė punės pa patur kėtė license.
  e. Shoqėrisė Infratech i mungon vėrtetimi pėr numrin e punonjėsve pėr muajin shtator 2015.
  Arsyeja e Anulimit
  Shėnime
  Transaksione Thesari Monitoro Transaksione Thesari (Pagesa) pėr TOWER
  Publikimi nė Buletin
  Njoftim pėr Shpallje Tenderi Nr.44 - Dt.09-11-2015
  Njoftim pėr Shpallje Fituesi Nr.50 - Dt.21-12-2015
  Njoftim pėr Lidhje Kontrate Nr.50 - Dt.21-12-2015

  Tė drejtat e Pėrdorimit

  Pėrsa kohė nuk pėrcaktohet ndryshe, i gjithė informacioni i ofruar nga Open Procurement Albania ofrohet nėn liēencat: This material is Open Data