Open Procurement Albania

Rikonstruksion i rruges se Velipojes segmenti Harku i Berdices - Baks - Lot. 2.

Njė shėnim me RedFlag ėshtė njė fakt, ngjarje, ose grup i rrethanave ose informacione tė tjera qė mund tė tregojnė njė shqetėsim apo ekspozim dhe mbi rrezik potencial tė pajtueshmėrisė ligjore pėr sjellje tė paligjshme ose joetike tė biznesit, veēanėrisht nė lidhje me praktika korruptive dhe mosrespektimit tė ligjeve anti-korrupsion.Vlerėsimi pėr kėto kategori do tė bėhet nė mėnyrė automatike, me filtra analitik tė paracaktuar.

 • Skualifikim i tė gjithė operatorėve konkurrues pėrveē fituesit. Kusht: fituesi nuk ėshtė operatori me ofertėn mė tė ulėt.
 • Skualifikim i tė gjithė operatorėve konkurrues pėrveē fituesit. Kusht: fituesi nuk ėshtė operatori me ofertėn mė tė ulėt.

Qarkun Shkodėr
Kredia Nr
Burimi i Kredisė/Financuar nga:
Vlera e Kredisė sipas Monedhės
Titulli i Projektit
Pėrshkrim i Projektit
Objekti i Tenderit Rikonstruksion i rrugės se Velipojės segmenti Harku i Berdicės - Baks - Lot. 2.
Fondi i akorduar pėr vitin 2017 ėshtė 140.681.640 lekė pa tvsh.
Pjesa e mbetur ėshtė parashikuar pėr vitin 2018.
Nr. Reference
Kodi CPV
Vlera / Fondi Limit 703,408,000
Lloji i Kontratės Publike Punė Publike
Lloji i Procedurės Procedurė e Hapur
Statusi i Tenderit Lidhur Kontrata
Data e Njoftimit tė Tenderit
Data e Fillimit tė Afatit pėr Dorėzim Oferte
Data e Mbylljes sė Afatit pėr Dorėzim Oferte 24-05-2017
Sektori Infrastrukturė Rrugė Ndėrurbane
Nr. i Operatorėve Konkurues 18
Operatorė Konkurues S.M.O UNION & VEGA
VARAKU E & VELLEZERIT HYSA
ALBA KONSTRUKSION
ALBAVIA & EUROTEOREMA
DELTA LAVORI SPA & COMPANY RIVIERA 2008 & AGRI CONSTRUKSION
ALKO IMPEX GENERAL CONSTRUCION & 2T
NTP EUROKOS DEGA SHQIPERI & ARIFAJ &
EVEREST & GPG
ALB TIEFBAU & ANK & SMO VATAKSI
VICTORIA INVEST INTERNATIONAL &
GJOKA KONSTRUKSION
GENER 2
GECI
CURRI & BE IS
BAMI
CONSORZIO ECIT
FUSHA
ADEM POJANI
Operator Ekonomik Kontraktues
 • ARIFAJ
 • 37%
 • DENIS-05
 • 25%
 • N.T.P. Eurokos-Dega ne Shqiperi
 • 38%
  Oferta fituese Lekė pa TVSH 550,093,288
  Data e shpalljes sė fituesit 27-06-2017
  Data e lidhjes sė kontratės 29-06-2017
  Vlera e Kontratės me TVSH 660,111,945
  Kohėzgjatja e Kontratės 18 muaj
  Ankesa Ka pasur ankesa.
  Nė datėn 09.06.2017 paraqiti ankim shoqeria “SMO Union” SHPK.
  Ankimit ju kthye pergjigje nė datėn 12.06.2017 duke e refuzuar ate.

  Nė datėn 13.06.2017 paraqiti ankim shoqeria “Delta Lavori” SHPK.
  Ankimit ju kthye pergjigje nė datėn 15.06.2017 duke e refuzuar ate.

  Nė datėn 14.06.2017 paraqiti ankim shoqeria “Albavia” SHPK.
  Ankimit ju kthye pergjigje nė datėn 15.06.2017 duke e refuzuar ate.
  Nuk ka pasur ankim nė KPP.

  Janė s’kualifikuar:

  1. Bashkimi i Operatoreve Ekonomike “SMO Union” SHPK (28%) dhe “Vega” SHPK (72%) pasi:
  a. Shoqeria “Vega” SHPK nuk ploteson Kerkesen e Pergjithshme pėr Kualifikim lidhur me shlyerjen e detyrimeve tatimore, pasi, bazuar ne vertetimin e paraqitur leshuar nga organet e tatim taksave, rezulton se ka detyrime tatimore ne shumen 146.167.500 leke pėr te cilat eshte lidhur marreveshje pėr ti paguar me keste
  b. Shoqeria “Vega” SHPK nuk ploteson kerkesen pėr kualifikim lidhur me shlyerjen e tė gjitha detyrimeve tė maturuara tė energjisė elektrike tė kontratave tė energjisė qė ka operatori ekonomik qė ėshtė i regjistruar nė Shqipėri, pasi, bazuar ne vertetimin e leshuar nga OSHEE rezulton se ka detyrime ne shumen 20.634.989 leke, pėr te cilat eshte lidhur aktmarreveshje aktive.

  2. Operatori Ekonomik“Alba Konstruksion” SHPK pasi:
  a. Nuk ploteson kerkesen 2.3.1 pėr kualifikim lidhur me kryerjen e puneve te ngjashme.
  b. Nuk ploteson kerkesen 2.3.4 pėr kualifikim lidhur me deklaraten pėr mosangazhimin e inxhiniereve, pasi ne deklaraten e paraqitur nuk shprehet sipas kerkeses “inxhinieret e kerkuar ne piken 2.3.3 pėr kualifikim jane te pa angazhuar ne kontrata te tjera”.
  c. Nuk ploteson kerkesen 2.3.7 pėr kualifikim lidhur me disponimin e mjeteve pasi vetem nje nga kamionet e deklaruar eshte me kapacitet mbajtes mbi 20 ton ndersa te tjeret jane me pak se 20 ton. Gjithashtu targat e mjeteve te deklaruar ne formularin e deklarimit te mjeteve nuk perputhen me targat e mjeteve pėr te cilet eshte paraqitur dokumentacion.

  3. Bashkimi i Operatoreve Ekonomike “Albavia” SHPK (51%) dhe “Euroteorema Peqin” SHPK (49%) pasi:
  a. Bashkimi i Operatoreve Ekonomike nuk ploteson kriterin pėr paraqitjen e deklarates mbi disponueshmėrinė e mjeteve sipas Shtojcės 9 pasi deklarata nuk eshte paraqitur vecmas pėr secilen shoqeri. Formulari i deklarimit ne emer te te dy kompanive eshte paraqitur nga shoqeria “Euroteorema Peqin” dhe nuk eshte firmosur e vulosur nga shoqeria “Albavia” SHPK. Ne deklarate nuk specifikohet se ciles shoqeri i perket secili mjet.
  b. Shoqeria “Albavia” SHPK nuk ploteson kerkesen 2.3.1 pėr kualifikim lidhur me kryerjen e puneve te ngjashme.

  4. Bashkimi i Operatoreve Ekonomike “Delta Lavori” spa (47%), “Company Riviera 2008” SHPK (27%) dhe “Agri Construction” SHPK (26%) pasi:
  a. Shoqeria “Delta Lavori” spa nuk ploteson Kerkesen e pergjithshme pėr Kualifikim lidhur me pagesen e detyrimeve fiskale dhe detyrimeve pėr sigurimet shoqerore pasi nuk ka paraqitur dokumentacion pėr pagimin e taksave dhe sigurimeve shoqerore ne itali. Ka paraqitur nje vetedeklarim, nderkohe qe dokumentat e kerkuar leshohen ne shtetin italian. Vetedeklarimi pranohet vetem kur dokumenti nuk lėshohet nė shtetin e tyre tė origjinės.
  b. Shoqeria “Delta Lavori” spa nuk ploteson kerkesen pėr kualifikim lidhur me shlyerjen e tė gjitha detyrimeve tė maturuara tė energjisė elektrike tė kontratave tė energjisė qė ka operatori ekonomik qė ėshtė i regjistruar nė Shqipėri pasi ka paraqitur vertetimin e leshuar nga OSHEE nr 10993/1 prot datė 03.05.2017 sipas te cilit “Qendra Tregtare dhe e Zhvillimit Kulturor” SHPK nuk ka detyrime ndaj OSHEE. Ka paraqitur gjithashtu edhe nje vertetim te leshuar nga “Qendra Tregtare dhe e Zhvillimit Kulturor” SHPK e cila deklaron se shoqeria “Delta Lavori” spa ka shlyer detyrimet pėr energjine elektrike, si dhe kontrate qeraje ndermjet paleve.
  c. Shoqeria “Delta Lavori” spa nuk ploteson kerkesen 2.2.4 pėr kualifikim lidhur me likuidimin e detyrimeve vendore pasi nuk ka paraqitur dokument pėr pagesen e detyrimeve ne Tirane ku ka seli.

  5. Bashkimi i Operatoreve Ekonomike “Alko Impex General Costrucion” SHPK (74%) dhe “2T” SHPK (26%) pasi:
  a. Shoqeria “Alko Impex General Costrucion” SHPK nuk ploteson kerkesen 2.3.1 pėr kualifikim lidhur me kryerjen e puneve te ngjashme.
  b. Shoqeria “2T” SHPK nuk ploteson kerkesen 2.2.4 pėr kualifikim lidhur me shlyerjen e detyrimeve pėr taksat vendore pasi nuk ka paraqitur vertetim pėr pagesen e taksave vendore ne Elbasan (Qukes) ku ushtron aktivitet nga data 07.03.2016, (referuar ekstraktit historik). Duke qene se keto te meta jane thelbesore, komisioni vendosi te mos vazhdoje me vleresimin e dokumentacionit te mbetur.

  6. Bashkimi i Operatoreve Ekonomike “Victoria Invest International” SHPK (51.07%%) dhe “Victoria Invest” SHPK (48.93%) pasi:
  a. Shoqeria “Victoria Invest International” SHPK nuk ploteson kerkesen 2.3.1 pėr kualifikim lidhur me kryerjen e puneve te ngjashme.
  b. Shoqeria “Victoria Invest International” SHPK nuk ploteson kerkesen 2.3.2 pėr kualifikim lidhur me numrin mesatar te te punesuarve pasi sipas perqindjes se punes qe ka marre persipėr (65.04%) duhet te kete mesatarisht 90 punonjes. Numri mesatar i punonjesve pėr degen e shoqerise ne Shqiperi eshte 18 punonjes, ndersa pėr shoqerine meme ne Kosove eshte mesatarisht 68 punonjes pėr vitin 2016 dhe mesatarisht 62 punonjes pėr muajt janar – mars 2017. Ne total numri mesatar i punonjesve eshte 84 punonjes, me i vogel se numri i kerkuar.

  7. Bashkimi i Operatoreve Ekonomike “Curri” SHPK (82%) dhe “Be-Is” SHPK (18%) pasi:
  a. Shoqeria “Curri” SHPK nuk ploteson kerkesen 2.3.3 pėr kualifikim lidhur me punesimin e inxhiniereve, pasi nuk ka paraqitur asnje dokument pėr punesimin e inxhiniereve te kerkuar. Te gjithe inxhinieret e deklaruar ne deklaraten pėr stafin (paraqitur nga shoqeria “Curri” SHPK) jane te punesuar nga shoqeria “Be-Is” SHPK e cila ka marre persipėr te kryeje vetem 18% te punimeve.
  b. Shoqeria “Curri” SHPK nuk ploteson kerkesen 2.3.7 pėr kualifikim lidhur me disponimin e mjeteve te nevojshme teknike pėr realizimin e kontrates, pasi ka marre persipėr punime mbushje ne rruge, punime betoni, dhe, referuar formularit te deklarimit te mjeteve, nuk ka paraqitur dokumentacion pėr disponimin e nje greideri, gurėthyes, frontoje,impiant automatik betoni, pompe betoni. Keto mjete jane te domosdoshem pėr realizimin e punimeve qe ka marre persiper.
  c. Shoqeria “Curri” SHPK nuk ploteson kerkesen 2.2.4 pėr kualifikim lidhur me shlyerjen e detyrimeve pėr taksat vendore pasi nuk ka paraqitur vertetim pėr pagesen e taksave vendore ne Vlore ku ushtron aktivitet nga viti 2016 e ne vazhdim (referuar deklarates se puneve ne proces), Cerme ku ushtron aktivitet nga viti 2016 e ne vazhdim (referuar deklarates se puneve ne proces), Vau Dejes ku ushtron aktivitet nga muaji prill 2017 e ne vazhdim (referuar deklarates se puneve ne proces).
  d. Shoqeria “Curri” SHPK nuk ploteson kerkesen 2.2.5 pėr kualifikim lidhur me deklaraten pėr taksat vendore pasi deklarata e paraqitur, duke pare se nuk jane paguar taksat ne gjithe vendet e ushtrimit te aktivitetit, rezulton e rreme.

  8. Operatori Ekonomik“Bami” SHPK pasi:
  a. Nuk ploteson kerkesen 2.2.3 pėr kualifikim lidhur me gjendjen ne banke, pasi ka paraqitur vertetim se disponon shumen 2.000.000 (dy milion) leke nga 98.169.100 leke qe duhet te dispononte.

  9. Operatori Ekonomik“Consorzio Stabile Ecit” SHPK pasi:
  a. Nuk ploteson kerkesen 2.3.1 pėr kualifikim lidhur me kryerjen e puneve te ngjashme, pasi objekti i deklaruar ”Tender i integruar pėr projektimin ekzekutiv dhe realizimin e punimeve te nyjes se re hekurudhore industriale dhe portuale midis zones industriale dhe stacionit te Tuturanos” nuk mund te konsiderohet si objekt i ngjashem pasi jane punime hekurudhore dhe ne te njejten kohe nuk jane paraqitur faturat tatimore ne perputhje me kerkesen pėr kualifikim.
  b. Nuk ploteson kerkesen 2.3.3 pėr kualifikim lidhur me punesimin e inxhiniereve, nuk ka paraqitur dokumentacion pėr punesimin e nje inxhinieri ndertimi me profil transport.
  c. Nuk ploteson kerkesen 2.3.6 pėr kualifikim lidhur me disponimin e pikave te nevojshme te licenses, pasi nuk ka paraqitur licensen perkatese.

  10. Operatori Ekonomik“Fusha” SHPK pasi:
  a. Ka paraqitur oferte pėr nje pune qe nuk ka asnje lidhje me punen qe prokurohet.
  11. Operatori Ekonomik“Adem Pojani” SHPK :
  a. nuk ka paraqitur oferte.

  12. Bashkimi i Operatoreve Ekonomike “Vellezerit Hysa” SHPK (70%), “Varaku E” SHPK (20%) dhe “Ergi” SHPK (10%) pasi:
  a. Ka dhene doreheqjen pasi stafi i deklaruar eshte i angazhuar ne nje kontrate tjeter ne te cilen kjo shoqeri eshte renditur ne vend te pare.
  Arsyeja e Anulimit
  Shėnime
  Transaksione Thesari Monitoro Transaksione Thesari (Pagesa) pėr ARIFAJ
  Monitoro Transaksione Thesari (Pagesa) pėr N.T.P. Eurokos-Dega ne Shqiperi
  Publikimi nė Buletin
  Njoftim pėr Shpallje Tenderi Nr.18 - Dt.08-05-2017
  Njoftim pėr Shpallje Fituesi Nr.26 - Dt.03-07-2017
  Njoftim pėr Lidhje Kontrate Nr.26 - Dt.03-07-2017

  Tė drejtat e Pėrdorimit

  Pėrsa kohė nuk pėrcaktohet ndryshe, i gjithė informacioni i ofruar nga Open Procurement Albania ofrohet nėn liēencat: This material is Open Data