Open Procurement Albania

Sistemim asfaltim i rrugės Kastriot - Arras.

Njė shėnim me RedFlag ėshtė njė fakt, ngjarje, ose grup i rrethanave ose informacione tė tjera qė mund tė tregojnė njė shqetėsim apo ekspozim dhe mbi rrezik potencial tė pajtueshmėrisė ligjore pėr sjellje tė paligjshme ose joetike tė biznesit, veēanėrisht nė lidhje me praktika korruptive dhe mosrespektimit tė ligjeve anti-korrupsion.Vlerėsimi pėr kėto kategori do tė bėhet nė mėnyrė automatike, me filtra analitik tė paracaktuar.

 • Skualifikim i tė gjithė operatorėve konkurrues pėrveē fituesit. Kusht: fituesi nuk ėshtė operatori me ofertėn mė tė ulėt.
 • Skualifikim i tė gjithė operatorėve konkurrues pėrveē fituesit. Kusht: fituesi nuk ėshtė operatori me ofertėn mė tė ulėt.

Qarkun Dibėr
Kredia Nr
Burimi i Kredisė/Financuar nga:
Vlera e Kredisė sipas Monedhės
Titulli i Projektit
Pėrshkrim i Projektit
Objekti i Tenderit Sistemim asfaltim i rrugės Kastriot - Arras.
Fondi i akorduar pėr vitin 2017 ėshtė 166.666.667 leke pa tvsh.
Pjesa e mbetur ėshtė parashikuar pėr vitin 2018.
Burimi i Financimit - Buxheti i Shtetit.
Nr. Reference
Kodi CPV
Vlera / Fondi Limit 270,144,235
Lloji i Kontratės Publike Punė Publike
Lloji i Procedurės Procedurė e Hapur
Statusi i Tenderit Lidhur Kontrata
Data e Njoftimit tė Tenderit
Data e Fillimit tė Afatit pėr Dorėzim Oferte
Data e Mbylljes sė Afatit pėr Dorėzim Oferte 27-02-2017
Sektori Infrastrukturė Rrugė Rurale
Nr. i Operatorėve Konkurues 12
Operatorė Konkurues ALB-BUILDING
ALBAVIA & Karl Gega Konstruksion
ALBA KONSTRUKSION
CURRI
HASTOĒI & Al Asfalt
KUPA & Ndregjoni & Kthella
S i R E T A 2F & Everest SHPK & Artyka II
ULEZA NDERTIMI & Almo Konstruksion
ALB LEAA INTERNATIONAL & Euraldi
ALKO-IMPEX General Construcion
SELAMI & 2T
AFRIMI
Operator Ekonomik Kontraktues
 • KTHELLA
 • 25%
 • NDREGJONI SHPK
 • 40%
 • KUPA
 • 36%
  Oferta fituese Lekė pa TVSH 220,976,259
  Data e shpalljes sė fituesit 02-05-2017
  Data e lidhjes sė kontratės 11-05-2017
  Vlera e Kontratės me TVSH 265,171,510
  Kohėzgjatja e Kontratės 10 muaj
  Ankesa Ka pasur ankesa.
  Nė datėn 18.04.2017 paraqiti ankim shoqeria “Selami” SHPK.
  Ankimit ju dha pergjigje nė datėn 18.04.2017 duke e refuzuar ate.

  Nė datėn 14.04.2017 paraqiti ankim shoqeria “Kupa” SHPK.
  Ankimit ju dha pergjigje nė datėn 18.04.2017 duke e pranuar ate.
  Nė datėn 18.04.2017 Komisioni i Vleresimit te Ofertave beri rivleresimin e procedures duke kualifikuar bashkimin e perkohshem te shoqerive “Kupa” SHPK (35%), “Ndregjoni” SHPK (40%) dhe “Kthella” SHPK (25%).

  Janė s’kualifikuar:
  Nuk ka pasur ankim nė KPP.

  1. Bashkimi i perkohshem i shoqerive “Albavia” SHPK (90%), dhe “Karl Gega Konstruksion” SHPK (10%) pėr arsye se:
  a. Shoqeria “Albavia” SHPK nuk ploteson piken 2.3.3 pėr kualifikim lidhur me stafin e nevojshem pasi nuk ka paraqitur dokumentacion pėr nje inxhinier mjedisi, sic kerkohet ne dokumentet e tenderit.
  b. Shoqeria “Karl Gega Konstruksion” SHPK nuk ploteson piken 2.3.3 pėr kualifikim lidhur me stafin e nevojshem pasi nuk ka paraqitur dokumentacion pėr nje inxhinier mjedisi dhe pėr nje inxhinier gjeolog, sic kerkohet ne dokumentet e tenderit.
  c. Shoqeria “Karl Gega Konstruksion” SHPK nuk ploteson piken 2.3.6 pėr kualifikim lidhur me pikat e nevojshme te licenses, pasi nuk disponon piken NS 10 te kerkuar ne kerkesat pėr kualifikim dhe nderkohe ka marre persipėr punimet pėr ndertimin e ures, pėr te cilat kjo pike eshte e domosdoshme.
  d. Shoqeria “Karl Gega Konstruksion” SHPK nuk ploteson piken 2.3.5 pėr kualifikim lidhur me punesimin e mjekut, pasi nuk ka paraqitur dokumentacion pėr kete qellim.
  e. Shoqeria “Karl Gega Konstruksion” SHPK nuk ploteson piken 2.3.9 pėr kualifikim lidhur me disponimin e certifikatave ISO, pasi nuk ka paraqitur dokumentacion pėr kete qellim.

  2. Te skualifikoje shoqerine “Curri” SHPK pėr arsye se:
  a. Vete shoqeria deklaron se terhiqet nga oferta pėr arsye se ka angazhuar stafin dhe mjetet ne nje objekt tjeter. Komisioni vendosi ta skualifikoje kete shoqeri pėr arsye se aktualisht nuk ploteson kerkesat pėr kualifikim lidhur me angazhimin e stafit dhe te mjeteve.

  3. Bashkimi i perkohshem i shoqerive “Hastoci” SHPK (50%), dhe “Al Asfalt” SHPK (50%) pėr arsye se:
  a. Shoqeria “Hastoci” SHPK nuk ploteson piken 2.3.1 te Kerkesave te Vecanta pėr Kualifikim lidhur me punet e ngjashme, duhet te paraqiste dokumentacion pėr realizimin e nje pune te vetme me vlere jo me pak se 67.536.058 leke pa tvsh ose te shume puneve me vlere 270.144.235 leke pa tvsh.

  4. Bashkimi i perkohshem i shoqerive “Sireta 2F” SHPK (42.56%), “Everest” SHPK (40.53%) dhe “Artyka II” SHPK (16.91%) pėr arsye se:
  a. Shoqeria “Sireta 2F” SHPK nuk ploteson piken 2.2.4 te Kerkesave te Vecanta pėr Kualifikim lidhur me taksat vendore pasi, referuar puneve ne proces te deklaruara, kryen aktivitet ne Bashkine Maliq nga viti 2016 e ne vazhdim dhe nuk ka paraqitur dokumentacion pėr shlyerjen e detyrimeve vendore.

  5. Bashkimi i perkohshem i shoqerive “Uleza Ndertim” SHPK (85.54%), dhe “Almo Konstruksion” SHPK (15.46%) pėr arsye se:
  a. Shoqeria “Uleza Ndertim” SHPK nuk ploteson piken 2.3.3 pėr kualifikim lidhur me stafin e nevojshem pasi nuk ka te punesuar nje inxhinier ndertimi me profilin transport, sic eshte kerkuar ne dokumentet e tenderit, ndonese ka marre persipėr te kryeje 85,54% te punimeve.
  b. Shoqeria “Uleza Ndertim” SHPK nuk ploteson piken 2.2.4 te Kerkesave te Vecanta pėr Kualifikim lidhur me taksat vendore pasi, referuar puneve ne proces te deklaruara, kryen aktivitet ne Puke, Mirdite dhe Kurbin nga viti 2015 e ne vazhdim dhe nuk ka paraqitur dokumentacion pėr shlyerjen e detyrimeve vendore

  6. Bashkimi i perkohshem i shoqerive “Alb Leaa International” SHPK (76%), dhe “Euraldi” SHPK (24%) pėr arsye se:
  a. Shoqeria “Alb Leaa” SHPK nuk ploteson piken 2.3.1 te Kerkesave te Vecanta pėr Kualifikim lidhur me punet e ngjashme, pasi pėr te provuar realizimin e puneve te ngjashme ka paraqitur dokumentacion pėr realizimin e disa objekteve por vlera e plote e puneve te ngjashme eshte 385.537.790 leke pa tvsh ndersa vlera e punes me te madhe te ngjashme eshte 71.152.098 leke pa tvsh.
  b. Shoqeria “Euraldi” SHPK nuk ploteson piken 2.3.1 te Kerkesave te Vecanta pėr Kualifikim lidhur me punet e ngjashme, pasi pėr te provuar realizimin e puneve te ngjashme ka paraqitur dokumentacion pėr realizimin e disa objekteve por vlera e plote e puneve te ngjashme eshte 47.765.520 leke pa tvsh ndersa vlera e punes me te madhe te ngjashme eshte 47.765.520 leke pa tvsh.
  c. Shoqeria “Euraldi” SHPK nuk ploteson piken 2.3.3 te Kerkesave te Vecanta pėr Kualifikim lidhur me stafin pasi ka te punesuar vetem nje ing hidroteknik dhe nje ing gjeodet. Me kete staf nuk mund te kryeje punet qe ka marre persipėr ne marreveshjen e bashkepunimit.

  7. Te skualifikoje shoqerine “Alko Impex General Construcion” SHPK pėr arsye se:
  a. Shoqeria “Alko Impex” SHPK nuk ploteson piken 2.2.4 te Kerkesave te Vecanta pėr Kualifikim lidhur me taksat vendore pasi, referuar puneve ne proces te deklaruara, kryen aktivitet ne Librazhd, Devoll, Koplik dhe Kavaje nga viti 2015 e ne vazhdim dhe nuk ka paraqitur dokumentacion pėr shlyerjen e detyrimeve vendore.

  8. Bashkimi i perkohshem i shoqerive “Selami” SHPK (72%), dhe “2T” SHPK (28%) pėr arsye se:
  a. Shoqeria “Selami” SHPK nuk ploteson piken 2.2.1 te Kerkesave te Vecanta pėr Kualifikim lidhur me xhiron e tre viteve te fundit pasi nuk ka paraqitur te dhena lidhur me xhiron e vitit 2016. Ne kete menyre, duke e konsideruar xhiron e vitit 2016 te barabarte me zero, xhiro mesatare e tre viteve te fundit eshte 171.454.174 leke, nga 194.503.849 leke qe duhet te ishte pėr te permbushur kushtin, bazuar ne perqindjen e punes qe ka marre persiper.
  b. Shoqeria “Selami” nuk ploteson piken 2.3.1 te Kerkesave te Vecanta pėr Kualifikim lidhur me punet e ngjashme, pasi pėr te provuar realizimin e puneve te ngjashme ka paraqitur dokumentacion pėr realizimin e nje objekti me vlere totale 787.500 euro pa tvsh ose rreth 110.000.000 leke nga 135.072.117 leke qe duhet te ishte pėr te permbushur kushtin, bazuar ne perqindjen e punes qe ka marre persiper, si shoqeria me perqindjen me te madhe te puneve.

  9. Te skualifikoje shoqerine ”Afrimi”
  a. Nuk ka paraqitur oferte.

  10. “Alb Building” SHPK
  a. Oferta e paraqitur eshte anomalisht e ulet, dhe ky operator nuk ka paraqitur asnje argumentim pėr oferten anomalisht te ulet te paraqitur ne tender.

  11. “Alba Konstruksion” SHPK
  a. Oferta e paraqitur eshte anomalisht e ulet, dhe ky operator nuk ka paraqitur asnje argumentim pėr oferten anomalisht te ulet te paraqitur ne tender.

  Arsyeja e Anulimit
  Shėnime
  Transaksione Thesari Monitoro Transaksione Thesari (Pagesa) pėr KTHELLA
  Monitoro Transaksione Thesari (Pagesa) pėr NDREGJONI SHPK
  Monitoro Transaksione Thesari (Pagesa) pėr KUPA
  Publikimi nė Buletin
  Njoftim pėr Shpallje Tenderi Nr.05 - Dt.06-02-2017
  Njoftim pėr Shpallje Fituesi Nr.18 - Dt.08-05-2017
  Njoftim pėr Lidhje Kontrate Nr.19 - Dt.15-05-2017

  Tė drejtat e Pėrdorimit

  Pėrsa kohė nuk pėrcaktohet ndryshe, i gjithė informacioni i ofruar nga Open Procurement Albania ofrohet nėn liēencat: This material is Open Data