Open Procurement Albania

Reconstruction of Ulza’s road, Mat.

Qarkun Dibėr
Kredia Nr ALB – LD 1853
Burimi i Kredisė/Financuar nga: Banka pėr Zhvillim e Kėshillit tė Evropės (CEB)/ Korniza e Investimeve pėr Ballkanin Perėndim (WBIF) Council of Europe Development Bank (CEB)/ Western Balkans Investment Framework WBIF
Vlera e Kredisė sipas Monedhės 36.7 milionė Euro
Titulli i Projektit Punėt nė Komunitet IV – “Zhvillimi i Alpeve Shqiptare dhe Zonės Bregdetare”
Pėrshkrim i Projektit Projekti me vlerė 36.7 milionė Euro bashkėfinancohet nga Banka pėr Zhvillim e Kėshillit tė Europės (CEB), Qeveria Shqiptare dhe NJQV-tė pėrfituese, WBIF.
Burimet e financimit pėrfshijnė:
• 28.7 milionė euro kredi nga CEB,
• 1 milion Euro grant nga CEB Social Dividend Account (SDA),
• njė kontribut 6 milionė Euro nga Qeveria e Shqipėrisė dhe NJQV pėrfituese,
• 1 milion euro grant nga WBIF pėr Masterplanin e Alpeve.

Parashikohet qė dy tė tretat e kostos sė Programit do tė investohen nė zonėn bregdetare tė Jugut dhe njė e treta nė zonėn e Alpeve Shqiptare.
Marrėveshja midis Qeverisė Shqiptare dhe CEB pėr kėtė projekt ėshtė firmosur nė datė 21 Maj, 2015 dhe ėshtė ratifikuar nga Parlamenti nė datė 2 Korrik 2015. Projekti, sipas marrėveshjes, ka filluar nga puna nė tremujorin e fundit tė vitit 2015 dhe parashikohet tė pėrfundojė nė shtator 2019.

Objektivi i projektit
Objektivi i projektit Punėt nė Komunitet IV – “Zhvillimi i Alpeve Shqiptare dhe Zonės Bregdetare” ėshtė tė nxisė zhvillimin e qėndrueshėm social-ekonomik nė komunitetet me potencial tė lartė turistik, nėpėrmjet pėrmirėsimit tė infrastrukturės sė integruar publike duke respektuar ambientin dhe ruajtur trashėgiminė kulturore dhe historike.

Komponentėt e projektit janė:
– investime nė infrastrukturėn dhe shėrbimet lokale publike (rikualifikim urban e rrugė, ujėsjellės-kanalizime, menaxhim i mbetjeve urbane, etj);
– asistencė teknike & ngritje kapacitetesh (studime fizibiliteti, pėrgatitje strategjish lokale, hartim projektesh, trajnime).
Projekti mund tė kontribuojė nė mėnyrė indirekte nė:
(i) zvogėlimin e papunėsisė dhe nėnpunėsimit nė zonė nėpėrmjet krijimit tė vendeve tė reja dhe intensifikimit tė aktiviteteve ekonomike ekzistuese;
(ii) reduktimin e numrit tė familjeve qė jetojnė nėn nivelin e varfėrisė dhe
(iii) pėrmirėsimin e cilėsisė sė shėrbimeve bazė dhe, si efekt anėsor, mund tė ēojė nė ofertat turistike tė zgjeruara, zgjatje tė kohės sė qėndrimit dhe rritje tė shpenzimeve tė vizitorėve.
Objekti i Tenderit Reconstruction of Ulza’s road, Mat.
Nr. Reference
Kodi CPV
Vlera / Fondi Limit
Lloji i Kontratės Publike Punė Publike
Lloji i Procedurės Tender Ndėrkombėtar
Statusi i Tenderit Njoftuar Fituesi
Data e Njoftimit tė Tenderit
Data e Fillimit tė Afatit pėr Dorėzim Oferte
Data e Mbylljes sė Afatit pėr Dorėzim Oferte
Sektori Infrastrukturė Rrugė
Nr. i Operatorėve Konkurues 4
Operatorė Konkurues Riviera SHPK & Consorzio Stabile EBG
Gjoka Konstruksion SHA
Uleza Ndertim SHPK & Alba Konstruksion SHPK
GPG Company SHPK
Operator Ekonomik Kontraktues
 • ALBA KONSTRUKSION
 • Uleza Ndertim
 • Oferta fituese Lekė pa TVSH 15,624,812
  Data e shpalljes sė fituesit 07-11-2017
  Data e lidhjes sė kontratės
  Vlera e Kontratės me TVSH 258,749,774
  Kohėzgjatja e Kontratės 8 muaj
  Ankesa Jane s’kualifikuar:

  1) Riviera SHPK & Consorzio Stabile EBG:
  Bashkimi i operatoreve nuk i permbush te gjitha kriteret e percaktuara ne Dokumentat Standarte :
  • “Consorzio Stabile EBG nuk ka paraqitur kopje tė bilanceve tė tre viteve tė fundit. Ka paraqitur vetem per vitet 2011-2015 pa perfshire 2016.
  • Bashkimi i operatoreve nuk eshte bere sipas kėrkesave te ligjit per APP.

  2) “Gjoka Konstruksion” sha
  • Nuk pėrmbush kriterin per kapacitetin teknik lidhur me mjetet dhe numrin e punonjėsve pasi jane te angazhuar ne kontrata te tjera ne te cilat eshte shpallur fituese kjo kompani.
  Arsyeja e Anulimit
  Shėnime
  Transaksione Thesari Monitoro Transaksione Thesari (Pagesa) pėr ALBA KONSTRUKSION
  Monitoro Transaksione Thesari (Pagesa) pėr Uleza Ndertim
  Publikimi nė Buletin
  Njoftim pėr Shpallje Tenderi
  Njoftim pėr Shpallje Fituesi
  Njoftim pėr Lidhje Kontrate

  Tė drejtat e Pėrdorimit

  Pėrsa kohė nuk pėrcaktohet ndryshe, i gjithė informacioni i ofruar nga Open Procurement Albania ofrohet nėn liēencat: This material is Open Data