Open Procurement Albania

Sistemim – asfaltim i rrugės Sanxhak – superstradė, Bashkia Laē .

Njė shėnim me RedFlag ėshtė njė fakt, ngjarje, ose grup i rrethanave ose informacione tė tjera qė mund tė tregojnė njė shqetėsim apo ekspozim dhe mbi rrezik potencial tė pajtueshmėrisė ligjore pėr sjellje tė paligjshme ose joetike tė biznesit, veēanėrisht nė lidhje me praktika korruptive dhe mosrespektimit tė ligjeve anti-korrupsion.Vlerėsimi pėr kėto kategori do tė bėhet nė mėnyrė automatike, me filtra analitik tė paracaktuar.

 • Skualifikim i tė gjithė operatorėve konkurrues pėrveē fituesit. Kusht: fituesi nuk ėshtė operatori me ofertėn mė tė ulėt.
 • Skualifikim i tė gjithė operatorėve konkurrues pėrveē fituesit. Kusht: fituesi nuk ėshtė operatori me ofertėn mė tė ulėt.

Qarkun Lezhė
Kredia Nr
Burimi i Kredisė/Financuar nga:
Vlera e Kredisė sipas Monedhės
Titulli i Projektit
Pėrshkrim i Projektit
Objekti i Tenderit Sistemim – asfaltim i rrugės Sanxhak – superstradė, Bashkia Laē.
Burimi i Financimit: Buxheti i Shtetit.
Nr. Reference
Kodi CPV
Vlera / Fondi Limit 83,151,052
Lloji i Kontratės Publike Punė Publike
Lloji i Procedurės Procedurė e Hapur
Statusi i Tenderit Lidhur Kontrata
Data e Njoftimit tė Tenderit
Data e Fillimit tė Afatit pėr Dorėzim Oferte
Data e Mbylljes sė Afatit pėr Dorėzim Oferte 25-06-2015
Sektori Infrastrukturė Rrugė Ndėrurbane
Nr. i Operatorėve Konkurues 13
Operatorė Konkurues COMPANY RIVIERA 2008 SHPK & SIRETA 2F SHPK
KTHELLA SHPK & NDREGJONI SHPK
ERAL KONSTRUKSION SHPK & A&E & HR99
BE IS SHPK & B93 SHPK
SHPRESA SHPK & AGRI KONSTRUKSION SHPK
BAJRAMI N
GJOKA KONSTRUKSION SHPK
EVEREST SHPK
PEVLAKU SHPK
ULZA NDERTIM SHPK
DENIS 05 SHPK
GENER 2 SHPK
SHKELQIMI 07 SHPK
Operator Ekonomik Kontraktues
 • PE - VLA - KU
 • 51%
 • VUTHAJ SHPK
 • 49%
  Oferta fituese Lekė pa TVSH 78,231,235
  Data e shpalljes sė fituesit 10-08-2015
  Data e lidhjes sė kontratės 31-08-2015
  Vlera e Kontratės me TVSH 93,877,482
  Kohėzgjatja e Kontratės 4 muaj
  Ankesa Ka pasur ankesa.
  Nė datėn 27.07.2015 ka paraqitur ankim shoqėria Shpresa SHPK. Ankimit i ėshtė kthyer pėrgjigje nė datėn 28.07.2015, ndėrsa ne datėn 29.07.2015 u be rivlerėsimi nė sistem.
  Nuk ka pasur ankim nė KPP.

  Janė s kualifikuar: 1) Bashkimi i pėrkohshėm i shoqėrive Company Riviera 2008 SHPK (49%) dhe Sireta 2F ) SHPK (51%)
  a. Shoqėria Company Riviera 2008 SHPK nuk plotėson kėrkesėn pėr gjendjen ne banke. Kjo kompani ka paraqitur njė vėrtetim se disponon gjendje ne banke ne masėn 2.500.000 leke, ndėrkohe qe sipas pėrqindjes se punėve qe ka marre pėrsipėr i takon te ketė 4.074.401 leke.
  b. Shoqėria Company Riviera 2008 SHPK nuk plotėson kėrkesėn pėr disponimin e mjeteve dhe te stafit, pasi disa nga mjetet janė tė deklaruara edhe ne objektin Sistemim asfaltim i rrugės sė fshatit Mal- Bardhė deri te kisha e Shėn Mėhillit , sipas kontratės se lidhur me Fondin Shqiptar te Zhvillimit. Ky fakt pėrbėn njė deklarim tė rremė me qėllim kualifikimi.
  c. Shoqėria Sireta 2F SHPK me mjetet qė ka deklaruar se disponon nuk mund tė kryejė punimet qė ka marrė pėrsipėr. Nga marrėveshja e bashkėpunimit rezulton se kjo kompani ka marrė pėrsipėr tė kryejė punime gėrmimi, mbushje, betoni, shtresa etj ndėrkohė qė nuk ka paraqitur dokumentacion pėr disponimin e njė autoboti, frantoje, autobitumatrice, rul me goma etj.

  2) Bashkimi i pėrkohshėm i shoqėrive Kthella SHPK (73.013%) dhe Ndregjoni SHPK (26.987%)
  a. Shoqėria Ndregjoni SHPK nuk plotėson kėrkesėn pėr disponimin e mjeteve. Nga marrėveshja e bashkėpunimit rezulton se kjo shoqėri ka marrė pėrsipėr tė kryejė punimet pėr zėrin Shtrese asfalto betoni 4 cm + spėrkatje me emulsion , ndėrkohė qė nga deklarata pėr disponimin e makinerive rezulton se nuk disponon makineri asfaltoshtruese dhe rul me goma pėr ngjeshjen e asfaltit.

  3) Bashkimi i pėrkohshėm i shoqėrive Eral Konstruksion SHPK (85%), A&E SHPK (14%) dhe HR 99 SHPK (1%)
  a. Shoqėria Eral Konstruksion SHPK nuk plotėson kėrkesėn pėr numrin e nevojshėm tė punonjėsve.
  b. Shoqėria Eral Konstruksion SHPK nuk plotėson kėrkesėn pėr realizimin e punėve tė ngjashme
  c. Shoqėria A&E SHPK nuk plotėson kėrkesėn pėr realizimin e punėve tė ngjashme
  d. Shoqėria HR 99 SHPK nuk plotėson kushtin pėr shlyerjen e tė gjitha detyrimeve tė maturuara tė energjisė elektrike tė kontratave tė energjisė qė ka operatori ekonomik qė ėshtė i regjistruar nė Shqipėri, nuk ka asnjė dokument qė tė provojė se shoqėria nuk ka detyrime ndaj OSHEE.
  e. Shoqėria HR 99 SHPK nuk plotėson kushtin pėr realizimin e punėve tė ngjashme pasi pėr punėn e deklaruar nuk ka paraqitur formularin e vlerėsimit.
  f. Shoqėria HR 99 SHPK nuk plotėson kushtin pėr stafin e kėrkuar.

  4) Bashkimi i pėrkohshėm i shoqėrive Be - Is SHPK (60%) dhe B - 93 SHPK (40%)
  a. Shoqėria B - 93 SHPK nuk plotėson kushtin pėr stafin e kėrkuar. Nga marrėveshja e bashkėpunimit rezulton se kompania Be-Is SHPK ka marrė pėrsipėr tė kryejė punimet e shtresave rrugore (zėrat 1,4,5 dhe 6) ndėrsa B - 93 SHPK ka marrė pėrsipėr tė kryejė tė gjitha punimet e gėrmimit, mbushjeve dhe themeleve dhe nuk ka nė stafin e saj inxhinier gjeolog.
  b. Shoqėria B - 93 SHPK nuk plotėson kushtin pėr disponimin e makinerive. Nga marrėveshja e bashkėpunimit rezulton se kompania Be-Is SHPK ka marrė pėrsipėr tė kryejė punimet e shtresave rrugore (zėrat 1,4,5 dhe 6) ndėrsa B 93 SHPK ka marrė pėrsipėr tė kryejė tė gjitha punimet e gėrmimit, mbushjeve dhe themeleve ndėrkohė qė ka deklaruar se disponon vetėm njė makineri greider nga dy qė duhet tė kishte.
  c. Shoqėria Be – Is SHPK nuk plotėson kushtin pėr disponimin e makinerive. Nga marrėveshja e bashkėpunimit rezulton se kompania Be - Is SHPK ka marrė pėrsipėr tė kryejė punimet e shtresave rrugore (zėrat 1,4,5 dhe 6) dhe nė kėtė mėnyre duhet tė dispononte tė gjithė mjetet e nevojshėm pėr shtresat rrugore. Faktikisht disponon vetėm njė asfalto-shtruese nga dy qe kėrkohet nė kėrkesat pėr kualifikim.

  5) Bashkimi i pėrkohshėm i shoqėrive Shpresa SHPK (35%) dhe Agri Construksion SHPK (65%)
  a. Bashkimi i shoqėrive nuk ėshtė bėrė nė pėrputhje me nenin 74, pika 2, te VKM nr. 914, datė 29.12.2014 ku nder te tjera citohet: Para dorėzimit tė ofertės, bashkimi duhet tė krijohet zyrtarisht me njė marrėveshje tė noterizuar, ku tė pėrcaktohen pėrfaqėsuesi i grupit, pėrqindja e pjesėmarrje sė punės/shėrbimit/furnizimit dhe elementet konkrete, qė do tė kryejė secili nga anėtarėt e kėtij bashkimi . Ne marrėveshjen e lidhur para noterit ėshtė pėrcaktuar vetėm pėrqindja e pjesėmarrjes pėr secilėn shoqėri dhe nuk janė pėrcaktuar elementet konkrete tė punės qė do tė kryejė secili nga anėtaret e bashkimit. Ndarja e punėve ėshtė e panoterizuar.
  b. Shoqėria Shpresa SHPK nuk plotėson kėrkesėn pėr realizimin e punėve tė ngjashme.
  c. Shoqėria Agri Construksion SHPK nuk plotėson kushtin pėr pagesėn e tė gjitha detyrimet e taksave dhe tarifave vendore, pasi nuk ka paraqitur vėrtetim lėshuar nga Administrata e Qeverisjes Vendor pėr komunėn Yzberisht ne te cilėn operatori ekonomik ushtron aktivitet.

  6) Shoqėria Bajrami N SHPK :
  a. Nuk plotėson kėrkesėn pėr disponimin e mjeteve pasi pjesa me e madhe e mjeteve te deklaruara nė ketė objekt janė tė angazhuara nė kontratėn me objekt: Ndėrtim i shėtitores, kuz, tek liqeni i Farkės, komuna Farkė , prokuruar nga Fondi Shqiptar i Zhvillimit. Po ashtu edhe stafi teknik ėshtė i angazhuar nė Farkė, sipas deklaratės pėrkatėse.
  b. Nuk plotėson kėrkesėn pėr disponimin e stafit pasi stafi i deklaruar ne ketė objekt ėshtė i angazhuara nė kontratėn me objekt: Ndėrtim i shėtitores, kuz, tek liqeni i Farkės, komuna Farkė, prokuruar nga Fondi Shqiptar i Zhvillimit.

  7) Shoqėria Gjoka Konstruksion SHPK :
  a. Nuk plotėson kushtin pėr pagesėn e tė gjitha detyrimet e taksave dhe tarifave vendore, pasi nuk ka paraqitur vėrtetim lėshuar nga Administrata e Qeverisjes Vendore pėr komunat Dajt dhe Xibėr nė tė cilat operatori ekonomik ushtron aktivitet.
  b. Nuk plotėson kėrkesėn pėr disponimin e stafit pasi nuk ka inxhinier gjeolog ne stafin e vet. Dokumentacioni i paraqitur pėr ing. Gjeolog ėshtė i pavlefshėm, pasi kontrata me inxhinierin ka pėrfunduar qe ne datėn 28 Shkurt 2015.

  8) Shoqėria Everest SHPK :
  a. Nuk plotėson kushtin pėr pagesėn e tė gjitha detyrimet e taksave dhe tarifave vendore, pasi nuk ka paraqitur vėrtetim lėshuar nga Administrata e Qeverisjes Vendore pėr komunėn Kashar nė tė cilat operatori ekonomik ushtron aktivitet.
  b. Nuk plotėson kėrkesėn pėr gjendjen nė bankė, pasi nuk ka paraqitur vėrtetimin pėrkatės.
  9) Bashkimi i pėrkohshėm i shoqėrive Ulza Ndėrtim SHPK (76%) dhe Almo Konstruksion SHPK (24%)
  a. Shoqėria Ulza Ndėrtim SHPK nuk ka paraqitur deklaratėn mbi gjendjen gjyqėsore sipas shtojcės 11, deklaratėn mbi pėrmbushjen e Specifikimeve teknike, sipas Shtojcės 5, deklaratė mbi Konfliktin e Interesit sipas Shtojcės 7 dhe deklaratėn mbi disponueshmėrinė e mjeteve sipas Shtojcės 9 te DST.
  10 ) Bashkimi i pėrkohshėm i shoqėrive Denis 05 SHPK (65%) dhe Arifaj SHPK (35%)
  a. Shoqėria Arifaj SHPK nuk plotėson kushtin pėr pagesėn e tė gjitha detyrimet e taksave dhe tarifave vendore, pasi nuk ka paraqitur vėrtetim lėshuar nga Administrata e Qeverisjes Vendore pėr Kavajėn dhe komunėn Xhafzotaj ne te cilat operatori ekonomik ushtron aktivitet.

  11) Shoqėria Gener 2 SHPK :
  Nuk plotėson kushtin pėr shlyerjen e tė gjitha detyrimeve tė maturuara tė energjisė elektrike tė kontratave tė energjisė qė ka operatori ekonomik qė ėshtė i regjistruar nė Shqipėri.

  12) Shoqėria Shkėlqimi 07 SHPK :
  Nuk ka paraqitur ofertė.
  Arsyeja e Anulimit
  Shėnime
  Transaksione Thesari Monitoro Transaksione Thesari (Pagesa) pėr PE - VLA - KU
  Publikimi nė Buletin
  Njoftim pėr Shpallje Tenderi Nr.22 - Dt.08-06-2015
  Njoftim pėr Shpallje Fituesi Nr.32 - Dt.17-08-2015
  Njoftim pėr Lidhje Kontrate Nr.36 - Dt.14-09-2015

  Tė drejtat e Pėrdorimit

  Pėrsa kohė nuk pėrcaktohet ndryshe, i gjithė informacioni i ofruar nga Open Procurement Albania ofrohet nėn liēencat: This material is Open Data