Open Procurement Albania

Rikonstruksion i godines 11-12

Njė shėnim me RedFlag ėshtė njė fakt, ngjarje, ose grup i rrethanave ose informacione tė tjera qė mund tė tregojnė njė shqetėsim apo ekspozim dhe mbi rrezik potencial tė pajtueshmėrisė ligjore pėr sjellje tė paligjshme ose joetike tė biznesit, veēanėrisht nė lidhje me praktika korruptive dhe mosrespektimit tė ligjeve anti-korrupsion.Vlerėsimi pėr kėto kategori do tė bėhet nė mėnyrė automatike, me filtra analitik tė paracaktuar.

 • Skualifikim i tė gjithė operatorėve konkurrues pėrveē fituesit
 • Skualifikim i tė gjithė operatorėve konkurrues pėrveē fituesit

Autoritet Prokurues Qeverisja Vendore Tiranė
Institucioni Prokurues Rezidenca Studentore Universitare Nr.1
Objekti i Tenderit Rikonstruksion i godines 11-12
Nr. Reference REF-24347-05-29-2019
Vlera / Fondi Limit 247 470 811,00
Lloji i Kontratės Publike Punė Publike
Lloji i Procedurės Procedurė e Hapur
Statusi i Tenderit Lidhur Kontrata
Data e Njoftimit tė Tenderit 30-05-2019
Data e fundit pėr dorėzimin e Dokumenteve 08-07-2019
Data e mbajtjes sė tenderit 30-05-2019
Nr. i Operatorėve Konkurues 14
Operatorė Konkurues KACDEDJA & COMPANY RIVIERA 2008
RAFIN COMPANY & BOSHNJAKU B & B 93
SENKA
SALILLARI
SHENDELLI
CARA & 2T & NDREGJONI
AGIKONS & BE-IS
ALKO IMPEX & EVEREST
ED Konstruksion sh.p.k & ALBA Konstruksion & ARKONSTUDIO
FLONDI KONSTRUKSION
4 – AM
FUSHA
ELDA – VL
INA
Operator Ekonomik Kontraktues
 • ED KONSTRUKSION SHPK - ALBA KONSTRUKSION SHPK - ARKONSTUDIO SHPK
 • Oferta fituese Lekė pa TVSH 232 570 443,00
  Data e shpalljes sė fituesit 04-09-2019
  Vlera e kontraktuar Lekė me TVSH 271652614.2
  Data e lidhjes sė kontratės 10-10-2019
  Kohėzgjatja e kontratės 5 muaj
  Shtesė kontrate (Lekė me TVSH)
  Ankesa Ka pasur ankesa.
  Ėshtė paraqitur ankese ne datė 31.07.2019 e cila ka marė pėrgjigje me anė tė shkresės Nr. Prot 477 Datė 07.08.2019; Ankesa me Nr.Prot 474 Datė 02.08.2019 e cila ka marė pėrgjigje me anė tė shkresės Nr. Prot 479 Datė 09.08.2019.
  Ka pasur Operatorė ekonomik tė skualifikuar:

  1. KACDEDJA & COMPANY RIVIERA 2008:
  • Operatoret nuk plotesojne kriterin mbi disponimin e mjeteve dhe pajisjet teknike pasi ne kriteret per kualifkim jane kerkuar nje sere mjetesh per realizimin me sukses te kontrates. Operatori Kacdede nuk ka paraqitur shtojcen 10 deklarate mbi disponimin e mjeteve.
  • Ne kontraten e bashkepunim date 08.07.2019 lidhur midis operatoreve Company Riviera dhe Kacdede % e pjesemarrjes ne kete kontrate jane : Company Riviera 2018 51% dhe Kacdede 49 %. Sa me siper operatoret nuk plotesojne kriterin mbi deshmi per mejtet dhe pajisjet teknike.
  • Ne shqyrtimin e dokumetacionit te paraqitur nga shoqeria Company Rivera mbi mjetet nuk plotesohen kriteret pasi nuk ka mjetet Autobetoniere cop 1 nuk ka paraqitur asnje mjet te tille, kamioncine 1 -3 ton, ku ka paraqitur vetem 2 makinat me targe AA426CZ dhe AA43JD nga 3 cop te kerkuara, nuk ka paraqit mjetet 3.5-5 ton pasi nuk diponon asnje mjet te tille nga 2 te kerkuar dhe mjetet kamion me kapacitet 5.5-10 ton nga 2 te kerkuara ka paraqitur vetem 1 mjetin me targe AA346 LE.

  2. BOE RAFIN COMPANY 23 & BOSHNJAKU B & B 93 :
  • Operatori ekonomik Boshnjaku nuk ploteson kriterin mbi numrin e punonjesve pasi nuk disponon punonjesit ne perputhje me % e marr persiper ne kontraten e bashkepunimit . Ne kriteret per kualifikim kerkohet 110 punonjes per periudhen Dhjetor 2018 –Mars 2019. Mesatarja e punonjesve te paraqitur nga kjo shoqeri eshte 42 nga 45 qe duhet te kishte sipas 41% te 110 punonjesve te kerkuar.
  • Bashkimi i Operatoreve ekonomik ka perllogaritur gabim vleren e TVSH mbi paisjet e furnizuara.
  • Ne shqyrtim te autorizimeve te paraqitura BOE nuk ka paraqitur dokumetacion te plote per autorizim prodhuesi /distributori per kaldajen pasi eshte i pa shoqeruar me certifikate iso 9001 2015 .

  3. SENKA :
  • Operatori ekonomik nuk ploteson kriteret mbi:autorizim prodhuesi /distributori me certifikate iso 9001:2015 te prodhuesit ose distributorit te autorizuar per pjisjet e paqyruara ne preventiv per : autorizim prodhuesi / distributori per sistemin e akses kontrollit ;
  autorizim prodhuesi /distributori per kaldajen .
  • Operatori ekonomik nuk ploteson kriterin mbi specialistet termoteknik. Nuk ka paraqitur diplomat /deftesat perkatese dhe libreza e punes. Z. K.LL dhe R.D jane te pajisur me certifikate si trajnimi termoteknik dhe nuk eshte paraqitur libreze pune per te dy punonjesit.

  4. SALILLARI :
  • Ne shyrtim te dokumetacionit te paraqitur nga operatori nuk ploteson kriterin mbi 2(dy) specialist termoteknik. Operatori ekonomik ka paraqitur kontrate ku punonjesit jane te punesuar specialist dhe certifikate trajnimi. Specialistet e paraqitur jane me certifikate trajnimi jo diplome apo deftese si eshte kerkuar ne DST dhe nuk kane paraqitur libreza pune.

  5. SHENDELLI :
  • Operatori ekonomik nuk ploteson kriteret mbi:autorizim prodhuesi /distributori me certifikate iso 9001:2015 te prodhuesit ose distributorit te autorizuar per pjisjet e paqyruara ne preventiv per : autorizim prodhuesi / distributori per sistemin e akses kontrollit ; autorizim prodhuesi /distributori per kaldajen .

  6. BOE CARA & 2T & NDREGJONI :
  • Operatori ekonomik Ndregjoni nuk ploteson kriteret pasi nuk ka paraqitur shtojcen 10 deklarate mbi diponimin e mjeteve.
  • Operatoret ekonomik pjesemarres nuk plotesojne kriteret mbi punonjes deshmi per punonjes te pajisur me deshmi kualifikimi per punonjesit suvaxhi, pasi ne shqyrtim te dokumetacionit te paraqitur ne SPE nga operatori ekonomik 2T nuk ka paraqitur asnje punonjes suvaxhi cop 2 kategoria e I, operatori ekonomik Ndregjoni nuk ka paraqitur asnje punonjes suvaxhi cop 2 kategoria e I.
  • Bashkimi i operatoreve nuk ploteson kriteret mbi pajisjet dhe mjetet teknike pasi kane mangesi per plotesimin e kriterit per mjetet autobot uji 1 cop , autobetoniere 1 cop , mjetet me kacatitet 3.5-5 ton mungon 1 mjet nga 2 te kerkuar, mjetet me kapacitet nga 5.5-10 ton mungon 1 nga 2 te kerkuar.

  7. BOE AGIKONS & BE-IS :
  • Ne kriteret per kualifikim eshte kerkuar qe operatoret ekonomik te paraqesin: autorizim prodhuesi /distributori me certifikate iso 9001:2015 te prodhuesit ose distributorit te autorizuar per pjisjet e paqyruara ne preventiv per :
  autorizim prodhuesi / distributori per sistemin e akses kontrollit ;
  autorizim prodhuesi /distributori per kaldajen .
  • Operatoret ekonomik nuk e plotesojne kriterin pasi nuk kane paraqitur dokumetacionin ligjor per plotesimin e ketij kriteri .
  Operatoret per plotesimin e kriterit kane paraqitur - kontrate paraprake furnizimi midis Agikons dhe GMS KLIMARIE SHPK me objekt konsidionim ventilim, marreveshje tregetie midis GMS KLIMARIE SHPK dhe AHI Carrier S.E Europe air conditioning dhe deklarate konformiteti. Sa me siper duket qarte qe operatori ekonomik nuk ploteson kriterin pasi nuk kemi bashkelidhur autorizim prodhuesi /distributori me certifikate iso 9001:2015 te prodhuesit ose distributorit te autorizuar per pjisjet e paqyruara ne preventiv .
  • Shoqeria BE IS per plotesimin e kriterit ka paraqitur autorizim distributori nga I.T.E GROUP ku autorizon shoqerine BE IS per sistemet e askes kontrollit te shoqeruar me certifikaten iso 9001:2015 te bosch sicherheitssysteme Gmbh. Pra nuk vertetohet lidhja mids distributorit dhe prodhuesit dhe distributorit sic eshte kerkuar ne dokumetat e tenderit .
  • Operatoret ekonomik nuk plotesojne kriterin mbi Ing ndertimit pasi shoqeria Be IS nuk ka paraqitur inxh ndertimi si drejtues teknik ne license per periudhen Dhjetor -2018 Maj 2019 ku duke pare dhe natyren e punime te marra persiper ne kontraten e bashkepunimin dhe elementet konkrete ne prventiv operatori ekonomik nuk e ploteson kete kriter.

  8. BOE ALKO IMPEX & EVEREST :
  • Bashkimi i operatoreve nuk permbush punen e ngjashme ne raport me perqindjen e deklaruar.
  • Operatoret ekonomik nuk plotesojne kriterin mbi 2 specialiste termoteknik sipas kritereve ne DST. • Operatori ekonomik nuk ploteson kriteret mbi autorizim prodhuesi /distributori me certifikate iso 9001:2015 te prodhuesit ose distributorit te autorizuar per pjisjet e paqyruara ne preventiv Mungon autorizim prodhuesi / distributori per sistemin e akses kontrollit, dhe autorizim prodhuesi /distributori per kaldajen eshte i pa perkthyer dhe i pa noterizuar.
  9. FLONDI KONSTRUKSION :
  • Nuk ploteson punen e ngjashme ne masen e kerkuar, mungon Vertetimi i OSHEE mungojne Stafi i Inxhinierave nuk ploteson Xhiron vjetore te kerkuar.

  10. 4 – AM :
  Mungon i gjithe dokumentacioni Tekniko-Ligjor.

  11. FUSHA :
  • Operatori ekonomik nuk ploteson kriteret mbi:autorizim prodhuesi /distributori me certifikate iso 9001:2015 te prodhuesit ose distributorit te autorizuar per pjisjet e paqyruara ne preventiv per :
  autorizim prodhuesi / distributori per sistemin e akses kontrollit ;
  autorizim prodhuesi /distributori per kaldajen .
  • Operatori ekonomik nuk ploteson kriterin mbi specialistet termoteknik. Nuk ka paraqitur diplomat /deftesat perkatese dhe libreza e punes.

  12. ELDA – VL :
  Mungon i gjithe dokumentacioni Tekniko-Ligjor.
  13. INA :
  Mungon i gjithe dokumentacioni Tekniko-Ligjor.

  Arsyeja e Anulimit
  Shėnime
  Transaksione Thesari
 • Monitoro Transaksione Thesari (Pagesa) pėr kėtė Kontraktor- Monitoro Transaksione Thesari (Pagesa) pėr kėtė Kontraktor- Monitoro Transaksione Thesari (Pagesa) pėr kėtė Kontraktor
 • Buletini i Prokurimeve Publike
  Njoftimi i Tenderit
  Dokumentat Standarde tė Tenderit
  Specifikim Teknik
  Raport Teknik
  Preventiv
  Shpallja e Fituesit
  Lidhja e Kontratės Nr.42 - Dt.21-10-2019
  Projekti

  Tė drejtat e Pėrdorimit

  Pėrsa kohė nuk pėrcaktohet ndryshe, i gjithė informacioni i ofruar nga Open Procurement Albania ofrohet nėn liēencat: This material is Open Data